Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Принов сум во групава па затоа ќе прашам. Кој има искуства со Клими за топлење на стан и кои се нај идеални ? Фала ви.:):)
Најдобра е Даикин Уруру Сарара 18ка.


Ја имаш тука: https://www.icsgroup.mk/каталог-на-производи-продавница/daikin-ururu-sarara-ftxz-n-r-32/

Треба да е добра за греење на стан.
 
Член од
9 ноември 2019
Мислења
22
Поени од реакции
24

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Флаширана не,ама имам филтер со reverse osmosis на чешмата.Верувај ми подобро да незнеш што пиеш ;) (имам и слики кога го мењавав филтерот,ама ептен офф-топик е тоа)
I sto so toa, pozdrav si od groto naselenie sto pija nefiltrirana voda od gradski vodovod? Mislam daj be stvarno toj imunoloskiot sistem za nov si go cuvas? Mislis deka usluga si pravis? Svesen si deka imonoloskiot sistem ne ti raboti nasledno tuku po princip na ucenje. Bas me interesira kolku pati godinata se razbolvas od nesto, nastinka, grip bilo sto i dali odma pri najmal znak na nastinka se klukas so raznirazni lekarstva? Na sto si alergicen ne ni prasuvam.
Автоматски споено мислење:

A vo slucaj da silno odvratno smrdi na neopisiv specificen ostar miris togas ima li sansi da se raboti za vlazno ili smolesto drvo?
Peletite koga neubavo sogoruvaat imaat poprilicno neprijaten miris, vlazno drvo ne veruvam. Za smolesto neznam. Mozda i jaglen da koristi. I toj ima mnogu neprijaten tezok miris.
 
Последно уредено:
Член од
25 јануари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
Оваа за другата тема е: Најебономично греење :)

Sent from my MI 4W using Tapatalk
https://tehnomarket.com.mk/product/5009801/tadiran-alpha-inverter-20-18000btu-r32 што мислиш за оваа? :)
Автоматски споено мислење:

Dali imas izolacija kolkava kvadratura sakas da grees so klimata dali stanot ima PVC prozori ovie se bitni prasanja za greenje so inverter klima bidejki kolku podobra izolacija tolku poekonomicno greenje.
Izolacija ima, kavdraturata e 67, na edniot kraj imam 3,5 i sega sakam 5.5 od drugata strana i da se topli celiot, se e novo vo stanot. Samo baram kvalitetna 5.5kw
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Овој модел има Твин-ротари компресор Панасоник, 40кг надворешна, макксимален издув 850м3 со внатрешна единица од 972мм или скоро м1м должина, за 39.990 обеќава климава дека е добра на греење.
Колку што ги видов во ТМ Фан брзината може да им се подеси процентуално по желба од 10% до 100% што во превод значи има безброј Фан брзини, што е јака опција што и другиве производители треба да ја применат.
Само провери дали има грејачи (Алфата мислам дека нема грејачи)
Овој модел треба да има и грејачи
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
25 јануари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
Овој модел има Твин-ротари компресор Панасоник, 40кг надворешна, макксимален издув 850м3 со внатрешна единица од 972мм или скоро м1м должина, за 39.990 обеќава климава дека е добра на греење.
Колку што ги видов во ТМ Фан брзината може да им се подеси процентуално по желба од 10% до 100% што во превод значи има безброј Фан брзини, што е јака опција што и другиве производители треба да ја применат.
Да, премногу е добра а и не е нешто многу бучна.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
Овој модел има Твин-ротари компресор Панасоник, 40кг надворешна, макксимален издув 850м3 со внатрешна единица од 972мм или скоро м1м должина, за 39.990 обеќава климава дека е добра на греење.
Колку што ги видов во ТМ Фан брзината може да им се подеси процентуално по желба од 10% до 100% што во превод значи има безброј Фан брзини, што е јака опција што и другиве производители треба да ја применат.
Само провери дали има грејачи
Mislam deka toj model na Tadiran e proizveden vo Gree ?
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
216
Поени од реакции
370
Здраво, се работи за деловен простор 70-тина м2 отворен простор во зграда со многу добра изолација и дограма. Досега просторот се загрева со еден панел 3кв и една кварцна греалка со 2 греачи. Дури и во најладното беше супер топло внатре иако после 16:00 часот се исклучува греењето и се уклучува наредниот ден во 8:00. И покрај тоа што 16 часа и преку ноќ нема греење наредниот ден по само 20-30мин со гореспоменатите грејни тела се достигнува топлината.

Размислував за клима помеѓу 3.5кв и 5кв, се одлучив за 5кв. Искрено ќе го наместев директно даикинот FTXF50A пошто го имам дома и сум презадоволен од него, но гледам дека зимно време замрзнува цревото за одвод. Е сега дома немам проблем со тоа пошо надворешната ми е наместена на тераса, цревото за одвод и сите гумени тапи(мислам дека се 8) што се на саќето од надворешната ги вадам и кога прави дефрост водата директно истекува во корито кое го имам наместено на терасата под климата. Така никогаш сум немал проблем со замрзнување на саќето и на надворешната како што не ретко можам да ги забележам климите по куќите и зградите. Комшијата баш пред еден месец зеде Даикин Емура и надворешната испозамрзна како фрижидер за длабоко, под неа имаше мранѕули по 40см.

Е сега да се навратам на канцеларијава каде што треба да се мести клима. Мора да се реши проблемот со промрзнувањето на одводот зошто нема можност да се мести корито или нешто слично, а неможи да истекува туку така зошто под нас има продавници,бутици кои уште во летото се бунеа дека климата што ја имаме за ладење им го прскала излогот. Олук има на 5см од држачите за надворешната и цревото ќе биде ептен кратко 20-30см.
Поради овие причини несакам да го купам даикинот. Незнам дали клима со грејач на саќето ќе заврши работа или нешто да препорачате пошо не сум во тек со климиве веќе некое време. Предлог за некоја подобра клима со која ќе се реши проблемот со одводот???
Цена некаде до 60000, не дека толку треба да бидат но ако веќе нема нешто до таа цена уште 10000 нема да бидат проблем. Поздрав
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
Здраво, се работи за деловен простор 70-тина м2 отворен простор во зграда со многу добра изолација и дограма. Досега просторот се загрева со еден панел 3кв и една кварцна греалка со 2 греачи. Дури и во најладното беше супер топло внатре иако после 16:00 часот се исклучува греењето и се уклучува наредниот ден во 8:00. И покрај тоа што 16 часа и преку ноќ нема греење наредниот ден по само 20-30мин со гореспоменатите грејни тела се достигнува топлината.

Размислував за клима помеѓу 3.5кв и 5кв, се одлучив за 5кв. Искрено ќе го наместев директно даикинот FTXF50A пошто го имам дома и сум презадоволен од него, но гледам дека зимно време замрзнува цревото за одвод. Е сега дома немам проблем со тоа пошо надворешната ми е наместена на тераса, цревото за одвод и сите гумени тапи(мислам дека се 8) што се на саќето од надворешната ги вадам и кога прави дефрост водата директно истекува во корито кое го имам наместено на терасата под климата. Така никогаш сум немал проблем со замрзнување на саќето и на надворешната како што не ретко можам да ги забележам климите по куќите и зградите. Комшијата баш пред еден месец зеде Даикин Емура и надворешната испозамрзна како фрижидер за длабоко, под неа имаше мранѕули по 40см.

Е сега да се навратам на канцеларијава каде што треба да се мести клима. Мора да се реши проблемот со промрзнувањето на одводот зошто нема можност да се мести корито или нешто слично, а неможи да истекува туку така зошто под нас има продавници,бутици кои уште во летото се бунеа дека климата што ја имаме за ладење им го прскала излогот. Олук има на 5см од држачите за надворешната и цревото ќе биде ептен кратко 20-30см.
Поради овие причини несакам да го купам даикинот. Незнам дали клима со грејач на саќето ќе заврши работа или нешто да препорачате пошо не сум во тек со климиве веќе некое време. Предлог за некоја подобра клима со која ќе се реши проблемот со одводот???
Ovaa klima ti e odlicna za taa kvadratura https://klimi.mk/product.php?id=334


Ili pak da stavis 2 klimi edna 3.5kw druga 5.5kw
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Комшијата баш пред еден месец зеде Даикин Емура и надворешната испозамрзна како фрижидер за длабоко, под неа имаше мранѕули по 40см.
Даикин Емура во најслабата варијанта 2Kw без монтажа кошта "само" 90.525ден, фала на информација
Автоматски споено мислење:

Е сега да се навратам на канцеларијава каде што треба да се мести клима. Мора да се реши проблемот со промрзнувањето на одводот зошто нема можност да се мести корито или нешто слично, а неможи да истекува туку така зошто под нас има продавници,бутици кои уште во летото се бунеа дека климата што ја имаме за ладење им го прскала излогот. Олук има на 5см од држачите за надворешната и цревото ќе биде ептен кратко 20-30см.
Поради овие причини несакам да го купам даикинот. Незнам дали клима со грејач на саќето ќе заврши работа или нешто да препорачате пошо не сум во тек со климиве веќе некое време. Предлог за некоја подобра клима со која ќе се реши проблемот со одводот???
Цена некаде до 60000, не дека толку треба да бидат но ако веќе нема нешто до таа цена уште 10000 нема да бидат проблем. Поздрав
Зашто нема можност да се намести тацна-корито ? Ако имаш олук на 30цм што е проблем да биде решен одводот
Јас во дуќан од 40м2 имам 7Kw клима или дупли капацитет од површината, причините за тоа се што дуќанот не се грее преку ноќ 12сааата, струјата е индустриска и кошта 10ден/h да ставев 7kw панелки одма ке избегаа кираџиите на првата сметка за стуја :), најекономично е да ставиш дупло појаки грејни тела/клими од површината кои за кратко време би кренале температура и брзо ке го загреат просторот а во останатиот дел од денот ке работат на минимум со 1Kw do 2Kw, што зависи од надворешната температура...оваа зима не е репер, оти е претопла, ама за една сезона нема да го користиш, следната може да не ти се доволони тие панелки и греаллки што влечат вкупно 4-5кw/h индустриска струја.
За 60000ден нема да го решиш случајот, тука ти требаат околу 14Kw толинска со две 7Kw касетни-внатрешни...негде 150.000ден ке ти требаат
Да упростам ке си бараш мулти со внатрешни едници кои имаат вградено пумпи да го фрлаат кондензот без да има потреба да има потреба по пат на гравитација да го ифрла. А таква можност и вградени пумпи за конденз имаат само касетни или каналски единици.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Даикин Емура во најслабата варијанта 2Kw без монтажа кошта "само" 90.525ден, фала на информација
Napraj Screenshot na postov za idni referenci koga nekoj ke sakat da kupit Daikin? Ke spremish Powepoint prezentacija za pred kolegite vo Gree?

Shala nastrana, @ZigZag1115 nemora da znachi deka tie mrazulci se od klimata i deka klimata ne chini. I na mojata FH se oformuvashe mraz na nekoi chudni mesta na nadvoreshnata, i edno utro ja nachekav kako shtraka kako traktor bidejki mraz beshe faten okolu perkite, ama toa nemashe vrska so klimata nego so toa shto cel sneg od krovot na mojata kukja se topeshe direktno nad FHto. Staviv lim nad nea za zashtita i normalno nemav nikakov problem.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Здраво, се работи за деловен простор 70-тина м2 отворен простор во зграда со многу добра изолација и дограма. Досега просторот се загрева со еден панел 3кв и една кварцна греалка со 2 греачи. Дури и во најладното беше супер топло внатре иако после 16:00 часот се исклучува греењето и се уклучува наредниот ден во 8:00. И покрај тоа што 16 часа и преку ноќ нема греење наредниот ден по само 20-30мин со гореспоменатите грејни тела се достигнува топлината.

Размислував за клима помеѓу 3.5кв и 5кв, се одлучив за 5кв. Искрено ќе го наместев директно даикинот FTXF50A пошто го имам дома и сум презадоволен од него, но гледам дека зимно време замрзнува цревото за одвод. Е сега дома немам проблем со тоа пошо надворешната ми е наместена на тераса, цревото за одвод и сите гумени тапи(мислам дека се 8) што се на саќето од надворешната ги вадам и кога прави дефрост водата директно истекува во корито кое го имам наместено на терасата под климата. Така никогаш сум немал проблем со замрзнување на саќето и на надворешната како што не ретко можам да ги забележам климите по куќите и зградите. Комшијата баш пред еден месец зеде Даикин Емура и надворешната испозамрзна како фрижидер за длабоко, под неа имаше мранѕули по 40см.

Е сега да се навратам на канцеларијава каде што треба да се мести клима. Мора да се реши проблемот со промрзнувањето на одводот зошто нема можност да се мести корито или нешто слично, а неможи да истекува туку така зошто под нас има продавници,бутици кои уште во летото се бунеа дека климата што ја имаме за ладење им го прскала излогот. Олук има на 5см од држачите за надворешната и цревото ќе биде ептен кратко 20-30см.
Поради овие причини несакам да го купам даикинот. Незнам дали клима со грејач на саќето ќе заврши работа или нешто да препорачате пошо не сум во тек со климиве веќе некое време. Предлог за некоја подобра клима со која ќе се реши проблемот со одводот???
Цена некаде до 60000, не дека толку треба да бидат но ако веќе нема нешто до таа цена уште 10000 нема да бидат проблем. Поздрав
Само тацна за клима може да ти помогне.



 

Kajgana Shop

На врв Bottom