Коронавирус (COVID-19)

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Од кого демантирано? Имаш линк да видам кој го демантирал?
viber_image_2020-03-24_09-54-54.jpg

И тоа ова е старо, после овој период имаше по 600 на ден т.е. на 3 дена имаше 1800 мртви, не 1666 на недела.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.763
Dosta precizno objasnuvanje na kineskiot ekspert...i kratko što e najvažno. Bez filozofiranje i drndanje

 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
843
Поени од реакции
1.299
Читам статуси и критики и плукања сегде за тие што парчето леб сме тргнале да го бараме надвор од нашата држава и како ние сме си отишле и сме плукале по државата и као што сме барале назад

Ајде да не кажувам за други а ги има многу па ке си кажам за себе и воедно да објаснам делумно некои работи
Јас лично сум застанал на многу бастиони за одбрана на идеалот за Македонија
Сум бил таму каде што многу малку биле
Сум јадел пендраци како што многу малце јаделе, грбот ми знае.
Поплави , земјотреси и разни непогоди во државата , сум бил секогаш таму да помогнам , за кого , за народот.
Јас сум Комита , пораснав на запад и така ме учеа , да се борам за тоа што се бореле тие пред мене, да бидам секогаш тука за народот на кој припаѓам.
И не жалам за ништо што сум направил , не жалам за ниедна болка , ниеден студ , ниедна рана што ме печела.
И сигурно си мислат нели уличар и хулиган класичен одма штом ке им каже некој дека е комита, војвода , чкембар итн..
Јас лично сум доста образуван и многу вложив во тоа , ги имам едни од највисоките просеци и за сите тие дипломи јас требаше да работам во бранша која е класифицирана како една од најплатените за минимум плата од 1000 евра.7 години вртев пици и плескавици низ ресторани , па конечно после тоа кога ме примија на работна позиција која што одговара на све што го поседувам , за 6 месеци да ми кажат дека треба да станам член на партија и секако откако одбив донесоа неквалификувана личност од рамките на програмата "соживот" и ме симнаа на друга позиција за дупло помала плата и си дадов отказ нормално.

Е затоа пилиња што дрндате со устите си одиме од државата , имаме свое ЈАС а и реално треба да поживееме малку.

Т.е. сите имаат свое ЈАС, само на многумина им го кажуваат кое да биде нивното ЈАС, така да има разлика пак.
И тие се тие што ги шират ваквите глупости..

Верувам не сум само јас кога ке го кажам ова , не сум се откажал од ништо македонско , само одвоив некои 3 години во животот каде што планирам да си го препотам газот од работа и да заработам за да ги вратам кредитите што сум ги земал за мое образование , за да си платам казните кои сум ги добил нели при бранење на идеалот кој што сите го споменувате од ДОМА , а јас и ред други сме го бранеле таму каде што треба а не на тастатура и секако,И да вратам пари за ред други срања

Ми кука мајка ми да се вратам , јас моментално сум во област каде што има многу заразени ама не доаѓа во предвид да се качам во авион не затоа што несакам да се вратам дома,
туку затоа што цел систем , почнувајки од здравство во нашата си мила држава е отиден у курац.
Се осеќам многу посигурно овде

Никој на никого неможе да му го оспорува правото да се врати таму каде што се родил , ниту индивидуа , ниту институција.

Ни на тој што плукал , ни на тој што не плукал

Криви се структурите во државата што ситуацијата со вирусот е ваква.
Џабе вината ја барате во тие што се дојдени од Италија , Германија , Франција итн.

Погледнете ги препукувањата на партиите низ социјалните мрежи и медиумите ке ви биде јасно што сакам да кажам.Едните се фатиле за датум за преговори и за НАТО ко слепи за стап, другиве викаат ние сме најлоши на балканот у све што постои.Едните викаат кредитите ке се одложеле па само уредба било , другиве ама вие рековте така , гледај народе лажат не ги гласајте абе циркуз медрано ми се плаче коа читам

Прљавиот веш искочи сега на виделина, резултат на сите овие 30 години владеење на разни гарнитури е неспособност при соочување со глобален проблем.

Они незнаат да организираат 50 души моментално , вие очекувате цела нација да ја водат низ ова срање
Автоматски споено мислење:

20200329_062758.jpg
20200329_062935.jpg
20200329_063050.jpg

На што личи ова еве за пример
Ставен е и edit history
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.278
Поени од реакции
27.741
Единствено нешто што не можам да разберам,како овој делумен карантин секаде по светот што може да трае бесконечно многу,би бил помалку штетен од пример целосен карантин на едно два месеци колку што би било потребно за да се сопре вирусов.Вака делуе као да се заразуваме ама по малку дур не се се сотреме на секое поле.
Автоматски споено мислење:

Му доаѓа како пироманот истовремено да е и пожарникарот
Mora da se odi na rabota.
Veke cel svet e vlezen vo recesija.
Posle koronava, i zdravite mozat da ostanat bez rabota i gladni.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.775
Читам статуси и критики и плукања сегде за тие што парчето леб сме тргнале да го бараме надвор од нашата држава и како ние сме си отишле и сме плукале по државата и као што сме барале назад

Ајде да не кажувам за други а ги има многу па ке си кажам за себе и воедно да објаснам делумно некои работи
Јас лично сум застанал на многу бастиони за одбрана на идеалот за Македонија
Сум бил таму каде што многу малку биле
Сум јадел пендраци како што многу малце јаделе, грбот ми знае.
Поплави , земјотреси и разни непогоди во државата , сум бил секогаш таму да помогнам , за кого , за народот.
Јас сум Комита , пораснав на запад и така ме учеа , да се борам за тоа што се бореле тие пред мене, да бидам секогаш тука за народот на кој припаѓам.
И не жалам за ништо што сум направил , не жалам за ниедна болка , ниеден студ , ниедна рана што ме печела.
И сигурно си мислат нели уличар и хулиган класичен одма штом ке им каже некој дека е комита, војвода , чкембар итн..
Јас лично сум доста образуван и многу вложив во тоа , ги имам едни од највисоките просеци и за сите тие дипломи јас требаше да работам во бранша која е класифицирана како една од најплатените за минимум плата од 1000 евра.7 години вртев пици и плескавици низ ресторани , па конечно после тоа кога ме примија на работна позиција која што одговара на све што го поседувам , за 6 месеци да ми кажат дека треба да станам член на партија и секако откако одбив донесоа неквалификувана личност од рамките на програмата "соживот" и ме симнаа на друга позиција за дупло помала плата и си дадов отказ нормално.

Е затоа пилиња што дрндате со устите си одиме од државата , имаме свое ЈАС а и реално треба да поживееме малку.

Т.е. сите имаат свое ЈАС, само на многумина им го кажуваат кое да биде нивното ЈАС, така да има разлика пак.
И тие се тие што ги шират ваквите глупости..

Верувам не сум само јас кога ке го кажам ова , не сум се откажал од ништо македонско , само одвоив некои 3 години во животот каде што планирам да си го препотам газот од работа и да заработам за да ги вратам кредитите што сум ги земал за мое образование , за да си платам казните кои сум ги добил нели при бранење на идеалот кој што сите го споменувате од ДОМА , а јас и ред други сме го бранеле таму каде што треба а не на тастатура и секако,И да вратам пари за ред други срања

Ми кука мајка ми да се вратам , јас моментално сум во област каде што има многу заразени ама не доаѓа во предвид да се качам во авион не затоа што несакам да се вратам дома,
туку затоа што цел систем , почнувајки од здравство во нашата си мила држава е отиден у курац.
Се осеќам многу посигурно овде

Никој на никого неможе да му го оспорува правото да се врати таму каде што се родил , ниту индивидуа , ниту институција.

Ни на тој што плукал , ни на тој што не плукал

Криви се структурите во државата што ситуацијата со вирусот е ваква.
Џабе вината ја барате во тие што се дојдени од Италија , Германија , Франција итн.

Погледнете ги препукувањата на партиите низ социјалните мрежи и медиумите ке ви биде јасно што сакам да кажам.Едните се фатиле за датум за преговори и за НАТО ко слепи за стап, другиве викаат ние сме најлоши на балканот у све што постои.Едните викаат кредитите ке се одложеле па само уредба било , другиве ама вие рековте така , гледај народе лажат не ги гласајте абе циркуз медрано ми се плаче коа читам

Прљавиот веш искочи сега на виделина, резултат на сите овие 30 години владеење на разни гарнитури е неспособност при соочување со глобален проблем.

Они незнаат да организираат 50 души моментално , вие очекувате цела нација да ја водат низ ова срање
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 241298
Прегледај го приврзокот 241299
Прегледај го приврзокот 241300

На што личи ова еве за пример
Ставен е и edit history
Знаеш шо е најтрагично во целата ситуација?
Шо истите вакви фаци први плукаат по се македонско, без разлика за што и да станува збор, патриотизам, систем, здраство итн.До пред кризава викаа абе брат Германија е држава, Скандинавија се држави не ова нашава.И ти гарантирам дека сите овие фаци први би ја напуштиле државата да имаа муда да го направат тоа ама нели полесно е да се плука.
Како шо кажав уште еднаш и вирусов покажа шо народ сме, замисли имаш народ у државава шо има и по 3 пасоши и не плаќа ништо па пак се лечи бесплатно а на некој му сметале оние со бг пасоши.
Сите тие се исто Македонци што немале друг избор и наместо партиска книшка, одлучиле да земат пасоши и 90% од тие никогаш не ни имале ни позитивно мислење за Бугарија ниту пак ги интрресирала некогаш, за разлика од 25,17% ама не прочитав некој "мангуп" од твитер да напише нешто за нив и да ги испрати да се лечат во Скадар или Приштина.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.913
Поени од реакции
10.542
Читам статуси и критики и плукања сегде за тие што парчето леб сме тргнале да го бараме надвор од нашата држава и како ние сме си отишле и сме плукале по државата и као што сме барале назад

Ајде да не кажувам за други а ги има многу па ке си кажам за себе и воедно да објаснам делумно некои работи
Јас лично сум застанал на многу бастиони за одбрана на идеалот за Македонија
Сум бил таму каде што многу малку биле
Сум јадел пендраци како што многу малце јаделе, грбот ми знае.
Поплави , земјотреси и разни непогоди во државата , сум бил секогаш таму да помогнам , за кого , за народот.
Јас сум Комита , пораснав на запад и така ме учеа , да се борам за тоа што се бореле тие пред мене, да бидам секогаш тука за народот на кој припаѓам.
И не жалам за ништо што сум направил , не жалам за ниедна болка , ниеден студ , ниедна рана што ме печела.
И сигурно си мислат нели уличар и хулиган класичен одма штом ке им каже некој дека е комита, војвода , чкембар итн..
Јас лично сум доста образуван и многу вложив во тоа , ги имам едни од највисоките просеци и за сите тие дипломи јас требаше да работам во бранша која е класифицирана како една од најплатените за минимум плата од 1000 евра.7 години вртев пици и плескавици низ ресторани , па конечно после тоа кога ме примија на работна позиција која што одговара на све што го поседувам , за 6 месеци да ми кажат дека треба да станам член на партија и секако откако одбив донесоа неквалификувана личност од рамките на програмата "соживот" и ме симнаа на друга позиција за дупло помала плата и си дадов отказ нормално.

Е затоа пилиња што дрндате со устите си одиме од државата , имаме свое ЈАС а и реално треба да поживееме малку.

Т.е. сите имаат свое ЈАС, само на многумина им го кажуваат кое да биде нивното ЈАС, така да има разлика пак.
И тие се тие што ги шират ваквите глупости..

Верувам не сум само јас кога ке го кажам ова , не сум се откажал од ништо македонско , само одвоив некои 3 години во животот каде што планирам да си го препотам газот од работа и да заработам за да ги вратам кредитите што сум ги земал за мое образование , за да си платам казните кои сум ги добил нели при бранење на идеалот кој што сите го споменувате од ДОМА , а јас и ред други сме го бранеле таму каде што треба а не на тастатура и секако,И да вратам пари за ред други срања

Ми кука мајка ми да се вратам , јас моментално сум во област каде што има многу заразени ама не доаѓа во предвид да се качам во авион не затоа што несакам да се вратам дома,
туку затоа што цел систем , почнувајки од здравство во нашата си мила држава е отиден у курац.
Се осеќам многу посигурно овде

Никој на никого неможе да му го оспорува правото да се врати таму каде што се родил , ниту индивидуа , ниту институција.

Ни на тој што плукал , ни на тој што не плукал

Криви се структурите во државата што ситуацијата со вирусот е ваква.
Џабе вината ја барате во тие што се дојдени од Италија , Германија , Франција итн.

Погледнете ги препукувањата на партиите низ социјалните мрежи и медиумите ке ви биде јасно што сакам да кажам.Едните се фатиле за датум за преговори и за НАТО ко слепи за стап, другиве викаат ние сме најлоши на балканот у све што постои.Едните викаат кредитите ке се одложеле па само уредба било , другиве ама вие рековте така , гледај народе лажат не ги гласајте абе циркуз медрано ми се плаче коа читам

Прљавиот веш искочи сега на виделина, резултат на сите овие 30 години владеење на разни гарнитури е неспособност при соочување со глобален проблем.

Они незнаат да организираат 50 души моментално , вие очекувате цела нација да ја водат низ ова срање
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 241298
Прегледај го приврзокот 241299
Прегледај го приврзокот 241300

На што личи ова еве за пример
Ставен е и edit history
малку претерувате, освен некои битолчани што се жалеа други нема...
се плукаше по оние што дојдоа и си се шетаа по гости, не почитуваа самоизолација и маме ебаа со шетањето ама ваљда не ги оправдуваш овие?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.775
малку претерувате, освен некои битолчани што се жалеа други нема...
се плукаше по оние што дојдоа и си се шетаа по гости, не почитуваа самоизолација и маме ебаа со шетањето ама ваљда не ги оправдуваш овие?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не се претерува, ова со Битолчани е од вчера и се работи за страв и неинформираност.

Едно чудо статуси и твитови а и коментари имаше на оваа тема, каде баш се напаѓа со овие ставови и зборови, заминавте поради лошото здраство зошто се враќате сега, нели Германија беше арна, а и оние со бг пасоши беа напаѓани исто, одете у Согија не у Скопје, Бојко нека ви прати чартер не Димитров и слични коментари.

А како шо и веќе беше спомнато, луѓето кои се враќаат се најчесто луѓе кои се на црно по запад и се единствено македонски граѓани, и исто така се луѓе кли се "тазе" заминати, луѓе кои добиле откази или пак се сами овде и фамилијата им е доле.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.913
Поени од реакции
10.542
Не се претерува, ова со Битолчани е од вчера и се работи за страв и неинформираност.

Едно чудо статуси и твитови а и коментари имаше на оваа тема, каде баш се напаѓа со овие ставови и зборови, заминавте поради лошото здраство зошто се враќате сега, нели Германија беше арна, а и оние со бг пасоши беа напаѓани исто, одете у Согија не у Скопје, Бојко нека ви прати чартер не Димитров и слични коментари.

А како шо и веќе беше спомнато, луѓето кои се враќаат се најчесто луѓе кои се на црно по запад и се единствено македонски граѓани, и исто така се луѓе кли се "тазе" заминати, луѓе кои добиле откази или пак се сами овде и фамилијата им е доле.
епа се плукаше по тие што се вратија и се шетаа по гости, лажеа од каде доаѓаат, самоизолација јок, се плукаше и по Цаца и оние од Банско, ама еве некако не памтите што не ви одговара..
а дека се враќале исклучиво македонсики граѓани убаво ме насмеа


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.927
Немате појма како е да си прва генерација имигрант. Кризава ме врати на фабрички подесувања. Дома си имате одредена сигурност, посебно вие кои живеете на свој имот и не плаќате кирии. Странецот е странец, може лесно да изгуби и работа и виза, и да се најде заглавен на некој аеродром.

Верувам дека ова нема да потрае долго затоа што мора да се работи, оваа ситуација е неодржлива.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Едно чудо статуси и твитови а и коментари имаше на оваа тема, каде баш се напаѓа со овие ставови и зборови, заминавте поради лошото здраство зошто се враќате сега, нели Германија беше арна, а и оние со бг пасоши беа напаѓани исто, одете у Согија не у Скопје, Бојко нека ви прати чартер не Димитров и слични коментари.
Внимавај што пишуваш. Ако случајно Димитров го прочита ова, и тој ќе им каже да бараат помош од Борисов. Нели тие се со бугарски пасоши, секоја држава се грижи за своите граѓани.
Инаку јас не ги осудувам тие што за парче леб со бугарски пасош го фатиле патот. Ама реалноста е таа, во европските земји тие се Бугари.
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Јас имам клиент, на почеток се ругаше зошто затвориле све... сега гледам стаил на профил "stayng home saving lives".

Во америка се зголеми продажбата на оружје за неколку стотици пати, останаа милиони луѓе без работа.... ако трае ова неколку месеци, ќе почнат да се пукаат меѓусебе...
Не само Америка, низ цел свет...тие што немаме огнено оружје, ќе ги остриме ножевите.. :D
Ќе ни викаат после: don't bring a knife to a gun fight..:ROFLMAO:
 
Член од
25 февруари 2020
Мислења
196
Поени од реакции
174
Луѓето што си заминале на привремена работа или што си отишле за стално НЕ СЕ ВИНОВНИ едуцирани со занаети итн чесни работни луѓе
да трпат за леб тука дека немаат врски “вујко владика “ не бива жално !
Само 1% од МК население зема 1000 или над 1000 Евра плата , легално !
Не се ни виновни ни што се врајкаат ,собрале 2-3 илјади евра и тука ќе истуркаат цела година со тие пари а во странство месец два со тие пари а работа немаат сега ...
Партиите ја уништија МК во нива со ровка земја топло сонце питка вода живееме ама за нашиот сирот кутар напатен испечен земјоделец откуп нема !!!
Ама затоа увоз на лебот=пченица ,компир од Србија прават
траги комедија
Вирусов го вади ѓубрето кое го криеа под чергиче ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom