Коронавирус (COVID-19)

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Od kaj znajs ti koj sum? Sto sum?
Ti care kako izmeri deka SFRJ imala najjaci epidemiolozi? So sto? So blic.hr ili vecer.mk?
Bifsa YU 4ta sila u sfet nema labavo
.

Дај ако веќе го цитирате Фауст, пишете му кај греши зошто пола од работине што ги изнапиша не се за вакви еј бравос Југославија знаеш што беше постови само затоа што ви гаѓа во soft spot.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.616
Бацеее поздрав од Стокхолм.
Social distancing ти е по дефолт тука, нема некој да ти дише во врат, али нема жива сила шо сеа на долги сончеви денови ќе ги спречи да локаат по летните тераси. Прегледај го приврзокот 240574
Ова е земјата за мене дефинтиивно :icon_lol:
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.867
Поени од реакции
4.377
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.378
Може некој да ми ја објасни поентата на половичниве и етапни мерки, се разбира настрана од колективната паника? Нели е пологично да ако веќе целиш кон локдаун тоа да го направиш што побрзо и поцелосно, имајќи во предвид со каков народ располага државава?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Може некој да ми ја објасни поентата на половичниве и етапни мерки, се разбира настрана од колективната паника? Нели е пологично да ако веќе целиш кон локдаун тоа да го направиш што побрзо и поцелосно, имајќи во предвид со каков народ располага државава?
Брат, на прва мерка се јавија кучкари, кога ќе шетале кучиња, на втора мерка се јавија родители на пензионери, мн рано им биле часовитр, во зори ги терале да одат по пазари. Мора постепено, за жал. Наше е да намалиме со излагање, дружби и што ти јас знам и да се однесуваме како да сме веќе виросани, само така ќе се намали ширењето.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.239
Поени од реакции
18.057
Браво царе со неколку часови си експерт.А да те прашам дали знаеш дека бифшата ју ги има најдобрите епидемиолози
Како што гледаш човекот одговара на експертско ниво и најверојатно е медицинско лице или сродна професија.
Така да не рипај многу по нашиов експрерт Вело кој е слично ниво на Цаца
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Колку грама мозок треба да имаш на сред епидемија да заташкуваш и да криеш...
Во Струмица нема заразени, од Цаца нема заболени, пресови се намалија на еден дневно, новинарите се тргнаа, па си ставија свои преку тв...
Тек после коронава ќе биде премногу интересно.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
Колку грама мозок треба да имаш на сред епидемија да заташкуваш и да криеш...
Во Струмица нема заразени, од Цаца нема заболени, пресови се намалија на еден дневно, новинарите се тргнаа, па си ставија свои преку тв...
Тек после коронава ќе биде премногу интересно.
Се читаш што пишуваш или битно да треснеш нешто?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.378
Брат, на прва мерка се јавија кучкари, кога ќе шетале кучиња, на втора мерка се јавија родители на пензионери, мн рано им биле часовитр, во зори ги терале да одат по пазари. Мора постепено, за жал. Наше е да намалиме со излагање, дружби и што ти јас знам и да се однесуваме како да сме веќе виросани, само така ќе се намали ширењето.
Е, тоа е главната работа што ме иритира мене, што џабе повеќето од нас ќе седат дома и ќе трпат, кога пак ќе се најдат пет безмозочни скијачки говеда и ршум ќе направат. Наместо за еден месец да се справиме со сето ова, ние до август ќе треба да се заебаваме, да банкротираме стотици мали фирми, да откажуваме и спорт и култура и се итн. Не знам, затвораш буквално се, војска/полиција ти врши еднаш неделно достава на потребни работи до дома, стегнуваме заби колективно еден месец и после си бркаме работа ко ништо да не било. Па сигурно не има и повеќе од доволно што би волонтирале да помогнеме на армијата со достава и одржување на ред во таков случај. А, вака се молиме да играњето со слајдерчињата за полициски час некако магично ни помогне.

Само да, за тоа треба најпрво опрема, спремен државен апарат и доволно храбри и бескомпромисни функционери за такво нешто. Ние немаме ни чизми за војската нели, а ниту пак мнозинство од разумен народ. Маалскава казарница дури некни затвори и тоа само поради притисок и закани од комшиите, инаку уште ќе си вареа групно ракија, по 10 души турбо од сабајле до вечер.

/Rant over.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.149
Поени од реакции
16.485
Како е по Италија денеска , стивнува ли полека или уште е тешко. Ги барав тие мапите во живо не ги најдов. И зошто чак за 2 недели се очекува пик на вирусот. Малку и фејк вести или сите само си нагаѓаат
Нс bild.de имаш мапа и за Италија а можи и на rtl.de
 
D

Deleted member 50555

Гостин
Е, тоа е главната работа што ме иритира мене, што џабе повеќето од нас ќе седат дома и ќе трпат, кога пак ќе се најдат пет безмозочни скијачки говеда и ршум ќе направат. Наместо за еден месец да се справиме со сето ова, ние до август ќе треба да се заебаваме, да банкротираме стотици мали фирми, да откажуваме и спорт и култура и се итн. Не знам, затвораш буквално се, војска/полиција ти врши еднаш неделно достава на потребни работи до дома, стегнуваме заби колективно еден месец и после си бркаме работа ко ништо да не било. Па сигурно не има и повеќе од доволно што би волонтирале да помогнеме на армијата со достава и одржување на ред во таков случај. А, вака се молиме да играњето со слајдерчињата за полициски час некако магично ни помогне.

Само да, за тоа треба најпрво опрема, спремен државен апарат и доволно храбри и бескомпромисни функционери за такво нешто. Ние немаме ни чизми за војската нели, а ниту пак мнозинство од разумен народ. Маалскава казарница дури некни затвори и тоа само поради притисок и закани од комшиите, инаку уште ќе си вареа групно ракија, по 10 души турбо од сабајле до вечер.

/Rant over.
Доста паничите, нема во ниеден случај да се реши за 1 месец и со локдаун и без локдаун. Со години траат пандемии и никој нема да ја спречи. Целта беше да се успори минимално. За да се спречи ова веќе мора огромен дел од населението да добие имунитет. Короната нема нозе и не се шета по улица и го заразува првиот што ќе го види така да тие што се шетаа навечер на никого не сметаа и штетеа. Проблематични беа собири со многу луѓе, а тие мерки уште одма беа донесени со затварање на кафичите. Сите понатамошни мерки се глупости. Така да олабавете со идеите што нарушуваат уставни права и седете по дома и паничете ако ви е полесно. Оваа ситуација ќе има огромни последици и во односот на властите насекаде на светот наспроти економските последици.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom