Коронавирус (COVID-19)

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.851
Поени од реакции
26.450
кој плаќал со години здравствено осигурање, а е без регулиран престој па преку ноќ станал непожелен ??? дај ми еден таков пример ?? само немој пример во стилот од братучед ми другар имал сестра, на брат од дечкото нејзин му се десило ова... како шо викаш ти, "избркани и понижени" се вратија тие шо работеа на црно и мислеа дека цел живот ќе работат на црно... тие шо немаат никакво ни здравствено ни пензиско осигурање.. иначе секој шо плаќа редовно пензинско и здравствено осигурање си има регулиран престој...
Ворк пермитот важи додека си во работен однос, ако те избркаат од работа, автоматски немаш здравствено осигурување, немаш дозвола за престој и така натаму.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.399
Поени од реакции
21.961
На CNN кажуваат дека уште 2 недели Америка ќе оди по нагорна линија, потоа ќе опаѓа. Јуни мал број случаи. Ова им е според кривата-графикот од италија

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
Многу оптимистичко сценарио. САД за жал ќе го ебе ежот од многу причини. Едниот е што го подценија Чајна-вирусот. Не за џабе Трамп кажа дека ако останат под 100.000 починати ќе биде успех.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.346
Поени од реакции
18.226
Тоа просто не може за 2 недели да стасат пика. САД ги чекат тежки денови, исто како и Турциja(да не зоборуваме дека тука немат пари да се борат со икономската криза заради удара от САД ком турската лира преди неколко години).
Искрено фми мислам дека светот ќе биде многу ризично место после епидемијава, и само стабилни лидери ќе не спасат од катастрофа.

Мене најризични ми се Трамп, Ердоган, Моди и Нетанјаху. Искрено најмногу се надевам на Меркел, Путин и Си, дека ќе ја избалансираат состојбава.

Џонсон и Макрон ми се малце ебиветровци.

Шо мислиш ти?
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.641
Поени од реакции
16.741
Вучич е драма мајстор,по ова паѓа!
Тешко, има тешко крдо на гласачи какви овде има кога ке ги собереш од дпне и сдс плус овој вирус му иде у прилог да ја зацврсти диктатурата. И да не идам даље може да отвориме тема за него.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.346
Поени од реакции
18.226
Ворк пермитот важи додека си во работен однос, ако те избркаат од работа, автоматски немаш здравствено осигурување, немаш дозвола за престој и така натаму.
Имам братучеда во Австрија со сето семјество, во моментов не одат на работа, но добиваат социјално.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.773
Поени од реакции
5.511
Ворк пермитот важи додека си во работен однос, ако те избркаат од работа, автоматски немаш здравствено осигурување, немаш дозвола за престој и така натаму.
ова си го слушнал од некого или 100% си сигурен?? за каков ворк пермит правиме муабет ?? прво дај да дефинираме за која западноевропска држава збориме??
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Другар треба утре во 10 да се тестира во Систина, таму тестот иде со вадење крв од вена, ко испитување крвна слика.
Смее да се јаде 12 саати пред тоа, или игра некоја улога?
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
945
Поени од реакции
624
Многу оптимистичко сценарио. САД за жал ќе го ебе ежот од многу причини. Едниот е што го подценија Чајна-вирусот. Не за џабе Трамп кажа дека ако останат под 100.000 починати ќе биде успех.
Пушти CNN ќе видиш. 100 000 останува како бројка...ама кривата по 14 дена ќе почне да опаѓа.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
945
Поени од реакции
624
Пушти CNN ќе видиш. 100 000 останува како бројка...ама кривата по 14 дена ќе почне да опаѓа.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
Trump warns of 'painful' two weeks ahead as White House projects more than 100,000 coronavirus deaths


Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.814
Поени од реакции
111.423
Другар треба утре во 10 да се тестира во Систина, таму тестот иде со вадење крв од вена, ко испитување крвна слика.
Смее да се јаде 12 саати пред тоа, или игра некоја улога?
Смее бе мислам, не би требало тоа да има врска кога се испитува за вирус. Едно е кога се проверува крвна слика, а ова е сосема друго, бар вака лаички.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Искрено фми мислам дека светот ќе биде многу ризично место после епидемијава, и само стабилни лидери ќе не спасат од катастрофа.

Мене најризични ми се Трамп, Ердоган, Моди и Нетанјаху. Искрено најмногу се надевам на Меркел, Путин и Си, дека ќе ја избалансираат состојбава.

Џонсон и Макрон ми се малце ебиветровци.

Шо мислиш ти?
Наполно се слагам, светот ке биде различен. Кои точно ке бидат и како ке преминеме през тоа-тежко некоj да може да ти каже. Светот е во вонредно положение реално и ке има тектонични поместуваниja. Много е битно големите држави како ке одат и како ке бидат погодени. Мислам на САД, Германиja,Франциja,Русија, Турција... Кина со сигурност ке проба да играе на картата на хуманитарна дипломациja.
За мен нема лесно да се разминат нито САД,нито Велика Британиja, Турциja, а Русиja се уште не се знае,но мислам исто нема да е много благо, но може би нема да имаме и италиански сценариj. Германиja колкото и да е погодена(има наjстара популациja во Европа), ке остане лидер поне во Европа. Франциja исто, но там очекувам многу повеке жртви, тоа е и до народопсихологиja. Знаеме како са организирани германците и како французите.
САД ке биде опасно, заштото САД без jaка икономика(што е обединувачки фактор) може да настанат многу проблеми.Гледаш сега и воjната мегу Русиja и Саудитска арабиja, ке удри директно Русиja, коja полни голем дел от буджетот си от гас(коj ЕК ги принуди да намалат за ЕУ) и нафта. Тоа са ти помалко свежи пари во буджет и за здравство и борба со COVID-19
Со сигурност светот не е видел вакво нешто. Наjмалко како си представаме оденето во странство во наредната 1 година?
Ке има един не мал период сите ке можеме да шетаме дома, но тежко надвор.
Извинjaвам се ако многу залетах надвор от темава, но се тоа ке е продукт на вирусот - тектонски поместуваниja
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Во врска со тестирањево, процентот на заболени и смртност, ми се чини дека нај меродавна земја за правење на споредба е Јужна Кореа.

Во Јужна Кореа се појавија заболени одма после Кина, значи многу подолго ја имаат коронава отколку европскиве земји, плус прават најмногу тестови по главна на жител во светот.

Ситуацијата во Јужна Кореа во моментов е:

316.664 тестирани
9.786 потврдени случаи
162 смртни случаи

1,655% смртност

Мислам дека и Кинезиве се трудат да ги штимнат бројките за да дојдат до овој процент.

Прегледај го приврзокот 242138

Од графикот може да се види дека ние со 3600 тестови на 2 мил, сме на 6 место во светот по тестирање, одма после Австрија.

УАЕ не ми се сигурни со бројките.
Само што на 20 март немавме повеќе од 900 тестирано
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.346
Поени од реакции
18.226
Само што на 20 март немавме повеќе од 900 тестирано
Ако се нормализира по временски период, кај нас короната каснеше две недели во поглед од некој од овие земјиве, резултатите и не се многу далеку од вистината, посебно споредено со Јужна Кореа.

Со оглед дека темата за тестирање е константно злоупотребувана, добро е да се знае дека држиме некој светски просек, дури и сме над него.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Незнам дали тоа сте го постирали ,но е битно да се стави, заштото некои држави во Източна Европа се уште користат таа вакцина за туберкулоза (овде се вика БЦЖ),а таа може да има значане за тоа како ке преминете през виросот.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.596
Поени од реакции
2.213
Мене уште ме чуди од каде се вадат бројките дека има 0.2% или 2% смртност. Дека е како обичен грип.

Ако ги видиме бројките (неофицојални) што ги имаме до сега работата е обратна. Тие 0.2% повеќе одат на кај 20%. Ова се бројки од решени случаи. Значи заболени кои оздравеле или починале.


Кај нас до сега има 12 излечени и 9 мртви...

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom