Плински уреди

Член од
18 август 2007
Мислења
135
Поени од реакции
8
Здраво. Сакам да прашам колку би ме чинело за комплетна инсталација на плински уред во Опел Кадет (модел Д) 1.3 мотор.
Разбрав дека имало некои поквалитетни системи кои потрошувачката на плин ја зголемуваат само за некој 10% во однос на бензин но бидејки колата е со карбуратор би сакал да ми кажете кои се тие системи, и колку би била вкупната цена на плинскиот систем во колата, и воедно кои боци( колку литра) може да се стават (ако може и за секоја боца да ми кажете цена). Поздрав
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Здраво. Сакам да прашам колку би ме чинело за комплетна инсталација на плински уред во Опел Кадет (модел Д) 1.3 мотор.
Разбрав дека имало некои поквалитетни системи кои потрошувачката на плин ја зголемуваат само за некој 10% во однос на бензин но бидејки колата е со карбуратор би сакал да ми кажете кои се тие системи, и колку би била вкупната цена на плинскиот систем во колата, и воедно кои боци( колку литра) може да се стават (ако може и за секоја боца да ми кажете цена). Поздрав
друже... нема да може да ти стави цени на боци и сличнио, бидејкии тоа не е дозволено на форумов. но еве над мојот пост има телефон од плимонт, може да се јавиш таму и да се информираш за се што ти треба. момциве се профи и спремни за ској предизвик. инаку можеш и на меил да ги контактираш, исто го имаш во истиот пост.

поздрав
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
Здраво. Сакам да прашам колку би ме чинело за комплетна инсталација на плински уред во Опел Кадет (модел Д) 1.3 мотор.
Разбрав дека имало некои поквалитетни системи кои потрошувачката на плин ја зголемуваат само за некој 10% во однос на бензин но бидејки колата е со карбуратор би сакал да ми кажете кои се тие системи, и колку би била вкупната цена на плинскиот систем во колата, и воедно кои боци( колку литра) може да се стават (ако може и за секоја боца да ми кажете цена). Поздрав
Здраво
Кај возила со карбураторски тип на мотор се вградува стандарден-аспираторски тип на плински уред. Негови основни карактеристики се зголемување на потрошувачка до 20%, намалена сила и брзина меѓу 5-10%. Секвенционалните уреди кај кои зголемувањето на потрошувачката е само до 10% се наменети за мулти-поинт инжексион тип на возила.
Наша препорака е да се постави уред во комбинација со торусна боца на место на резервно тркало со зафатнина од 38 или 40 литри, што ќе ве чини 18.000 ден. Истиот уред со цилиндрична боца (од 27, 35, 40, 50 литри) чини 16.000 денари
 
Член од
4 февруари 2010
Мислења
21
Поени од реакции
0
Здраво optimus
Можеш да не контактираш на меил: info@plimont.com.mk
или на тел: 02 2554 666 / 075 239 886
Blagodaram plimont, nekade za mesec i pol si idam vo MK i ke ve posetam. Dotogas ke go sledam forumot so golem interes. Pozdrav.

--- надополнето ---

Imam edno prasanje do plimont povtorno. Cenite koi mi gi dade pogore se zaedno so rabotna raka ili toa posebno se naplaka? I od kako ke se namesti plinskiot ured dali imam dodatni trosoci kako na primer nosenje na atest i kolku bi me seto toa komplet. Blagodaram. Pozdrav.
 
Член од
18 август 2007
Мислења
135
Поени од реакции
8
друже... нема да може да ти стави цени на боци и сличнио, бидејкии тоа не е дозволено на форумов. но еве над мојот пост има телефон од плимонт, може да се јавиш таму и да се информираш за се што ти треба. момциве се профи и спремни за ској предизвик. инаку можеш и на меил да ги контактираш, исто го имаш во истиот пост.

поздрав
Фала за одговорот друже ;)

Здраво
Кај возила со карбураторски тип на мотор се вградува стандарден-аспираторски тип на плински уред. Негови основни карактеристики се зголемување на потрошувачка до 20%, намалена сила и брзина меѓу 5-10%. Секвенционалните уреди кај кои зголемувањето на потрошувачката е само до 10% се наменети за мулти-поинт инжексион тип на возила.
Наша препорака е да се постави уред во комбинација со торусна боца на место на резервно тркало со зафатнина од 38 или 40 литри, што ќе ве чини 18.000 ден. Истиот уред со цилиндрична боца (од 27, 35, 40, 50 литри) чини 16.000 денари
Фала за одговорот. Поздрав
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Imam edno prasanje do plimont povtorno. Cenite koi mi gi dade pogore se zaedno so rabotna raka ili toa posebno se naplaka? I od kako ke se namesti plinskiot ured dali imam dodatni trosoci kako na primer nosenje na atest i kolku bi me seto toa komplet. Blagodaram. Pozdrav.
мислам дека цените се со се работна рака. а возилото после иде на атест во машински факултет, освен ако ти е со странски таблици, па таму незнам како иде со атести ово оно... инаку во мк атестот и потребните документи коштаат околу 100 јуреци...
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
Blagodaram plimont, nekade za mesec i pol si idam vo MK i ke ve posetam. Dotogas ke go sledam forumot so golem interes. Pozdrav.

--- надополнето ---

Imam edno prasanje do plimont povtorno. Cenite koi mi gi dade pogore se zaedno so rabotna raka ili toa posebno se naplaka? I od kako ke se namesti plinskiot ured dali imam dodatni trosoci kako na primer nosenje na atest i kolku bi me seto toa komplet. Blagodaram. Pozdrav.
Наведените цени се со вклучена работна рака, со 2 години гаранција, со документи потребни за атест на возило со плински уред. Трошокот за атест е околу 4.800 денари.
Поздрав
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Плин-монт..
Моментално колата можам да ја возам само на плин...не можам да ја префрлам на бензин...
Ја проверија бензислата пумпа,во ред е...ми рекоа во Плин Монт во Битола дека е до прекинувачот шо ја префрла работата на колата од бензин на плин и обратно....
Бил ШОКИРАН и не можи да се употребува повеќе....
Шо би ми препорачал?,каков вид на прекинувач,ми рекоа дека имало повеќе врсти-најевтиниот бил 35 евра....
Имам Ловато плински уред,монтиран пред 6,7 години на Renault Clio 93та година....
Позз
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Astra H

Plimont, Blagodaram za odlicnata ilustracija i odgovor. Imam uste nekolku prasanja.
Dali bord kompjuterot ke ja pokazuva potrosuvackata na plin ili istiot nema da moze da meri koga kolata raboti na plin?
Kakvi se sansite za montaza na polnacka za plin vednas do otvorot za gorivo, pod kapaceto?
Koga se instalira plinskiot ured, dali se cepka nesto vo motorot ili samo se prekinuva crevoto za dovod na gorivo i po istoto se nosi plinot do motorot?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Plimont, Blagodaram za odlicnata ilustracija i odgovor. Imam uste nekolku prasanja.
Dali bord kompjuterot ke ja pokazuva potrosuvackata na plin ili istiot nema da moze da meri koga kolata raboti na plin?
Kakvi se sansite za montaza na polnacka za plin vednas do otvorot za gorivo, pod kapaceto?
Koga se instalira plinskiot ured, dali se cepka nesto vo motorot ili samo se prekinuva crevoto za dovod na gorivo i po istoto se nosi plinot do motorot?
премногу технички прашања поставуваш на кои мислам дека плимонт нема да ти одговори. тоа се детали со кои обичниот корисник не би требало да се замара, ама ај јас ке ти помогнам да сватиш...

прво не се прекинува цревото за гориво за да се пушти плин во него туку се става т.е. додаваат црева за плин. понатака борд компјутерот нема да ти покажува колку плин имаш, тоа зависи од пакетот на плинскиот уред што ке го купиш дали ке ти покажува САМОТО КОПЧЕ за избор на плин дали и колку има плин во боцата. (и тоа копче се додава, го нема во колата)... и не, не се чепка во моторот ништо, освен потребните зафати да се приклучи доводот на плин, да се додадат горе споменатите црева, електрична инсталација, емулатор, релиња и дрн дрн дрн... моторот не се поправа ништо. освен пластични капаци што се симињаат додека се работи за да не пречат или да не се оштетат, па се вракаат назад на исто место, без да се смени нешто.

за полначка за плин, веднаш до капачето за бензин (под големиот капак на резервоарот) нема да може зашто на атест тоа нема да пројде. мора на браник и тоа бочно. во капаче сум ставл и јас на времето кога се криевме дека возиме на плин... ама казните беа 20 евра... сега се 300 евра и не би ризикувал никој... дури на една застава 128 имав направено капаче од другата страна на другото крило, исто како за бензин, ама во него беше приклучокот т.е. полначката за на плин...
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
Plimont, Blagodaram za odlicnata ilustracija i odgovor. Imam uste nekolku prasanja.
Dali bord kompjuterot ke ja pokazuva potrosuvackata na plin ili istiot nema da moze da meri koga kolata raboti na plin?
Kakvi se sansite za montaza na polnacka za plin vednas do otvorot za gorivo, pod kapaceto?
Koga se instalira plinskiot ured, dali se cepka nesto vo motorot ili samo se prekinuva crevoto za dovod na gorivo i po istoto se nosi plinot do motorot?
Борд компјутерот ќе ја покажува моменталната потрошувачка и на плин.
Плинскиот уред кој се поставува во возилото е комплетно секундарен систем, кој не се меша во работата на примарниот бензиски систем. Тоа подразбира дека поседува сопствени доводи за плин, сопствени инјектори компјутер, електрична инсталација итн.
Поставување на полначка за плин кај капачето за бензин е дозволено , но тоа не може да се направи кај сите типови на возила. Astra H е едно од возилата каде што ваква монтажа може да се изведе, во продолжение се фотографии од полначка поставена кај капаче на бензин:





--- надополнето ---

Плин-монт..
Моментално колата можам да ја возам само на плин...не можам да ја префрлам на бензин...
Ја проверија бензислата пумпа,во ред е...ми рекоа во Плин Монт во Битола дека е до прекинувачот шо ја префрла работата на колата од бензин на плин и обратно....
Бил ШОКИРАН и не можи да се употребува повеќе....
Шо би ми препорачал?,каков вид на прекинувач,ми рекоа дека имало повеќе врсти-најевтиниот бил 35 евра....
Имам Ловато плински уред,монтиран пред 6,7 години на Renault Clio 93та година....
Позз
Кај Ловато системите од постарата генерација прекинувачот знае да се ,,шокира,,. Од Вашите информации не може да се дефинира точно за кој тип на уред се работи.
Доколку се работи за уред со Лов Еко апарат, тогаш самиот прекинувач е сместен во Лов Еко апаратот, а копчето кое е поставено во кабината има само улога на давање на информации. Во овој случај треба да се замени целиот Лов Еко апарат, сме имале случаи кога тој се ,,шокира,, но сепак тоа е стабилен дел и кога ќе се замени долго ќе трае.
Доколку е вграден обичен Ловато уред, копчето претставува прекинувач во прав смисол на зборот. Кај овој тип на Ловато уреди овој прекинувач не е стабилен дел, и сосем практично решение е да се постави прекинувач од друг производител, кој често е поефтин од Ловатовиот (најчесто се работи за прекинувачи кои се копии на некоја италијанска фирма, која веќе преминала на понова технологија) а во пракса многу поретко се расипува.
Во секој случај Менде од фирмата Плинмонт од Битола е стручен и стабилен мајстор и Ви препорачуваме да ги послушате неговите совети (секако барајте гаранција за вградениот дел).
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
И јас имам едно прашање до Плимонт: летоска Вие ми вградивте плински уред (Пежо 307) и (да чукнам во дрво) презадоволен сум. Али показателот на бензин не работи (како што и Вие ми кажавте уште тогаш), што летоска и не беше некој проблем пошто брзо се загрева и се пребацува на плин, али зимава потешто се загрева - повеќе работи на бензин. Дали најдовте чаре за овој проблем?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
И јас имам едно прашање до Плимонт: летоска Вие ми вградивте плински уред (Пежо 307) и (да чукнам во дрво) презадоволен сум. Али показателот на бензин не работи (како што и Вие ми кажавте уште тогаш), што летоска и не беше некој проблем пошто брзо се загрева и се пребацува на плин, али зимава потешто се загрева - повеќе работи на бензин. Дали најдовте чаре за овој проблем?
мислам дека треба да сипенш некое литро и ек ти покаже колку има бензин, ама на кратко време, после по логика идеш... овој е стандард порблем со пежо... а можда и има некоја финта друга нова.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Прашање: Плинмонт Битола и Плимонт Скопје е иста компанија? Не ми изгледа како така...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom