Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.269
Нивото на дискусија сепак е на помалку завидно ниво од Ваша страна, сепак тоа е одлика на домашна култура и Невоспитание, додека за моето ниво на едукација(знам да читам,пишувам и толкувам и на повеќе јазици впрочем тоа ми е и струка) би било сигурно поголемо од она основното кое се карактеризира со употреба на примитивни и вулгарно навредувачки зборови кои како што гледам не се штедиш да ги дадеш гратис? Срамота е кога не се држи основното ниво на дискусија, остави ти товите Брентови и нели Шутраците кои што сме по форумов? О ти Богу на климатизацијата. Во секој случај секое добро до тебе кој и да си што и да си :)
Со никнејм Длгио незаслужуваш ни појше респект...не па дискусија, вакви како тебе тука прошле со лопати да ги собираш и веќе видено.
Немаш многу постови за да се разбрере зашто си зачленет Фебруари годинава. За еден месец одбра и клима...
Од Авион се гледаше дека си трол за Тошиба. Би рекол Lithium2.

Од она што го увидов на терен е следново:
Кинеските претставници многу посмело и некако нереално укажуваат дека нели греат на минус 22,25 итн и тн, што ме подзамисли малку, зошто кај подокажаните претставници и посериозни компании (нема да именувам кои фирми) некако многу пореално презентираат со бројки и факти околу потрошувачката, околу самиот уред и неговото однесување на соодветни температури. Исто така ме загрижуваат и оние гаранции 5,7 или 10 години - а сепак не се безусловни, туку сепак има нешто што мора да се доплати или да не важи во одредени услови. Истото е во поглед на чекањето доколку нели го купиш поаскуваниот модел и неговата монтажа - за одредени кинески модели бев известен дека се чека и до месец- два за испорака и монтажа. Можам да замислам колку би чекал за сервис недај боже. Се уште не ми е јасно зошто се даваше толку фокус на тие греачи на што се не вградени како би кренале рејтинг на брендот и продаваност, а нигде не те известуваат него мораш да читаш по хрватски или по други форуми, дека секој додатен грејач крева и потрошувачка и на вака блага зима како што е оваа. Па нели се бориме да го заштеди ме секој киловат.
Или ова....нафрлаш модели за да накрај го засолиш со прикаската за Кинез Јапанец и спомнеш Грее...затоа и си шутрак, зашто од Авион ви се гледа дека си пратен Трол, Тошиба си била Тошиба си напишал, па ти што клима не си видел у живот ли треба да го кажеш тоа....ама битно си го напиша како што ти кажале...
Како прво ставањето во исти кош на овие наведени модели по критериум - состојбата на твојата кредитна картичка и кој на колку рати давал само покажува за НЕлочигноста на твојата (би рекол и погруб збор) али ај само ке кажам погрешна ПР одлука која нема да ги засени другите модели што си навел на што твојот ПР штаб циља.
Се мислам помеѓу неколку опции и тоа би биле следниве:
-Daikin FTXB-C 5 kW и DAIKIN SENSIRA FTXF-A 3,5kw
-Мitsubishi Electric MSZ-SF50VE 5,5 kW и Mitsubishi Electric MSZ-SF35VE 3,5 kW
-TOSHIBA RAS-B16PKVSG-E SUZUMI и TOSHIBA RAS-B13BKVG-E1
Ме советуваа да размислам и за GREE, но сепак мислам кога веќе ке ги користам како примарен уред за греење дека не треба да се иде на кинези, сепак на долги патеки Јапонец си е Јапонец. Исто така би сакал да посочам дека на некои страни налетав на дискусии дека за Daikin многу од битните делови а некаде се споменува и дека AIRFEl произведува се за нив, па ме заплаши тоа и некако се ме тера дека Toshiba си е Toshiba, башка многу убави зборови имам за нив од луѓе што ги познавам а веќе 5 година ги користат.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.196
Поени од реакции
3.579
Краунот излезе ѓубре према дадените пари.
Abe aman k.palanka daj kupisi vivax sigurno so 250w ke raboti....
Автоматски споено мислење:

Да чинеше краунот ќе спушташе под 550 вати.
Затоа е толку цената намалена
Seto zivi gluposti koj stasa kolku dase pisi nesto....
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Broadlink от дали ти правеше проблеми до сега како на пример губење конекција, закочување, па треба да го ресетираш? (но биди искрен те молам) .

Созддравје да си ги служиш мерачите и те молам сподели линк од Алиекспрес.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
Broadlink SP3S имам 3, еден од пред 2 години поставен на бојлерот да го вклучува само во евтина тарифа, тој малку му е изместен со графиконот, некако не прикажува точно на графикот кога се вклучува и кога исклучува, иако според поставените тајмери си работи коректно и никогаш до сега не ми блокирал еве 2 години....
Новие 2 кои ми стигнаа пред 2 месеци, забушаваа на почетокот, ги контактирав по маил Broadlink и ми предложија да ги ресетирам два-три пати ќе се свестат.... и се свестија, еве добри се 2 месеци нема проблем.

Минатиот месец нешто ме зафркаваше апликацијата e-Control исто од Broadlink, не дозволуваше најавување едно... недела дена... притоа не можев да ги следам графиконите со статистиките за потрошувачка, ама потоа самата се оправи. Сигурно имаат нешто менувано на API-то за најава на нивните сервери.

Еве линкови од Алиекспрес .
Дигиталниот термометар со 2 сонди доаѓа без адаптер, ама може да се врзи на било кој стар адаптер од 4-28V

Broadlink SP3S SmartPlug
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Abe aman k.palanka daj kupisi vivax sigurno so 250w ke raboti....
Автоматски споено мислење:


Seto zivi gluposti koj stasa kolku dase pisi nesto....
Со графиков го потврди мислењето дека не спушта под 550W, а не го демантираше.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Odlicno sraboteno od tvoja strana....dolgo iscrpno no i jasno objasnuvajne/viduvajne(spored tebe) za cela situacija.....
Ps,greacot ne raboti nonstop tuku od 0 pa nadolu ....ako nee taka nekoj kompetenten neka me popravi*
Навистина, ако знае некој нека го објасни модот на работа од грејачот.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

@ts01 Греачот ми е фалшивен т.е. фалшивно работи - грее секогаш кога е уштекана на струја климата, и кога е топло надвор, дури и кога е на мод ладење пуштена климата.....
Имаше дискусија на форумова есеноска. Имаше и сервисер дојдено, утврди дека греачот е ок, ама има некој друг проблем.... валјда електрониката или нз...
Оставивме за на пролет, пошто ми е потребна функционална климата за сезонава.
Сеа после статистикиве што и ги удрив и сум доста задоволен, не знам ни дали сакам да ја чепкаат и менјаат електроника за тој греачот на тацна, може само да го исклучам или уште подобро да го ми го направат со мрзливче за на зима да си го пуштам.

@Bajramo И јас такво инфо имам, дека греачот на тацна треба да работи само на мод Греење и надворешна температура <2 или <0 така нешто....
Кај мене лани во Септември/Октомври греачот ја топлеше тацната на надворешна единица на надворешна температура 23С на директно сонце.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
@ts01 Греачот ми е фалшивен т.е. фалшивно работи - грее секогаш кога е уштекана на струја климата, и кога е топло надвор, дури и кога е на мод ладење пуштена климата.....
Имаше дискусија на форумова есеноска. Имаше и сервисер дојдено, утврди дека греачот е ок, ама има некој друг проблем.... валјда електрониката или нз...
Оставивме за на пролет, пошто ми е потребна функционална климата за сезонава.
Сеа после статистикиве што и ги удрив и сум доста задоволен, не знам ни дали сакам да ја чепкаат и менјаат електроника за тој греачот на тацна, може само да го исклучам или уште подобро да го ми го направат со мрзливче за на зима да си го пуштам.

@Bajramo И јас такво инфо имам, дека греачот на тацна треба да работи само на мод Греење и надворешна температура Кај мене лани во Септември/Октомври греачот ја топлеше тацната на надворешна единица на надворешна температура 23С на директно сонце.
Нормално. Ако веќе го има греачот и има опција за мрзливче - само така. Најчиста работа. Батали другото. Да чачкаат којзнае дали ќе се оправи, да не испадне нешто 3то, сензорче-мензорче.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.196
Поени од реакции
3.579
Со графиков го потврди мислењето дека не спушта под 550W, а не го демантираше.
ti vistina ne svajkas .... kako prvo ova ne u-crown tuku e amber koja e najaka 12ka sto postoi / pojaka od mnogu 18ki,koi gi ima na pazarov tuka ... pojma nemas kolku m2 neizolirani toplam(40) so nea namestena 24 stepeni i od7fan brzini na 3ka,ne izolirana dnevna soba epa kolku da spusti ..?? 18ka ? toa e prvo
vtoro; za januari potroseni 515kw vo cena po 82denari den potrosna 690w kade imase 2 nedeli so jak minus i vlazos izmisleno za Df,amberot pravese 3/4 na 24h
za fevruari potroseni 305kw /440w/h 52den/den
mart do sega 201kw
momentalno nadvor 2stepeni i ogromna vlaznost /kolku sakas da bidi potrosuvacka ?
klimata od 7sabajle do 00 navecer e podesena 23/24 od 00vecer do7sabajle 21, nikogas ne pocustvuvavme stud vo dnevnata ....sega pojasno tie ???
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ти реплицираш на постот на дечкото. Така да...
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.901
Dali znae nekoj koga ke izleze katalogot na Vivax klima uredi 2020 godina?
Na nivnata web strana go ima katalogot od 2018 i 2019 godina no noviot katalog za 2020 godina seuste go nema.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.196
Поени од реакции
3.579
Ти реплицираш на постот на дечкото. Така да...
Taka da.....ne se vozbuduvaj mnogu....Ok
Автоматски споено мислење:

Dali znae nekoj koga ke izleze katalogot na Vivax klima uredi 2020 godina?
Na nivnata web strana go ima katalogot od 2018 i 2019 godina no noviot katalog za 2020 godina seuste go nema.
Korona go ima fateno....
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Завршив работа преку dry mode заедно со x fan..ja пуштив да си работи 5 минути и после тоа проблемот се реши. Наводно xfan моде ја попречувал множењето на бактериите, а dry mode ја намалувал влажноста..
ke vidis kolku dolgo ke trae odnosno dali leto ke ti zamirisa samo vcera gleav nemaat veke sredstva takvi vo neptun nitu set i zatoa zemi si knauf za muvla 400 500den e mislam ama e zver vadi sve samo da znaes koga ke stopli posto ke treba da luftiras ke mirisa jako na varikina odnosno ke kopa na varikina hahha a knaufot ima varikinja najverovatno vnatre ama ima i nekoja druga hemija posto sum testiral so knauf i cista varikinja i kade kade pojako e knauf od samo varikina odma vadi nikotin i ostanati prljavstini tvoe e samo da spricas kade za razlika varikina cista kolku i da spricas i tries ne iskaca zoltoto od nikotin, testirano na profil od prozor. ispricaj so knauf ubavo pa neka odstoi 2 3 min i pusti ladenje i posle mozes so nekoe sredstvo za stakla da spricnes da se odlee ostatokot od knaufot zatoa sto uzasno mirisa...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom