Коронавирус (COVID-19)

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.346
Поени од реакции
57.991
цело време читам по интернет кај што има научници
Читаш теории на заговор. Создади навика да го истражуваш изворот на информација и да бараш контра-аргументи за таа информација (која било информација).
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.235
Поени од реакции
21.533
Значи јас го разбрав, сфаќам што сака да кажи, ама тој не го кажува тоа како што треба, се му е конфузно и затоа сега на интернетов сите го цитираат, затоа што секој си ги зема зборовите што него му се бендисуваат.
Me nervirase i toa sto vikase, deka so vestackoto disenje se pravi poveke steta i zatoa vo Italija tolku umirale. Da, pravi steta, ama kolku sto razbrav toa e posleden cekor pred da umre zaboleniot i ne se dava taka lesno. Sto e razbirlivo so ogled na ogranicenite aparati i valjda zatoa i vo Italija tolku umiraat, oti nema dovolno aparati. Za mene ova bese mnogu opasna izjava i sekako pogresna.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
луге дали уште некој има мислење како мене дека 5 г мрежата има улога во оваа , ѕште на почетокот спомнав во темава одма ме критикувавте дека нема поврзаност, цело време читам по интернет кај што има научници баш од областа кои кажуваат дека сето ова може да биде причинето од 5г мрежата која е штетна за лугето па и за сите со некои си микроталаси , со самото тоа на интернет кога ке пишете за 5г опасност ке видете како во рок неколку минути при тестирањето на 5г мреѓата сите птици изумреа,...... читам податок дека баш 2019 година се вакцинирале во италија старата популација многу повеке за разлика од претходните години па зарем со тие вакцини полни со глупости и други којзае какви работи со помош на 5г мрежата не доведуваат до вакви работи, вирусите на корона групата си ги има многу одамна и секоја година
башка нешто најново што гледам сега е пуштена 5г мрежа во србија баш на местото кај што ке се лекуваат болните и заразените сега ? зошто само таму а не и пошироко во дршавата...
Да бе и јас читав дека во средниот век со помош на 5г мражата им пуштиле чума и мамата му ја еб.ле на пола население!Истото им се десило и 1916,со шпанскот.:eek:
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Само почни од првата реченица.
Започнува вака

Ова е ДОБРО ПОЗНАТ ВИРУС откриен уште 1965 година и го има кај човекот и секоја година околу 4 пати годишно се разболуваме. Овај Корона вирус предизвикува од 15 - 35 % од сите настинки во зимата. Два пати овај вирус не изненадува и има 4 подтипа и го има и кај животните и не знаееме кој е изворот на зараза, јасно е дека се пренесува од човек на човек и првите два дена се најзаразни и вирусот има ниска контагиозност.

Ниска контагиозност? (прашува со чудење водителот)

Да, ниска контагиозност. За разлика од Морбили што имаат 100% заразност носител на овај вирус ќе зарази помеѓу 1-5 луѓе. (Мој коментар ако зарази 5 тоа е 50% заразност)

Значи овие вируси не изненадуваат два пати во 2002/2003 и еве сега, и овие вируси се разликуваат од основниот корона вирус и овај го нарекуваат КОВ2 или Ковид19 заради тоа што овој вирус ПРВ ПАТ Е ПРОНАЈДЕН 2019.


Гледаш кој глупости ги кажува?

Значи од почеток до крај си се поби себеси, баткава. Да не зборувам за другиве небулози што ги пласира.
Самиот кажа дека мутираат вирусите но во суштина е од типот на корона вируси, исто така кажа дека информации за истиот вирус имаат од научните истражувања кои кинезите ги направиле и врз основа на тие истражувања се донсуваат овие факти... не ми е јасно како мислиш дека може човек со таква позадина да се бламира по твоето кажување, а човекот убаво објасни што е и како е, но бидејќи паникаата е до таа мера не се слуша он се слушаат бомбастичните наслови, гледам денеска вести тражат Куманово карантинска зона да прогласат, дебилно во најмала рака али шта је ту је, идемо даље.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.346
Поени од реакции
57.991
Me nervirase i toa sto vikase, deka so vestackoto disenje se pravi poveke steta i zatoa vo Italija tolku umirale. Da, pravi steta, ama kolku sto razbrav toa e posleden cekor pred da umre zaboleniot i ne se dava taka lesno. Sto e razbirlivo so ogled na ogranicenite aparati i valjda zatoa i vo Italija tolku umiraat, oti nema dovolno aparati. Za mene ova bese mnogu opasna izjava i sekako pogresna.
Рече дека Кина ставала помалку луѓе на респиратор во однос на Италија, т.е. дека многу од овие кои ги ставиле на респиратор во Италија не би ги ставиле во Кина. Некаде при крајот на видеото беше тоа.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.173
Индија 21 ден.
од 2015 у Индија умреле миљон и двеста кусур луѓе од маларија и двеста иљади од лепра.
Корона е пичкин дим за кари нејшн!
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.235
Поени од реакции
21.533
Рече дека Кина ставала помалку луѓе на респиратор во однос на Италија, т.е. дека многу од овие кои ги ставиле на респиратор во Италија не би ги ставиле во Кина. Некаде при крајот на видеото беше тоа.
Ja ne bi se osmelil da go procenam toa so ogled deka ne sum bil ni vo Kina ni vo Italija da sporedam. Valjda i nasiov doktor ne bil. Zatoa bi se vozdrzal od takvi izjavi.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.346
Поени од реакции
57.991
Ja ne bi se osmelil da go procenam toa so ogled deka ne sum bil ni vo Kina ni vo Italija da sporedam. Valjda i nasiov doktor ne bil. Zatoa bi se vozdrzal od takvi izjavi.
Тој тоа го тврдеше врз основа на прочитани студии од кинезите (само не знам дали тоа го има во краткото 15-минутно видео или во подолгата верзија, ги гледав двете)
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
307
како лесно им се посирате на некои доктори со диплома па и специјализација и работење 20години на сектор вирусни заболувања на ограните за дишење. кочииииии баце
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
282
Поени од реакции
443
луге дали уште некој има мислење како мене дека 5 г мрежата има улога во оваа , ѕште на почетокот спомнав во темава одма ме критикувавте дека нема поврзаност, цело време читам по интернет кај што има научници баш од областа кои кажуваат дека сето ова може да биде причинето од 5г мрежата која е штетна за лугето па и за сите со некои си микроталаси , со самото тоа на интернет кога ке пишете за 5г опасност ке видете како во рок неколку минути при тестирањето на 5г мреѓата сите птици изумреа,...... читам податок дека баш 2019 година се вакцинирале во италија старата популација многу повеке за разлика од претходните години па зарем со тие вакцини полни со глупости и други којзае какви работи со помош на 5г мрежата не доведуваат до вакви работи, вирусите на корона групата си ги има многу одамна и секоја година
башка нешто најново што гледам сега е пуштена 5г мрежа во србија баш на местото кај што ке се лекуваат болните и заразените сега ? зошто само таму а не и пошироко во дршавата...
не
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Македонија има среќа што немаше некои концерти и утакмици, тоа ќе беше геноцид. Во такви услови се заразуваат по 2-3 илјади одеднаш, тие 2-3 уште по 2-3 и ете бројка од 4-9к луѓе наеднаш.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
Никој не искоментира дека бројките во Дебар се намалуваат, 1-2 случаи дневно е мал број, добро ќе биде да згасне тоа жариште зашто претпоставувам дека таму има и постаро население.
 
Член од
13 мај 2016
Мислења
493
Поени од реакции
940
Прилеп,
Фирмите им даваат оправдание на вработени, за во време на полициски час... Т. Е. за да си појдат дома нели после работа. И трети смени уклучуваат.
Маме му еам, абе дај катанецот на се живо и диво месец дена.. Сите дома и ајт упм...
Вака ќе се влечиме месеци...
Си иба векот сето... 2020 пречкртајте ја..
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.235
Поени од реакции
21.533
како лесно им се посирате на некои доктори со диплома па и специјализација и работење 20години на сектор вирусни заболувања на ограните за дишење. кочииииии баце
Da ti odgovoram samo kratko. Ima i poistaknati doktori vo taa oblast na koi celi drzavi odnosno nivnite vladi (primer Germanija) slusaat. Tie direktno imaat rabota so virusov, istrazuvaat lekovi i vakcini, izmislile testovi za da se pokaze dali nekoi go ima virusot i sekojdnevno imaat rabota so zaboleni. Nivnite stavovi se poinakvi. Zatoa odluciv od objektivni pricini povekje da im veruvam na drugite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom