Најекономично греење (затоплување)

Член од
24 август 2008
Мислења
286
Поени од реакции
236
Да прашам две прашања до некој од по искусните. (@Strelec или други)
1. Имам Gree Lomo 12ка, за 20 квадрати греење. Наместена на 22 степени, како и да е наместен вентилаторот дали на прва брзина или Ауто сеедно прави пали гаси на 10 тина минути.
Како да направам подолго време да дува а не на секое уклучи исклучи.

2. Дали навечер кога одам да спијам (во друга соба), да ја исклучам на стендбај или само да ги намалам степените? Или да ја префрлам на Sleep мод, (кој што засега не ми е познато како функционира) ? Што е подобро за климата и поекономично?
Бидејќи на сабајле ако била вечерта исклучена, тогаш и требаат 5 минути за да почне да дува.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
10 февруари 2020
Мислења
20
Поени од реакции
59
Здраво дечки,


Пред некој ден зборев со мои комшии конкретно околу гаранциите и сервисните услуги, како што знаете јас веќе користам Тошиба и генерално сум презадоволен од досегашната соработка со фирмата која што ми ја продаде а воедно разбрав и дека е и генерален застапник за овој бренд на целава територија. Е сега она што ме заинтригира кога влеговме во дискусија зошто Тие веќе 3 година користат инвертер од брендот ГРЕЕ - модел Виола. Греат добро изолирана дневна со ПВЦ прозори и генерално се загреани но некако не се задоволни од потрошувачката. Она на што ми укажаа е дека наводно тие 10 години што толку бомбастично се кажуваат како гарантен рок додека ја купиш опремата е сведено на милост и немилос на монтерот што ќе ќе ти ја монтира и ќе молиш бога да не треба да ти доага да ти продужува гаранција во сезона кога конкретно може и да ти отиде гаранцијата доколку нели ради нивна презафатеност отиде денот Д за заверка кој секако чини 800 ден. годишно - а е класичен чек ап и чистење филтри. Поентата ми е ако се плаќа 9 години по 800 ден тогаш и самата клима веќе стамува поскапа за 7200 ден. Да не должам многу тие 7200 денари долгорочно дадени за да чекаш некој да ти чкртне гаранција и смени филтри мислам дека се пари фрлени во ветер и пласибо ефект на некаква си заштита на нашиот ни драг уред, а доколку се доплатат бујрум асален сервис и одржување на ниво.

Толу имав да кажам само сакав да споделам искуство у денови на изолираност и вишок на време за полемизирање и читање. :)
Позз
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Како да направам подолго време да дува а не на секое уклучи исклучи.
Na topol den kako vcera nad 15C i netreba greenje pa klimite (site) pocesto se Off nego ON.
Za podolgo vreme da ti bide ON probaj da koristis IFeel i dalecinskoto ke go stavis na 4~7m podaleku od klimata.
2. Дали навечер кога одам да спијам (во друга соба), да ја исклучам на стендбај или само да ги намалам степените? Или да ја префрлам на Sleep мод, (кој што засега не ми е познато како функционира) ? Што е подобро за климата и поекономично?
Бидејќи на сабајле ако била вечерта исклучена, тогаш и требаат 5 минути за да почне да дува.
5min i trebaat zasto klimata ima Cold Air Zastita (da ne duva so laden vozduh) koga e postavena vo mod Greenje, drugo e vo mod ladenje, togas odma ke pocne da duva.
Znaci vo tie 5min prvo treba kompresorot da se vkluci i treba vreme da nabie pritisok na freonot za da toj kaci temperatura i tek posle toa ke pocne da duva ama ke duva toplo a ne ladno (Zastita od ladno duvanje).
Za ovie 5min da ne gi cekas ke si ja ugasis navecer kako i obicno a ke go go vklucis i podesis TimerON primer vo 5 casot da se upali klimata.
Ili navecer namalija za 2c i ostavija da raboti i preku nokj, sabajle koga ke stanete samo ke zgolemis za 2 stepena.
Za ladniot period Dekemvri/Januar podobro i poekonomicno e da ne se gasat klimite preku nokj
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Здраво дечки,


Пред некој ден зборев со мои комшии конкретно околу гаранциите и сервисните услуги, како што знаете јас веќе користам Тошиба и генерално сум презадоволен од досегашната соработка со фирмата која што ми ја продаде а воедно разбрав и дека е и генерален застапник за овој бренд на целава територија. Е сега она што ме заинтригира кога влеговме во дискусија зошто Тие веќе 3 година користат инвертер од брендот ГРЕЕ - модел Виола. Греат добро изолирана дневна со ПВЦ прозори и генерално се загреани но некако не се задоволни од потрошувачката. Она на што ми укажаа е дека наводно тие 10 години што толку бомбастично се кажуваат како гарантен рок додека ја купиш опремата е сведено на милост и немилос на монтерот што ќе ќе ти ја монтира и ќе молиш бога да не треба да ти доага да ти продужува гаранција во сезона кога конкретно може и да ти отиде гаранцијата доколку нели ради нивна презафатеност отиде денот Д за заверка кој секако чини 800 ден. годишно - а е класичен чек ап и чистење филтри. Поентата ми е ако се плаќа 9 години по 800 ден тогаш и самата клима веќе стамува поскапа за 7200 ден. Да не должам многу тие 7200 денари долгорочно дадени за да чекаш некој да ти чкртне гаранција и смени филтри мислам дека се пари фрлени во ветер и пласибо ефект на некаква си заштита на нашиот ни драг уред, а доколку се доплатат бујрум асален сервис и одржување на ниво.

Толу имав да кажам само сакав да споделам искуство у денови на изолираност и вишок на време за полемизирање и читање. :)
Позз
Eve da ti odgovaram na dezinformacijata sto ja plasiras.
Denot D nemoze da pomine ako nekoj prijavi redoven servis. Avtomatski so denot na javuvanje, garancijata e veke prodolzena, nezavisno koga ke dojdat od servis.
Za 800 den godisno, e gratis da dobies garancija na celiot ured. Pobaraj go toa od uvoznikot od Toshiba i ke vidis deka NIKOGAS nema da ti ja dadat, duri i da platis 1500 den. Zosto, najdi si sam odgovor.
Posle 9 godini, ako nedej boze i stane nesto na klimata, ili ke bide napravena ili ke dobies nova. Za 7200 imas NOVA KLIMA so Gree, a ti kupi si posle 3-ta godina nova Toshiba za 50'000.
 
Член од
5 февруари 2020
Мислења
7
Поени од реакции
16
Da napisam malku moe uskustvo od trimesecno koristenje na Gree U-Crown 18ka.
Od pocetokot mi bese tesko dodeka vlezam vo sema kako da ja koristam, odnosno koga klasicno, koga na Ifeel, koga na Auto ili Quiet. So samo koristenje se steknav i so toa iskustvo i mozam da kazam deka kaj sekoj model na klima e razlicno u samite treba da si ja naucite klimata kako vi funkcionira najdobro.
Vo vrska so potrisuvackata nemam merac no bidejki znam kolku plakjam od dosegasnoto iskustvo koga ne se gream ke kazam slednoto.
Gream 40 m2 so pvc i 8cm stiropor izolacija. Objektot dole 80cm podignat od zemja, a gore sloj Knauf pa 5cm vozduh potoa prodski pod pa potoa 10 cm tervol. Nad toa krov od sendvic panel so izolacija od 5cm.
Temperaturata ja drzev na 22 do 23.
Prvite 2 meseci koga temperaturite bea poniski plakjav po 2500 den struja od koi 600 denari mi odat za bojler, tv, sijalici i nekogas rerna. Ringla ne koristam zosto sum na plin. Znaci klimata mi trosi orentaciono 1900 den.
Posledniot mesec koga temperaturire porasnaa smetkata za struja mi bese 2000 den. i pretpostavuvam deka klimata mi potrosi 1400 denari ako gi trgnam na strana ostanatite trosoci.
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Здраво дечки,


Пред некој ден зборев со мои комшии конкретно околу гаранциите и сервисните услуги, како што знаете јас веќе користам Тошиба и генерално сум презадоволен од досегашната соработка со фирмата која што ми ја продаде а воедно разбрав и дека е и генерален застапник за овој бренд на целава територија. Е сега она што ме заинтригира кога влеговме во дискусија зошто Тие веќе 3 година користат инвертер од брендот ГРЕЕ - модел Виола. Греат добро изолирана дневна со ПВЦ прозори и генерално се загреани но некако не се задоволни од потрошувачката. Она на што ми укажаа е дека наводно тие 10 години што толку бомбастично се кажуваат како гарантен рок додека ја купиш опремата е сведено на милост и немилос на монтерот што ќе ќе ти ја монтира и ќе молиш бога да не треба да ти доага да ти продужува гаранција во сезона кога конкретно може и да ти отиде гаранцијата доколку нели ради нивна презафатеност отиде денот Д за заверка кој секако чини 800 ден. годишно - а е класичен чек ап и чистење филтри. Поентата ми е ако се плаќа 9 години по 800 ден тогаш и самата клима веќе стамува поскапа за 7200 ден. Да не должам многу тие 7200 денари долгорочно дадени за да чекаш некој да ти чкртне гаранција и смени филтри мислам дека се пари фрлени во ветер и пласибо ефект на некаква си заштита на нашиот ни драг уред, а доколку се доплатат бујрум асален сервис и одржување на ниво.

Толу имав да кажам само сакав да споделам искуство у денови на изолираност и вишок на време за полемизирање и читање. :)
Позз
Maaalce lici na "vo denovi na izoliranost da srabotam malce od doma pro-toshiba, anti-gree marketing..."
Kako i da e topikov sto go iznese so 10god platenata garancija e 200 pati polemiziran na temava. Edino nesto sto cenam deka e znacajno a ostana nedoreceno e dali se nafakjaat i kolku bi kostalo dodatno osiguruvanje (od rasipuvanje) na klima ured kaj nasite Osiguritelni kompanii..eve mozes za nekoja nova toshiba da prasas na primer Posto imas visak vreme toa bi bila korisna informacija i dobar megdan i korisna debata za sporeduvanje so na Gree 800den godisno. Sekako ne zaboravaj deka ako ne sakas ne mora da se plakjaat tie dodatni 800 togas si vazi standardnata 2god garancija.
Licno cisto sumnjam deka sprava od 40-50000den ke bide pomalku od 1000-1200 godisno.. a mozda i gresam kojznae..
Sve drugo ke bide toa pa toa punenje strani so povtaranje na edni te isti raboti..
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
prasanje do tie sto mislat deka netreba da se plaka prodolzena garancija, dali za prv pat kupuvaat klima na novo od prodavnica so garancija posto porano klimite bea luksuz sea se potreba odnosno veke dobri 25 godini ako ne i poveke se prodavaat klimi vo nashava Makedonija, eve jas ko za primer 2008 imav potreba vo stanot kaj sto uste ziveam da kupam klima bese LG od neptun i uste togas pred 10 godini imav garancija od 3 godini moze i 5 bea od koi sto standardno samo prvata godina bese besplatna garancijata i se plakase 600 den godisno. Ni ednas ne gi viknav sam si ja cistev filteri i isparuvac kako i da se vikaat "coils" i terase 10 godini i eve ja na reklama5 e za prodazbai toj sto ke ja kupi uste 5 sigurno ke ja tera.A na kraj kraeva kupete ne prodolzuvajte garancija cim rokne na 3 4 godina vikente si servis iskeshirajte na monterot za 3 4 godini kolku treba i toa e toa.
Vo prevod od sekogas se plakalo za prodolzena garancija ako ste dale 30 40 50 60000 za klima ne znaci deka sve gaga narednite 10godini treba da e, tie monteri od toa ziveaat najlesni pari im se tie za vremeto potroseno....a vas glava da ne ve boli

p.s nova kola koga kupuvate idete po maalski servisi so vashe ulje i filter za da vi vazi garancijata ili ko popcinja idete vo ovlasten salon koj sto naplaka za 4 5 litra ulje i filter 6000 7000den


do 100000km ke si platite 143899denari ili vo prevod 2340evra ako sakate garancija i sea sto ve uslovuvaat ne cinele i losi se, ve koristat itn koj saka saka koj nesaka nemora, takvo vreme e dojdeno za sve se plaka i posle kupuvanjete na produktot pomina toa vreme sum go platil tolku i tolku daj gaga nesto :D

ne gi branam Gree iako moze taka izgleda za 10 godisnata garancija sto pisav ama toa bese eden od presudnite uslovi zasto zemav UCrown 10godini realno ne se malce za garancija a ako im drzi na drugite uvoznici neka dadat i oni a spored mene ako se pogodi klimata edna sezona ladenje i greenje ke tera bez problem so godini bez razlika na proizvoditelot
 
Последно уредено:
Член од
20 август 2019
Мислења
34
Поени од реакции
60
Здраво дечки,


Пред некој ден зборев со мои комшии конкретно околу гаранциите и сервисните услуги, како што знаете јас веќе користам Тошиба и генерално сум презадоволен од досегашната соработка со фирмата која што ми ја продаде а воедно разбрав и дека е и генерален застапник за овој бренд на целава територија. Е сега она што ме заинтригира кога влеговме во дискусија зошто Тие веќе 3 година користат инвертер од брендот ГРЕЕ - модел Виола. Греат добро изолирана дневна со ПВЦ прозори и генерално се загреани но некако не се задоволни од потрошувачката. Она на што ми укажаа е дека наводно тие 10 години што толку бомбастично се кажуваат како гарантен рок додека ја купиш опремата е сведено на милост и немилос на монтерот што ќе ќе ти ја монтира и ќе молиш бога да не треба да ти доага да ти продужува гаранција во сезона кога конкретно може и да ти отиде гаранцијата доколку нели ради нивна презафатеност отиде денот Д за заверка кој секако чини 800 ден. годишно - а е класичен чек ап и чистење филтри. Поентата ми е ако се плаќа 9 години по 800 ден тогаш и самата клима веќе стамува поскапа за 7200 ден. Да не должам многу тие 7200 денари долгорочно дадени за да чекаш некој да ти чкртне гаранција и смени филтри мислам дека се пари фрлени во ветер и пласибо ефект на некаква си заштита на нашиот ни драг уред, а доколку се доплатат бујрум асален сервис и одржување на ниво.

Толу имав да кажам само сакав да споделам искуство у денови на изолираност и вишок на време за полемизирање и читање. :)
Позз
Epa drugar dobar izbor si napaj so klimata. Osven sto e poekonomicna isto e daleku pokvalitetna pa nemat potreba od servisi nitu pak frlanje pari za potpisi i pecati. Kaj mene na rabota imam 3 toshibi so matet non stop leto zima i neznaet so e servis. Rabotam tamu veke 8 god a tie neznam koga bea montirani sigurno uste nekolku godini unazat. To e toj kvalitet so nemat somnezi. Poz..
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
20
Поени од реакции
59
Eve da ti odgovaram na dezinformacijata sto ja plasiras.
Denot D nemoze da pomine ako nekoj prijavi redoven servis. Avtomatski so denot na javuvanje, garancijata e veke prodolzena, nezavisno koga ke dojdat od servis.
Za 800 den godisno, e gratis da dobies garancija na celiot ured. Pobaraj go toa od uvoznikot od Toshiba i ke vidis deka NIKOGAS nema da ti ja dadat, duri i da platis 1500 den. Zosto, najdi si sam odgovor.
Posle 9 godini, ako nedej boze i stane nesto na klimata, ili ke bide napravena ili ke dobies nova. Za 7200 imas NOVA KLIMA so Gree, a ti kupi si posle 3-ta godina nova Toshiba za 50'000.
Купив Тошиба- - зашто верувам во брендот како докажан и од искуствата на моето опкружување од моите најблиски кои што верувам не се обидуваат нешто да ми наметнат или продадат. Значи уредите што ги имаа без разлика што некои од нив биле најобични клими(не инвертери) и не само од отој подокажан бренд како што напоменав и во првиот пост има генерално 3-4 асални брендови ги користат или ги користеле повеќе од 11 години - не 10. Кои се ветувањата дека фирмата ќе постои и ќе ти важи гаранцијата дека во наредните 10 години нема да се смени нешто(многу голем и нерелаен период е). Ако го знаете законот за потрошувачи и правата на клиентот многу повеќе ќе ви биде јасно колку сме незаштитени и какви се можни манипулации можат да се толкуваат со гаранциите. Постоеше и Фонко како што знам па каде е сега??? Зборам за друга поента што се надевам доколку не ми продавате и зборувате од аспек на краен корисник,а не во улога на комерцијалист или сервисер на брендот. Значи секако дека ќе му верувам на брендот и затоа возам Голф 5 и не би го сменил за ништо друго. освен за понов голф :) Ме интересира колку од нас што сме нели презадоволни од сите тие копи паст кинески технологии возат GREAT WALL или некое друго кибритче од кола?
Не е поентата да се расправаме не знам какви теми и дискусии имало порано на поглед гаранцијата, но она што сакав да потенцирам е дека требаат нештата да се гледаат од повеќе аспекти.Еве ако се навлезе подлабоко од економско практичниот дел -нешто со толку агресивен маркетинг -нема ќоше што не продава кинез - зарем не ве фаќа страв дека еве работеле 4-5 години и сите уредно плакале продолжена гаранција, и сакате да ми кажете дека еден сервис глобално може да го поднесе тој терет?? Само маркетиншки трик ништо повеќе.Ја пре домот би си го осигурал годишно за тие 800 ден. Греењето е битна ставка во опремувањето на домот и треба да ни е јасно дека и да се вложи малку повеќе е за наше добро :)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Купив Тошиба- - зашто верувам во брендот како докажан и од искуствата на моето опкружување од моите најблиски кои што верувам не се обидуваат нешто да ми наметнат или продадат. Значи уредите што ги имаа без разлика што некои од нив биле најобични клими(не инвертери) и не само од отој подокажан бренд како што напоменав и во првиот пост има генерално 3-4 асални брендови ги користат или ги користеле повеќе од 11 години - не 10. Кои се ветувањата дека фирмата ќе постои и ќе ти важи гаранцијата дека во наредните 10 години нема да се смени нешто(многу голем и нерелаен период е). Ако го знаете законот за потрошувачи и правата на клиентот многу повеќе ќе ви биде јасно колку сме незаштитени и какви се можни манипулации можат да се толкуваат со гаранциите. Постоеше и Фонко како што знам па каде е сега??? Зборам за друга поента што се надевам доколку не ми продавате и зборувате од аспек на краен корисник,а не во улога на комерцијалист или сервисер на брендот. Значи секако дека ќе му верувам на брендот и затоа возам Голф 5 и не би го сменил за ништо друго. освен за понов голф :) Ме интересира колку од нас што сме нели презадоволни од сите тие копи паст кинески технологии возат GREAT WALL или некое друго кибритче од кола?
Не е поентата да се расправаме не знам какви теми и дискусии имало порано на поглед гаранцијата, но она што сакав да потенцирам е дека требаат нештата да се гледаат од повеќе аспекти.Еве ако се навлезе подлабоко од економско практичниот дел -нешто со толку агресивен маркетинг -нема ќоше што не продава кинез - зарем не ве фаќа страв дека еве работеле 4-5 години и сите уредно плакале продолжена гаранција, и сакате да ми кажете дека еден сервис глобално може да го поднесе тој терет?? Само маркетиншки трик ништо повеќе.Ја пре домот би си го осигурал годишно за тие 800 ден. Греењето е битна ставка во опремувањето на домот и треба да ни е јасно дека и да се вложи малку повеќе е за наше добро :)
Se mesaat babi i zabi, Fonko ne bil nikogas proizvoditel, najobicen OEM brend t.e. nalepnica.
Gree vo MK ima uste od pred 20godini, Fonko nekoi serii gi pravese vo Gree, se uste rabotat perfektno.
Pred da se kaze nesto treba da se proveri, procita.
Sekoj sam ke si odluci sto e za nego najdobro.
Sepak najgolem marketing e cena/kvalitet, tuka zasega Gree nema seriozen konkurent.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
286
Поени од реакции
236
Se mesaat babi i zabi, Fonko ne bil nikogas proizvoditel, najobicen OEM brend t.e. nalepnica.
Gree vo MK ima uste od pred 20godini, Fonko nekoi serii gi pravese vo Gree, se uste rabotat perfektno.
Pred da se kaze nesto treba da se proveri, procita.
Sekoj sam ke si odluci sto e za nego najdobro.
Sepak najgolem marketing e cena/kvalitet, tuka zasega Gree nema seriozen konkurent.
Доколку Ломото се намести на повисока температура, дали и температурата на издув ќе биде повисока или нема врска?

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom