Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Проблеми со кои пиратите и неколекционирите никогаш нема да се сретнат

@Anon што се смееш, пола ѕвезда повеќе си му дал на Letter :)
Пааа добро де.
На Вич сум му дал 7 на Лајтхаус 6.
Ти викаш Вич бил преценет, а Лајтхаус ти легнал.
Ако Вич ти бил преценет а просечна на ИМДБ е 6.9, ти си му дал, 5?
Ако Лајтхаус ти легнал, си му дал, 8?

Значи ти имаш за Вич 5, jа 7.
Ти имаш за Лајтхаус 8, ја 6.
Ова се големи разлики.
Тоа ми е смешно.
:D
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Проблеми со кои пиратите и неколекционирите никогаш нема да се сретнат


Пааа добро де.
На Вич сум му дал 7 на Лајтхаус 6.
Ти викаш Вич бил преценет, а Лајтхаус ти легнал.
Ако Вич ти бил преценет а просечна на ИМДБ е 6.9, ти си му дал, 5?
Ако Лајтхаус ти легнал, си му дал, 8?

Значи ти имаш за Вич 5, jа 7.
Ти имаш за Лајтхаус 8, ја 6.
Ова се големи разлики.
Тоа ми е смешно.
:D

Обично филмови под 5 ми се што едвај сум ги изгледал или сум ги прекинал = кец, 6ка не е баш некоја оцена in my book. :D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Абе, Doctor Sleep никој ли не го гледаше? Ништо не сте пишале во темава. Мене ми беше слаб, слаб, слаб, слаб... се до хотелот каде ептен се оправи. На крај дури и солидна 7 мислам дека заслужи. Да не беше крајот, искрено планирав да го опишам како травестија - еден култен хорор класик го претвориле во Twilight meets Heroes. Ама ко што реков, се потсреди на крај.
Jas go gledav, pisav u horori.

Dosta soliden kako standalone duri, bez da se potpira na stariot mnogu.

Opsto nepotreben film, ama solidno sraboten, i mene dobro mi legna considering kriticnosta so ja imam za novive horori.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.182
Jas go gledav, pisav u horori.

Dosta soliden kako standalone duri, bez da se potpira na stariot mnogu.

Opsto nepotreben film, ama solidno sraboten, i mene dobro mi legna considering kriticnosta so ja imam za novive horori.
Да, како standalone беше добар, се согласувам. Ама како sequel... Јас дури и си го репризирав The Shining пред него. Веројатно и од таму разочарувањето од првите две третини од филмот
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
The VVitch e мноогу преценет. The Lighthouse многу повеќе ми легна.
На мене па Witch ми беше малце подобар. Атмосферата што ја поставува Егерс во Witch некако повеќе ме држеше напнат. Но, и Lighthouse е многу добар.
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
3. 1917 6/10 Првите 40мин од филмот ровови па легнати коњи па пак ровови па после канта со млеко тука го прекинав, после 3 саата го пуштив да го догледам.
На мене па баш првиот дел од филмот со one shot низ рововите ми го направи највеќе меракот. Ептен убаво ми беше изведено. Средината од филмот онака, па последната сцена исто ми беше прејака.

Кога станува збор за WW1 би сакал да направат филм каде што се рекреира Battle of The Somme, серијата на битки кај Ypres, Battle of Verdun и etc.

Али за ова можам да замислам ќе треба прилично голем буџет а можеби се плашат дека нема да продаде доволно бидејќи за разлика од WW2, кај WW1 ја нема таа битка помеѓу доброто и злото, нема јасни негативци како WW2.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.809
Поени од реакции
83.985
Трејлер за the next slow burn, bone chilling, stomach wrenching, emotionally draining film from A24 - од режисерот на Ghost STory

 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
Да, како standalone беше добар, се согласувам. Ама како sequel... Јас дури и си го репризирав The Shining пред него. Веројатно и од таму разочарувањето од првите две третини од филмот
Shining е повеке хорор од Doctor овој повеке ми иде на супер херојски филм со некој елементи на хорор, мене ми се допадна слееп.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom