Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
48
Нормално и дрвата тука ќе допунат. Ме интересира колку трошат струја за одржување на веќе постигната температура. Читав во претходни коментари некои се фалеа со 200/300 вати, а на самите клими некои внесуваат минимални потрошувачки од 150/200 вати, меѓутоа мене не ми се верува испод 500вати
 
Член од
24 август 2008
Мислења
294
Поени од реакции
238
Нормално и дрвата тука ќе допунат. Ме интересира колку трошат струја за одржување на веќе постигната температура. Читав во претходни коментари некои се фалеа со 200/300 вати, а на самите клими некои внесуваат минимални потрошувачки од 150/200 вати, меѓутоа мене не ми се верува испод 500вати
А да си земеш една 5.5 kw и раат да си бидеш? Ни дрва ни ништо. Секако комбинацијата клима и дрва поскапо ќе те кошта.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Нормално и дрвата тука ќе допунат. Ме интересира колку трошат струја за одржување на веќе постигната температура. Читав во претходни коментари некои се фалеа со 200/300 вати, а на самите клими некои внесуваат минимални потрошувачки од 150/200 вати, меѓутоа мене не ми се верува испод 500вати
Остај тоа минимуми,на толку дува(или ти ќе ја сеќаваш) ладно.
Гледај да си стоплен,макар и 1kw просек да вади.Незнаеме што и како ти е просторот,јас стално препорачувам проба со греалка во ладното... само така ќе видиш колкави ти се топлотните потреби.Сходно на тоа ќе димензионираш клима,вака исто како да гледаме на гравчиња.

П.С.Христос Воскресе и желби за добро здравје на сите форумџии тука :)
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.132
Поени од реакции
4.945
Летово планирам да сменам прозори, (сегашните се стари од кога е направена куќата +30год) + ѕидовите се без изолација. Е сеа сакам во дневната која е околу 32/3 квадрата да ставам клима.
Мислење за овој тип

Само да напоменам до сега се греев на дрва (7-9 кубика) во зависност од зимата.
Нормално и сега би си зел 2/3 кубика за догревање.
Bidejki nemas stiropor izolacija najubavo da zemes klima inverter 5.5kw ovaa ti e ista gree lomo samo rebrendirana Tosot i poevtina
Eve i sporedba deka Tosot muse eco i Gree Lomo LC se isti po specifikacii
 
Член од
10 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
48
Bidejki nemas stiropor izolacija najubavo da zemes klima inverter 5.5kw ovaa ti e ista gree lomo samo rebrendirana Tosot i poevtina
Eve i sporedba deka Tosot muse eco i Gree Lomo LC se isti po specifikacii
Баш и ја ги гледав овие две клими, не ми се ризикува со 12ки клими што демек достигнуваaт максимална моќност до 4.5/5 kW.
Ме интересира ова што пишува влезна моќност од 1400W е моќност што ќе ја повлече климата за да даде надворешна моќност максимум 5.4 кW колку што е пишува во спецификациите??...исто ме интересира кога ќе се постигне на пример зададената температура од на пр. 22 степени при 0 надворешна, колку би трошела за одржување на постигнатата температура (дали негде може да се види во спецификации). Знам дека за ова влијаат повеќе фактори како квадратура, изолација, надворешна темп. али сепак ориентационо би ме интересирало за да знам колкави потрошњи да очекувам.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.132
Поени од реакции
4.945
Баш и ја ги гледав овие две клими, не ми се ризикува со 12ки клими што демек достигнуваaт максимална моќност до 4.5/5 kW.
Ме интересира ова што пишува влезна моќност од 1400W е моќност што ќе ја повлече климата за да даде надворешна моќност максимум 5.4 кW колку што е пишува во спецификациите??...исто ме интересира кога ќе се постигне на пример зададената температура од на пр. 22 степени при 0 надворешна, колку би трошела за одржување на постигнатата температура (дали негде може да се види во спецификации). Знам дека за ова влијаат повеќе фактори како квадратура, изолација, надворешна темп. али сепак ориентационо би ме интересирало за да знам колкави потрошњи да очекувам.
Potrosuvackata kako sto spomna zavisi od kolku imas toplinski zagubi toa sto e 1.400W e potrosuvacka koga ke ja vklucis klimata potoa taa ke odezava so prosek od 800W do 1.000W zavisi od nadvoresnata temperatura najubavo za da znaes vo sekoj moment kolku ti trosi klimata da kupis vakov merac za potrosuvacka

 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.214
Поени од реакции
3.599
Bidejki nemas stiropor izolacija najubavo da zemes klima inverter 5.5kw ovaa ti e ista gree lomo samo rebrendirana Tosot i poevtina
Eve i sporedba deka Tosot muse eco i Gree Lomo LC se isti po specifikacii
Ubav samo sto sakav da mu ja pratam istava sporedba ,..me prevari >>> pobrzi si* taman uste 2 iljadarki i razlikata od 3000k, ke si ja namontira za taa cena ...
 
Член од
19 март 2013
Мислења
329
Поени од реакции
177
Препорачајте инвертер за просторија со површина од 30 квадрати, со 3 надворешни ѕидови без изолација, со пвц дограма. Буџет 800 евра +- 50 евра.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
294
Поени од реакции
238
Препорачајте инвертер за просторија со површина од 30 квадрати, со 3 надворешни ѕидови без изолација, со пвц дограма. Буџет 800 евра +- 50 евра.

Одлична
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Препорачајте инвертер за просторија со површина од 30 квадрати, со 3 надворешни ѕидови без изолација, со пвц дограма. Буџет 800 евра +- 50 евра.
Баш и ја ги гледав овие две клими, не ми се ризикува со 12ки клими што демек достигнуваaт максимална моќност до 4.5/5 kW.
Ме интересира ова што пишува влезна моќност од 1400W е моќност што ќе ја повлече климата за да даде надворешна моќност максимум 5.4 кW колку што е пишува во спецификациите??...исто ме интересира кога ќе се постигне на пример зададената температура од на пр. 22 степени при 0 надворешна, колку би трошела за одржување на постигнатата температура (дали негде може да се види во спецификации). Знам дека за ова влијаат повеќе фактори како квадратура, изолација, надворешна темп. али сепак ориентационо би ме интересирало за да знам колкави потрошњи да очекувам.
Значи во основа веќе не одговарам на вакви "млати слама" прашања,ама па досадно ми е и ќе направам исклучок!
1.Максимална моќност или влезна моќност е чисто техничко прашање! Нема врска со перформансите на една клима туку со безбедноста доколку на еден осигурач се врзани повеќе потрошувачи! Максималната моќност може и да се надмине во старт за некој 20-30% секундарно!
2.Секоја клима си иде со енергетска налепница,уште поубаво ако има еуровент.Се што треба да знаете за перформансите си пишува таму.
3.Инвертер климите имаат варијабилна/променлива работа во зависност од тоа што ќе им каже електрониката(сензорот за внатрешна вс зададена температура). Ако климата неможе да ја постигне зададената Т тогаш "И" не останува од инвертер и си работи како он-офф клима т.е. си пука на максимум!
Е тука лежи зајакот! Инвертерот штеди само кога постигнува зададена Т и после одржава/надополнува загуби. (Јас би да дебатирам дека нема заштеда во однос на он-офф климите,ама тоа е друг муабет.)
4.ни самите незнаете колкави загуби имате,а сакате математики да правите.
Океј,ај една вежба! Неизолирана куќа може да има 150W/h на квадратен метар потреба на -2ц. Со ~30кв.м тоа се 4.5kw/h. Погоре спомната клима толку и може да даде сирота на -2ц! Што значи во тој случај ќе си р'мба на максимум и ќе си влече 1400w/h со Cop3.
Од на Насте математиката со 200-300w до мојата,небо и земја разлика.
Затоа и не се решаваат текстуални задачи летно време! Туку зимно време се зима греалка и на ладното се пробува.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
И ја да одговорам на едно "млатење слама" од страна на ПРОДАВАЧИ од другиот форум, пошто таму неможам да им вратам зашто сум баниран ке им пратам тука одговорче ;)
Лепотанов @civikom на 5ти Април на ИТ напишал пост кој многу им се допаднал на уште двајца други продавачи со ставен лајк (заокружени доле со црвено)
luzeri.jpg
А кој е Civikom ако се прашувате подоле имате Скриншот од неговиот прв пост на темава, класичен пазарџија :vozbud::facepalm:
Civi.jpg
Побарајте му ги другите постови на темава ке видите дека е класичен дилер и продавач на една фирма!
 
Последно уредено:
Член од
24 август 2008
Мислења
294
Поени од реакции
238
Значи во основа веќе не одговарам на вакви "млати слама" прашања,ама па досадно ми е и ќе направам исклучок!
1.Максимална моќност или влезна моќност е чисто техничко прашање! Нема врска со перформансите на една клима туку со безбедноста доколку на еден осигурач се врзани повеќе потрошувачи! Максималната моќност може и да се надмине во старт за некој 20-30% секундарно!
2.Секоја клима си иде со енергетска налепница,уште поубаво ако има еуровент.Се што треба да знаете за перформансите си пишува таму.
3.Инвертер климите имаат варијабилна/променлива работа во зависност од тоа што ќе им каже електрониката(сензорот за внатрешна вс зададена температура). Ако климата неможе да ја постигне зададената Т тогаш "И" не останува од инвертер и си работи како он-офф клима т.е. си пука на максимум!
Е тука лежи зајакот! Инвертерот штеди само кога постигнува зададена Т и после одржава/надополнува загуби. (Јас би да дебатирам дека нема заштеда во однос на он-офф климите,ама тоа е друг муабет.)
4.ни самите незнаете колкави загуби имате,а сакате математики да правите.
Океј,ај една вежба! Неизолирана куќа може да има 150W/h на квадратен метар потреба на -2ц. Со ~30кв.м тоа се 4.5kw/h. Погоре спомната клима толку и може да даде сирота на -2ц! Што значи во тој случај ќе си р'мба на максимум и ќе си влече 1400w/h со Cop3.
Од на Насте математиката со 200-300w до мојата,небо и земја разлика.
Затоа и не се решаваат текстуални задачи летно време! Туку зимно време се зима греалка и на ладното се пробува.
Ептен ти е промашена математиката, но јас не сум продавач и ќе си молчам.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
:oftopik: иако сум имал ситни несогласување со продавачите на брендот не поради квалитет туку поради постапки, редно е и кога прават добри работи како ова да се пофалат, БРАВО (y)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Ептен ти е промашена математиката, но јас не сум продавач и ќе си молчам.
Нема зошто да молчиш,јавен форум е ова!
Баш ние што не сме продавачи не смееме да милчиме.
И да,математиката беше весела... тоа и ми беше поентата ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom