FILM CLUB (КРУГ 4) (195. The Time Machine: 25.03-07.04.2024)

Viollet

М
Член од
9 декември 2019
Мислења
267
Поени од реакции
1.750
Филм предлог за оваа недела (секако доколку биде ододбрен):


Криминална драма режирана од Karyn Kusama.
Во главната улога е Ерин Бел (Никол Кидман) детектив, која како млад полицаец била ставена на тајна задача и години покасно пробува повторно да го реши случајот и да се справи со демоните кои го уништиле нејзиното минато.

Се двоумев меѓу неколку, и со мала помош од Анон (фала), го избрав овој.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
Нирнбершкиот процес (1961)

Екранизација за едни од можеби најпознатите судски процеси во историјата, Нирнбершките процеси. Ме интересираше дали се работи за драматизација на некој конкретен историски процес, но испадна дека судењата се само инспирација за оваа фиктивна приказна, иако голем број од настаните споменати во филмот се вистинити а и ликовите се инспирирани од постоечки личности.

Одлично сценарио со вонвременски дијалози кои наметнуваат сериозни анализи и дилеми. Гледаме обид за објаснување и рационализирање на постапките на обвинетите, а преку нив и на обичниот народ за направените или ненаправените дела кои довеле првин до војна а потоа и до холокаустот. И како младиот бранител, феноменално одглумен од Максимилијан Шел, најдобро што знае и умее се става во одбрана на обвинетите судии иако и самиот тој вели дека не се согласува со тоа, но мора да го направи затоа што тоа му е работа. Исто како што им било работа и на неговите клиенти, кои служеле на татковината а сега им се суди за злосторства против човештвото.

Гледаме како политиката се меша во сите сфери на општеството, како треба да се жртвуваат и правдата и достоинството за поголеми интереси.
Цели единаесет минути трае објавувањето на пресудата од судијата што го глуми Спенсер Трејси, а се гледа помеѓу две трепкања.

Сценариото едноставно плени и е непресушен извор на цитати.

Вакви филмови каде преовладуваат многу дијалошки сцени не се баш филмични. Крамер се трудел да ја разбие монотонијата од промена на кадри од говорниците, со повремени кружни движења на камерата, како и за тоа време популарните брзи зумови на камерата. Но некако ми фалеа повеќе реакции како на активните учесници во процесот, така и на публиката. Немаше ни обид за изградба на некоја неизвесност. Сцените со Полак и Дитрих ми делуваа некако насила вметнато колку да се направи пауза помеѓу дијалозите во судницата. Иста функција имаа и останатите сцени во паузите.

Да не го заборавам и Берт Ланкастер кој секојпат доминира на екранот, без оглед на улогата што ја игра.

8/10.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Judgment at Nuremberg (1961)

Иако можеби на прсти се бројат црно-белите филмови кои сум ги изгледал до крај, овој е 3 саати и успеав на два пути без трепкање.

Одлична адаптација, одлична глума, одличен приказ за тоа како се се' одвивало.

Да незнаеш ништо за Хитлер или Германија во Втора Светска Војна и да го гледаш филмов, можеби ќе застанеш и на страната на осудените.
Одлични аргументи и контра аргументи. Посебно ќе го запаметам кога ги спомена Черчил, Ватикан и останатите како го величеле Хитлер во аргумент за докажување на невиноста на судиите. -> видео

Судијата претерано добар лик. Баш преставува она што секој судија треба да биде, баланс и разум.

Питерсен, едниот од сведоците (незнам кој актер го игра) беше феноменално изведен.
Можев некако да осетам дека ќе ја искористат неговата ментална состојба за да се отфрли од листа на сведоци.

Многу сум задоволен што се потрудиле на секоја реплика, зима едниот става тоа слушалките за превод и цепаат така 3 саати,му дава некако посебен шмек на целиот филм. (y)

9/10
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
The Destroyer (2018)

Никол Кидман во улога на пијандура, мајка и џандар.
Да не знаев дека она е главна улога во филмов, можеби и немаше да ја препознаам, одлична трансформација.

Филмот е поделен на два дела.
Минатото и сегашноста на главниот лик.
Во минатото, или 17 години пред, се инфилтрира во банда заедно со уште еден џандар и се заљубува во него, попатно добива и ќерка која е жив напор во филмов. :)

Иако режисерот се одлучил за женски протагонист, сепак сметам дека е направена грешка.
Мое мислење е дека подобро би излегол филмов да е обратно, односно да партнерот на Никол Кидман е главен лик а Никол негов партнер кој го губи животот. Некако премногу очајно делува кога едно вакво скуфле, иако е веќе пропаднат детектив, мава-тепа крши носови без проблем.

Имам поделени мислења за филмов.
На моменти многу спор, досаден и предвидлив...на други моменти супер интересен. Ете, од филмов дознав за една тактика на америчките банки за обележување на парите при грабеж.
Некои работи останаа нејасни и на моменти претераа со акцијата, особено кога своеволно влегува во банка на момент кога има грабеж. (this is a fucking gunfight)


7/10
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
Питерсен, едниот од сведоците (незнам кој актер го игра) беше феноменално изведен.
Монтгомери Клифт е актерот. Малку улоги има, но сите се забележителни. Гледај го во „Признавам“ на Хичкок во улогата на свештеник.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Монтгомери Клифт е актерот. Малку улоги има, но сите се забележителни. Гледај го во „Признавам“ на Хичкок во улогата на свештеник.
И "Место под сонцето" - A Place in the Sun (1951), макар што тој филм мене нешто не ме воодушеви.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Destroyer
Тапа Џонсон филмов @Viollet извини, но знај дека те сакам. Требаше другиот.
Никол Кидман никогаш не била поубава во филм. Бу-ху.
Ич не беше интересен, не можам да кажам претерано досаден но беше досаден... значи нит ме интересираше нејзината врска со ќерка и, нит со партнерот, нит демек мистеријата што било што се случило... а пак пред крајот мајндфакот, што да ти расправам.
Требаше да има повеќе за негативецот. 3-4 солидни актери катастрофално потрошени.
Чим немало џа-бу за релативно нов филм со солидни актери, се очекува тапа.
АМА последните 2-3 минути се Теренс Малик перфекција :D

@Zlatikevichius ти бе, ало, Франкфурт зафатен, планираш нешто да пишеш или ја отвори целава тема испонапиша си предложи филм и толку, те снема, кај си да пишеш за последниве 2 филма???
зафатен, работа, инспекции, 2 деца, тоа е, се нема време
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
@Zlatikevichius ти бе, ало, Франкфурт зафатен, планираш нешто да пишеш или ја отвори целава тема испонапиша си предложи филм и толку, те снема, кај си да пишеш за последниве 2 филма???
зафатен, работа, инспекции, 2 деца, тоа е, се нема време
Еве бе, еве.

Judgment at Nuremberg

Искрено, го подзаборавив филмов. Недела и нешто помина. Ми се допадна. Тоа прво. Еден од најдобрите филмови со судски процес кој сум го гледал. И изненадувачки за мене, искрено. Прво, зашто не беше со некоја тема која предизвикува емоции, како нечие убиство, на пример. И тука има убиство, но не конкретно, на некоја личност која исто така е прикажана во филмот, туку геноцид. И за чудо, не предизвика никакви емоции кај мене. Потоа - предолг беше. И си викав: како ќе успејам филм од 3 саати со судски процес да го изгледам и да ми задржи внимание. Ама сепак, за чудо, ми задржа. И не само тоа, туку и не трепнав за време на филмов. Мене најимпресивен лик ми беше ликот на обвинетиот судија. И дури прочитав дека бил инспириран од вистински лик. Секоја чест на целиот морал кој го прикажал. Мислам дека личностите како него во реалниот свет се или загрозен вид, или тотално изумрени. Секако, и другите ликови прекрасно се вклопија во целината: и судијата, и авокатите, и Марлен Дитрих, и некои од сведоците... Е сега, ако сѐ беше толку добро, зошто 9, а не 10? Затоа што, најискрено, ми сметаше што зборуваа на англиски, по тој брз зум на камерата на почетокот на филмот. И мислам дека имаше моменти каде направија филмски грешки со слушалките: пр. едниот адвокат зборува, другиот му одговара, а не стави слушалки: како го разбра кога едниот треба да знае англиски, а другиот германски. Но сепак, тоа се само техникалии и мислам дека да не беше така, ќе требаше да трае минимум дупло од тоа што траеше. Ама барем ќе беше пореално. Реков 9/10. Одличен филм. Најдобар до сега во новиот клуб. :P

Destroyer ќе пробам да го гледам вечерва, ако не, идната недела и тој, а и новиот филм кој утре ќе го предложи @SK-92 .
 

Viollet

М
Член од
9 декември 2019
Мислења
267
Поени од реакции
1.750
Destroyer
Тапа Џонсон филмов @Viollet извини, но знај дека те сакам. Требаше другиот.
Никол Кидман никогаш не била поубава во филм. Бу-ху.
Ич не беше интересен, не можам да кажам претерано досаден но беше досаден... значи нит ме интересираше нејзината врска со ќерка и, нит со партнерот, нит демек мистеријата што било што се случило... а пак пред крајот мајндфакот, што да ти расправам.
Требаше да има повеќе за негативецот. 3-4 солидни актери катастрофално потрошени.
Чим немало џа-бу за релативно нов филм со солидни актери, се очекува тапа.
АМА последните 2-3 минути се Теренс Малик перфекција.
Да знам во право си, уште кога го репризирав сфатив дека направив грешка (едвај го изледав до крај по втор пат), ама веќе беше касно за исправка.
Требаше да одам со првобитниот избор ама тоа е.
Не знам како ми останал во сеќавање како солиден филм.
Доста предвидлив, многу малку screen time за негативецот, полн со клишеа и така.
5/10
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
Destroyer (2018)

Никол Кидман како зомби во овој обид за некаков нео-ноар. Ја следиме во нејзината опсесивна потрага по некогашниот водач на бандата, за кој, што и зошто дознаваме многу дозирано низ бројни флешбеци. Добро ја водеше приказната и градеше атмосфера. Ми се допадна изборот на локации во Лос Анџелес со кои го прикажува грдото и распаднатото во градот, како рефлексија на психофизичката состојба на главниот лик. Кој па по потреба тепа појако од Сталоне во најдобрите денови.

Штета што карактерите беа многу слабо изградени, без никаков обид за емпатија кон нив и уште помалку објаснување за мотивацијата на нивните постапки. Напр. зошто беше испратена означената новчаница? Освен да послужи во заплетот.

Дејствието беше сега и тоа пред 20 години. Ништо помеѓу не беше спомнато, а беше потребно токму за изградба на ликот. И затоа, кога ќе се распостели приказната до крај, целата структура се распаѓа.

Постојано бев под впечаток дека гледам амалгам од многу филмови на оваа и слична тема. Со преземени многу стилови, во неуспешен обид да се изгради свој сопствен. Сепак ми се допадна, а режисеркава има потенцијал.

7/10
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
professor.jpg




Филмот за оваа седмица е : The Professor and the Madman (2019)

Се работи за историска драма базирана на животот на Џејмс Мареј (Мел Гибсон) кој е уредникот на оксфордскиот речник и еден војник кој е хоспитализиран во лудница по име др. Вилиам Честер (Шон Пен)
Во потрага во што повеќе материјал за оксфордскиот речник, Џејмс Мареј добива 10.000 зборови од пациент во лудница.

Филмот е базиран на книгата Хирургот од Кроутаун (The Surgeon of Crowthorne) - 1998

Се надевам е добар избор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom