Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Член од
21 март 2014
Мислења
511
Поени од реакции
375
За процесирање аудио и општо за миксање музика мислам интел се подобри.
Како што видов дека ти треба за работење во DAW и најверојатно со CPU-јадци како Серум, најдобро ти е да редуцираш трошење на графика на цена на подобар процесор Рајзенот препорачан има ранк ~13300 што е моќно[иако профи би сакало >15000](Споредено со мојот CPU со ~2280 кој е во можност да процесира max 1 low-intesity preset преку Serum, со UAI и >buffer).
Еве и од Knowledgebase na FL: "...AMD - The Ryzen 9 3900X, 7 3800X, 7 3700X & 5 3600X with their 12, 8, 8 and 6 cores (respectively) are now providing performance to rival Intel in DAW usage scenarios. Particularly now with very fast single-thread speeds. More winning!.... ". Можеби не важи за споменатата верзија, ама take that Ryzen, затоа што твоето мислење е различно со реалноста!
Мој предлог е да земеш поголемо SSD[240](и по можност да е M2 NVMe, ако подржува конф.) и UAI[Focusrite 3rd gen, ако немаш], наспроти имање (пре)моќна графичка(ако работиш аудио процесирање/програмирање но не и анимирање,моделирање,Gaming без „жртва“ т.е играње на Very Low), но изборот е твој :)
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Не осеќаш потреба сега. Новите конзоли ќе бидат со 8 јадра и 16 threads. Сите игри ќе се оптимизираат околу тој хардвер. Процесор со 6 јадра и 12 threads е минимум ако сакаш да играш игри за 2 години од сега
Под имагинарна претпостафка дека би сакал да играм најнови игри. Forza Horizon 4, SOTR се прилично нови игри нели? На 1080p супер се возат на high setiings по 50fps. Од одаамна се збореше дека 4 јадра нема да се доволни за игри. А ама ете очигледно и 2 јадра со 4 нитки се доволни...Стварта е, дечко нека си купе сега шо му треба. Ако одолуче 4 јадра супер. После 2 години на истата плоча ке може да ставе 8 јадра. Немора да планираме ногу ногу унапред. Гледаш шо се дешава последните 2-3 месеца. За 2 години може и апокалипса да не задесе. Who knows?
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Под имагинарна претпостафка дека би сакал да играм најнови игри. Forza Horizon 4, SOTR се прилично нови игри нели? На 1080p супер се возат на high setiings по 50fps. Од одаамна се збореше дека 4 јадра нема да се доволни за игри. А ама ете очигледно и 2 јадра со 4 нитки се доволни...Стварта е, дечко нека си купе сега шо му треба. Ако одолуче 4 јадра супер. После 2 години на истата плоча ке може да ставе 8 јадра. Немора да планираме ногу ногу унапред. Гледаш шо се дешава последните 2-3 месеца. За 2 години може и апокалипса да не задесе. Who knows?
Точно. Под претпоставка дека ќе се играат најновите игри.
Се слагам и со остатокот ама најголемите пресврти за гејминг хардвер се кога ќе дојдат конзолите кои се централна точка околу која ќе се развива PC hardware-от и гејминг индустријата.
 
Последно уредено:
Член од
10 март 2014
Мислења
1.018
Поени од реакции
1.276
Како што видов дека ти треба за работење во DAW и најверојатно со CPU-јадци како Серум, најдобро ти е да редуцираш трошење на графика на цена на подобар процесор Рајзенот препорачан има ранк ~13300 што е моќно[иако профи би сакало >15000](Споредено со мојот CPU со ~2280 кој е во можност да процесира max 1 low-intesity preset преку Serum, со UAI и >buffer).
Еве и од Knowledgebase na FL: "...AMD - The Ryzen 9 3900X, 7 3800X, 7 3700X & 5 3600X with their 12, 8, 8 and 6 cores (respectively) are now providing performance to rival Intel in DAW usage scenarios. Particularly now with very fast single-thread speeds. More winning!.... ". Можеби не важи за споменатата верзија, ама take that Ryzen, затоа што твоето мислење е различно со реалноста!
Мој предлог е да земеш поголемо SSD[240](и по можност да е M2 NVMe, ако подржува конф.) и UAI[Focusrite 3rd gen, ако немаш], наспроти имање (пре)моќна графичка(ако работиш аудио процесирање/програмирање но не и анимирање,моделирање,Gaming без „жртва“ т.е играње на Very Low), но изборот е твој :)
Друже јас доста траки "принтам" сакам да работам со аудио кога миксам миди траки нема во сесијата.И дури со принтање максимум можев да работам со 40тина канали.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.660
Поени од реакции
7.242
Остави ги нека лупаат зелени
Автоматски споено мислење:

Друже, реално треба да се гледа на стварите. Јас моментално возам G4560, GTX 1060 3GB, 2x4GB ram. SSD imam i 120 i 250GB. Utre moze da mu tekne da simne ponova igra koja ke bide skoro 100GB instalacija.
...G4560 e 2core/4threads. Па реално не осеѓам никакво потреба од повеке. а чист 4 јадрен е дали 9100F или 3200G се скоро дупло помокни од мојот. Јас го разбирам, и јас дослго време имав антика. Апсолутно нема потреба од повеке јадра и нитки. Едно е потреба, друго е мерак.
За игри на ссд придбивка ти е само што чекаш помалу да почне играта односно loading time ништо друго.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Муабет на место, но леновото ми го понудија со доста попуст поефтино од продавници.Рам да појачаш не е процедура а и не е скап процес.Моментот дека добивам повеќе за парите највеќе го држи во игра леновото.

Од друга страна, лаптопот би го користел за програмирање и слични обрски, така да појака графичка не ми е неопходна.
Што програмираш поконкретно? Јас би одел со 16гб рам од старт.

Јас во моментов користам HP ProBook 440 G6 (со 16гб рам, оригинално беше со 8гб) и од него сум задоволен, исклучиво го користам за програмирање и cad софтвери, претходно имав Dell Inspirion и чудото рокна 2 месеци откако му помина гаранцијата (3 години гаранција, на 38 месеци отиде матичната).

Во принцип сите ти склопувани во Кина и горе долу квалитетот на ист ранг лаптопи е сличен. Во поглед на квалитетот јас повеќе би внимавај на деталите во дизајнот (тип на батерија, тип на полнач и како е поставен (на вториот лаптоп што го имам Асус, 3 пати е прелемуван заради лош дизајн, се друго му е топ ама влезот за полначот толку лошо го имаат поставено што при најмал потрес од преместување на лаптопот со закачен кабел се одлемува), тастатура ако користиш јас користам докинг стејшн со екстерни монитори и тастатури и ретко ја користам тастатурата од лаптопот, монитор ако ти е битен, интегрираните звучници и тн) и гаранцијата.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Остави ги нека лупаат зелени
Автоматски споено мислење:


За игри на ссд придбивка ти е само што чекаш помалу да почне играта односно loading time ништо друго.
Епа и за виндоус едина придобивка е шо чекаш само 10 сек да подигне и само шо се друго од програми и отвара побрзо. Нишо друго. Тогај ај са ги исфрлеме SSD - њата и така сега у карантин имаме време да чекаме.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.639
Поени од реакции
38.822
Со ссд на послаб лаптоп значително повеќе фпс добив во игри, 20-30 повеќе. Така да не би рекол дека ссд нема улога. Хдд е технологија од минатиот век и нема поента да имаш доколку не чуваш многу податоци во пц.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.660
Поени од реакции
7.242
Епа и за виндоус едина придобивка е шо чекаш само 10 сек да подигне и само шо се друго од програми и отвара побрзо. Нишо друго. Тогај ај са ги исфрлеме SSD - њата и така сега у карантин имаме време да чекаме.
за windows 10 ако зборуваме и подобро и побрзо работи на ссд а ако сакаш ти исфрли го јас цврсто стојам на ставот дека нема потреба игри да ставаш на ссд и лично преферирам на своиот компјутер да користам ссд само за систем дезвезе фрлање на пари е тие пари можеш да ти ставиш во работи што по ќе ти помогнат во перформансите како што е рам меморија или подобра графичка.
Со ссд на послаб лаптоп значително повеќе фпс добив во игри, 20-30 повеќе. Така да не би рекол дека ссд нема улога. Хдд е технологија од минатиот век и нема поента да имаш доколку не чуваш многу податоци во пц.
ок на стар лаптоп зборуваме за нова конфигурација во која ссд ќе му додаде 5 до 10 фпс и јас го сменив хдд на својот лаптоп со ссд али пак не ставив големо 120 затоа што не играм игри на него а си имам преносен хдд за стореџ.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Што програмираш поконкретно? Јас би одел со 16гб рам од старт.

Јас во моментов користам HP ProBook 440 G6 (со 16гб рам, оригинално беше со 8гб) и од него сум задоволен, исклучиво го користам за програмирање и cad софтвери, претходно имав Dell Inspirion и чудото рокна 2 месеци откако му помина гаранцијата (3 години гаранција, на 38 месеци отиде матичната).

Во принцип сите ти склопувани во Кина и горе долу квалитетот на ист ранг лаптопи е сличен. Во поглед на квалитетот јас повеќе би внимавај на деталите во дизајнот (тип на батерија, тип на полнач и како е поставен (на вториот лаптоп што го имам Асус, 3 пати е прелемуван заради лош дизајн, се друго му е топ ама влезот за полначот толку лошо го имаат поставено што при најмал потрес од преместување на лаптопот со закачен кабел се одлемува), тастатура ако користиш јас користам докинг стејшн со екстерни монитори и тастатури и ретко ја користам тастатурата од лаптопот, монитор ако ти е битен, интегрираните звучници и тн) и гаранцијата.
@Shteff Mathers bash zatoa i jas mu spomnav ako moze da si dozvoli da pogledne vo biznis serijata na laptopi, vakov slicen problem so gorenje na maticnata dozivea drugar so Lenovo IdeaPad ili koja i da im e onaa serija sto e vo klasa so Dell Inspirion (i toa on i plakase vo period na garancijata nekoe dopolnitelno osiguruvanje demek da bil ekstra zastiten, istece garancijata otkaza osiguruvanjeto ... 2 meseci podocna ova scenario). Od druga stranaspomnav deka jas koristev Dell inspirion ama racunaj so prvite i5 procesori 2009 go zemav (vo togasno vreme izgor skap nekoi 55-58k) i do pred godina ipol majka mi go koristese bez problemi otkaza cipot na grafickata (se poprava za 2000ki ama ne mi se davaa veke pari za nego :))

Bitno e i sto programiras, ama jas bi ti predlozil da poglednes nekoj laptop sto e sertificiran za Linux (znam dell imaat posebni modeli primer za toa, na sluzbenite laptopi kolegive sto go imaat modelot od 2019/2020 godina nemozat da stavat linux, pa niv im naracuvaa so poseben chipset za da mozat da si prilagodat kako im odgovara). Isto biznis laptopite skoro sekogas imaat dosta podobra baterija Primer na dell Precision 7510 od 2017/18 jas vadam seuste poveke od 4.5 casa rabota na baterija (dobro moeto IDE se vika VIM ama ima mn gluposti u pozdina sto ja trosat bavterijata sto ti doma ne bi gi stavil ama zatoa bi imal mn pojako (barem za tebe) IDE.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
Некој да предложи солиден (IPS/24-25") монитор до 300е.

Јас се двоумам помеѓу :
1. Acer Predator XB253QGP
2. Asus TUF Gaming VG249Q

Ако на некој му паѓа на памет подобра опција нека пиши.

Најбитен ми е квалитетот на сликата, затоа и барам само IPS.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Некој да предложи солиден (IPS/24-25") монитор до 300е.

Јас се двоумам помеѓу :
1. Acer Predator XB253QGP
2. Asus TUF Gaming VG249Q

Ако на некој му паѓа на памет подобра опција нека пиши.

Најбитен ми е квалитетот на сликата, затоа и барам само IPS.
Пошто ти е битна сликата под претпостафка дека не си е запален ептен за гејминг, тогај доволен ти е 60 херцен монитор кој е многу поефтин од горе наведените 144 херцни кои се многу поскапи.
Самунг PLS (нивна верзија на IPS) го имам , 72 херцен е има прекрасна слика, одлични бои и контраст.
Вероватно и овој со VA панел има одлична слика. Самсунг ТВ-та ги прават со VA панели.
Значи ако неси хардкор гејмер немаш потреба за фрлаш 18000 кога можеш само 7000 ден.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.639
Поени од реакции
38.822
Пошто ти е битна сликата под претпостафка дека не си е запален ептен за гејминг, тогај доволен ти е 60 херцен монитор кој е многу поефтин од горе наведените 144 херцни кои се многу поскапи.
Самунг PLS (нивна верзија на IPS) го имам , 72 херцен е има прекрасна слика, одлични бои и контраст.
Вероватно и овој со VA панел има одлична слика. Самсунг ТВ-та ги прават со VA панели.
Значи ако неси хардкор гејмер немаш потреба за фрлаш 18000 кога можеш само 7000 ден.
го имам истиот ПЛС веќе 4 месеци, екстра монитор, подобар дил за тие пари не верувам дека има моментално
 

Kajgana Shop

На врв Bottom