Коронавирус (COVID-19)

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Masala Kina preku nokj ja koregirale statistikata so plus 1.300 zrtvi. Dobar tajming koga sega mnogu drugi drzavi ja nadminaa Kina so brojkite i taa ne e najgore pa nema da se oseti. Si zongliraat so brojkite.

Inace okolu respiratorite i kolku se korisni. Glaven doktor od bolnica vo Minhen objasnuva oti Germanija imala pomalku zrtvi na lugje koi bile na respirator: https://www.focus.de/gesundheit/news/clemens-wendtner-muenchner-chefarzt-erklaert-warum-bei-uns-weniger-beatmungspatienten-sterben_id_11890202.html

Problemot vo drugite zemji bil, deka pacientite mnogu kasno idele vo bolnica i kasno im se pruzilo pomos, vo kraen stadium bile. Da gi intubiras vo toj stadium e edinstvena pomos sto mozes da im ja pruzis i normalno deka mnogu ne prezivuvaat. Kaj nego vo klinikata edna tretina od pacientite na intenzivna ne mora da se prikucat na respirator posto vo rana faza imalo i drugi nacini na pomos.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931

Wuhan, the central Chinese city at the epicenter of the country’s coronavirus outbreak, just revised its death toll up by 1,290 to 3,869—an increase of 50% from its previous count.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.981
Поени од реакции
14.767
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
916
Поени од реакции
594
Francuzive mu pratija na Vucic smesa za Chloroquine. Galenika pocnuva da go pravi antimalarikot

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.168
Поени од реакции
107.671
Не дека нешто премногу се слагам со меркиве али одеднаш станавме нација на планинари, вежбачи, маратонци, поборници за здрав живот, верници итн итн, а реалноста вика дека грото од тие што се бунат ги боли цеф за празникот, чекаат да дојде сабота вечер и да рокнат дискач шема, овие планинариве и вежбачите кладилница/кафана шема и така се во круг. Лицемерие до бескрај, само поради тоа што не се навикнати да седат повеќе време дома и да не грицкаат лажиче додека безмилосно зјапаат во телефонот.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.678
Поени од реакции
4.793
Кинезиве им текна после месеци да пуштат нешто од починатите.



+1290

Официјално демек ги утнале бројките :tapp:




kinezi.jpg
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
196
Поени од реакции
364
Не дека нешто премногу се слагам со меркиве али одеднаш станавме нација на планинари, вежбачи, маратонци, поборници за здрав живот, верници итн итн, а реалноста вика дека грото од тие што се бунат ги боли цеф за празникот, чекаат да дојде сабота вечер и да рокнат дискач шема, овие планинариве и вежбачите кладилница/кафана шема и така се во круг. Лицемерие до бескрај, само поради тоа што не се навикнати да седат повеќе време дома и да не грицкаат лажиче додека безмилосно зјапаат во телефонот.
Тоа, тоа. Сега не знам како е на кеј, ама кога почнаа со мерките за корона цел народ на кеј искочи. Другари што немаат истрчано 100 метри уште од физичко у 7мо почнаа да ме викаат за на кеј, топ било времето, да сме се издувале... А истите тие те праат будала кога стануваш у 6 сабајле за трчање или теретана и ти мрчат кога ги шиткаш за пиво, искачање или си одиш рано. Ми фуфкало, здраво тело, здрав дух не го фаќало... Чекај бе до вчера кај бевте? :)
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.290
Поени од реакции
6.597
Сте нашле со кој да се објаснувате. Отворете Фан Клуб Манчестер Јунајтед и ќе ви стане јасно што човек е Рики.Утд и зошто уопште не треба да се замарате со него.
Иначе, идеата дека полицискиов час е за да се спречи народот да иде у црквите за празников е причично глупа. На многу понормален начин можеше да се реши ова. Полицискиот час од 9 до 5 сабајле беше доволна мерка. Комотно може само да ги затворат сите верски облекти и нема да има собирања. Помош од државата нема потреба да им следи и онака не плаќаат даноци, а тарифите што ги имаат се срамни. Имаат сигурно банкарски сметки и МПЦ и ИВЗ па кој сака да донира нека им уплати пари.
Второ, гледам се објавуваат слики од Германија со празни плоштади, а парковите им се полни со луѓе. Нормално со дистанца меѓу нив. Кај нас во парк најмногу околу езерцето се седи и секогаш имало дистанца меѓу седнатите групи, нормално со исклучоци. И тој проблем лесно може да се реши. Пушти 7-8 полициски патроли низ парк да реагираат таму каде што не се почитува дистанцата или групата е поголема од 3-4 луѓе. Ете нека не биде дозволено и седење, али да забраниш движење е преглупа мерка. Зборам општо за сите паркови, шуми, кеј. Има доволно полиција да патролира на тие места. До пред кризата дремеа по кафичи, пола малски кафичи беа исполнети од полицајци. Си тепаа по 2 саата од работно време, на кафе.
Маркетите и банките ни се најголем проблем. Пред се поради тоа што нема кој да прави ред. Најчесто таму каде што има поголем простор пред продавниците и банките дистанцата се почитува.
Реалноста е дека мора работите за брзо време да се вратат во нормала. Реалност е и дека решението е стваање колективен имунитет, сакале вие да признаете или не. Вакцина уште долго нема да има, а вирусот нема да исчезне. Последиците од ваквите мерки се далеку покатастрофални и од здравствена и од економска гледна точка. Сте запнале за како тоа мерките се топ, не треба од дома да се искача, не треба да се раздвижиш, како вирусов да лебди у воздух, а уста не отварате за тоа дека затварањето дома го унштува имунитетот скроз и дека со таков имунитет кога ќе се тргнат мерките луѓето од промаја ќе ни умираат, а вирусов па да не спомнам како ќе ги коси. Со вакви мерки голем дел од старите лица ќе залегнат во кревет, а со тоа доаѓаат и декубити. Вие што толку ги сакате ваквите и построги мерки знаете каква е таа болест? Знаете дека на старите лица им се отвараат рани по телото и дека ретко кој се спасува од нив. Луѓето умираат во страшни болки, а освен нарворешните имаат и внатрешни рани. Телото им се распаќа, а се живи.
Еконмските последици да не ги спомнувам. После ебани 3 недели кај нас почнаа отпуштања од работа, кратење на плати. Затварање фирми. Економски моќните држави не можат да ги поднесат ваквите мерки подолг период од 3 месеци, а камо ли сиромашна држава како нашата. Па сеа у стилот на @Coca Cola, вие што сте за ваквите мерки, со кои масовно се губат работни места, да потпишете дека вие ќе ги издржувате сите луѓе кои се жртви на ваквите мерки, се додека не најдат работа и застанат на нозе. Ама лесно е да зборите кога тато и мама ве издржуваат или имате можност да работите непречено од дома.
Да не бидам сватен погрешно, вирусот е опасен, не поради смртноста, туку поради тоа што се уште не знаеме се за него и немаме вакцина. Али многу сме далеку од вакцина и ваквата ситуација не може да трае до тогаш. Превентивни мерки треба да има, како на пример полицискиот час од 9 до 5. Мерките за собирања на поголеми групи од 4-5 лица исто беа сосема во ред. Тие кои можат да работат од дома, така да работат. На тој начин повеќето фирми немаше да бидат погодени, па ќе беше полесно и државата да им помогне на ти кои би биле погодени од се ова. Да се изолираат најзагрозените, односно да бидат ослободени од работа, старите да можат да се движат нормално во одреден период, да им се обезбедат маски, а не да се створи паника па да нема маски ни за лек. Можеше само да им забранат поголеми групи од 2-ца. Да не се собираат во групи како у Жена парк што правеа. Добра мерка би била и онаму каде што има потреба да се ангажира војска пред маркети само колку да се одржува дистанца. мерките до пред 2 недели мислам дека беа доволни, генерално.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.992
Кај што има масовни тестирања, како сега во Исланд, откриваат дека има поголем процент на заразени без симптоми. Таму е 42%.
 
Член од
17 март 2014
Мислења
321
Поени од реакции
478
Не дека нешто премногу се слагам со меркиве али одеднаш станавме нација на планинари, вежбачи, маратонци, поборници за здрав живот...
А ти паѓа на памет дека можеби планинарите, шетачите, вежбачите и останатите конечно дигнаја глас ??
Точно е дека има и фодуло, ама не има и поинакви на кои ни фали природата и физичката активност, а до сега сме немале време да „висиме“ по форуми и социјални мрежи.

Како за викенди има организирано достава до дома за време на полициски час, така може да има достава и во текот на неделата,...
И што ако се погоди доставувачот да има Корона и да ги зарази тие на кои им доставува ??? Да, има такви случаеви до сега.

А за тоа дека не одиш во маркет, очигледни има некој кој за тебе оди, па ти не мораш. Да мораше поинаку ќе размислуваше.

Маркетите и банките ни се најголем проблем. Пред се поради тоа што нема кој да прави ред. Најчесто таму каде што има поголем простор пред продавниците и банките дистанцата се почитува....
Маркетите се проблем поради тоа што народот нема доволно време да ги заврши набавките поради нерационалниот полициски час. Сите гледаат да ја завршат работата во периодот во кој што можат и затоа се ствараат гужви.

Проблемот со банките е поинаков, да си ги отворат сите експозитури нема да има проблеми до толку. ВО Тетово од четири експозитури на Стопанска банка работи само една и нормално н ајголемата гужва е кај неа. ТТК банка има две експозитури отворено, па гужвата скоро и да ја нема.
Од ова решението за гужвите пред банките е очигледно, нема потреба од ангажирање на армијата или полицијата, само нека ги отворат експозитурите.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
Проблемот со банките е поинаков, да си ги отворат сите експозитури нема да има проблеми до толку. ВО Тетово од четири експозитури на Стопанска банка работи само една и нормално н ајголемата гужва е кај неа. ТТК банка има две експозитури отворено, па гужвата скоро и да ја нема.
Од ова решението за гужвите пред банките е очигледно, нема потреба од ангажирање на армијата или полицијата, само нека ги отворат експозитурите.
Когај отвориле 4 експозитури Стопанска у Тетово?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.992
Мене најверодостоен показател за состојбата во една земја, ми е статистиката за број на смртни исходи на милион и покрај тоа што некаде може да има починати кои не се заведени и не се тестирани, или починати од друга причина, а од икс причини заведени како починати од корона и сл.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Мене ми изгледа како во лавиринт да вртат сите и нема излез од ова чудо.
Во ни една земја нема подобрување со вирусот, Италија и Шпанија почнаа да даваат неколку дена охрабрувачки резултати ене ги пак имаат пораст на новозаболени, поготово Шпанија.
Единствено нешто кое се намали е бројот на смртни случаи, и тоа не кој знае колку,пак дневно имаат бројка од 500 и кусурот.
Шпанија па изгледа се на втор удар а премиерот нивни им ги олабави мерките пред неколку дена, народот и експертите таму се бунат дека е прерано за тоа, почнаа луѓето на работа да одат, мислам дека голема грешка направија.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Мене ми изгледа како во лавиринт да вртат сите и нема излез од ова чудо.
Во ни една земја нема подобрување со вирусот
Ова е лага, во Грција веќе повеќе денови пријавуваат паднат број на заразени. Од 70-100 паднаа на 20-30, вчера 15.

Чудно како некој од Битола да е толку неинформиран за нешто на 10км од таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom