Коронавирус (COVID-19)

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.231
Поени од реакции
21.506
Zosto e vazno da se vozdrzite od nepotrebni kontakti so drugi lugje? Prof. Dorsten, najistaknat germanski virulog dava odgovor. Pored najnovi istrazuvanja, lugjeto vekje nekolku dena pred da se pojavat simptomi mozat da go prenesat virusot na drugi. Vo prosek 5-6 dena pred prvite simptomi se prenesuval virusot. Znaci ke mislite deka ste zdravi, posto nemate nikakvi simptomi, a vsusnost samo ne znaete i ste potencijalni prenesuvaci. Zatoa momentalnata taktika so namaluvanje kontakti e momentalno edinstven nacin koj vetuva nekoj uspeh.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.644
Zosto e vazno da se vozdrzite od nepotrebni kontakti so drugi lugje? Prof. Dorsten, najistaknat germanski virulog dava odgovor. Pored najnovi istrazuvanja, lugjeto vekje nekolku dena pred da se pojavat simptomi mozat da go prenesat virusot na drugi. Vo prosek 5-6 dena pred prvite simptomi se prenesuval virusot. Znaci ke mislite deka ste zdravi, posto nemate nikakvi simptomi, a vsusnost samo ne znaete i ste potencijalni prenesuvaci. Zatoa momentalnata taktika so namaluvanje kontakti e momentalno edinstven nacin koj vetuva nekoj uspeh.
Е ова е веќе новост.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.842
Поени од реакции
15.781
Реално сите земји кои се помалце погодени и имаат ресурси да помогнат - помагаат, еве и Чешка и понудила на Италија и така треба да биде во вакви времиња, не би сакал да дојде до тоа но и Америка доколку неможе да се справи добро ќе биде да си го стави егото на страна и да побара помош.
U Evropskoj uniji za vreme epidemije koronavirusa umesto solidarnosti isplivale su međusobne optužbe. Italijanski mediji tvrde da je u Češkoj zaplenjena ogromna količina maski i respiratora poslatih u tu zemlju najpogođeniju koronavirusom.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.172
дечки ај нека пише некој ако не ве мрзи краток апдејт шо се дешава со корона у Македонија,да не барам по фејсбук,се вадам од памет само фејк њуз.Цел ден немав нет и тв плус и без цигари,пична жила ми пукна.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.813
Поени од реакции
35.198
Има сериозна криза. Прво никој не ја сфаќа сериозно и не се замара. Потоа, полека полека, луѓе почнуват да сфаќаат што се дешава. На крај, и најтврдоглавите сфаќаат кои се импликациите. Но Анима Мунди остануваат до крај, да се бунат за шетање кучиња после девет.

Сегде у светот, луѓе ги сфаќаат приоритетите освен една мала група фанатици што остануе на своето срање.
„Корона е начин на кој буржоазијата не командува/5G и илуминатите се криви/животните патат пошто ќе се искакаат дома во 9:30.“

 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
дечки ај нека пише некој ако не ве мрзи краток апдејт шо се дешава со корона у Македонија,да не барам по фејсбук,се вадам од памет само фејк њуз.Цел ден немав нет и тв плус и без цигари,пична жила ми пукна.
12 новозаболени, 7 од Скопје 5 од Куманово
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
дечки ај нека пише некој ако не ве мрзи краток апдејт шо се дешава со корона у Македонија,да не барам по фејсбук,се вадам од памет само фејк њуз.Цел ден немав нет и тв плус и без цигари,пична жила ми пукна.
Линк за Македонија:
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Имаа 1000 теста на почеток, кажано беше од Филипче. Потоа нарачаа уште 1500. Во цел свет има проблем со тестирањето, очигледно е дека тешко се набавуваат. Со толку тестови логично е да тестираат само оние кој имале контакт со заболен.
Не знам колку тешко се набавуваат, еве држави си набавуваат на големо
https://www.praguemorning.cz/the-plane-of-hope-with-2-million-respirators-has-arrived-in-the-czech-republic/
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.421
Поени од реакции
79.404
„Спремте се, спремте..“
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Во случај некој од оваа точка натаму да се чуди зошто добил/ќе добие казнени поени за оф топик ако пишува уште за милениците.

Доста беше и за милениците и за Русија/Кина/Американците. И јас имам куче, го шетаме во 20:40 и сабајле го симнуваме во 6 и некоја минута. Почнува да плаче некое време кај 5, ама тоа е, мораме да се прилагодиме сите. Да бевме дисциплиниран народ може и ќе имаше некаква логика да се направи исклучок, ама вака како што веќе неколку луѓе пишаа, прво еден ќе рече дека е дискриминација, после друг ќе каже дека сакал да трча, трет „само да праша“ и отиде редот. Со полициски час не може „компромисно решение“, барем не кај нас во земјава.
И чисто да ве потсетам, во овој подфорум границата на толеранција на вулгарен и простачки речник е ниска.
Да не добивате казнени за несоодветно однесување, по цела година траат, бидете културни и дискутирајте на цивилизирано ниво.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.644
Novosta e deka ima naucni istrazuvanja koi ja potvrduvaat tezata. Drugo nesto treba?
Да, претходно само се претпоставуваше дека оние без симптоми а го имаат вирусот, можат да го пренесуваат.
Исто така беше знак прашалник дали луѓето треба да избегнуваат секакви контакти.
Убаво вака сега што се е потврдено, Капетанот Обвиус се радува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom