Референдум во врска со членството на Обединетото Кралство во ЕУ (Bretxit)

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.525
Поени од реакции
26.015
Супер, сега кога останаа без ЕУ ќе бидат во друштво на Македонија, Албанија, Косово, Црна Гора, Србија, Украина, Молдавија и ред други угледни држави што имаат контрола врз сопствениот суверенитет и миграцијата.
Готово... пропаднаа.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.520
Поени од реакции
4.142
Во одговор на еден член на форумот на 13.12.2019 имаше вакво видување,
Не ова значи дека УК излегува од ЕУропска... (излегоа бритите сега може да му дадат датум на Црпе, чекај бе што зборам па на Црпе му дадоа датум на Македонија не и даваат)
...понатаму оваа значи дека ЕУропска по 31.01. и дефинитивно започнува со редефинирање а ако не се успее во тоа ќе се распадне;
... исто така значи дека клубот “пет очи“ (во една глааа) ќе започне да јакне и да се позиционира поагресивно во тековните световни процеси!
Првиот дел се реализира 102,3% :pos: следува вториот дел за редефинирање или распаѓање на ЕУропска!
(по се изгледа северџганските демонкрати-атлантисти дебело ќе го јадат!)

Еве како помина гледано со очите на Ројтерс,

а еве како РФ односно Шефот на комитетот на советот на федерацијата за меѓународни односи Константин Косачов гледа:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.916
Ајде сега бугарски пасоши за Британци :pos:

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.525
Поени од реакции
26.015
Ајде сега бугарски пасоши за Британци :pos:

Претежно луѓе кои работат во или со ЕУ земји.... А дел можда и либтарди кои вака протестираат за брегзитов... Ништо страшно... Империјата ќе си живее како ништо да не се случило...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.916
Претежно луѓе кои работат во или со ЕУ земји.... А дел можда и либтарди кои вака протестираат за брегзитов... Ништо страшно... Империјата ќе си живее како ништо да не се случило...
Империјата одамна ја нема, кралицава држи колку толку некое реноме, ама веќе и се бројат годините. После неа нема да има ни И од империја.

И како што кажав се надевам дека Џонсон ќе биде последниот премиер на Обидинетото кралство.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.525
Поени од реакции
26.015
Империјата одамна ја нема, кралицава држи колку толку некое реноме, ама веќе и се бројат годините. После неа нема да има ни И од империја.

И како што кажав се надевам дека Џонсон ќе биде последниот премиер на Обидинетото кралство.
абе ти кажа и дека нема да излезат од ЕУ...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.916
абе ти кажа и дека нема да излезат од ЕУ...
Искрено не се сеќавам дека сум го кажал тоа, ама не ме чуди, затоа што тоа е логичко размислување на секој паметен човек.

Сетне сега ми е мило што излегоа, во одличен момент.

Трамп, Кина, ЕУ, Русија, убајна за Џонсон ... :)

Трумп ќе биде пресреќен со одлуката за Huawei, ама јебига Кина е преголема за Џонсон да ја одеби :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.525
Поени од реакции
26.015
Искрено не се сеќавам дека сум го кажал тоа, ама не ме чуди, затоа што тоа е логичко размислување на секој паметен човек.

Сетне сега ми е мило што излегоа, во одличен момент.

Трамп, Кина, ЕУ, Русија, убајна за Џонсон ... :)
Да бе да... претежно Британциве низ историјата се познати по тоа дека ги водат глупи луѓе... Па ете на крајот дошле на дереџе ние паметните сеир да им пукаме.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.916
Да бе да... претежно Британциве низ историјата се познати по тоа дека ги водат глупи луѓе... Па ете на крајот дошле на дереџе ние паметните сеир да им пукаме.
Плус Џонсон ги изеба сите, направи договор за Брегзит практично ист на Тереза Меј, DUP од Северна Ирска не се задоволни за тоа во каква ситуација е сега, затоа што ќе останат во ЕУ и после 31 декември 2020.

Гледам и Велс не биле задоволни :pos:

Мило ми е што балкански тип на политичари ја водат Британија во моментов :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.525
Поени од реакции
26.015
Плус Џонсон ги изеба сите, направи договор за Брегзит практично ист на Тереза Меј, DUP од Северна Ирска не се задоволни за тоа во каква ситуација е сега, затоа што ќе останат во ЕУ и после 31 декември 2020.

Гледам и Велс не биле задоволни :pos:

Мило ми е што балкански тип на политичари ја водат Британија во моментов :D
абе шо... не Балкански, туку Афрички.... бајрам со паметот...
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.928
Поени од реакции
7.780
Ја имаме иднината пред нас, за да дознаеме дали визијата на baby-boomers кои патат од хронична империјална носталгија е правилниот надворешно-политички курс за ова време.
Судејќи по нивната илузија за наводната позитивна перцепција која државите од Комонвелтот ја имаат кон бившиот доминион, не би се кладел на тоа. Сигурен сум дека Индија и Пакистан, па и Австралија и Нов Зеланд ја гледаат својата иднина во тесна меѓусебна соработка со Британија.

По тоа што може да се забележи, оваа политичка група која ја врати контролата и суверенитетот во свои раце, има два потенцијални правци на развој за бившата империја, сега кога конечно се отргнаа од стегите и бирократијата на ЕУ.
Едниот е дека ќе бидат некаков посредник во трговијата помеѓу ЕУ и САД (или цела Северна Америка) и ЕУ и Кина (или цела Југоисточна Азија), што се базира на комплетно реалната, претпоставка дека ќе обезбедат поповолни договори за слободна трговија одвоено и со ЕУ и со САД/Кина, од договорот/режимот на меѓусебна трговија кој ЕУ и САД/Кина во иднина ќе го имаат помеѓу себе. Односно, претпоставката дека САД ќе ги гледа како милениче и ќе ги третира поповолно од континентална Европа и дека ЕУ ќе и дозволи да остане дел од внатрешниот пазар и да ги користи сите бенефити од него, без да подложи на ниту една обврска од интерните правила на ЕУ.
Другиот, е визијата во која В. Британија, магично, територијално ќе плута по целата планета Земја, игнорирајќи го ефектот на локациска блискост врз надворешно-трговската размена на една земја, и ќе склучува поволни договори за трговија со земји како Јапонија, Индонезија и земјите од Комонвелтот, на кои ќе им продава експертиза, финансиски услуги и технологија (која овие држави очигледно ја немаат), а за возврат овие држави ќе им продаваат ресурси, разни полу-производи и производи со мала додадена вредност. На кратко, ќе го изманипулираат светот за да добиваат лавовски дел од arbitrage-от од светската меѓународна трговија, без на никој да му текне.

Колку се реални, ќе видиме. Можеби, на крај, финалниот ефект од целиов процес ќе биде успехот на Борис Џонсон во освојување на премиерското место. :)
Во секој случај, јас предвидувам дека, во иднина фокусот на многу од овие познати брегзитерите ќе биде насочен кон фетишизација на распадот на ЕУ, иако иронично тоа ќе биде најлошата алтернатива и за Британија која е надвор од ЕУ.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.916
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.819
Поени од реакции
7.187

На крај ќе кажам само, времето ќе покаже кој бил во право.
Јас па очекував повеќе да кажеш, сепак доста бисери истресовте претходниве години.
Штом досега не сфати кои се УК, ни за 100г нема.
Сега гледај наредни 4 години како ЕУ уште поинтензивно ќе гори,како ќе си ги апсат и тепаат своите граѓани.

Што бидна со 50те милијарди што УК требаше да и ги плати на ЕУ...
Што бидна со нејзиниот распад ....
Што бидна со нејзината економија и намалувањето на животниот стандард...
Имаше тука некои кои кажуваа дека учеле за ЕУ, како функционира и дека е супер систем, па што бидна со реформите во ЕУ, почнаа некоја или си останаа совршени :D
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Плус Џонсон ги изеба сите, направи договор за Брегзит практично ист на Тереза Меј, DUP од Северна Ирска не се задоволни за тоа во каква ситуација е сега, затоа што ќе останат во ЕУ и после 31 декември 2020.

Гледам и Велс не биле задоволни :pos:

Мило ми е што балкански тип на политичари ја водат Британија во моментов :D
Epten loso ni e posle brexit. Usput mi ja pokacija platata nekni za dodatni 10k funti godisno. Ova od sho ni e losho be. Eve sea planirame gofundme strana da si otvorime pa ke ja postirame tuka za da ni pomognite :D :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom