Апчиња (Витамини)

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.229
Поени од реакции
45.341
Препорачувам Џејмисон Милтивитамин 100 complete. Мене рука на срце малце ми го шинаа спиењето, па по консултација со доктор ги паузирав 10тина дена и после почнав да ги кршам на пола додека дојдам во нормала, ама за енергија и имунитет - се покажаа.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
@Psyside сега моментално сум на пауза со селенот, втора недела. Јадам дневно по 3 бразилски ореви ( 90-110 мг селен дневно ), па сум на размислување само со нив да продолжам, да го баталам суплементот.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.807
Поени од реакции
7.185
@Psyside сега моментално сум на пауза со селенот, втора недела. Јадам дневно по 3 бразилски ореви ( 90-110 мг селен дневно ), па сум на размислување само со нив да продолжам, да го баталам суплементот.
Јадеш бразилски ореви + суплементи... Тоа веќе е премногу селен.

П.С. пробај и психата да си ја средиш.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Јадеш бразилски ореви + суплементи... Тоа веќе е премногу селен.

П.С. пробај и психата да си ја средиш.
Ај прочитај ме убаво, зошто вакво залетување? На пауза сум со селен, убаво напишав.

И те молам, прескокни ме, за да ме учиш мене за психа. Освен кога ќе го поминеш моето 13 години, врати се да дискутираме.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
@Psyside сега моментално сум на пауза со селенот, втора недела. Јадам дневно по 3 бразилски ореви ( 90-110 мг селен дневно ), па сум на размислување само со нив да продолжам, да го баталам суплементот.
Можеш да јадеш ореви да, ако не да го баталиш значајно да го успориш, не би ризикувал + селениум има во многу семиња/јатки, не е само во бразилските ореви.

Другото горе доле го покривме, исто со бакар пази се, не секој ден преку 1-2 дена конзумирај.
 
Член од
16 август 2015
Мислења
225
Поени од реакции
278
Veke 1,5 godina imam problemi so spienjeto odnosno nesonica. Vitaminot D ( D3 ) ima ogromna uloga vo ova najverovatno, dali nekoj imal nedostatok od ovoj vitamin ili znae koi se simptomite za nedostatok ? Dali da zemam i dr vitamini za da go resam problemov so spienjeto.....
 
Член од
14 мај 2019
Мислења
1.486
Поени од реакции
-759
Dali e mozno od vitamin C ako go koristish da te boli glavata?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Dali e mozno od vitamin C ako go koristish da te boli glavata?
ice_screenshot_20200407-190055.png

... не е можно да даде главоболки доколку дозата на дневен внес е 500 мг / 1г дневно, но ако зборуваме за мегадозирање дневно по 2г Вит Ц и тоа подолг период тогаш имаме друга ситуација на несакан ефект-

ice_screenshot_20200407-190202.png

- на давање главоболки како еден од симптомите (ГИ проблеми, дијареја, мускулна болка, тахикардија) на „акутна витаминска токсичност“.

ice_screenshot_20200407-190108.png

...внесување премногу на било што, па и на витамините А,Б,Ц,Д можат да дадат несакани дејства како што е главоболката, но сигурно твојот внес на Вит Ц не е во мегадоза така да не ти од тоа главоболката!(y)
 
Член од
14 мај 2019
Мислења
1.486
Поени од реакции
-759
Прегледај го приврзокот 243690

... не е можно да даде главоболки доколку дозата на дневен внес е 500 мг / 1г дневно, но ако зборуваме за мегадозирање дневно по 2г Вит Ц и тоа подолг период тогаш имаме друга ситуација на несакан ефект-

Прегледај го приврзокот 243691

- на давање главоболки како еден од симптомите (ГИ проблеми, дијареја, мускулна болка, тахикардија) на „акутна витаминска токсичност“.

Прегледај го приврзокот 243692

...внесување премногу на било што, па и на витамините А,Б,Ц,Д можат да дадат несакани дејства како што е главоболката, но сигурно твојот внес на Вит Ц не е во мегадоза така да не ти од тоа главоболката!(y)
Wow, ovaa ne sum go znael. Po cetiri na den piev, bidejki celo vreme maleksano se custvuvav. Znaci garant od toa e bilo sprema tvoeto info.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Veke 1,5 godina imam problemi so spienjeto odnosno nesonica. Vitaminot D ( D3 ) ima ogromna uloga vo ova najverovatno, dali nekoj imal nedostatok od ovoj vitamin ili znae koi se simptomite za nedostatok ? Dali da zemam i dr vitamini za da go resam problemov so spienjeto.....
Валеријана, Passionflower, GABA, триптофан. Би го ротирал со мелатонин 3мг. Да ти се научи телото на ритам на спиење.
Можеш пиво(едно мало) со фстаци пред спиење.
Тоа знам дека би имало некое дејство :)
 
Член од
16 август 2015
Мислења
225
Поени од реакции
278
S
Валеријана, Passionflower, GABA, триптофан. Би го ротирал со мелатонин 3мг. Да ти се научи телото на ритам на спиење.
Можеш пиво(едно мало) со фстаци пред спиење.
Тоа знам дека би имало некое дејство :)
Sto e GABA triptofan ? Vcera piev 3mg melatonin edniot vo 21h drugiot vo 23 i posledniot nakaj 00:30 i pak koa legnav ( a premoren bev ) mi trebase 40-50 minuti za da zaspijam i denes pak ne sum naspan ... pivo ne pijam inaku hhhhahajahaha. Neso vcera citav deka i toplo mleko bilo ok za pred spienje. Fala ti
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
S

Sto e GABA triptofan ? Vcera piev 3mg melatonin edniot vo 21h drugiot vo 23 i posledniot nakaj 00:30 i pak koa legnav ( a premoren bev ) mi trebase 40-50 minuti za da zaspijam i denes pak ne sum naspan ... pivo ne pijam inaku hhhhahajahaha. Neso vcera citav deka i toplo mleko bilo ok za pred spienje. Fala ti
Триптофан е l-tryptophan амино-киселина, телото го користи за серотонин...заедно со ГАБА Gamma aminobutyric acid која има боља апсорбција заедно со нитро оксид...го има во сок од цвекло да речеме, или L-citruline можеда го користиш за таа работа, за производство на нитро оксид( https://www.healthline.com/nutrition/nitric-oxide-supplements#muscle-soreness )
Фстаци јади...има мелатонин во нив повеќе од било која храна.
Многу е 9мг не пиј толку....има еден slow release од 3 мг....тој користи го.
https://www.iherb.com/pr/Natrol-Melatonin-Time-Release-3-mg-100-Tablets/22708 овој на пример, имаше еден на life extention тој сестра ми го пиеше time release 3мг.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Melatonin најдобро работи во мали дози, 0.3-1мг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom