Коронавирус (COVID-19)

Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.707
Поени од реакции
5.681
Стариот вчера се врати од Бугарија и си отишол во станот директно, ама по адреса на лична се води кај мене. Полиција дошла сабајлево кај мене и оти го немало му рекле 2500евра казна. Среќа некако докажал дека таму престојува, а не тука.
Маваат вакви казни или само плашат вака?
Пишуваат казни.
Знам за еден се врати од Италија пред некој ден и му рекле дома да седи,овој отишол пред продавница пиво да пие за тоа време дошла полиција кај него и 1000 евра казна му пишале.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Шуќур... а ќе ни даде оружје, кога ќе им притреба Топовско месо за ВВ3....
Најтрагично е што СУ стана американски послушник а и ЕУ и УСА станаа кинески зависници, си го умреа производството...Мора НОВА реалност, не мо=е да вирее за иста работа работник во Западен Балкан 300еур а во ЕУ 1500 еур
Курц за вистинската состојба во Европа: Гледаме дека нема солидарност кога станува сериозно! Ќе видиме како после вирусот
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.000
Поени од реакции
7.028
Вонредната ситуација и последиците од неа ќе одземат многу повеќе животи отколку што би одзел корона вирусот, кој е пак ќе кажам преувиличен од стравот и паниката која владее кај луѓето.
Имавме војна 2001 па не се прогласи вонредна состојба, сега за еден вирус сличен на сезонски грип се прогласува вонредна состојба, дај не заебавајте.

Затварањето на сите тие бизниси кои во моментот не работат ќе значи еден огромен број на пропаднати фирми, луѓе кои ќе останат без работа, цели семејства кои и така одвај сврзуваа крај со крај ќе немат никакви приходи и ќе гладуваат, ваков случај имавме со ТАТ во минатото а последиците од пропаднати семејства и самоубиства кои следуваа беа катастрофални и тоа само во крај Пелагонија, еми какви ќе бидат ефектите во цела Македонија, луѓе кои нема да може да си обезбедат егзенстициалните потреби, неможност да си обезбедат лекарства и соодветно лекување, самоубиства на очајни луѓе ќе бидат неколкукратно поголеми од колку што короната може да одземе во полн потенцијал, но сетоа тоа ќе остане незабележано во нормалното секојдневие на жал.

Економијата со ваков непотребен притисок која и така ни е слаба и кревка, само ќе ја убиеме по брза постапка, поради тоа што дозволуваме основните инстинкти и стравови на човекот како битие, да го надвладеат здравиот разум.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Кај нас како шо објавуват поголемиот дел се без симптоми, а то значи дека бројката на заразени е неколлу пати поголема како шо е во цел свет (според мене)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Во оваа епизода: Избришани мислења за економија (n пати е кажано дека има тема за економија), чамче муабети, ариевски раси и слични казанија.
Бидете малку разумни и продуктивни.
Ако немате со кој да правите муабет излезете на балкон и зборете со голубите, не вртете празни муабети.
Од сега натаму секој оф-топик ќе заработува по 5 казнени за секој пост поединечно.
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
857
Поени од реакции
1.365
Пак трчајте хартија да купувате

И у Германија не се нормални , човекот како човек ке си остане глупо суштество по природа.

Идам да си купам сабајле за 2 3 дена да имам дома , у маркет баба една само што го ставија лебот , одма ненормалната сите ги стави у две колички со ќерка и бог знае што и беше.Отидов и земав 1 лепче од количка и ја отерав у курац

После 11 тука леп нема шанси да купиш не се нормални ни овде
Тестенини немаше у 10 , до толку осет да се нема луда работа
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.190
Поени од реакции
16.754
И колку се офоцијално заболени кај нас ?
Со масовниот скрининг ќе стигнеме до трицифрена бројка за неколку дена
Едит 48
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Како бе така ширите муабети дека овој или оној е заболениот од корона ?
Пред некој ден, исто тука, прочитав дека некоја касиерка од не знам кој маркет беше, била заболена, за на крај да испадне дека не било така.

Аман не ширете непроверени работи и не ширете паника...
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305

се напикале на плажа чоек до чоек...работата е змија или магаре, Корона или Џавс :cool: , мува не ги лазе..
Chitam na forumot vo Makedonija ne se pridrzhuvale spored navestenoto, taka da ne e samo vo MK eve na Florida na novinar shto mu odgovaraat:
It’s really messing up with my spring break. What is there to do here other than go to the bars or the beach? drug odgovara: If I get corona, I get corona. At the end of the day, I'm not gonna let it stop me from partying.
Da mi se ovie brat i sestra na vrat bi im stapnal na vrat od shto se tolku selfish. Taka da ne me iznenaduva shto vo Makedonija ne se pochituvaat pravilata, sekade ima nesovesni, mislam deka e potrebno mnogu postrogi merki, no i tie merki nema da se pochituvaat. Zalno.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
И колку се офоцијално заболени кај нас ?
Со масовниот скрининг ќе стигнеме до трицифрена бројка за неколку дена
Едит 48
Филипче прогнозира 2000 до крај на кризава што и не е нешто високо знаејќи дека 80% од нив ќе бидат со лесни симптоми. Ако го разработувале најцрното сценарио со 2000 тогаш уживајте и свиркајте.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.190
Поени од реакции
16.754
Филипче прогнозира 2000 до крај на кризава што и не е нешто високо знаејќи дека 80% од нив ќе бидат со лесни симптоми. Ако го разработувале најцрното сценарио со 2000 тогаш уживајте и свиркајте.
Никој не можи да знае до која бројка ќе стигниме, тие нагодувања не ми се релевантни, плус Филипче кажа ако АКО се почитуваат мерките,а како шо гледам ни се почитуваат ни ништо.
Леле бе со прашањата, овој новинарот од авион се гледа дека е ВМРО секој прес се обидува да го нападни Филипче.
Ни едно корисно прашање не знаат да постават ни еднооо
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064
Филипче прогнозира 2000 до крај на кризава што и не е нешто високо знаејќи дека 80% од нив ќе бидат со лесни симптоми. Ако го разработувале најцрното сценарио со 2000 тогаш уживајте и свиркајте.
2000 е далееееку од најцрното сценарио за жал, Филипче да го каже најцрното сценарио на пола Македонија кје им ги дуплираат дозите на дијазепам...а можда и требаше да каже малце поголема бројка па можда тогаш ќе почнеа барема малце да ги почитуваат препораките пензионериве и другите што шетаат/седат по групи.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.434
Поени од реакции
7.428
Country,
Other
Total
Cases
New
Cases
Total
Deaths
New
Deaths
Total
Recovered
Active
Cases
Serious,
Critical
Tot Cases/
1M pop
Italy41,035+5,322 3,405 +4274,44033,1902,498679


Se zgolemuva brojot na novi slucai.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom