Коронавирус (COVID-19)

Член од
14 април 2012
Мислења
32.045
Поени од реакции
64.345
Моја другарка живее во Кина, од неа знам дека во Кина се забранети за продавање и јадење љиљаци, кучиња, змии и слично, и дека сите снимки на такви пазари или не се од Кина, или се од пред 10 години. Сега после коронавирусот, уште построги биле проверките. А Кина, баш како на убавото видео за Вухан - научна фантастика е за нас :)
Онаа супа од лилјак што циркулира како Кинеска е всушност индонезиски специјалитет. Кинезите никогаш не приготвувале такво нешто.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.724
Поени од реакции
17.529
Америка е прва држава со над 1000 жртви во 24 часа.

Прегледај го приврзокот 242352
Чекај сеа,Трамп не го пушти вирусот во Кина:D
Добро сеа да не испадне дека и јас како некои тука кои го потценуваат вирусот,ама сепак да не заборавиме дека 327 милиони е Америка,не знам шо се чудите за бројките
Автоматски споено мислење:

Абре Кинеско, Јапонско Индонезиско исто лајно различно паковање, да ги нема на мапата, одвратни створења.
 
B

Beginner

Гостин
Трамп да има 1% свест ќе си признае јавно дека згрешил. Незнам дали спие мирно човекот или има барем некаква совест за до сега починатите и нивните семејства и за жал наредните од вирусот. Повеќе му беше грижа за економијата да не му падне пред избори. Со изјави дека е како сезонски грип на 26 Февруари ова сега му се враќа пепел направи се гледа по бројките но што е најтрагично сеуште има пациенти америкаци што му се восхитуваат овие се изгледа истите што купуваат оружје. Знам не ги заразил он директно ама малку поозбилно да ја сфатеше ситуацијата и на почетокот на март да затвореше се а не да вика денес имаме 15 заразени утре веќе ќе се 0... сега немаше да бидат 200 к може ќе беа 20 к може повеќе ама гарантирам немаше да биде исто.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.045
Поени од реакции
64.345
Трамп да има 1% свест ќе си признае јавно дека згрешил. Незнам дали спие мирно човекот или има барем некаква совест за до сега починатите и нивните семејства и за жал наредните од вирусот. Повеќе му беше грижа за економијата да не му падне пред избори. Со изјави дека е како сезонски грип на 26 Февруари ова сега му се враќа пепел направи се гледа по бројките но што е најтрагично сеуште има пациенти америкаци што му се восхитуваат овие се изгледа истите што купуваат оружје. Знам не ги заразил он директно ама малку поозбилно да ја сфатеше ситуацијата и на почетокот на март да затвореше се а не да вика денес имаме 15 заразени утре веќе ќе се 0... сега немаше да бидат 200 к може ќе беа 20 к може повеќе ама гарантирам немаше да биде исто.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Будалата нема никогаш да се извини, зашто е премногу егоистичен. Имаме доставувачи од Флорида со кои соработуваме, и си кажуваат дека допрва сега доаѓаат дел од мерките на Флорида.

Америка е нација која слепо верува на своите лидери, е media and fear driven, и тоа што не го сфатија вирусот сериозно на почетокот, сега многу ке ги чини, ем ке им трае подолго.
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
1.974
Поени од реакции
2.908
Будалата нема никогаш да се извини, зашто е премногу егоистичен. Имаме доставувани од Флорида со кои соработуваме, и си кажуваат дека допрва сега доаѓаат дел од мерките на Флорида.

Америка е нација која слепо верува на своите лидери, е media and fear driven, и тоа што не го сфатија вирусот сериозно на почетокот, сега многу ке ги чини, ем ке им трае подолго.
Егоистичен до бескрај. Доколку не направат некој лек наскоро тука ќе биде полошо и од Њујорк јас гарантурам. И овој говернер на Флорида исти ташак како Трамп. Ало до вчера братот викаше немало да се воведува карантин и затвараат целосно ресторани и тоа за него не било паметно.

Па кај мене во заедницава дури синоќа ни го затворија базенот кој цело време беше полн со луѓе, а да напоменам дека секоја ебана заедница ги има над 1000 на местово каде што сум има базени и теретанички. Се игра голф и тенис од досада како да не виделе луѓе( и ја се ставам во овој кош).

Хотели повеќето отворени иако немаат многу луѓе.

Сите ресторани се отворени и работат само со храна за носење или достава.

До сеа до понеделникот не им текна да забранат доаѓање на Њујоркери и сега им текна да стопираат и коли и се откако пола Њујорк добега тука. Сообраќај исто така има доста и е доста раздвижено само не ми е јасно што прават толку луѓе и не гледаат што се дешава низ Европа и Њујорк моментално и како Куомо кука и бара помош од сите држави тука.

Една слика од пред неколку дена кога отидов да испазарам некои работи за дома на сред бел ден 12 попладне и температура од 32-33 степена. На сликава не се гледа има уште една редица од другата страна која чека во ред да влезе внатре.
20200321_100447.jpg

Изгледа од петок ќе се воведува целосен карантин и забрана за движење безвеза и затвараат ресторани и секакви активности.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.045
Поени од реакции
64.345
Егоистичен до бескрај. Доколку не направат некој лек наскоро тука ќе биде полошо и од Њујорк јас гарантурам. И овој говернер на Флорида исти ташак како Трамп. Ало до вчера братот викаше немало да се воведува карантин и затвараат целосно ресторани и тоа за него не било паметно.

Па кај мене во заедницава дури синоќа ни го затворија базенот кој цело време беше полн со луѓе, а да напоменам дека секоја ебана заедница ги има над 1000 на местово каде што сум има базени и теретанички. Се игра голф и тенис од досада како да не виделе луѓе( и ја се ставам во овој кош).

Хотели повеќето отворени иако немаат многу луѓе.

Сите ресторани се отворени и работат само со храна за носење или достава.

До сеа до понеделникот не им текна да забранат доаѓање на Њујоркери и сега им текна да стопираат и коли и се откако пола Њујорк добега тука. Сообраќај исто така има доста и е доста раздвижено само не ми е јасно што прават толку луѓе и не гледаат што се дешава низ Европа и Њујорк моментално и како Куомо кука и бара помош од сите држави тука.

Една слика од пред неколку дена кога отидов да испазарам некои работи за дома на сред бел ден 12 попладне и температура од 32-33 степена. На сликава не се гледа има уште една редица од другата страна која чека во ред да влезе внатре.
Прегледај го приврзокот 242356

Изгледа од петок ќе се воведува целосен карантин и забрана за движење безвеза и затвараат ресторани и секакви активности.
Чек, нели сега и Spring break им трае?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.336
Поени од реакции
18.209
Ама да не треба да молчиме за реалноста? Да ставиме розеви очила?И во Италија и во Шпанија и секаде највеќе умираат оние кои по нашки кажано го проживеале своето. Потоа оние со хроночни болести, а многу малку здрав прав млад човек. И ТОА Е ФАКТ.
Бабами има 94 години. Нема болест која ја нема. Од деца, внуци има правнуци кои веќе се магистри. Се видела во животот. Ако почине јас ќе ја жалам и ќе ми фали како фигура, ама повеќе ќе жалам ако ми почине некој братучед или брат.

И поради тоа што пола од земјава е со некакво хронично заболување, ние не треба да пишуваме за реалноста?
Ако некој нема нерви за ова нека не чита.
Емпатија за време војна нема баш. Истово е за време на пандемија.
Не видов досега во постовиве некој да жали за децата на онкнологија или за бабите во русија.
Емапатија. Пречесто се користи, а ретко се има.
Попрво ќе ја жалам баба ми ако почине сега на 94 год, отколку 940 мртви во Иран.
Погрешно ги поставуваш работите.

Значи не се проблем тие стари што ќе умрат или ќе преживеат, затоа што во Италија еве веќе не ги примаат во болница.

ГЛАВНИОТ ПРОБЛЕМ Е ШТО БОЛНИЦИТЕ СЕ ПРЕОПТЕРЕТЕНИ, А МЕДИЦИНСКИОТ ПЕРСОНАЛ ДЕСЕТКУВАН

Тоа значи за најобична повреда, заради недостаток на болнички капацитети и медицински персонал луѓе ќе идат до живото загрозувачка ситуација.

ЌЕ УМИРААТ И ТИЕ ШТО НЕМААТ КОРОНА ОД ОБИЧНИ ПОВРЕДИ

И зошто ќе прашаш имаме задолжителен карантин со полициски час.

ЗАТОА ШТО СЕ ПОКАЖА ДЕКА ЛУЃЕВО НЕ МОЖАТ ДА ПОСЛУШААТ ЕДНА МОЧАНА НАРЕДБА

Швеѓаниве пробуваат да видат до кај е свеста на народот, и тоа ќе го видиме набрзо, дали се станати за во Star Trek или се исто гомно ко сите во светот.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
1.974
Поени од реакции
2.908
Чек, нели сега и Spring break им трае?
Да, а уште полошо е што секој град и држава си имаат различни седмици одмор и ти фактички тебе месец дена од секаде ти идат.

Ти кажувам луѓе од Њујорк ја напунија Флорида откако пукна таму.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.045
Поени од реакции
64.345
ЗАТОА ШТО СЕ ПОКАЖА ДЕКА ЛУЃЕВО НЕ МОЖАТ ДА ПОСЛУШААТ ЕДНА МОЧАНА НАРЕДБА
Ова сеуште ми е тешко да го поверувам. Му викаш на секој постар, еј, во критична маса си, седи дома, се собрале пред кооперација, пиво пијат 10 души, 200 луѓе пробуваат да влезат у банка наеднаш.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.686
Поени од реакции
3.644
Ова сеуште ми е тешко да го поверувам. Му викаш на секој постар, еј, во критична маса си, седи дома, се собрале пред кооперација, пиво пијат 10 души, 200 луѓе пробуваат да влезат у банка наеднаш.
Philippine President Rodrigo Duterte warns coronavirus troublemakers will be shot dead by the military

https://www.insider.com/duterte-philippines-military-will-kill-troublemakers-2020-4
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.516
Поени од реакции
23.021
Онаа супа од лилјак што циркулира како Кинеска е всушност индонезиски специјалитет. Кинезите никогаш не приготвувале такво нешто.

lol nema vrska, kinezite definitivno jadat takvi stvari. inace i italjancite jadele liljaci i toa bas gore, vo vicenza.
Автоматски споено мислење:

Philippine President Rodrigo Duterte warns coronavirus troublemakers will be shot dead by the military

https://www.insider.com/duterte-philippines-military-will-kill-troublemakers-2020-4

ne e za smeenje ovoj e ludak i e seriozen... procitajte malku za negovata vojna protiv drogata i negovite DEATH SQUADS.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.595
Поени од реакции
110.210
Да не се разбереме погрешно, не тврдам дека нема во Кина јадење на животни кои не се за јадење, ама жалосно е во 21 век во време на интернет да се информираш и да оформуваш слика за еден народ и нација врз база на CNN, BBC, Reuters, VOA... и разно разни срања од медиуми.
Па ти не си разбрал зошто му го напишав тоа, очигледно. Пазарот во Вухан му го спомнав чисто ради доловување на моментот, како првото жариште на овој вирус.

Иначе четврти ден како не си го осеќам грлото, во живот ме нема вака болено, не можам воздух да проголтам а не пак нешто друго. Вчера имав температура, моментално немам, али со грлово не знам што ќе се праи. Ќе ја бараме сеа Пројка за да ми каже хехе ништо не ти е дрмни едно чајче ќе пројде. :yid:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom