Коронавирус (COVID-19)

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
spored vas koja e sega najopasna profesija za sirenje na covi 19 ? i treba itno da ne funkcionira a vsusnos mora da funkcionira ?
Ај од три пати која е најопасна професија? Кој според тебе е најизложен?
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Како се пренесува вирусот може да разбереме од првиот случај на таа во комбето што се возела 20 саати со уште 12 други лица. Тој случај е баш за приказ.

Ако исклучиме можност за лажно позитивни и лажно негативни резултати, испаѓа дека вирусот не се пренесува така лесно преку воздух, те. преку капки. Жената сигурно дишела, најверојатно кашлала, можеби зборувала со некој, иако во автобус со непознати може и да си преќутиш.

Да речеме дека седела сама, пак мора да имало некој на пола метар до метар од неа. Ама што е важно? Во автобус обично си фаќаш место и си седиш на истото од почеток до крај. Значи немаш КОНТАКТ со местата на другите луѓе.

Така што ова очигледно се пренесува преку контакт со раце, кои после се принесуваат на уста, или директно или преку храна.

Затоа е многу важно миење на раце и, би рекол, одржување на хигиена на усната шуплина. Јас лично мијам заби 3-4 пати дневно и барем еднаш дневно правам гаргара со некој антисептик. Да не заборавиме дека инфекцијата почнува од грлото, и се шири од таму па надоле.

Мејкс сенс?
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Мислење од стручно лице.
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Сигурно не медицинскиот персонал :tapp:
Моловите се бре кажи му шо го лажиш и ти
Сигурно не медицинскиот персонал :tapp:
Моловите се и кафиќите кажу, не го врти по тавани греота е https://tse1.mm.bing.net/th?id=OGC.1f9283c6eec83e5ed15321e1948332e6&pid=Api&rurl=https://media.giphy.com/media/11FLCrykjkZS92/giphy.gif&ehk=xuWlnIuFJXMyN141LGszzn5l6QRrljJ8cRjRotF4uN4=
 
Член од
10 март 2020
Мислења
127
Поени од реакции
188
Докторка, зборам за CoVid-19 вирусот. Не за обична инфлуенѕа.

Капиш?!

Изгуглај малце, види што отркиваат научниците секој ден, уместо да ме цитираш нон стоп.

Или се запна у мене цитирај до бесокеночност, мислам темата е за корона, и за тоа зборам, а не обичен вирус. И доктор си, би требало досеа да сфатип, само глеајате прајте селфиња и, ааа зини да видам. И земи витаминче ништо не ти е.

Пет пати прашав општ лекар си? Не одговараш.
Батали листите шо ви ги носат шо да препишувате, и сврти малце читни шо кажуваатнаучници од светот за вирусов.

Не вадам од џеб информации.

Реков и претходно, типично докторско однесување, кур ми е двор ми е.
Свака част на исклучоци.
Автоматски споено мислење:


Па тишо сакаш да купуваат, серка фаќа одма затоа се фрлија на тоалетна. (pun intendent).


Е ајде де, едино вака некој посовесни да се собериме и да напрајме некој евент. Понудиме помош во црвен крст, волонтирање кај што треба.

Јас веќе понудив црвен крст, ми вратија добро е кај нас. Ако има нешто те имаме во предбжвид.

Друга идеја искрено немам.

Нека се изјасни некој, идеја, нешто што и да е да си помогнеме, солидарност да покажеме.
Vo Amerika ima ogranicuvanje po marketite kolkavi kolicini na artikli mozi sekoj da kupi
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.685
Поени од реакции
9.523
Зошто не се воведе полициски час во држава??
Мислам дека под итно мора да се превземе оваа мерка, посебно за народ каков што сме несовесни и непримерни.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.871
Кај нас во Чешка официјално затворено е се. Дозвола за работа имаат само аптеки и маркети. Границите се скроз затворени, не смеат странци воопшто да влегуваат. Излез даваат на Чеси но не во критични земји, а примаат исто само Чеси но не од ризични подрачја. Тие што ќе влагаат во државата ќе бидат одма тестирани.

Во аптеките ни за лек, етанол, изопропил, дезинфекции, маски ништо... маркетите се за сеа ок ама тешко се наоѓа тестенини, ориз и слични производи што подолго траат. Цени не смее да се зголемат, напротив супер е што дури и попусти ставија.
Секоја фирма што има можност за работа од дома, веќе работат. Фирмата кај што работам има огромни загуби јер сум у банка. Почнав да стравувам како ќе биде од кога ќе помине се ова, иако не убедуваат дека нема да има никакви отпуштања. Државата направила и набавка на нови респиратори... а, читам во Македонија сме имале само 8. Повеќе ми е страв за што ќе се случува у Македонија отколку тука, ама се надевам еднаш народов ќе се уозбили и опамети.
 
Член од
24 јули 2018
Мислења
57
Поени од реакции
235
3,497 new cases and 175 new deaths in Italy, including the death of a 47-year-old paramedic in Bergamo (Lombardy region) Total cases surpass 20,000. Yesterday's change was: 2,547 new cases and 250 deaths
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.502
Поени од реакции
34.603
Зошто не се воведе полициски час во држава??
Мислам дека под итно мора да се превземе оваа мерка, посебно за народ каков што сме несовесни и непримерни.
...спомнав пред недела дена!
... многу несериозност низ цела ЕУ граници отворени, луѓе циркулираат само со препораки што не е доволно со веќе објавена „пандемија“ од СЗО јас мислам кај да е мора војската да се извади на терен...
..и тоа ќе биде највероватно од утре низ цела територија на МКД!
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
najopasnata profesija za sirenje na zarazata i bez covid -19 treba da se koristat merkite sto so denovi gi kazuvate MANUELEN SOBIRAC NA SMET za zal slikata e od evropa a kaj nas e ludnica od sadovi pa do zastita
photos.medleyphoto.7586726.jpg
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.850
Поени од реакции
7.231
A sto mislis deka ke se sluci vo 99,9% od slucaite koga zdrav prav covek ke go zakaci virusot?
Па имаше од светски стручњаци дека го имаат, ама немале никакви симптоми, не знаеле ни дека го имаат.
Според @teneke информациите изгледа кај нив одма мутирал и сега си живее во симбиоза со човечките клетки и не ги напаѓа.
А можно е членот и да сака да им објавиме војна на Кинезите :toe:

Туку @teneke а и останати медицинари па и учени како г-дин Тенеке, зашто стварно на никој не му текнало ова:
. ја има антителата која успеала да го уништи потврдениот коронавирус и во повторно тестирање е негативен тестот- ЗЛАТО ВРЕДИ!
... од таа особа треба да се зема крв и да се одели плазмата која би требало да се даде на жената што во моментот е во тешка здравствена ситуација на респираторен апарат, дали некому тоа му текна дека е е можно да се внесе антитела во организмот кој не може да се справи со коронавирус и прашање на време кога ќе биде фатално?
Еве во Кина има преку 50.000 оздравени. Ваљда досега ќе им текнеше на светскиве стручњаци...

Не ми е ни јасно, зашто па за претходните САРС, Н5N1 и слични кои пред 10-20-30 години се појавија (од никаде) досега не пронајдоа антитела од излечените, нели и тогаш имало голем % на (само)излечени, па ќе си имавме уште една вакцина....
Ова тврдење држи логика, имаш излечени, автоматски имаш антитела, фино лепо ќе си ги изолираат и оп златооо. :toe:
Нели според лекциите за основно за имунитет, антителата т.е. војската е должна да уништи страно тело, па на овој начин имаш готова, спремна војска.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.023
Имате напишано едон 25 страни. Апдејт некој на кратко? Колку заболенин има? Што се случува?
Сум го преспал цел ден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom