Коронавирус (COVID-19)

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797

Точно е дека изретерирал професорот или фејк њуз? Медиумов не ми е веродостоен некако
Автоматски споено мислење:


Може е до линијата ама во 5ка во Ѓорче поради пензионерскиот дом не си свесен какви окршаи има за тие пусти места на кои седат 30+ години. :)
Ставовите му се исти, па му вклучија друг доктор со теза 10 проценти од популацијата да умри од ковид 19. Овај вика 10 проценти тоа се 70 милиони, 7 милиони ако умрат ќе ја искинел дипломата и нема повеќе доктор да бил. Ковид19 не можи посмртоносен да бил од сида туберкулоза и уште некоја болест вкупно умирале 2-3 милиони луѓе годишно.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
930
Поени од реакции
1.520
Ставовите му се исти, па му вклучија друг доктор со теза 10 проценти од популацијата да умри од ковид 19. Овај вика 10 проценти тоа се 70 милиони, 7 милиони ако умрат ќе ја искинел дипломата и нема повеќе доктор да бил. Ковид19 не можи посмртоносен да бил од сида туберкулоза и уште некоја болест вкупно умирале 2-3 милиони луѓе годишно.
10 % od 7 miljardi se 700 milioni.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.931
Поени од реакции
10.520
И уште една мала вест од Шведска, главниот епидемиолог очекува Стокхолм да има имунитет на стадо за неколку недели

А ние тогаш со нашево стадо ќе се бркаме во полициски часови
 
Член од
5 март 2018
Мислења
16.103
Поени од реакции
18.024
И уште една мала вест од Шведска, главниот епидемиолог очекува Стокхолм да има имунитет на стадо за неколку недели

А ние тогаш со нашево стадо ќе се бркаме во полициски часови
Пак правиш споредба со Шведска и Македонија ? Си бил некогаш во некоја од скандинавските земји ?
 
Член од
3 декември 2018
Мислења
19
Поени од реакции
15
И уште една мала вест од Шведска, главниот епидемиолог очекува Стокхолм да има имунитет на стадо за неколку недели

Ние тогаш уште ќе се бркаме со полициски часови
Шведска и ние не стоиме на исто скалило. Социјалната интелектуалност на населението е светлосна година пред нас. Така да, мерката со полицискиот час е соодветна за нашите простори.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Овој вело колку се изрекламира периодов, може да си го заштити брендот и маички да принта. Таман со филипче ко адидас и најк ќе бидат.
Вело го имам во една група на ФБ, нит е бренд нит тегне накај тоа! Просечен домаќин од Мк, само се погоди професијата да му е актуелна за периодов. А Вилипче за прецедател ќе го токмат после ова :kafence:
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.931
Поени од реакции
10.520
Шведска и ние не стоиме на исто скалило. Социјалната интелектуалност на населението е светлосна година пред нас. Така да, мерката со полицискиот час е соодветна за нашите простори.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
Па гледајќи го народот и неговото однесување, во право си.

Тогаш дај да се затвориме ко пештерски луѓе и да тераме така.

Или пак да погледнеме како другите го решаваат истиот проблем па нешто може и ќе научиме?

Проблемот е што кога ќе помине полицискиот час и за 1-2-3 недели вирусот ќе остане меѓу нас. Невозможно е да се затвориме и да чекаме вакцина. Во моментот кога повторно ќе заживееме по старо вирусот пак ќе се врати. А Шведска на пример уште 1-2 месеци и ќе биде потполно отпорна на вирусот

Автоматски споено мислење:

Пак правиш споредба со Шведска и Македонија ? Си бил некогаш во некоја од скандинавските земји ?
Најдалеку до Ресен сум бил
 
Последно уредено:
Член од
3 декември 2018
Мислења
19
Поени од реакции
15
Секогаш треба да побараме помош кога не сме во можност да се справиме со нештата/ситуациите. Во нашиов случај нема друг излез освен да се затвориме на одреден период и да чекаме што побрзо да помине пикот на болеста, а потоа повторно би се вратило се во некоја одредена нормала. Да се надеваме дека со седењето дома правиме олеснување на работата на многу здравствени работници, а и ги заштитуваме постарите членови на семејството.
Убав ден!

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Тогаш дај да се затвориме ко пештерски луѓе и да тераме така.

Или пак да погледнеме како другите го решаваат истиот проблем па нешто може и ќе научиме?
Автоматски споено мислење:



Најдалеку до Ресен сум бил
Нема потреба, за 20 години скоро сите маќедончиња ќе станат ѓерманци :cenzura:
А дека нашиве го решаваат проблемот, го решаваат, ама по експериментот на СЗО, па ко преживи причаче!
Абе да тераш шведски терк треба да си швеѓанец т.е. економски и политички независен да изготвиш стратегија и да стоиш зад спроведувањето. Што очекуваш од земја на која и прават крштевка секои 20-30 години?
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.931
Поени од реакции
10.520
Секогаш треба да побараме помош кога не сме во можност да се справиме со нештата/ситуациите. Во нашиов случај нема друг излез освен да се затвориме на одреден период и да чекаме што побрзо да помине пикот на болеста, а потоа повторно би се вратило се во некоја одредена нормала. Да се надеваме дека со седењето дома правиме олеснување на работата на многу здравствени работници, а и ги заштитуваме постарите членови на семејството.
Убав ден!

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
Ќе седиме дома, не е проблем. И во еден даден момент, вирус или не ќе мора да се вратиме во нормала. Тогаш...што правиме? Вирусот магично ќе го вратиме во Кина?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
16.103
Поени од реакции
18.024
Јас уште на почеток пишав дека Шведска најдобро ќе се снајди со чудото, дисциплината и послушноста таму не се споредува со ниедна земја, а тие две работи се клучни за справување со вирусот.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.511
Поени од реакции
2.647
Па гледајќи го народот и неговото однесување, во право си.

Тогаш дај да се затвориме ко пештерски луѓе и да тераме така.

Или пак да погледнеме како другите го решаваат истиот проблем па нешто може и ќе научиме?

Проблемот е што кога ќе помине полицискиот час и за 1-2-3 недели вирусот ќе остане меѓу нас. Невозможно е да се затвориме и да чекаме вакцина. Во моментот кога повторно ќе заживееме по старо вирусот пак ќе се врати. А Шведска на пример уште 1-2 месеци и ќе биде потполно отпорна на вирусот

Автоматски споено мислење:



Најдалеку до Ресен сум бил
Значи пак ке бидам еден од многуте кој кажа да не се споредуваме со Шведска...Никој не го практикува нивниот метод па ние најмалце ке почнеме...Многу фактори играат улога.Квалитет на живот,социјална интелегенција,квалитетно здравство и многу други параметри кои се мисловна именка кај нас.Да не зборам па и колку се ладни како народ да се каже.Таму постар човек да умре ке речат нормално време му дошло.Кај нас не е баш така.Мене реално страв ме фаќа кога ке почнат да ги олабавуваат мерките.Кај мене во маало од оваа страна на Вардар сега имаш катастрофа однесување од аспект на социјална дистанца и запазување мерки а не кога ке пуштат нешто.Тоа ке биде стварно Бангладеш.Реално не знам веќе што да мислам за ова и како ке тераме напред само Господ нека ни е на помош.А ова со билдање на имунитет ајде за мене,жената и синот некој ке рече ке поминеме некако ама имам дома и мајка и татко кој е со ХОББ и висок притисок така да повеќе за него мислам него за себе.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.452
Поени од реакции
22.034
Јас уште на почеток пишав дека Шведска најдобро ќе се снајди со чудото, дисциплината и послушноста таму не се споредува со ниедна земја, а тие две работи се клучни за справување со вирусот.
Не гледам дека Шведска најдобро сe снаоѓа.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.511
Поени од реакции
2.647
Јас уште на почеток пишав дека Шведска најдобро ќе се снајди со чудото, дисциплината и послушноста таму не се споредува со ниедна земја, а тие две работи се клучни за справување со вирусот.
Па не би рекол баш.Имаат скоро 1600 мртви со просек од 156 мртви на милион жители.Може некој ке каже нормално е ова ама за мене е премногу.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.931
Поени од реакции
10.520
Не гледам дека Шведска најдобро сe снаоѓа.
Се е релативно. Ако успееме да спасиме одреден број на 80+ пензионери затворени 3-4-5 месеци а после тоа истите тие умрат од глад пошто нема од каде да се даде пензија, што добро сме направиле?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom