Дали би простиле неверство?

  • Креатор на темата city
  • Време на започнување

Marchence

In love with Ssss
Член од
17 мај 2007
Мислења
483
Поени од реакции
1
tesko, tesko.
Ne prostuvam jas ni za pomali sitnici pa neverstvo ne daj boze!!!!!!!!!!
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Се извинувам што пропуштив еден детал.Под изневерување,во случајот за кој пишував,мислев изневерување како мување,беззначајно мување.Ни јас не би простила цела вечер гушкање и такви ствари,а поготово не секс.
И зборував за изневерување во случај да има "оправдани" причини(пијанство на пр.).
Па јас ли сум единстена што би простила?
Беззначајно мување не постои. Ниту пак препознавам оправдани или неоправдани причини во случај на изневерување.

Не си единствена која би простила. Познавам многу кои простиле а потоа посакале никогаш да не го направат тоа. За жал секогаш постои сомнеж дека нештата и не се онакви какви што навидум изгледаат дека се.

Најпрвин јас би се почувствувала понижена и омаловажена затоа што тој не ме ценел мене кога веќе ме изневерил. А преку тоа не би можела да поминам бидејќи тоа е навреда за мојата личност. Можеби звучи глупаво ама сепак тоа е мој став бидејќи се почитувам себеси.:smir:
 

Slatka mala

*** unique ***
Член од
10 јули 2007
Мислења
652
Поени од реакции
2
I jas ne bi prostila. Edino nesto ako bil pijan i slicno (imajki vo predvid kakvo mu e pijanstvoto) moze da progledam niz prsti ali SAMO EDNAS AND NEVER MORE
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Баш поради преголемата љубов меѓу партнерите, врската ќе пукне. Можеби не веднаш по признанието, ама нема долго да потрае после тоа. Јас вака гледам на ова- дечко ми ме изневерил, не е битно на кој начин дознавам, ама ете премногу го сакам за да го изгубам. И што правам? Му „простувам“. А всуштност секој ден поминат со него после тоа, јас си замислувам како му било со другата, што и како правеле и слично. Си правам факинг измачувачки филмчиња и си правам трипати полошо на себеси со тоа што го трпам тоа измачување. На крај ќе биде-извини, јас не можам вака, раскинување и крај.
Кога ќе подразмислиш-зошто би се подложила на работи од типот на мачење, јадови, несоници, депресии и не знам ти што, кога може и да не се правиш дека си му простила (ретко кој простува бе, едно е да каже дека простил, друго е да го почувствува тоа, а ние богами сме себични створења) и веднаш да ја прекинеш врската. Јас бидејќи сум прилично себична личност, би играла на втората варијанта. Ќе има болка, страдање и остало, ама ако не е веќе до мене преболувањето се крати на пола.

Да, ако си ретард.:svashta:
Си се пронајдов во твојов пост, 5 месеци одкако се мував со една типка Анастазија ми раскина со тоа што она се муваше со друг тип и ми направи да ми биде болно.

Како и да е пак ќе напоменам, не е секоја врска иста, не се сите луѓе исти. Ако навистина постои љубов може преку се да се пројде.

Знам парови кои раскинале поради глупости и после 3-4 години пак се наоѓаат, дури и подобра им е претходната врска. Искуството прави се. :)

како и да е повеќето бараат невина љубов.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Само едно ќе речам:
**Тој шо знај ВИСТИНСКИ да сака, Знај и да прости**
ЈАс би...И сум простила..
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Само едно ќе речам:
**Тој шо знај ВИСТИНСКИ да сака, Знај и да прости**
ЈАс би...И сум простила..
Конечно некој со кој би можел да се сложам...па нели вистинската љубов може да ги помине сите пречки и бариери...ако некој не може да го преброди ова значи не сакал вистински
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Конечно некој со кој би можел да се сложам...па нели вистинската љубов може да ги помине сите пречки и бариери...ако некој не може да го преброди ова значи не сакал вистински
Ако си вистински заљубен, би изневерил? Логично би било да не ни помислиш на тоа, така?

Гледај на тоа вака-ако се случило изневерувањето, тој што изневерил не е вистински заљубен во партнерот, оттаму-не е вистинска љубов.:pipi:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Ако си вистински заљубен, би изневерил? Логично би било да не ни помислиш на тоа, така?

Гледај на тоа вака-ако се случило изневерувањето, тој што изневерил не е вистински заљубен во партнерот, оттаму-не е вистинска љубов.:pipi:
Ова сакав да го пишам, али Мрно некои работи си ги знаеме сите, ок Тамарче има 5 поста значи тазе е:vozbud:Мрнович Мрнович
Иначе вистинска љубов што трае се означува со брак, и нели беше забрането неверството/прељубата и слично? Или пак грешам
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Не би простила. Знам како е, сум се обидела, ама тоа што се случува после простувањето не е ништо освен измачување. Ниту тој ќе биде истиот, ниту она што ќе го градиме потоа ќе биде исто со она што сме го имале пред тоа.

А ако веќе ме изневерил, зашто па јас да верувам дека се` уште ме сака или дали воопшто ме сакал некогаш? Штом дошло до тоа...?
Изговор или објаснување не постои. Пијан/трезен, она беше крива, не сакав, вака - онака... Не постои нешто што може да ме убеди во спротивното.

И друга работа, многу повеќе ќе ценам ако прво ме откачи, па биде со друга (сеедно дали е мување, врска, секс, било што). Ме сака(л) или не, не е повеќе дискутабилно. Ама ако веќе забегал по друга, тогаш најмалку што заслужувам е почит.
Коректно е во лице да ми каже како стојат нештата, а не да дознавам од шеснаести луѓе.
 

PoisonGrl

~Malo crveno~
Член од
8 јули 2006
Мислења
664
Поени од реакции
2
Не. Простување во никаков случај. Никој нема право да ме направи да се чувствувам недоволна.
Во обратен случај, ако јас изневерам, не би ни барала опростување, затоа што не мислам дека би го заслужувала.
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Ако си вистински заљубен, би изневерил? Логично би било да не ни помислиш на тоа, така?

Гледај на тоа вака-ако се случило изневерувањето, тој што изневерил не е вистински заљубен во партнерот, оттаму-не е вистинска љубов.:pipi:
Сепак 21век сме, не е нешто страшно да изневериш. Последиците секогаш одпосле ги согледуваме онакви какви што се и се каеме, понекогаш дури и се срамиме од нив затоа правиме глупости. Сепак луѓе сме, се случуваат моменти на слабост. Јас ја изневерив љубовта со Анастазија за мојот роденден, т.е. период кога највеќе ми значеше и со недели или месеци неможев да си простам.


Не би простила. Знам како е, сум се обидела, ама тоа што се случува после простувањето не е ништо освен измачување. Ниту тој ќе биде истиот, ниту она што ќе го градиме потоа ќе биде исто со она што сме го имале пред тоа.

да неможе да биде исто или ке биде полошо или ке биде многу подобро - на грешките се учи.
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Ја па тоа што го пишам го пиша колегата Бошко...шит хепнс нели? затоа тука се каењето и простувањето нели?
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Сепак 21век сме, не е нешто страшно да изневериш. Последиците секогаш одпосле ги согледуваме онакви какви што се и се каеме, понекогаш дури и се срамиме од нив затоа правиме глупости. Сепак луѓе сме, се случуваат моменти на слабост. Јас ја изневерив љубовта со Анастазија за мојот роденден, т.е. период кога највеќе ми значеше и со недели или месеци неможев да си простам.
Еј супер! 21 век сме еј, идам да се плеснам со кој ќе стигнам! Јееее! Кај смее да ми раскине дечкото, ваљда не е толку старомоден!:zid::icon_roll
И што ако сме 21-ви век? Тоа е најголемото оправдување за да се прости неверство? Свашта...
Пак ќе прашам-како ја сметате таа љубов за вистинска, кога очигледно сте имале потреба да го бутнете јазикот (или нешто друго :pos:) во туѓа уста (или нешто друго :pos:)? Од каде се јавила таа потреба? Од небо паднала? Ај ве молам објаснете ми како тоа е „простливо“, кутрата јас не сфаќам.:(

Ја па тоа што го пишам го пиша колегата Бошко...шит хепнс нели? затоа тука се каењето и простувањето нели?
Шит хепнс можеш да кажеш ако те посере птица дур идеш идеш на некое важно место, ако те `ркне некој од 10-ти спрат, ако ти се расцепат фармерките на гзот и слично. Ама за варање да кажеш шит хепнс не иде.
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Скул, сепак - неверството може да се прости. (што било поминало, дури и со тек на време т.е. времето ке излекува се и ќе се заборави, само цврст став кон остварување на целите)

Тврдоглавоста е најголемата болест на човекот.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.196
Поени од реакции
34.431
Скул, сепак - неверството може да се прости. (што било поминало, дури и со тек на време т.е. времето ке излекува се и ќе се заборави, само цврст став кон остварување на целите)
Да, секако. Твојата (веќе бивша) девојка ти прости (NOT) за тоа што ја изневери. Затоа изминатиов месец се изначитавме еден куп патетични постови на форумов од тебе, молејќи ја да ти се врати - откако и она те „изневери“ тебе (ако може така да се нарече изневерување на некој што те изневерил). СЕКАКО дека заборавила. :wink:

"Неверството може да се прости", "неверството не е страшно" и останати "шит хап'нс" глупости може да напише само човек кој веќе изневерил некого, онака, од утеха, колку да се убеди самиот себеси дека она што го направил всушност не е страшно и ненормално. Вие имате право така да размислувате, ама во никој случај не смеете да ги убедувате морално исправните луѓе (кои ХЕЈ! сеуште ги има и во 21-от век) дека неверството треба да се прости.

дури и со тек на време т.е. времето ке излекува се и ќе се заборави, само цврст став кон остварување на целите
Нема да се излекува. Неверството е рак. Можеби нема да ја убие врската веднаш, ама сигурно ќе ја убие. А ти со твојот „цврст став кон остварување на целите“ може да станеш само „напор“. Штета што не си имал толку цврст став кога си ја изневерил девојка ти.

Тврдоглавоста е најголемата болест на човекот.
Точно. Не биди тврдоглав.

И те молам, само затоа што ти дадов неколку практични примери - не ја искористувај и оваа тема за лечење стари рани и не ја претворај во дискусија за твојата последна врска. Фала. :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom