Коронавирус (COVID-19)

Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Во САД можно е да има многу повеќе мртви од било каде, баш заради тоа што немаат здравствено осигурување, и ако некој е болен, треба лекувањето да си го плати. Луѓе кои немаат пари да платат осигурување, сигурно нема да имаат ни за лекување, за кое прочитав некаде дека чинело илјадници долари!
 
Член од
10 март 2020
Мислења
127
Поени од реакции
188
Може не штети ама како што кажа @jamey jasta oва е вон неговото поле на интерес а сепак е влијателна личност во државава и може да создаде конфликт со мислењата епидемиолозите и инфектолозите. Исто како Венко што е неврохирург сега да отиде да му дроби на телевизија или по емисии како се стентира или бајпасира.
Dobro se soglasuvam so tebe,no mene poentata mi bese deka za negovata izjava imase mnogu negativni komentari a za popovite koi gi povikuvaat vernicite da odat po crkvite i na liturgii skoro i da nemase komentari,a toa spored mene e mnogu pogolem rizik
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
д корона се оние до инсталирана 5G мрежа, го уништува имунитетот, самите се напаѓаат здрави клетки, се развиваат тумори итн.
Зошто тресете глупости кога ај што сте биле со 2ки физика во средно туку и на овој интернет денес немате осет да пребарате нешто?

91386472_2608148272763465_4839487802452213760_n.jpg

Нека седи сликава за сите што ќе пробаат да се уфрлат во темава со ваков пост, ако видам уште еден испад - бан од тема.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.688
Др Ратко Грков
Па бројките во Италија се само од корона вирусот, не ги кажуваат регуларно умрените луѓе. Така да малце неточна му е тезата на докторов иако сфаќам што сака да каже.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.198
Поени од реакции
21.348
https://www.facebook.com/Danak.u.krvi.u.Srbiji/videos/250341965986175/

Сега и немачки доктори сумњаат во оваа превара.
Ima milioni doktori ne sekoj e relevanten. Ovoj gore e vekje poznat po:
- somnitelni stavovi kon AIDS i HIV. Vika vo princip deka HIV ne proizvikuva AIDS duri negira deka postoi. Pored nego, konzumiranje na drogi, medikamenti, pesticidi i stres doveduvaat do zaboluvajne.
- vazi za protivnik na vakciniranje. Vika deka svinski i pticji grip, SARS, Hepatitis C, Ebola i BSE se izmisleni od profiterski pricini.

Ama ok, slobodni lugje sme koj saka moze i da mu veruva. Vazno e samo povekje da se znae za licnostite koi davaat soveti ili vakvi izjavi.
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Не ме сваќај буквално де , но начинот на евиденција на смртни случаи од Корона во државите е различен , беше објаснето поназад... имаш пациент позитивен од Корона и умира од инфаркт , во Италија се препишува дека умрел како последица од корона , а во Германија ќе го пишат дека умрел од инфаркт , тоа ми беше зборот.
Друго да додадам освен што се претерува тука со конзумација на Tachipirina - парацетамол , исто така за секое нешто од мала главоболка па за све остало се пие - OKi (Ketoprofene) . Некој малку упатен да каже за ова мислење..
Што за Кетопрофен, како делува или?

Кетопрофен=Кетонал-аналгетик+антипиретик.

Го имаш во трда форма, таблетарна, ампуларна.

Ефикасен лек, но не треба да се претерува. Ако го земаш орално, и во големи дози, како и секој АИЛ има несакани дејства врз ГИТ најмногу.

Ампуларно администриран, пак ако е премногу често, предизвикува несакани ефекти најмногу на ГИТ. Зборам за претерано земање, секој ден, popping oills like a rockstar. Не мора ни да биде толку претерано, не се препорачува кај луѓе со проблеми/чир на желудник.

Предизвикува и други несакани дејства, но најмногу замав овие антиинфламаторни лекови предизвикуваат врз ГИТ, од кој е внатршно крварење на било кој дел од ГИТ.
Затоа се зема ептен по потреба, мада не гледа поента за болка да земаш како рокстар Кетонал или било кој аналгетик.

Овој обично делува најмногу кај остеоартритични заболувања.

Ако некого боли глава, или има температура, парацетамол раствор, Апотел исто во физиолошки, но преферирано е парацетамол бидејќи го има како раствор за интра венска администрација. Во краен случај ја би зела аналгин, за болки и температура порадо него ли Кетонал.

Значи не зборам да не ме сфати некој погрешно дека само врз ГИТ има несакани дејства, има и други. Но долготрајно земање на било каков од овие НСАИЛ, АИЛ предизвикуваат најчесто крварење во ГИТ.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Што за Кетопрофен, како делува или?

Кетопрофен=Кетонал-аналгетик+антипиретик.

Го имаш во трда форма, таблетарна, ампуларна.

Ефикасен лек, но не треба да се претерува. Ако го земаш орално, и во големи дози, како и секој АИЛ има несакани дејства врз ГИТ најмногу.

Ампуларно администриран, пак ако е премногу често, предизвикува несакани ефекти најмногу на ГИТ. Зборам за претерано земање, секој ден, popping oills like a rockstar. Не мора ни да биде толку претерано, не се орепорачува кај луѓе со проблеми/чир на желудник.

Предизвикува и други несакани дејства, но најмногу замав овие антиинфламаторни лекови предизвикуваат врз ГИТ, од кој е внатршно крварење на било кој дел од ГИТ.
Затоа се зема ептен по потреба, мада не гледа поента за болка да земаш како рокстар Кетонал или било кој аналгетик.

Овој обично делува најмногу кај остеоартритични заболувања.

Ако некого боли глава, или има температура, парацетамол раствор, Апотел исто во физиолошки, но преферирано е парацетамол бидејќи го има како раствор за интра венска администрација. Во краен случај ја би зела аналгин, за болки и температура порадо него ли Кетонал.

Значи не зборам да не ме сфати некој погрешно дека само врз ГИТ има несакани дејства, има и други. Но долготрајно земање на било каков од овие НСАИЛ, АИЛ предизвикуваат најчесто крварење во ГИТ.
Пошто не сум стручњак,можда ќе ти звучи лаички,ама ме интересира дали овие два лека кои се антивирозни и се во тек на испитување во Австрија би можеле да ги ублажат сиптомите од Ковидот?И дали тоа ќе значи колку толку релаксирање на изолацијава?
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Пошто не сум стручњак,можда ќе ти звучи лаички,ама ме интересира дали овие два лека кои се антивирозни и се во тек на испитување во Авсрија би можеле да ги ублажат сиптомите од Ковидот?И дали тоа ќе значи колку толку релаксирање на изолацијава?
Не сум експерт ниту јас. Од она што го знам, можам мислење да дадам. За кетоналот и парацетамолот можам да зборам, затоа што сум користела при силни болки, и тоа интра мускулно, мада сепак исти ефекти има. И потоа си научив да трпам болка. Имам дискус хернија граде 3, и кога ќе фати боли многу. Да не одм офф топик, и од знаењето, ради шо сум го администрирала на пациенти.

Парацетамолот веќе го употребуваат сите за ублажување симптоми. Со вакви лекови се лечат симптоми. Не може да се лечи вирус.

Дур можам да речам, сепак мислење е, за вирус нема лек. Ќе лечиш симптоми.

Вакцина е друго, и се сомневам дека во вакцина би ги уптребиле овие стрикно два лекови. Ќе користат антивирал, и нешто друго.


Да, ублажуваат симптоми, кај вирус со овие лекови лечиш симптоми, значи не ја лечиш болеста. Но сепак не треба да се лапаат како да си рокстар.
Особено Кетопрофенот, и слични на кетопрофен (диклофенак, ибупрофен..)

За парацетамолот нема да коментирам многу, поблага верзија е, може да се зема, ама сепак не во големи дози, или оти ти текнало.

Секој лек било каков, не се зема на своја рака, ниту во преголеми дози, предизвикува првично толеранција, шо значи ако ако си земал цела недела кетонал по едно апче пример, организмот ствара толеранција на лекот, и за да постигнеш ефект наредна недела ќе ти требаат две апчиња, трета три, итн.. Прост пример го зедов кетоналот.

Лекови кои најмногу ствараат толеранција, и ако ги земаш долго, и во високи дози се секако бензодиазепините, кои предизвикуваат зависност многу лесно.

Се надевам дека добро се изјаснив. Треба да ја отворам тетратката за фармакологија:)
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.754
Поени од реакции
7.945
Зошто тресете глупости кога ај што сте биле со 2ки физика во средно туку и на овој интернет денес немате осет да пребарате нешто?

Прегледај го приврзокот 240958

Нека седи сликава за сите што ќе пробаат да се уфрлат во темава со ваков пост, ако видам уште еден испад - бан од тема.
Да те надополнам. За сите оние кои се образуваат од српските треш-медиуми, нека ја погледнат изјавата на градоначалникиот на Ваљево, инаку доктор гинеколог по професија, па на сите овдешни србофили да им биде јасно колку се релевантни изворите на северниот ни сосед.

Konrad 19 - Gradonacelnik Valjeva - YouTube
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ajде наздравје уште една клиника во локдаун. Се кладам и овој е партиски инсталиран некој со кур ми е двор ми е менталитет
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Борис Џонсон има корона, Тил Линдеман (фронтменот на Рамштајн) исто и е на интензивна нега во Берлин...на крај само Бети 2ра ќе остане жива на 120 години или колку и да е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom