Најекономично греење (затоплување)

Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Lazo si napravil mnogu pametna rabota sto si resil za kvaliteten proizvod namesto galickive. Sekoja cest. Da se grees na ured galicki sto kosta 300 400 euro i da mislis deka si dobil vrvno nesto i da mi go velicate tuka na forumov deka site drugi se glupi sto dale povekke pari e mnogu los marketing na galickava grupa na forumov. za tie pari moze da ocekuvas samo plastika zelezo i nesto malku bakarce a nikako proizvod sto ke trae i ke gree i zgora na se malku da trosi :). A muabetot so prodolzena garancija e nisto drugo osven Marketing trik da se navlecat lugje, nitu ima osnova za takvo nesto niti pa dobivas nesto za tie pari. A uste pomalku pa ako telefonski ja prodolzuvas,zasto togas ne ja davas od start tuku uslovuvas, tuku odite na karta aj 90% ke zaboravat kaj 10% ke prodolzat pa ke se pokrieme so ovie drugive. Da skratam, vnimavajte na kogo veruvate i sto dobivate za tie pari. pogotovo koga treba da se greete i ladite cela godina od eden ured.
Ajde ve cekam sega od galickava grupa so napadi koj sum sto sum itn... :aplauz: :aplauz:
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Koj saka da si kupi polugalicka t.e. demek brend neka zima, negov izbor.
Jas sum za original galicka, original si e original.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Rabotava circus stanuva samo ova e tragikomicno kade ja terate temava na ubeduvanje i karanje.... aj da vidam sto ke kazete japonski podrzuvaci na neverovatnata japonska tehnologija na koja sto i nema ravna samo taa bese vodecka dodeka imase sony televizori so trinitron ekrani jas ko dete na takov gleav crtani a deneska nekako ne e vrvot sve sto e japonsko na kraj ke iskoci i deka japancite pravat najdobri dizel motori :D
Eve na linkov koj sto predpostavuvam deka dosta go imaat videno jas vcera go vidov i sve vi kazuva koja tehnologija do kade odi.

ovde se site testovi kade sto ne testiraat luge koi sto se prepukuvaat na forumi sto e bolje a sto ne tuku profesionalno si ja vrshat rabotata i davaat rezultati od istite

a na prviot link e testiranjeto

cooper&hunter everjski brend i konkretniov model sto e testiran e VIP Inverter e identicen model so Ucrown od Gree

e sea sto e tragikomicno vo cela situacija e deka ucrown momentalno e 40000den a Daikin Ururu Sarara e 171347 denari.
neli e smesno klima sto kosta 2786evra bez wifi i pdesign od 4500w da gubi 60% od svojata snaga i da dava samo 40% od deklariranata snaga 1790w na -30
a klima sto kosta 650evra so wifi i pdesing od 3000w da gubi samo 30% od svojata snaga i da dava 70% od deklariranata snaga 2090w na -30

istoto e so -25 gubi celi gore dole 44% od snagata kade sto kinezot gubi edvaj 16%

da kaj nas mnogu tesko nekogas da fati -25 ili 30 i toa ako bide ke bide nekolku saati no celta na ova e druga toa e konstantnosta na snaga spored koja sto e deklarirana klimata

tek amber 3.5kw da bese testirana imase uste pogolemo ponizuvanjeto da bide


Mitsubishi Electric MSZ-LN25VGW + MUZ-LN25VGHZ


Gree Amber GWH09YD - S6DBA2A / I + GWH09YD - S6DBA2A / O


tuka e uste pogolemo gazenje ama vie si znaete samo japanec tie se najdobri ustvari tie se samo najskapi i nisto drugo
 
Член од
24 август 2008
Мислења
286
Поени од реакции
236
Rabotava circus stanuva samo ova e tragikomicno kade ja terate temava na ubeduvanje i karanje.... aj da vidam sto ke kazete japonski podrzuvaci na neverovatnata japonska tehnologija na koja sto i nema ravna samo taa bese vodecka dodeka imase sony televizori so trinitron ekrani jas ko dete na takov gleav crtani a deneska nekako ne e vrvot sve sto e japonsko na kraj ke iskoci i deka japancite pravat najdobri dizel motori :D
Eve na linkov koj sto predpostavuvam deka dosta go imaat videno jas vcera go vidov i sve vi kazuva koja tehnologija do kade odi.

ovde se site testovi kade sto ne testiraat luge koi sto se prepukuvaat na forumi sto e bolje a sto ne tuku profesionalno si ja vrshat rabotata i davaat rezultati od istite

a na prviot link e testiranjeto

cooper&hunter everjski brend i konkretniov model sto e testiran e VIP Inverter e identicen model so Ucrown od Gree

e sea sto e tragikomicno vo cela situacija e deka ucrown momentalno e 40000den a Daikin Ururu Sarara e 171347 denari.
neli e smesno klima sto kosta 2786evra bez wifi i pdesign od 4500w da gubi 60% od svojata snaga i da dava samo 40% od deklariranata snaga 1790w na -30
a klima sto kosta 650evra so wifi i pdesing od 3000w da gubi samo 30% od svojata snaga i da dava 70% od deklariranata snaga 2090w na -30

istoto e so -25 gubi celi gore dole 44% od snagata kade sto kinezot gubi edvaj 16%

da kaj nas mnogu tesko nekogas da fati -25 ili 30 i toa ako bide ke bide nekolku saati no celta na ova e druga toa e konstantnosta na snaga spored koja sto e deklarirana klimata

tek amber 3.5kw da bese testirana imase uste pogolemo ponizuvanjeto da bide


Mitsubishi Electric MSZ-LN25VGW + MUZ-LN25VGHZ


Gree Amber GWH09YD - S6DBA2A / I + GWH09YD - S6DBA2A / O


tuka e uste pogolemo gazenje ama vie si znaete samo japanec tie se najdobri ustvari tie se samo najskapi i nisto drugo
Браво

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
Член од
24 август 2008
Мислења
286
Поени од реакции
236
Rabotava circus stanuva samo ova e tragikomicno kade ja terate temava na ubeduvanje i karanje.... aj da vidam sto ke kazete japonski podrzuvaci na neverovatnata japonska tehnologija na koja sto i nema ravna samo taa bese vodecka dodeka imase sony televizori so trinitron ekrani jas ko dete na takov gleav crtani a deneska nekako ne e vrvot sve sto e japonsko na kraj ke iskoci i deka japancite pravat najdobri dizel motori :D
Eve na linkov koj sto predpostavuvam deka dosta go imaat videno jas vcera go vidov i sve vi kazuva koja tehnologija do kade odi.

ovde se site testovi kade sto ne testiraat luge koi sto se prepukuvaat na forumi sto e bolje a sto ne tuku profesionalno si ja vrshat rabotata i davaat rezultati od istite

a na prviot link e testiranjeto

cooper&hunter everjski brend i konkretniov model sto e testiran e VIP Inverter e identicen model so Ucrown od Gree

e sea sto e tragikomicno vo cela situacija e deka ucrown momentalno e 40000den a Daikin Ururu Sarara e 171347 denari.
neli e smesno klima sto kosta 2786evra bez wifi i pdesign od 4500w da gubi 60% od svojata snaga i da dava samo 40% od deklariranata snaga 1790w na -30
a klima sto kosta 650evra so wifi i pdesing od 3000w da gubi samo 30% od svojata snaga i da dava 70% od deklariranata snaga 2090w na -30

istoto e so -25 gubi celi gore dole 44% od snagata kade sto kinezot gubi edvaj 16%

da kaj nas mnogu tesko nekogas da fati -25 ili 30 i toa ako bide ke bide nekolku saati no celta na ova e druga toa e konstantnosta na snaga spored koja sto e deklarirana klimata

tek amber 3.5kw da bese testirana imase uste pogolemo ponizuvanjeto da bide


Mitsubishi Electric MSZ-LN25VGW + MUZ-LN25VGHZ


Gree Amber GWH09YD - S6DBA2A / I + GWH09YD - S6DBA2A / O


tuka e uste pogolemo gazenje ama vie si znaete samo japanec tie se najdobri ustvari tie se samo najskapi i nisto drugo
Имаш ли некои споредби за Амбер 12YD би требало да ми донесат.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
nemam, pobaraj na net i jas sea da pomine situacijava isto amber 12ka ke zeam.....
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
Дали ви се има случено климата дома некогаш да ви мириса на мувло јбг незз како да го опишам, на влажна чорапа или тепих. Мене мо се счучи вчера откако си направи дефрост, јбг веднаш го исклучив дека имам деца во собата. Денес рано сабајле ги проверив филтрите скоро ми беа испрани и си ја пуштив климата да дува на ладно околу 5 минути и после тоа цел ден ми работеше без проблем. Како и да е сега после дефрост пак почна да ми мириса и овојпат се решив нека протрае и мирисот се изгуби. Помош препорака нешто да се превземе.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
da se iscisti metalot vnatre toj sto ja dava toplinata i ako moze perkata sto duva, vo neptun porano zemav sredstvo za klimi whirpool ili philips bese so pumpica i cetka za zabi ili pogolema cetka i spricaj i cisti. vo leto poveke ke ti se pojavuva mirisot koga ke ladi odnosno koga ke stvara vlaga na nejze
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Конечно се решив, а со карантинов и најдов време да споделам искуство за оваа грејна сезона.
GREE Hansol 3.5Kw модел од 2018 година

Греам 17м2 соба со висина 2.10цм, во подрум, со нова PVC дограма.
Sидот е од бетонски блокови и обична малтарија од пред 40 години, 2 надворешни ѕидови југо-запад, притоа никоја од околните простории не се загрева, ниту горе.

Малку бев скептик околу греењето со клима за постари лица кои сакаат потопло да им биде, поради искуствата и муабетите дека изолацијата е клучен фактор дали ќе бидеш згреан или не. Па така лани ја земав и користев како за пригревање додека го распалат ќумбето ама есеноска ќумбето отиде во отпад....

Лани не ја следев многу, реков за оваа сезона ќе се опремам со сите гаџетчиња ама дур стигнаа од кина ме фати Јануар.
Еве го сетапот на неколку слики:
IMG_6329.jpeg IMG_6347.jpeg IMG_6349.jpeg

IMG_6350.jpeg IMG_6351.jpeg IMG_6403.jpeg

Термометарот е со 2 сонди и е прилично изедначен помеѓу двете сонди, притоа сондата што прикажува во плава боја ја залепив на средина од решетката над внатрешната единица, а сондата со што прикажува со црвена боја ја залепив на средина на панелот за издув.
Не се гледа башшш, ама има Broadlink SP3S SmartSwitch позади Watt-метерот.

Во просторијата се грее постар човек, и си сака топличко, па од Ноември месец наместена е на 26 степени, втора брзина и не е чепната од тогаш (добро де 2-3 пати имам филтри чистено)
Како што пишав мерачите касно ми стигнаа па имам податоци за потрошувачка само за Февруари и Март.
IMG_6366.jpeg
Вефруари како најкраток, Broadlink апликацијата измерила дека се потрошени скоро 400kw, со поставени цени за скапа (5.54мкд) и евтина (2.78мкд) тарифа, како и временскиот период од 22 до 07 часот за ефтина тарифа, крајната пресмета е 1820 денари. Ако му ставиме и ДДВ би дошло 2150 денари. Беспари.....

IMG_6378.jpeg IMG_6377.jpeg

Потрошувачката на одржување претежно ја гледав околу 500w, иако според статистиката што ја гледам на Broadlink апликацијата знае на неколку саати да крени над киловат додека да ја згрее собата.....

IMG_6392.jpeg IMG_6393.jpeg

Пошто зимово ни беше меко, ме зачуди што доста пати ја начекував да модулира и на испод 500w.
Е сеа издувот не е којзнае што топол, ама успешно си одржуваше температура 26С кога и да проверам.
Сликава вика ~350w aмa впрочем се 270w. Тој пусти греач на тацна нонстоп грее :eek:

IMG_6402.jpeg IMG_6403.jpeg

Ај еве и после проветрување, да видиме издувот колку качува......
Ако некој не го мрзи и COP нека пресмета, не сум се заангажирал тоа досега....

IMG_6423.jpeg IMG_6425.jpeg IMG_6422.jpeg IMG_6359.jpeg

Во саботата на 21ви вечерта 9 степени надвор, ја зачекав на 250w - минималнио до сега што сум забележал на ват-метерот. Ако ги одземам тие 80w кои ги троши греачот остануваат 170w потрошна за топлина.... ама пак затоа разликата меѓу температурата на усис и издув беше само 6 степени xD
Сепак, успешно си одржуваше 26 степени во просторијата.
Обичниот термометар ми е поставен на некои 4 метри оддалеченост директно наспроти климата, на висина од метар ипол од подот.


Да финишираме со снимка од Broadlink статистиката за потрошна во еден ден....
Она што дава како најниска точка од некои ~80w е кога е во StandBy и работи само фалшивиот греач на тацна :/


IMG_6427.jpeg IMG_6429.jpeg IMG_6437.PNG

Со последниот скрин кој е еве од пред 2 минути, можам да речам дека овој месец ќе биде уште поекономичен :D
 
Член од
24 август 2008
Мислења
286
Поени од реакции
236
Конечно се решив, а со карантинов и најдов време да споделам искуство за оваа грејна сезона.
GREE Hansol 3.5Kw модел од 2018 година

Греам 17м2 соба со висина 2.10цм, во подрум, со нова PVC дограма.
Sидот е од бетонски блокови и обична малтарија од пред 40 години, 2 надворешни ѕидови југо-запад, притоа никоја од околните простории не се загрева, ниту горе.

Малку бев скептик околу греењето со клима за постари лица кои сакаат потопло да им биде, поради искуствата и муабетите дека изолацијата е клучен фактор дали ќе бидеш згреан или не. Па така лани ја земав и користев како за пригревање додека го распалат ќумбето ама есеноска ќумбето отиде во отпад....

Лани не ја следев многу, реков за оваа сезона ќе се опремам со сите гаџетчиња ама дур стигнаа од кина ме фати Јануар.
Еве го сетапот на неколку слики:
Прегледај го приврзокот 240320 Прегледај го приврзокот 240321 Прегледај го приврзокот 240322

Прегледај го приврзокот 240323 Прегледај го приврзокот 240324 Прегледај го приврзокот 240325

Термометарот е со 2 сонди и е прилично изедначен помеѓу двете сонди, притоа сондата што прикажува во плава боја ја залепив на средина од решетката над внатрешната единица, а сондата со што прикажува со црвена боја ја залепив на средина на панелот за издув.
Не се гледа башшш, ама има Broadlink SP3S SmartSwitch позади Watt-метерот.

Во просторијата се грее постар човек, и си сака топличко, па од Ноември месец наместена е на 26 степени, втора брзина и не е чепната од тогаш (добро де 2-3 пати имам филтри чистено)
Како што пишав мерачите касно ми стигнаа па имам податоци за потрошувачка само за Февруари и Март.
Прегледај го приврзокот 240326
Вефруари како најкраток, Broadlink апликацијата измерила дека се потрошени скоро 400kw, со поставени цени за скапа (5.54мкд) и евтина (2.78мкд) тарифа, како и временскиот период од 22 до 07 часот за ефтина тарифа, крајната пресмета е 1820 денари. Ако му ставиме и ДДВ би дошло 2150 денари. Беспари.....

Прегледај го приврзокот 240327 Прегледај го приврзокот 240328

Потрошувачката на одржување претежно ја гледав околу 500w, иако според статистиката што ја гледам на Broadlink апликацијата знае на неколку саати да крени над киловат додека да ја згрее собата.....

Прегледај го приврзокот 240329 Прегледај го приврзокот 240330

Пошто зимово ни беше меко, ме зачуди што доста пати ја начекував да модулира и на испод 500w.
Е сеа издувот не е којзнае што топол, ама успешно си одржуваше температура 26С кога и да проверам.
Сликава вика ~350w aмa впрочем се 270w. Тој пусти греач на тацна нонстоп грее :eek:

Прегледај го приврзокот 240331 Прегледај го приврзокот 240325

Ај еве и после проветрување, да видиме издувот колку качува......
Ако некој не го мрзи и COP нека пресмета, не сум се заангажирал тоа досега....

Прегледај го приврзокот 240332 Прегледај го приврзокот 240333 Прегледај го приврзокот 240334 Прегледај го приврзокот 240335

Во саботата на 21ви вечерта 9 степени надвор, ја зачекав на 250w - минималнио до сега што сум забележал на ват-метерот. Ако ги одземам тие 80w кои ги троши греачот остануваат 170w потрошна за топлина.... ама пак затоа разликата меѓу температурата на усис и издув беше само 6 степени xD
Сепак, успешно си одржуваше 26 степени во просторијата.
Обичниот термометар ми е поставен на некои 4 метри оддалеченост директно наспроти климата, на висина од метар ипол од подот.


Да финишираме со снимка од Broadlink статистиката за потрошна во еден ден....
Она што дава како најниска точка од некои ~80w е кога е во StandBy и работи само фалшивиот греач на тацна :/


Прегледај го приврзокот 240336 Прегледај го приврзокот 240337 Прегледај го приврзокот 240338

Со последниот скрин кој е еве од пред 2 минути, можам да речам дека овој месец ќе биде уште поекономичен :D
Broadlink от дали ти правеше проблеми до сега како на пример губење конекција, закочување, па треба да го ресетираш? (но биди искрен те молам) .

Созддравје да си ги служиш мерачите и те молам сподели линк од Алиекспрес.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Конечно се решив, а со карантинов и најдов време да споделам искуство за оваа грејна сезона.
GREE Hansol 3.5Kw модел од 2018 година

Греам 17м2 соба со висина 2.10цм, во подрум, со нова PVC дограма.
Sидот е од бетонски блокови и обична малтарија од пред 40 години, 2 надворешни ѕидови југо-запад, притоа никоја од околните простории не се загрева, ниту горе.

Малку бев скептик околу греењето со клима за постари лица кои сакаат потопло да им биде, поради искуствата и муабетите дека изолацијата е клучен фактор дали ќе бидеш згреан или не. Па така лани ја земав и користев како за пригревање додека го распалат ќумбето ама есеноска ќумбето отиде во отпад....

Лани не ја следев многу, реков за оваа сезона ќе се опремам со сите гаџетчиња ама дур стигнаа од кина ме фати Јануар.
Еве го сетапот на неколку слики:
Прегледај го приврзокот 240320 Прегледај го приврзокот 240321 Прегледај го приврзокот 240322

Прегледај го приврзокот 240323 Прегледај го приврзокот 240324 Прегледај го приврзокот 240325

Термометарот е со 2 сонди и е прилично изедначен помеѓу двете сонди, притоа сондата што прикажува во плава боја ја залепив на средина од решетката над внатрешната единица, а сондата со што прикажува со црвена боја ја залепив на средина на панелот за издув.
Не се гледа башшш, ама има Broadlink SP3S SmartSwitch позади Watt-метерот.

Во просторијата се грее постар човек, и си сака топличко, па од Ноември месец наместена е на 26 степени, втора брзина и не е чепната од тогаш (добро де 2-3 пати имам филтри чистено)
Како што пишав мерачите касно ми стигнаа па имам податоци за потрошувачка само за Февруари и Март.
Прегледај го приврзокот 240326
Вефруари како најкраток, Broadlink апликацијата измерила дека се потрошени скоро 400kw, со поставени цени за скапа (5.54мкд) и евтина (2.78мкд) тарифа, како и временскиот период од 22 до 07 часот за ефтина тарифа, крајната пресмета е 1820 денари. Ако му ставиме и ДДВ би дошло 2150 денари. Беспари.....

Прегледај го приврзокот 240327 Прегледај го приврзокот 240328

Потрошувачката на одржување претежно ја гледав околу 500w, иако според статистиката што ја гледам на Broadlink апликацијата знае на неколку саати да крени над киловат додека да ја згрее собата.....

Прегледај го приврзокот 240329 Прегледај го приврзокот 240330

Пошто зимово ни беше меко, ме зачуди што доста пати ја начекував да модулира и на испод 500w.
Е сеа издувот не е којзнае што топол, ама успешно си одржуваше температура 26С кога и да проверам.
Сликава вика ~350w aмa впрочем се 270w. Тој пусти греач на тацна нонстоп грее :eek:

Прегледај го приврзокот 240331 Прегледај го приврзокот 240325

Ај еве и после проветрување, да видиме издувот колку качува......
Ако некој не го мрзи и COP нека пресмета, не сум се заангажирал тоа досега....

Прегледај го приврзокот 240332 Прегледај го приврзокот 240333 Прегледај го приврзокот 240334 Прегледај го приврзокот 240335

Во саботата на 21ви вечерта 9 степени надвор, ја зачекав на 250w - минималнио до сега што сум забележал на ват-метерот. Ако ги одземам тие 80w кои ги троши греачот остануваат 170w потрошна за топлина.... ама пак затоа разликата меѓу температурата на усис и издув беше само 6 степени xD
Сепак, успешно си одржуваше 26 степени во просторијата.
Обичниот термометар ми е поставен на некои 4 метри оддалеченост директно наспроти климата, на висина од метар ипол од подот.


Да финишираме со снимка од Broadlink статистиката за потрошна во еден ден....
Она што дава како најниска точка од некои ~80w е кога е во StandBy и работи само фалшивиот греач на тацна :/


Прегледај го приврзокот 240336 Прегледај го приврзокот 240337 Прегледај го приврзокот 240338

Со последниот скрин кој е еве од пред 2 минути, можам да речам дека овој месец ќе биде уште поекономичен :D
Odlicno sraboteno od tvoja strana....dolgo iscrpno no i jasno objasnuvajne/viduvajne(spored tebe) za cela situacija.....
Ps,greacot ne raboti nonstop tuku od 0 pa nadolu ....ako nee taka nekoj kompetenten neka me popravi*
 
Член од
24 август 2008
Мислења
286
Поени од реакции
236
Odlicno sraboteno od tvoja strana....dolgo iscrpno no i jasno objasnuvajne/viduvajne(spored tebe) za cela situacija.....
Ps,greacot ne raboti nonstop tuku od 0 pa nadolu ....ako nee taka nekoj kompetenten neka me popravi*
Навистина, ако знае некој нека го објасни модот на работа од грејачот.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Odlicno sraboteno od tvoja strana....dolgo iscrpno no i jasno objasnuvajne/viduvajne(spored tebe) za cela situacija.....
Ps,greacot ne raboti nonstop tuku od 0 pa nadolu ....ako nee taka nekoj kompetenten neka me popravi*
Навистина, ако знае некој нека го објасни модот на работа од грејачот.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
Греачот не треба да работи непотребно. Дали на температура над 0° или 2°, не знам точно. Но никој не гарантира дека сè е во ред со инвертерот.
Кога инвертерот ќе исклучи може да се види (ако има мерач на потрошувачката) колку троши. Кај мене електрониката троши 10-11W, останатото е на греачот.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Epa toa e toa uste i nikot ti e model od proizvoditel (Ucrown) se gleda kako te spremile vo salonceto na galickive od botovive. tie tabeli od finci i nefinci frli si gi vo korpa zasto postoi vo svetot edna institucuija vo koja site renomirani proizvoditeli clenuvaat i se vrsat regularni testiranja i se vika Eurovent ima i Keymark itn.. za da nema vakvi sajtcinja so sporedbi koj kolku plati tolku ke bide najdobar.
A da mi reklamirate greac i da merite potrosuvacka pa ok bilo e non sense kaj inverter klima ured. tie greaci trebase od damna da se istorija kaj site inverter klima uredi, samo kaj nas se dopolnitelna oprema :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom