Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
Kratko prasanje so poveke odgovori i faktori:Moze da bide i racno i avtomatski podeseno.
1.racno podesuvanje
-Zavisi od brzinata na ventilatorot.pomala brzina-potopol vozduh i obratno.
-Goleminata na prostorot pa soodnos na razlikata na delta t vlez izlez.
-Povrsinata na otvorot na vnatresnata edinica ,pomala povrsina potoplo i obratno.
-Rastojanito na merenjeto na izduvot.poblisku potoplo i obratno.
I mozi drugi raboti ,sto mozda sum gi propustil ili vo momentov ne mi teknuvaat.
2.Avtomatsko podesuvane
-Seto ova gore navedenoto vo zavisnost od zagubite delta t , i mozat da bidi od 30 -60c
Поставив едноставно прашање, наместо филозофии земи термометар и измери со која температура на издув ги одржува тие зададени 22-23 степени!
 
Член од
6 август 2018
Мислења
58
Поени од реакции
101
Сакате ли греење со најпродаваната ПРЕМИУМ инвертер топлинска пумпа воздух/вода произведена во Јапонија со 30ден/м2* месечна потрошувачка на електрична енергија за греење, ладење и топла вода.
Одговорот е TOSHIBA ESTIA серија 5 инвертер произведена во Јапонија. Греење и ладење со:

• Подно
• Вентилаторски конвектори (фенкојлери)
• Радијатори
• Санитарна топла вода

Се ова и можност за 20% грант преку #GEFF програмата овозможена од ПроКредит Банка, Охридска Банка, Шпаркасе Банка. Само во Енергија доо, единствена фирма во Македонија со 6 сервисни тима сертифицирани за монтажа, сервис и одржување на топлински пумпи и инвертер технологија.
Решение за различни објекти: нови објекти, објекти во изградба, реновирање на постоечки објекти и поврзување на постоечки систем за греење со замена на котли на дрва, нафта, струја, пелети итн.

Побарај понуда: info@energija.com.mk

*Пресметката е за стан од 150m2 со 15cm топлинска изолација со подно греење, вентилаторски конвектори и санитарна топла вода.

83218468_3320443944636802_3855145812912766976_o.jpg

За било какви дополнителни информаци, обратете се на info@energija.com.mk или телефонските броеви:
+389 (0)2 3061 466
+389 (0)2 3061 467
+389 (0)72 213 590

http://energija.com.mk/

Следете не на нашата facebook страна:
https://www.facebook.com/EnergijaMakedonija/

или повелете во нашите салони на
ул. Лондонска 1А, Скопје. или
во ново отворениот продажен салон на
Енергија во Визбегово (до Пантер Мис)
(инвертер клима уреди, топлински пумпи, VRF системи, чилери, вент.конвектори итн.)
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Поставив едноставно прашање, наместо филозофии земи термометар и измери со која температура на издув ги одржува тие зададени 22-23 степени!
za kaj mene te interesira doma ,jas imam Susumi 16 nemam daisekai
Автоматски споено мислење:

Е сега го нема најглавното, со која температура на издув ги одржува овие зададени 22-23. Со 27?
i so znaci ona 27,mislis na setirani 27 na dalinsko
 
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
za kaj mene te interesira doma ,jas imam Susumi 16 nemam daisekai
Автоматски споено мислење:
И сега што да ти кажам... И јас сакам една Начичо Мучучи :vozbud:

i so znaci ona 27,mislis na setirani 27 na dalinsko
Многу убаво пишува: тоа 27 значи дали климата со 27 степени на издув ги одржува тие 22-23 степени во твојата просторија.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
И сега што да ти кажам... И јас сакам една Начичо Мучучи :vozbud:


Многу убаво пишува: тоа 27 значи дали климата со 27 степени на издув ги одржува тие 22-23 степени во твојата просторија.
[/QUO
nadvoresna 7c , pod nadvoresnata mereno obeseno na nea zaden del
setirana 23-avtomatsko podesuvanje
vnatresna 22,5 3,5m podaleku od izduvot
potrosuvacka 370w
izduf meren zalepen na klimata 38
40m2
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
И сега што да ти кажам... И јас сакам една Начичо Мучучи :vozbud:


Многу убаво пишува: тоа 27 значи дали климата со 27 степени на издув ги одржува тие 22-23 степени во твојата просторија.
16h30 min.

nadvoresna 7c , pod nadvoresnata mereno obeseno na nea zaden del
setirana 23-avtomatsko podesuvanje
vnatresna 22,5 3,5m podaleku od izduvot
potrosuvacka 370w
izduf meren zalepen na klimata 38
40m2[/QUOTE]
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Незнам дали е сезона за отстрел на Грее? :rolleyes:
Ама знам едно сигурно,ова не е Зрак Сарајево!
Шпиунката на влезната врата ми има подобра оптика од(што и да е ова?!)?:D
Не е за отстрел, него е криво наместена надворешната!
Сликата не е важна, ионака е сликана денеска на сонце со мобилниот на окулар!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Nemozete bez Gree, nikoj da ne go spomne - sami ke si go spomnete, kakov uplav imate.
Vistinata boli...GREE No.1
Mozam samo da garantiram deka sekoj den ke go gledate se poveke i poveke.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Nemozete bez Gree, nikoj da ne go spomne - sami ke si go spomnete, kakov uplav imate.
Vistinata boli...GREE No.1
Mozam samo da garantiram deka sekoj den ke go gledate se poveke i poveke.
Pa normalno deka nemojme da ne go spomnime gree koga rabotniot den na vas od gree vi se svedvit na kisnenje na forumov i tresenje gluposti. Koga samo 2 dena bi ve banirale samo na vas prodavachive od gree grupava 100% bi se iscistila od celo gjubre. Shteta sho ste tolku zashtiteni, shteta za temava.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.123
Поени од реакции
4.923
Znaci kolku igra uloga izolacijata za ekonomicno greenje eve jas iako imam 2 inverter klimi vtorata klima vo spalna ja pustam po potreba od 14 do 16 casot i od 22 do 00 na polnok a vo dnevna klimata mi e ukucena od 6 sabajle do 00 na polnok i em sum stoplen em smetkata mi e 4.200den ednostavno nemam potreba za da gi raboram klimite 24/7 bidejki zimava ne e tolku jaka plus samata fasada si igra uloga i ednostavno nema potreba od greenje na 24 casa blagodarenie na izolacijata

A komsiite do mene imaat Haier inverter 5.5kw vo 30 m2 i ja pustaat na 28°C za greenje no bidejki nemaat izolacija stara gradba od pred 40 godini siropor nemaat star krov i za greenje na 30m2 so obicna malter fasada bez stiropor samo PVC prozori im doslo smetka za struja za januari 6.500den znaci se e do izolacijata oni nemaat izolacija i klimata nonstop im raboti na maksimum kaj ne ja ostavaat preku nok da raboti ja gasat noke i samo preku den im e na 28°C uklucena Klimata
ZNACI ZA EKONOMICNO GREENJE NAJBITEN FAKTOR E IZOLACIJATA.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Znaci kolku igra uloga izolacijata za ekonomicno greenje eve jas iako imam 2 inverter klimi vtorata klima vo spalna ja pustam po potreba od 14 do 16 casot i od 22 do 00 na polnok a vo dnevna klimata mi e ukucena od 6 sabajle do 00 na polnok i em sum stoplen em smetkata mi e 4.200den ednostavno nemam potreba za da gi raboram klimite 24/7 bidejki zimava ne e tolku jaka plus samata fasada si igra uloga i ednostavno nema potreba od greenje na 24 casa blagodarenie na izolacijata

A komsiite do mene imaat Haier inverter 5.5kw vo 30 m2 i ja pustaat na 28°C za greenje no bidejki nemaat izolacija stara gradba od pred 40 godini siropor nemaat star krov i za greenje na 30m2 so obicna malter fasada bez stiropor samo PVC prozori im doslo smetka za struja za januari 6.500den znaci se e do izolacijata oni nemaat izolacija i klimata nonstop im raboti na maksimum kaj ne ja ostavaat preku nok da raboti ja gasat noke i samo preku den im e na 28°C uklucena Klimata
ZNACI ZA EKONOMICNO GREENJE NAJBITEN FAKTOR E IZOLACIJATA.
Познат е тој факт. Примерот што го кажуваш само го потврдува она што сите ние, повеќе или помалку го знаеме во врска со улогата на добрата изолација. Но за жал, слаба куповна моќ, низок стандард, се нешто друго има поголем приоритет ..... и тн, и тн.....што да се прави сиромашни сме, барем погоелмиот дел од населението......
Автоматски споено мислење:

Долго време размислувам дали да пренесам ( не баш позитивно) искуство околу чистење-сервисирање на клима уредите кое го направив при крајот на месец Октомври 2019 година. Во секој случај ќе го пренесам искуството ( во повеќе делови), затоа што сметам дека „мајсторот“ како што сакаат да го викаат на дело не се покажа баш како таков. Имено, знаете дека пред да почне грејната сезона барав помош-предлог за саглам сервисер кој ќе ги сервисира моите клими кои, како што имам пишувано, не се сервисирани од кога се купени во текот 2014 и 2015 година. За жал од препораките кои ги добив на овој форум, ниеден не сакаше да ме есапи или за да ме откачат ми кажуваа цени кои ни во други побогати земји не ги бараат, со исклучок на еден кој се согласи и за цена која ја сметам за нормална. Имаше натегање не оваа недела, не онаа недела, детето ми е болно, ова е, она е.... , тој од еден град, јас од друг град, човекот премногу ангажиран -покрај што работел како монтер на клима уреди ( за сетек или за друга фирма-не знам ) по работно време чистел-сервисирал клима уреди. Истиот ми беше препорачан од член на форумов како уреден во својата работа. И така после повеќенеделно натегање околу терминот на сервисирањето се договориме и за термин- кон крајот на Октомври, мислам дека беше пред православниот празник Петковден. Цена договорена, договорена услуга ( сервис- детално чистење на внатрешна и надворешна единица- на што особено инсистирав и што особено при договарањето -потенцирав)
Приказната продолжува.....
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom