Коронавирус (COVID-19)

Член од
10 март 2020
Мислења
127
Поени од реакции
188
Чекајте браќа и сестри на фејсбук очите си ги извадија за карантинот во Битола,не знаев дека Битолчани се толку негостопримливи :D
Не дај Боже овие дена да излези од Битола некој случај со корона,ќе излезат на масовен штрајк пред епинал,со камења ќе фрлаат по џамојте:ROFLMAO:
Ne e deka sme negostoprimlivi ili deka nekoj ima nesto protiv deckite sto se vratija od stranstvo kako sto pisav i prethodno sekoj ima po nekoj poznat dali drugar ili rodnina megu niv,ama zatoa site se soglasni deka ne e pogodno mestoto kade sto se smesteni.Znaci hotelot e vo centar a utre koj ke mozi da gi zadrzi najbliskite da ne odat tamu pod prozori.A vo pravo si deka nedaj boze da se pojavi nekoj slucaj na zarazen site niv ke gi okrivuvaat
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
256
Поени од реакции
238
Ме интересира луѓето што не покажуваат симптоми така ќе си го прележат вирусот без ниту еден симптом и ќе оздрават.. ?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.851
Поени од реакции
14.249
Ме интересира, овие што тестираат позитивно на корона, а не покажуваат никакви симптоми. Дали понатаму развиваат некакви симптоми или остануваат асимптоматични носители на вирусот?

Едит: @historynameless истото прашање ни се вртело во глава :ROFLMAO:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.239
Поени од реакции
7.753
Ги гледам србиве и ми изгледа како повеќе да се организирани за разлика од нас. Повеќе пати сум гледал на прес излегуваат прецедателот Вучиќ и премиерката Брнабиќ додека кај нас само Филипче се појавува највеќе на пресови а прецедателот и премиерот еднаш или два пати ако се појавиле на прес да кажат нешто и од тогаш не сум ги видел на пресови.

Друго србите гледам саемот им е приспособен за изолација со кревети. Кај нас еден хотел Ибис кој ако не дај боже пукне јако вирусов не знам колку ќе може да се сместат повеќе луѓе. Дали воопшто имаме и други плус во Скопје оспособено сместувачки места?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.727
Поени од реакции
17.538
Ne e deka sme negostoprimlivi ili deka nekoj ima nesto protiv deckite sto se vratija od stranstvo kako sto pisav i prethodno sekoj ima po nekoj poznat dali drugar ili rodnina megu niv,ama zatoa site se soglasni deka ne e pogodno mestoto kade sto se smesteni.Znaci hotelot e vo centar a utre koj ke mozi da gi zadrzi najbliskite da ne odat tamu pod prozori.A vo pravo si deka nedaj boze da se pojavi nekoj slucaj na zarazen site niv ke gi okrivuvaat
Не менва ништо локацијата ако тие бидат под надзор и нема да излезат од хотелот.
Битола живејш знајш епинал како изгледа.
Ќе има на двете влезни врати обезбедување и завршена работа,ако сакаат нема ни пиле да прелета.
А и да им одат домашните под прозор, каква опасност би постоела тука, шо преку поглед ќе се заразат ако веќе има некој заразен ?
Ама Битолчани родени за паника од стално.
Тие 200 луѓе кои се во самоизолација ? Што со нив ? И тие живеат во центар па никому ништо
Автоматски споено мислење:

Се прашувам дали во Италија или САД Германија или Шпанија се замараат за Македонија што една така библиска нација од 2м жители и се заканува крах и барем малку човечност од нивна страна? Нејсе постојат доста луѓе кои оправдано се активни. Ама цел ден статистики да даваат од 3 ти држави па споредби. Замисли тие веќе калкулираат колку смртни случаеви треба да има. Уау
Не е тоа,туку сите очи се вперени кај нив заради шо очекуваме добри вести дека вирусот ќе стивни некогаш.
Инаку да и јас не ги разбирам тие кои висат по страните и бројат колку луѓе се заразија
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
256
Поени од реакции
238
Ме интересира, овие што тестираат позитивно на корона, а не покажуваат никакви симптоми. Дали понатаму развиваат некакви симптоми или остануваат асимптоматични носители на вирусот?

Едит: @historynameless истото прашање ни се вртело во глава :ROFLMAO:
воден од желбата да сум еден од нив затоа прашував .. а и наидовме на стручни лица па прашуваме ..

Мислења само од бијонс прифаќам .. ама најверојатно посветена е кон работата па нема време за нам..
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Ги гледам србиве и ми изгледа како повеќе да се организирани за разлика од нас. Повеќе пати сум гледал на прес излегуваат прецедателот Вучиќ и премиерката Брнабиќ додека кај нас само Филипче се појавува највеќе на пресови а прецедателот и премиерот еднаш или два пати ако се појавиле на прес да кажат нешто и од тогаш не сум ги видел на пресови.

Друго србите гледам саемот им е приспособен за изолација со кревети. Кај нас еден хотел Ибис кој ако не дај боже пукне јако вирусов не знам колку ќе може да се сместат повеќе луѓе. Дали воопшто имаме и други плус во Скопје оспособено сместувачки места?
Сосема погрешно си разбрал.
Вучиќ се пере за тоа што се исмејаваше на прес, крева паника над нивото потребно. Таа сала, недај боже, се мести за 1 ден, они со 400 случаи прават сала за 3.000, као еве спремни сме, доџите сада.
Мислам дека од тој аспект подобро постапуваме, дополнително ќе се прави времен објект со 130 кревети веднаш до инфективна, што е доста паметно.
Да наредат кревети па ко преживи причаче се прави за 1 до 2 дена со сите салтанати ако ја имаш опремата.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.363
Поени од реакции
21.887
На кратко за овде:

- Симптоми кај заразените
кашлица (67,1%)
температура (64,5%)
слабост (30,3%)
главоболка (26,3%)
болка во грло (21,7%)
треска (20,4%)
67 лица без симптоми

- 21 здравствен работник (14 заразени на должност)

- 33 заразени дојденци, скијачи итн... + 186 локална трансмисија

- 2240 теста, 219 позитивни (1411 во ИЈЗ, 829 во приватни)

- Скопје е во фаза 4 (широко-распространета трансмисија во заедницата)
Дебар е во фаза 4 (широко-распространета трансмисија во заедницата).
Ова се совпаѓа до некаде со искуства од други држави околу симптомите ама и околу бројкоте. Плус минус 10% од тестираните се позитивни а да предпоставиме дека сепак само се тестираат луѓе кои дожле од ризични земји или имаа контакт со заболен или се со симптоми.
Автоматски споено мислење:

Ме интересира луѓето што не покажуваат симптоми така ќе си го прележат вирусот без ниту еден симптом и ќе оздрават.. ?
Допрвка ќе има тест за нив ќе се тестира да се најдат антитела тек тогаш можеме пореална слика да добиеме колку е веќе проширен вирусот. Читав дека за кратко ќе има таков тест кои може масовно да се користи.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Ме интересира, овие што тестираат позитивно на корона, а не покажуваат никакви симптоми. Дали понатаму развиваат некакви симптоми или остануваат асимптоматични носители на вирусот?

Едит: @historynameless истото прашање ни се вртело во глава
Се е исто само телото не прикажува симптоми. Тие си седат дома во изолација
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.239
Поени од реакции
7.753
Сосема погрешно си разбрал.
Вучиќ се пере за тоа што се исмејаваше на прес, крева паника над нивото потребно. Таа сала, недај боже, се мести за 1 ден, они со 400 случаи прават сала за 3.000, као еве спремни сме, доџите сада.
Мислам дека од тој аспект подобро постапуваме, дополнително ќе се прави времен објект со 130 кревети веднаш до инфективна, што е доста паметно.
Да наредат кревети па ко преживи причаче се прави за 1 до 2 дена со сите салтанати ако ја имаш опремата.
Што се исмејавал Вучиќ на прес?
 
Член од
10 март 2020
Мислења
127
Поени од реакции
188
Не менва ништо локацијата ако тие бидат под надзор и нема да излезат од хотелот.
Битола живејш знајш епинал како изгледа.
Ќе има на двете влезни врати обезбедување и завршена работа,ако сакаат нема ни пиле да прелета.
А и да им одат домашните под прозор, каква опасност би постоела тука, шо преку поглед ќе се заразат ако веќе има некој заразен ?
Ама Битолчани родени за паника од стално.
Тие 200 луѓе кои се во самоизолација ? Што со нив ? И тие живеат во центар па никому ништо
Автоматски споено мислење:


Не е тоа,туку сите очи се вперени кај нив заради шо очекуваме добри вести дека вирусот ќе стивни некогаш.
Инаку да и јас не ги разбирам тие кои висат по страните и бројат колку луѓе се заразија
Da ama jas kolku sto znam ne se smesteni vo epinal tuku vo drugiot del sto e vo sklop na epinal nad stopanska banka i tuka ima vlijanie dali nekoj bi idel pod prozor ili ne bidejki toa e nekoja mala visina,ama vo pravo si deka ako ima dobro obezbeduvanje mozi da bidi se vo red
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.753
Поени од реакции
8.843
Da ama jas kolku sto znam ne se smesteni vo epinal tuku vo drugiot del sto e vo sklop na epinal nad stopanska banka i tuka ima vlijanie dali nekoj bi idel pod prozor ili ne bidejki toa e nekoja mala visina,ama vo pravo si deka ako ima dobro obezbeduvanje mozi da bidi se vo red
Samo Eпинал и МОлика ги имаа условите за да прибират толкав број на луѓе и да ги одржуваат во карантин..е сега да не ги споредувам Епинал со Молика бидејќи ќе испадни смешно ,ќе ти кажам дека Епинал е 10 пати подобро бидејќи е полесно за мониторирање и контрола...како и помал трошок..додека за Молика ќе требаше секој ден џандарите да прат идими дојдими и плус полошо за контрола и мониторинг...ама обично Битолчаните се гадни луѓе што осудуваат без да размислат трезвено со ладна глава па и не ме чуди нивната општо примитивна реакција.
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.117
Ги гледам србиве и ми изгледа како повеќе да се организирани за разлика од нас. Повеќе пати сум гледал на прес излегуваат прецедателот Вучиќ и премиерката Брнабиќ додека кај нас само Филипче се појавува највеќе на пресови а прецедателот и премиерот еднаш или два пати ако се појавиле на прес да кажат нешто и од тогаш не сум ги видел на пресови.

Друго србите гледам саемот им е приспособен за изолација со кревети. Кај нас еден хотел Ибис кој ако не дај боже пукне јако вирусов не знам колку ќе може да се сместат повеќе луѓе. Дали воопшто имаме и други плус во Скопје оспособено сместувачки места?
Моментално поспремни се да бидеме реални, иако на почетокот беа несериозни и се шегуваа на сметка на вирусот. Вучиќ и Брнабиќ излегуваат за да кажат какви мерки се превземени и што би можело да се превземе, додека има посебна конференција каде што за состојбата известуваат докторите. Потранспарентни се од овие кај нас тоа е сигурно.

Затоа што видоа дека погрешиле на стартот , затоа сега се подготвуваат за тоа што доаѓа за брзо време. Да беа сериозни на почетокот немаше да имаат толку заразени, ќе имаа значително помалку од оваа бројка сега. Ако зборуваме како народ, тие се многу сложни кога ќе дојде ножот до коска. Нашиов народ и тогаш очи ќе си извади.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom