Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.194
Поени од реакции
3.577
Zosto Beko vo Mk i ostanative sosedni zemji e rebrendirana Midea a vo Turcija Beko e rebrendiran LG

https://www.neptun.mk/categories/INVERTER_SISTEMI/BEKO-BBVCM-120---BBVCM-121-INV


Pa se podrazbira zosto za kaj niv e Lg,tamu ima i mitsu turska so nema vrska so toj japosnki mitsu, a za nadvor od Tr,da bide poevtina
a zosto drugo nese zaprasas : zosto bi kupil takva beko ili vivax klima koga znam deka e od midea eve primer taa beko klima na akcija namalena momentalno e 24k,a mideata vo setec e 23k istatite parametri (inaku nadvoresnata od midea e edna od poubavite edenici za na oko) sto bi kupuval lepenka klima koga znam koj ja proizveduva ???
sto misli .... ?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.118
Поени од реакции
4.883
Pa se podrazbira zosto za kaj niv e Lg,tamu ima i mitsu turska so nema vrska so toj japosnki mitsu, a za nadvor od Tr,da bide poevtina
a zosto drugo nese zaprasas : zosto bi kupil takva beko ili vivax klima koga znam deka e od midea eve primer taa beko klima na akcija namalena momentalno e 24k,a mideata vo setec e 23k istatite parametri (inaku nadvoresnata od midea e edna od poubavite edenici za na oko) sto bi kupuval lepenka klima koga znam koj ja proizveduva ???
sto misli .... ?
Vidi porano Beko sekade bese LG i bese so odlicen kvalitet zosto sega Beko e Midea vo Mk i sosednive zemji a samo vo turcija Beko e LG stvarno ne mi e jasno.
A toa tocno podobro ke kupam orginalna Midea odkolku da kupuvam Rebrendirana lepenka na Beko i drugi brendovi sto gi pravi Midea.
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
20
Поени од реакции
59
Страшно и дебилно е кога прв аргумент и прво прашање на секој му е "Цена", "Цена","Цена" како папагал што само повторува. Идеме секаде бараме поквалитетни нешта - ко што знам не идеме у Базаро да купуваме за она што секојдневно го користиме и на што се ослонуваме. Како што знам кинезиве се за почит со копирањево и изработувањето и работната снага платена во ориз. Али експрес сите купуваме - буквално сите, но разликата е што купуваме ситници копии или некои ситни електроники, но за уред што е секако над 500 ЕУ јас сериозно сум подзамислен која е поентата да банално се споредува цена квалитет. А не се разлимсува подолгорочно, која е таа разлика кога се работи долгорочно -3000-5000 -9000 денари. Сериозно?? Па повеќето од купувачите нештата што се над 400 Еу ги купуваме на рати, зарем не е така? И сега ако некој ми каже дека 150-200 ден месечно повеќе му се превише а да има дома бренд докажан тестиран онака како што треба и услуга на повисоко ниво. Сериозно не гледам некоја логика освен продавачки финти да се наметне нешто. Ве молам имате калкулатори прерачунајте клима уред на 36-48 рати и видете разлика во ратата па размислете два пати пред да преплатите нешто што се тестира кај Перо преко пута у Шупа. :)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Страшно и дебилно е кога прв аргумент и прво прашање на секој му е "Цена", "Цена","Цена" како папагал што само повторува. Идеме секаде бараме поквалитетни нешта - ко што знам не идеме у Базаро да купуваме за она што секојдневно го користиме и на што се ослонуваме. Како што знам кинезиве се за почит со копирањево и изработувањето и работната снага платена во ориз. Али експрес сите купуваме - буквално сите, но разликата е што купуваме ситници копии или некои ситни електроники, но за уред што е секако над 500 ЕУ јас сериозно сум подзамислен која е поентата да банално се споредува цена квалитет. А не се разлимсува подолгорочно, која е таа разлика кога се работи долгорочно -3000-5000 -9000 денари. Сериозно?? Па повеќето од купувачите нештата што се над 400 Еу ги купуваме на рати, зарем не е така? И сега ако некој ми каже дека 150-200 ден месечно повеќе му се превише а да има дома бренд докажан тестиран онака како што треба и услуга на повисоко ниво. Сериозно не гледам некоја логика освен продавачки финти да се наметне нешто. Ве молам имате калкулатори прерачунајте клима уред на 36-48 рати и видете разлика во ратата па размислете два пати пред да преплатите нешто што се тестира кај Перо преко пута у Шупа. :)
Batali gi tie polugalickite so nalepnica, pa uste da gi plakame kako original galicki.
Nema ovci za sisanje veke, da plakat demek za brend a dobivaat polugalicka.
Ima cistokrvna galicka, za super cena, top kvalitet.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Epa toa e toa uste i nikot ti e model od proizvoditel (Ucrown) se gleda kako te spremile vo salonceto na galickive od botovive. tie tabeli od finci i nefinci frli si gi vo korpa zasto postoi vo svetot edna institucuija vo koja site renomirani proizvoditeli clenuvaat i se vrsat regularni testiranja i se vika Eurovent ima i Keymark itn.. za da nema vakvi sajtcinja so sporedbi koj kolku plati tolku ke bide najdobar.
A da mi reklamirate greac i da merite potrosuvacka pa ok bilo e non sense kaj inverter klima ured. tie greaci trebase od damna da se istorija kaj site inverter klima uredi, samo kaj nas se dopolnitelna oprema :)
Ustvari se e poradi novoto "Severna" .. i koga ke cujat proizvoditelite taka si vikaat pustaj tamu tie za poladno so greac modelite
Sala na strana previse krstenje u Jurovjant i toa ne biva zasto sam znaes deka toa se rezultati dobieni vo specificni kontrolirani labaratoriski uslovi nesto slicno kako fabrickite podatoci za potrosuvacka na kolite koi kako so vika eden moj drugar gi dobivaat so zaletana kola, iscedena vo 4ta i pustena vo ler so 3l beznin vo rezervoar i so vozac od 15kg koj zavcera lapnal edna bombona i seuste e sit..
Isto ko sto za taa kola ke blees po razni drugi sajtovi sto ja testirale i forumi sto stranski sto finski sto "moja alfica" "moja astrica" od sosedstvoto taka i za klimata ke razgleduvas i na drugi mesta sem na EV.. Na kraju krajeva da bese tolku ednostavno samo vidi na EV i odberi klima nemase nisto drugo osven nego i da postoi a ponajmalce nie ovde da meleme na 3000 stranici..
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
20
Поени од реакции
59
Batali gi tie polugalickite so nalepnica, pa uste da gi plakame kako original galicki.
Nema ovci za sisanje veke, da plakat demek za brend a dobivaat polugalicka.
Ima cistokrvna galicka, za super cena, top kvalitet.
Сериозно имам проблеми да ја декодирам репликава како би можел да одговорам?? Кои галички кои бакрачи збориме за кинезарија склопена по стандардите проверени кај Гиго во шупа. Пак ќе кажам одиме во продавница по патики чисто сумњам дека се летате по кој и да е кинески бренд, туку идете да си купите Најк, Адидас, Пума и остало докажано. Коа бирате ПВЦ или остали битни ствари што прашувате? Дајте ми од најевтиното или идете да зимате Саламандери, Алупласти, Рехау. Ставрно нејасна е хаваријата што се прави на сметка на квалитетот и долгогодишни докажувања помеѓу секако брендови заслужни за развивање и унапредување на технологијата.
 
Член од
6 август 2018
Мислења
58
Поени од реакции
101
НАЈНОВО од HAIER, модел FLEXIS inverter Full Carbon Edition – целосно ЦРНА МАТ боја на внатрешната единица:
• A+++ / A++ неверојатно висока енергетска класа на ладење / греење
• 180° sine wave DC Inverter технологија со Intelligent Air

• Eco sensor кој го скенира просторот и го адаптира дувањето према просторијата

• Фабрички вграден WiFi уред вклучен во цената;

• 3M филтер за воздух (опција), антипрашест филтер, функција на одвлажување
• Функција на самочистење и самодијагностицирање, Auto-restart, 24h тајмер
• опсег на работа ладење / греење при надвор. темп. од -10 ÷ 43°C / -15 ÷ 24°C

280220_Energija_HAIER Flexis Inverter-01.jpg

За било какви дополнителни информаци, обратете се на info@energija.com.mk или телефонските броеви:
+389 (0)2 3061 466
+389 (0)2 3061 467
+389 (0)72 213 590

http://energija.com.mk/

Следете не на нашата facebook страна:
https://www.facebook.com/EnergijaMakedonija/

или повелете во нашите салони на
ул. Лондонска 1А, Скопје. или
во ново отворениот продажен салон на
Енергија во Визбегово (до Пантер Мис)
(инвертер клима уреди, топлински пумпи, VRF системи, чилери, вент.конвектори итн.)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.267
Страшно и дебилно е кога прв аргумент и прво прашање на секој му е "Цена", "Цена","Цена" како папагал што само повторува. Идеме секаде бараме поквалитетни нешта - ко што знам не идеме у Базаро да купуваме за она што секојдневно го користиме и на што се ослонуваме. Како што знам кинезиве се за почит со копирањево и изработувањето и работната снага платена во ориз. Али експрес сите купуваме - буквално сите, но разликата е што купуваме ситници копии или некои ситни електроники, но за уред што е секако над 500 ЕУ јас сериозно сум подзамислен која е поентата да банално се споредува цена квалитет. А не се разлимсува подолгорочно, која е таа разлика кога се работи долгорочно -3000-5000 -9000 денари. Сериозно?? Па повеќето од купувачите нештата што се над 400 Еу ги купуваме на рати, зарем не е така? И сега ако некој ми каже дека 150-200 ден месечно повеќе му се превише а да има дома бренд докажан тестиран онака како што треба и услуга на повисоко ниво. Сериозно не гледам некоја логика освен продавачки финти да се наметне нешто. Ве молам имате калкулатори прерачунајте клима уред на 36-48 рати и видете разлика во ратата па размислете два пати пред да преплатите нешто што се тестира кај Перо преко пута у Шупа. :)
I so predumisla deka ete nekoj japonec ima pojak kvalitet (iako nepoznavam sertifikat za kvalitet) sepak realnosto e ovaa:
1. Japonskite modeli na Toshiba da trgnam od triipolkite so oznaki od 13000 do 16000btu koj kaj nas se nudat so ceni od 36 do 90k se so mnogu slab Pdesignh a i COP. "Kvalitetni" ama negreat, FAKT broj eden.
2. Ima modeli reklamirani kako 16ki so kompresori od 10cc3, koi im gi prodavaat na sutraci gjoa 16ki po 50k (demek na rati pa bezpari ke im iskoci) zasto na +7 vadele 5Kw ama na -7 edvaj vadat 3kw nivnite 16ki a ne pa 12kite, i gjomiti so 16ka ke zgreat 70m2...ova malo sutra, ako e Daisekai od 100k mozda ;)
Sejo_target.jpg
3. Ili sledi, za ona sto go nudat Kineskite modeli aka GREE-U-Crown za 40k ili Amber12 za duplo gi trkala u kapacitet i mokjnost ovie izvikani japonski modeli, Mirai- aka Seiya se osnovni modeli so slabi kompresori i mokjnost, edna tabela da se napravi kolku koja dava na -7 ili -15 odma se gleda kolku im e slaba mokjnosta na greenje.
4. Dobro ke bese PR Menagmentov na Toshiba, prisuten tuka na forumov preku Baterijata i negovite klonovi kako Dolgiot Lazo da donesat nekoj postar model na Daisekai/Suzumi za eftina cena kako sto Gree toa go napravi so spustanjeto na cenata na U-Crown od 70 na 40k.

Megjutoa toa nema da go doziveeeme od cicncarive od Toshiba kaj nas. Im ostanuva samo da trolaat deka drugite necinat, i sto ako nivnite Zidni klimicki imale Eurovent koga nivnite Toplinski Pumpi Estia nemaat Eurovent a Gree ima....ete tuka ke svatite kolku trolaat.

Dolgiov ni Lazo , aka PR za Toshiba koa ke zgree so negovata 16ka Sejo (gjomiti 16ka) platena 50k so 3Kw 2 sprata po 35kvadrata ke si go vidime tilot, nikad nema da pise so merenja i so temperaturi :)
Aco snagata.jpg

Jako i daljinskovo so 5 kopcinja :)
upravljac_seiya_serije.png
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
da se iscisti metalot vnatre toj sto ja dava toplinata i ako moze perkata sto duva, vo neptun porano zemav sredstvo za klimi whirpool ili philips bese so pumpica i cetka za zabi ili pogolema cetka i spricaj i cisti. vo leto poveke ke ti se pojavuva mirisot koga ke ladi odnosno koga ke stvara vlaga na nejze
Завршив работа преку dry mode заедно со x fan..ja пуштив да си работи 5 минути и после тоа проблемот се реши. Наводно xfan моде ја попречувал множењето на бактериите, а dry mode ја намалувал влажноста..
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
20
Поени од реакции
59
I so predumisla deka ete nekoj japonec ima pojak kvalitet (iako nepoznavam sertifikat za kvalitet) sepak realnosto e ovaa:
1. Japonskite modeli na Toshiba da trgnam od triipolkite so oznaki od 13000 do 16000btu koj kaj nas se nudat so ceni od 36 do 50k se so mnogu slab Pdesignh a i COP. "Kvalitetni" ama negreat, FAKT brpoj eden.
2. Ima modeli reklamirani kako 16ki so kompresori od 10cc3, koi im gi prodavaat na sutraci gjoa 16ki po 50k (demek na rati pa bezpari ke im iskoci) zasto na +7 vadele 5Kw ama na -7 edvaj vadat 3kw nivnite 16ki a ne pa 12kite, i gjomiti so 16ka ke zgreat 70m2...ova malo sutra, ako e Daisekai od 100k mozda ;)
Прегледај го приврзокот 240422
3. Ili sledi, za ona sto go nudat Kineskite modeli aka GREE-U-Crown za 40k ili Amber12 za duplo gi trkala u kapacitet i mokjnost ovie izvikani japonski modeli, Mirai- aka Seiya se osnovni modeli so slabi kompresori i mokjnost, edna tabela da se napravi kolku koja dava na -7 ili -15 odma se gleda kolku im e slaba mokjnosta na greenje.
4. Dobro ke bese PR Menagmentov na Toshiba, prisuten tuka na forumov preku Baterijata i negovite klonovi...aka Dolgiot Lazo da donesat nekoj postar model na Daisekai/Suzumi za eftina cena kako sto Gree toa go napravi so spustanjeto na cenata na U-Crown od 70 na 40k.

Megjutoa toa nema da go doziveeeme od cicncarive od Toshiba kaj nas. Im ostanuva samo da trolaat deka drugite necinat, i sto ako nivnite Zidni klimicki imale Eurovent koga nivnite Toplinski Pumpi Estia nemaat Eurovent a Gree ima....ete tuka ke svatite kolku trolaat.
Сериозно не знам од каде огорченоста спрема оние кои се лидери и иноватори на таа технологија?? или стручњаците тука се мнооогу постручни од Јапонскиве. Со сите тие бројки извадени многу некако реално звучи ова уште да е вистинито.Прашањето ми е да не Ве вработиле вас во Еуровент ?? Да не сте дел од некој научен тим на поле Климатизација? На лист хартија сите се моќни исто така и позади тастатура, друга е реалноста. Тука замисли ти со слики и текстови можеш и да кажеш дека они и ја измилиле инвертер технологијата, можеш да кажеш и дека греат до минус 40 и што ?? Реплика до реплика по реплика. Пак ќе кажам која е глупоста да мериш премиум со средна класа? или можеби ќе се надоврзеш дека сеа тие се премиум бренд? Малку треба да знаеш кој е лидер во кој сегмент - во телевизиската, технологија во мобилната, на полето на белата техника, на полето климатизација. Не би требало да се буниме тука. Убаво е да се каже и тоа вреди за парите но некои работи е бесмилсено да се споредуваат. Дискусијата ја почнав за друго нешто не за да отворам тема да си ги браните нештата што ги има и на али експрес али тоа е. Пак само ќе дополнам доволно е пласиката да ја допрете на нешто што е лскаво и кинеско и нешто што е квалитетно и не ви требаат описиве што некако спектакуларно се укажуваат. Ова е од перспектива на конзумент не на продавачи како што сте Вие што убедувате људство дека нели Кинезите се нели мастери на Технологијава и на све остало.
Автоматски споено мислење:

Пошо ова води до бесконечност еве јас би прекинал. Секако не беше поентата да се вадат од контекст некои ставови. Но тоа е сите си имаме право на избор. не би сакал да дискутирам повеќе со сета почит спрема сите брендови од кое и да е потекло. Јас со мојот избор сум задоволен, а како што гледам и секој останат си е задоволен со својот и тоа ме радува. Затоа со почит спрема сите форумџии тука би Ве поздравил и ако би имал некои прашања секако би Ве прашал во иднина, зошто несомнено е дека има луѓе со високи познавања. Неблагодарно е да се наметнуваат ставови, така да можеби и јас утнав што укажав на моите симпатии спрема јапонското тројство во кое верувам од мои лични причини. Секако дека се си вреди за парите :) Респект до сите на темава не би возвракал повише, само би споделил лични искуства што би се однесувале на мојот двор и мојот инвертер и неговата работа. Позз до сите
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.118
Поени од реакции
4.883
Od segasen agol mnogu mi e krivo sto ne ja zemav Lg Dual inverter


klimava na rati no za zal me izlazaa vo Neptun deka ima greaci na kompresor i kondez i mi go skrsija kejfot iskreno
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.267
За да збориш за квалитет и споредуваш квалитет треба прво да кажеш како тоа се мери, и да разбираш дека тоа Еуровент не го мери.....тоа тие твоите ајдуци го користат како реклама контра Кинезите дека Еуровент бил документ за квалитет( а не е)...па колку е тогаш квалитетот на Тошиба во споредба со другите нека кажат, во што се мери тој, некоја бројка класа има ли да слушнеме?
Земи прочитај шутрак после пишувај, Еуровент е тест за Перформанс што значи мерат Капацитет/Ефикасност, така и на логото пишува (ако знаеш да читаш).

Тошиба како и сите други БренТови што сакаат да продадат на ЕУ мора да имаат тест како LVD ili EMC тестот што НЕ се прави во Еуровент туку погоди каде, на истото место каде и Грее мора да ги прави истите тестови, Интертек, така да у старт или те излажале или ти свесно лажеш за нив.
И немора да Интертек кој е глобален играч, тука се и TUV и SGS и ред други акредитирани и реномирано лаборатории кои ги вршат тие тестови на сите делчиња од уредите
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
10 февруари 2020
Мислења
20
Поени од реакции
59
За да збориш за квалитет и споредуваш квалитет треба прво да кажеш како тоа се мери, и да разбираш дека тоа Еуровент не го мери.....тоа тие твоите ајдуци го користат како реклама контра Кинезите дека Еуровент бил документ за квалитет( а не е)...па колку е тогаш квалитетот на Тошиба во споредба со другите нека кажат, во што се мери тој, некоја бројка класа има ли да слушнеме?
Земи прочитај шутрак после пишувај, Еуровент е тест за Перформанс што значи мерат Капацитет/Ефикасност, така и на логото пишува (ако знаеш да читаш).

Тошиба како и сите други БренТови што сакаат да продадат на ЕУ мора да имаат тест како LVD ili EMC тестот што НЕ се прави во Еуровент туку погоди каде, на истото место каде и Грее мора да ги прави истите тестови, Интертек, така да у старт или те излажале или ти свесно лажеш за нив.
И немора да Интертек кој е глобален играч, тука се и TUV и SGS и ред други акредитирани и реномирано лаборатории кои ги вршат тие тестови на сите делчиња од уредите
Нивото на дискусија сепак е на помалку завидно ниво од Ваша страна, сепак тоа е одлика на домашна култура и Невоспитание, додека за моето ниво на едукација(знам да читам,пишувам и толкувам и на повеќе јазици впрочем тоа ми е и струка) би било сигурно поголемо од она основното кое се карактеризира со употреба на примитивни и вулгарно навредувачки зборови кои како што гледам не се штедиш да ги дадеш гратис? Срамота е кога не се држи основното ниво на дискусија, остави ти товите Брентови и нели Шутраците кои што сме по форумов? О ти Богу на климатизацијата. Во секој случај секое добро до тебе кој и да си што и да си :)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Нивото на дискусија сепак е на помалку завидно ниво од Ваша страна, сепак тоа е одлика на домашна култура и Невоспитание, додека за моето ниво на едукација(знам да читам,пишувам и толкувам и на повеќе јазици впрочем тоа ми е и струка) би било сигурно поголемо од она основното кое се карактеризира со употреба на примитивни и вулгарно навредувачки зборови кои како што гледам не се штедиш да ги дадеш гратис? Срамота е кога не се држи основното ниво на дискусија, остави ти товите Брентови и нели Шутраците кои што сме по форумов? О ти Богу на климатизацијата. Во секој случај секое добро до тебе кој и да си што и да си :)
Takvo nivo na diskusija go isprovocira samiot ti.
Mnogu pati kazav, sekoj neka si odbere sto saka, ama bez navredi......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom