Коронавирусот COVID 19 и дијаспората

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.404
Поени од реакции
22.258
Извина вака ама
Ne ne ne, taka ti si sfati. Jas ubavo napisav site drzavjani na republikata koi se vo stranstvo po bilo koj osnov no so nas pasos se nasi drzavjani i republikata treba da se grizi za niv. A ako vekje se fakjas za nacionalsnost ostaj jas toa sto voopsto ne go sporam posto naglasiv site nasi drzavjani bez razlika na nacionalsnot no ovie sto izvadile bugarski pasos ne se Makedonci po nacionalnost tuku se Bugari i na toj osnov go dobile bugarskiot pasos. Pa uste i koga so toj pasos zaminale vo stranstvo sto ima nie da se sekirame za niv. Ako zaminale so nas Ok, so nivni e druga rabota. Sega se nadevam deka sum pojasen.
Автоматски споено мислење:

Со Арапски пасоши се,кај да се јавам ?
:D
Ме интересира дали ќе организираат пак летови за назад или кој се врати се врати.
Vo arapska ambasada :toe:
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.404
Поени од реакции
21.968
Ne ne ne, taka ti si sfati. Jas ubavo napisav site drzavjani na republikata koi se vo stranstvo po bilo koj osnov no so nas pasos se nasi drzavjani i republikata treba da se grizi za niv. A ako vekje se fakjas za nacionalsnost ostaj jas toa sto voopsto ne go sporam posto naglasiv site nasi drzavjani bez razlika na nacionalsnot no ovie sto izvadile bugarski pasos ne se Makedonci po nacionalnost tuku se Bugari i na toj osnov go dobile bugarskiot pasos. Pa uste i koga so toj pasos zaminale vo stranstvo sto ima nie da se sekirame za niv. Ako zaminale so nas Ok, so nivni e druga rabota. Sega se nadevam deka sum pojasen.
Автоматски споено мислење:


Vo arapska ambasada :toe:
А Македонскиот за украс им е или? Не се губи во детали. Има луѓе низ светов со 5 пасоши а сите нивни држави се тепаат кој попрв да го спаси ако е во фрка.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.404
Поени од реакции
22.258
А Македонскиот за украс им е или? Не се губи во детали. Има луѓе низ светов со 5 пасоши а сите нивни држави се тепаат кој попрв да го спаси ако е во фрка.
Ako ne zaminale so nego togas da, za ukras im e.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.854
Поени од реакции
26.453
Јас не можам да тврдам дали сме исти или не! Ама ти пак уште помалку! Да оставиме тоа на науката да го реши, оти со политички експертизи еве до кај стигнавме!
Кога науката ја решавала историјата, па сега да ја реши ?
Се знае како се решава историјата, па ете и ние по светски теркови тргнавме, по политички диктат направивме комисии и тие ќе одлучуваат каква ни била историјата. Добар чекор кон цивилизацијата направивме...
Автоматски споено мислење:

Интересно би било да се произнесат оние ликови, кои сереа за нашиот народ кога излегоа од тука, а се вратија со устите полни со лајна.... да искоментираат нешто ...
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.827
Поени од реакции
2.792
Ne ne ne, taka ti si sfati. Jas ubavo napisav site drzavjani na republikata koi se vo stranstvo po bilo koj osnov no so nas pasos se nasi drzavjani i republikata treba da se grizi za niv. A ako vekje se fakjas za nacionalsnost ostaj jas toa sto voopsto ne go sporam posto naglasiv site nasi drzavjani bez razlika na nacionalsnot no ovie sto izvadile bugarski pasos ne se Makedonci po nacionalnost tuku se Bugari i na toj osnov go dobile bugarskiot pasos. Pa uste i koga so toj pasos zaminale vo stranstvo sto ima nie da se sekirame za niv. Ako zaminale so nas Ok, so nivni e druga rabota. Sega se nadevam deka sum pojasen.
Bravo Vlade (y)
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.238
Поени од реакции
21.085
Не е до тоа кој е поголем патриот туку некои викаат, дека Македонци со повеќе од Македонски пасош не биле Македонци. Класика.
Не е ни до тоа, не си сфатил убаво. Во случајов се работи за државјани на Македонија, кои, за да земат бугарско државјанство и пасош, ДОКАЖАЛЕ дека се бугари, дека потеклото им е бугарско, дека дедо, баба, прабаба им биле бугари. Но ете, по некоја случајност и сплет на околности, се нашле да живеат и израснат во Македонија. Инаку, потеклото и коренот бугарски, докажано сѐ, со тапија што се вели.

Значи, си седиш така низ дома и ти иде идеја: од утре ќе бидам блгарче! Земаш документи и ДОКАЗИ дека имаш бугарско потекло, во папка, под мишка и правец во бугарска амбасада да ја пееш бугарската химна и "Аз с'м б'лгарче".

И откако си зел бугарски пасош и ДОКАЖАЛ дека си блгарче, си заминал во Франција на пример, како бугарски државјанин, пошто нели со бугарски пасош.

Е за такви се прави муабет овде, за луѓе кои ДОКАЖАЛЕ дека се бугари и дека имаат бугарско потекло и корени, а не луѓе кои добиле европски пасош по некои други основи, пр. мажење/женење, престој, грин кард мин кард и сл.

Nма разлика.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.707
Поени од реакции
23.402
TI znaes povekje od niv sto se tie ? Za tebe mozat da bidat sto sakas, ama tie sami si se pisale Bugari, koj si ti niv da mu kazuvas sto se i koj se. Tebe sakas nekoj da ti kazuva sto si i koj si ? Znaes na koj nacin se dobiva bugarsko drzavjanstvo i pasos neli? Si beris dokumenti so koj dokazuvas deka si bugarin, si gi stavas pod miska i pravec vo ambasada ili kade i da odeja ( imas cela tema za toa ako te interesira posebno) i si podnesuvas baranje za bugarsko drzavjanstvo na osnov na bugarski koreni. Ne za prestoj, ne se mazil , zenil, ne za neznam sto i kako tuku na osnov na bugarski koreni. Niti nekoj na sila gi natera, niti im se zgresilo, pri zdrava svest i sovest. No toa i ne e poentata na muabetot vo cela prikazna. Ocigledno se imas malce zbuneto, nervozen si, vozbuden. Mozi imas temperatura pa taka celiot vo delirium bladas, koj da te znae. Ne e problem sto nekoj se pisal bugarin, mozi taka si se custvuva, negova rabota. Jas znam licno nekolku bugari original tuka ne od ovie novokomponirani fensi bugari, original so se veli. I da se pisal bugarin, ili si e vlav, albanec, marsovec nebitno cim zaminal vo stranstvo so nasiot pasos togas toj e nasa obvrska kako gragjanin na ovaa drzava. Cim zaminal so tugj pasos togas e obvrska na drzavata so cij pasos zaminal bez razlika sto e toj po nacionalnost. Tolku e prosto. Ili @Паланчански ti objasni uste poplasticno vo nekoj post prethodno, ako sakas ke ti go pobaram ne e problem. Da ti crtam nemozam i nejkam.
Автоматски споено мислење:


Tebe pa edno nezgodno sto ti padna koga podnese baranje za bugarski pasos, potona od sram najverojatno tamu pred sluzbenikot.
Автоматски споено мислење:


Se odnesuva na dijasporata koja zaminala so tugj pasos a sega brza da se vrati tuka namesto da si odi vo drzavata so cij pasos zaminala. Drugo ?
Ete jas sakam za ovaa dijaspora da otvoram, taka mi e kef. Slobodno otvori si ti tema za tie so kosovski pasosi, koj te drzi?
Автоматски споено мислење:


Toa samo za nas i bugarite vazi ili ke cekame naukata da utvrdi dali Srbite i Hrvatite se ist narod? Ili Crnogorcite so Srbite? Ili Bosancite so Srbite i Hrvatite se ist narod? Ili Norvezanite so Svegjanite, Dancite i Islangjanite?
Ustavri tvoe pravo, cekaj si naukata da ti kazi deka si bugarin samo nemoj @kano da go prasvas oti za nego si Makedonec ako sakas i deset bugarski pasosi imaj.
Автоматски споено мислење:


Izvinato ti e ama ne deka sum na drzavana cicka tuku deka si glup pa pagjas na Ilko ilija muabetite, a da go citas ke mislis deka deset dusi mu pisat od profilot. Ednas gi mrazi bugarite, posle gi saka, pa se srami pa podnel baranje za bugarsko. Neznaj kaj tera kutroto. I aman be uste isti finti koristite od pred 10 godini. Pa koronata pobrzo evoluira od vas.
Автоматски споено мислење:


Ne e problem toa, imas vo taa tema so lopata da gi rinis takvi kako nea. I ne samo vo taa tema, imase nekolku aktuelni slicni na nea temi posto togas takva bese modata. Samo steta sto najgolemite branaci na takvite tuka togas ne ni bile clenovi na forumot.

Па ако се во МКД очигледно МНОГУ ДОБРО знаат што се, ваљда ТИ не знаеш подобро од НИВ? Ако така веќе ги вртиш работите, тогаш најдобро они си знаат а они ако се во МКД тогаш што е проблемот? Тие што повеќе се чуствуваат посигурно во БГ се ваљда таму.

Нормално неќам да ми кажува некој што сум, ама не ли гледаш дека ТИ си тој што кажува што биле, а он они.

Владе ти можеш и марсовец да се пишиш ако сакаш ама не си, или ако си, си марсовец и македонец дур не се откажеш од македонското. Ова е според сите закони и со исклучок на Кина од големите држави сите дозволуваат повеќе државјанства. На крај крајева сфати дека светот се глобализира и дека одамна не функционира како ти што си замислуваш. Ако се „снашле“ не гледам пробелем со тоа.

За докажувањето незнам што има тоа толку врска... Па сме биле под БГ окупација. Сакаш неќеш секој во тоа време имал такви документи. Јас воопшто не се слагам со северна ама ако сакам да обновам пасош и лична карта кажи дали ќе имам избор? Тоа што на нивните предци им биле издадени некакви документи кој овие денес ги користат за да добијат пасош воопшто ништо не ми значи дека се овие бугари бе човече. Така ако гледаме и Гоце Делчев имал БГ документи па се борел за Македонија. Искрено ич не ме засега тој момент, слободно нека си ја бараат среќата како знаат...

Окулу заминувањето во странство со странски пасош итн... Најнебитно е со каков пасош влегол во друга држава или како заминал. Едноставно е, МКД има обврска да си ги прибери својте државјани. Ако тој е државјанин и побарал помош тогаш треба да му се помогне. Небитно е дали влегол во франција со бугарски, марсовски или македондски пасош. Прашањето е дали е твој државјанин а не со каков пасош излегол. Кога има некоја непогода еве војна или пандемија да речеме мислиш дека амбасадите седат со скрстени раце и гледаат дали нивни затекнати државјани влегле со ваков или таков пасош или гледаат да ги евакуираат што побрзо? Секаде е исто, се пријавуваш во амбасада и тие гледаат да ти обезбедат превоз и се што ти треба вклучувајќи и пасош за еднорочна употреба ако моментално не поседуваш нивен валиден пасош. Во 2001ва така од ТЕ заминаа и „американци“ и „швајцарци“ затекнати кој имаа двојно МКД и странско државјанство ама ете тоа не било проблем за поцивилизирани од нас.

За ова ти што го бараш треба измени во МКД законите и да не се дозволува двојни државјанства или барем да се забрани двојно државјанство од соседните држави ама тоа малку потешко да помине така да џабе скокаш...
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Мино нели е ликот кои ги "лови" вмровските чети за време кога Вардарска Македонија е под окупација на СХС?
Така ми останало во сеќавање, можеби грешам.
На Брљо мислев, јас сум грешка!
Автоматски споено мислење:

Не можете ако секоја тема не ја свртите во сосема друг правец...
Самиот наслов и воведен пост се политички! Што дискусија очекуваш после такво про*еравање на топикстартерот?
Автоматски споено мислење:

Кога науката ја решавала историјата, па сега да ја реши ?
Се знае како се решава историјата, па ете и ние по светски теркови тргнавме, по политички диктат направивме комисии и тие ќе одлучуваат каква ни била историјата. Добар чекор кон цивилизацијата направивме...
Автоматски споено мислење:

Интересно би било да се произнесат оние ликови, кои сереа за нашиот народ кога излегоа од тука, а се вратија со устите полни со лајна.... да искоментираат нешто ...
Мене јако ме интересира твоето мислење, околу разликата меѓу оние што земале бугарски пасош од економски причини(читај од беда) и оние кои за да си го задржат газот на државно гласаа за промена на името? Кои се помакедонци по твое?
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Па ако се во МКД очигледно МНОГУ ДОБРО знаат што се, ваљда ТИ не знаеш подобро од НИВ? Ако така веќе ги вртиш работите, тогаш најдобро они си знаат а они ако се во МКД тогаш што е проблемот? Тие што повеќе се чуствуваат посигурно во БГ се ваљда таму.

Нормално неќам да ми кажува некој што сум, ама не ли гледаш дека ТИ си тој што кажува што биле, а он они.

Владе ти можеш и марсовец да се пишиш ако сакаш ама не си, или ако си, си марсовец и македонец дур не се откажеш од македонското. Ова е според сите закони и со исклучок на Кина од големите држави сите дозволуваат повеќе државјанства. На крај крајева сфати дека светот се глобализира и дека одамна не функционира како ти што си замислуваш. Ако се „снашле“ не гледам пробелем со тоа.

За докажувањето незнам што има тоа толку врска... Па сме биле под БГ окупација. Сакаш неќеш секој во тоа време имал такви документи. Јас воопшто не се слагам со северна ама ако сакам да обновам пасош и лична карта кажи дали ќе имам избор? Тоа што на нивните предци им биле издадени некакви документи кој овие денес ги користат за да добијат пасош воопшто ништо не ми значи дека се овие бугари бе човече. Така ако гледаме и Гоце Делчев имал БГ документи па се борел за Македонија. Искрено ич не ме засега тој момент, слободно нека си ја бараат среќата како знаат...

Окулу заминувањето во странство со странски пасош итн... Најнебитно е со каков пасош влегол во друга држава или како заминал. Едноставно е, МКД има обврска да си ги прибери својте државјани. Ако тој е државјанин и побарал помош тогаш треба да му се помогне. Небитно е дали влегол во франција со бугарски, марсовски или македондски пасош. Прашањето е дали е твој државјанин а не со каков пасош излегол. Кога има некоја непогода еве војна или пандемија да речеме мислиш дека амбасадите седат со скрстени раце и гледаат дали нивни затекнати државјани влегле со ваков или таков пасош или гледаат да ги евакуираат што побрзо? Секаде е исто, се пријавуваш во амбасада и тие гледаат да ти обезбедат превоз и се што ти треба вклучувајќи и пасош за еднорочна употреба ако моментално не поседуваш нивен валиден пасош. Во 2001ва така од ТЕ заминаа и „американци“ и „швајцарци“ затекнати кој имаа двојно МКД и странско државјанство ама ете тоа не било проблем за поцивилизирани од нас.

За ова ти што го бараш треба измени во МКД законите и да не се дозволува двојни државјанства или барем да се забрани двојно државјанство од соседните држави ама тоа малку потешко да помине така да џабе скокаш...
Не можам да се согласам со некои работи...
Оној што влегол во Франција со бугарски пасош таму е заведен како Бугарин. Неговиот македонски пасош не постои во евиденција. Ако сака да се врати со македонски пасош, тој е нелегално влезен во Франција. Во амбасадите (и во државните институции) немаат никаква информација дека нивниот државјанин ХХХ се наоѓа во Франција. Едноставно тој не влегол таму.
Се согласувам дека секоја држава треба да се грижи за своите државјани. Но зошто тоа не би го направила Бугарија и бугарската амбасада? Тоа се нивни државјани, со нивен пасош влезени во Франција.
Автоматски споено мислење:

Самиот наслов и воведен пост се политички! Што дискусија очекуваш после такво про*еравање на топикстартерот?
Колку и да е политички самиот наслов, не треба да се враќаме на Кралството СХС и слични работи. Сепак короната (и дијаспората) е моментална актуелност, СХС е за во историја, не за тука.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Колку и да е политички самиот наслов, не треба да се враќаме на Кралството СХС и слични работи. Сепак короната (и дијаспората) е моментална актуелност, СХС е за во историја, не за тука.
Кај виде дека овој со орелите збори за корона? Он само вика иш на потенцијалните загрозувачи на неговата џаболебаркска позиција!
Па може СХС е за во историја, ама голем дел од дијаспората и поделеноста на Македонија е од тогаш!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.404
Поени од реакции
22.258
Владе поз до двојче кажи му за да не го ебат у газето нека земе да им вети стадион за робијашите у идризоо
Daj be spodeli tuka kolku nezgodno ti padna koga podnesuvase baranje za bugarski pasos o ti golem makedonecu?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.051
Поени од реакции
7.422
Daj be spodeli tuka kolku nezgodno ti padna koga podnesuvase baranje za bugarski pasos o ti golem makedonecu?
ама оти ги чепкаш кај што ги боли...
Се е јасно, наместо да се изборат државата да ја средат, да ги фрлат политичарите во контејнер, тие си одбрале да си станат бугарчета.
Ај што одбрале бугарчета, кои се познати што зулуми правеле на оваа територија, отидоа на запад да работат кој за минималец, кој за нешто повисоко, а на тој начин им ја одржуваат и зајакнуваат економијата на тие истите западњаци кои со децении не уништуваат. И истиве заминати на запад, ја величат Русија, пљукаат по Сороси. Абе кој од кој :pos:
Ај што одбрале, па уште солат памет на тие што останале во СМКД, пишуваат гачки против политичарите, па како им било важно името, па како треба да се прави како што ќе кажат политичарите :tapp:
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.252
Поени од реакции
8.677
Кои примери и во колкава временска рамка?
Ај да земеме пример струшките села, немало љочки таму никад, после се појавуваат пополека, а се зголемува и бројот на торбеши(знаеш кој е кој)! По извесно време, торбешите се декларираат за албанци и се најголеми душмани на своите собраќа кои не смениле вера и националност. Не е тоа македонец на македонец душман?
Втор пример Бабунски! Маме и расплакал на македонците кои не сакале да се согласат дека се срби, Бабунски не е македонец? Мино, неговиот контраш не е македонец?

Пропаганда и пари чуда прават, парите посебно!
Влегуваваме веќе во некој други времиња мада и за тогаш треба да се земат во обзир настаните и околностите во дадениот момент кој што не можат да се гледаат или преведат со денешни очи.
Како и да е не би го коментирал во овој момент случајот со торбешите зшто не е вистинска тема за тоа, а исто не би го коментирал за ликот и делото на Бабунски зш многу овде не имаат ни појма кој е Бабунски а во исто време ние во последниве 70 години имаме многу Бабунци во меѓу нашиов народ како резултат на таа пропаганда што ја спомна со таа разлика што таа пропаганда помина без пари туку со Партизан, Црвена Звезда, Лепа Брена и останати курвештии али сега не е ни тема ни време за тоа.

Јас повеќе би се задржал за болдираниот дел, иако бегаме надвор темава, ќе ни простат другиве...
Како што викаш, пропагандата и пари чуда прават, нормално без пари тешко пропаганда поминува. Пропагандата во МКД си го направила своето, резултатите се повеќе од очигледни, прашањето е дали ние целосно ќе ја прифатиме пропагандата и ќе ја продолжиме, многу ја пифатиле несвесно и несвесно ја продлжуваат.
Од кога знам само тоа се просеува, самиот народ се самопонижува, вреѓа и тн, продолжува со таа истата матрица со несмалено темпо, како ние се мразиме, за ништо не не бидува, само пакост си правиме, мое мислење е дека реалнста не е баш така, али не можам против пропагандата.
Би земал еден пример, од секогаш се понижавала мкд дијаспора, исмејувана и слично до денешен, матрицата си го направила своето. И јас едно време си имав попримено од тоа. Едно време во првите години во дијаспора имав случајна средба еден тип кој бил вклучен во активностите на мкд дијаспора во минатото и така во муабет јас прокоментирав/дадов критика дека МКД дијспора нема кој знае што направено, човекот ми го одговори следното "Ние толку можевме, толку бевме писмени" ( да не речам сите неписмени сите со 4то некој со 8мо, тек тук така некој повеќе, ги исфрлиле стапојте од нива и заминале по светот), вика " вие сега поновите генерации пописмени сте, направете повеќе". А што слушаме ние од новите генрации ? резултатот од пропагандата, бегај од нашите , тие вака, тие така а од друга страна обесени до некој наши ко пијани за стап а не познаваат ни еден не наш.
Да се вратам на неговиот одговор "Ние толку можевме, толку бевме писмени, вие сега поновите генерации пописмени сте, направете повеќе". И ден денес го памтам ова, сум размислувал околу тоа и си напрајв некој анализи, дојдов до заклучок дека луѓето направиле и многу повеќе него што им биле нивните можности, посебно кога ќе се направи слика под какви околности работеле. Не знам само дали можеш да претпоставиш против каква пропагандна машинерија се бореле некој неписмени луѓе, против една од најсилните дијаспори во светот, станува збор за грчката. Не дека грците кој ја напуштиле грција биле нешто пообразовани од нашите во тоа време, туку разликата пак е во пропагандата. Додека нашите доаѓале од различни држави, исподелени, разединети, искарани, некординирани, расејани како резултат на тие пропаганди што работеле изминатите 2 века, грците доаѓале под сосема друга пропаганда каде од власи, македонци, албанци и други направиле поголеми грци од грците. И најважното, додека нашиот народ кај неписмен немал ни матична држава кој би терала македонски интереси, грчката пропаганда не ја спороведуваа грчките селани (кој исто беа неписмени како нашите) туку зад грчкта пропаганда стоеше лично грчката држава и со луѓе и со финансии. Во едни такви околности нашиот народ што се борел во тоа врема за македонштината не само што не заслужува потсмев, самопонижување и слично туку има постигнато премногу.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.404
Поени од реакции
22.258
Самиот наслов и воведен пост се политички! Што дискусија очекуваш после такво про*еравање на топикстартерот?
So mu fali be na naslovot na temata? Spored mene bas si e taman posto bas za vreme na ovaa pandemija stana aktuelno vrakjanjeto doma. Zatoa i naslovot na temata e takov kakov sto e.
Автоматски споено мислење:

Мене јако ме интересира твоето мислење, околу разликата меѓу оние што земале бугарски пасош од економски причини(читај од беда) и оние кои за да си го задржат газот на државно гласаа за промена на името? Кои се помакедонци по твое?
Moze jas da ti odgovoram na ova. Nema razlika, ni ednite ni drugite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom