Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
D

Deleted member 12196

Гостин
Треба да стават у програма ВМРО дека ќе спроведат уште еден референдум за името на државава, ако се докаже дека имало нерегуларности при гласањето, а имаше :)

Ако се мужи и прави патриоти.
Нити се мужи нити патриоти.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.516
Поени од реакции
4.138
Само идиот, прост човек и класичен дебил можеше да излези на тој референдум на веќе потпишан договор во Мај таа година, каде што се полнеа кутии, и каде прашањето на тој референдум беше манипулативно и содржеше повеќе одговори.

Референдумот беше за перење раце од народот, али не им успеа и таа вина СДС нарочито ќе си ја носат до век и векова.
не смеам да користам таков вокабулар (веднага ме опменуваат и се закануваат со бан) се обидов со еуфемизми не поминва, затоа искористив можност овој коментар да го означам ми се допаѓа. :aplauz:
Автоматски споено мислење:

Треба да стават у програма ВМРО дека ќе спроведат уште еден референдум за името на државава, ако се докаже дека имало нерегуларности при гласањето, а имаше :)

Ако се мужи и прави патриоти.
Сериозен си, распишување на референдум за промена на името Македонија :yid:
 
Член од
22 февруари 2015
Мислења
192
Поени од реакции
279
Само идиот, прост човек и класичен дебил можеше да излези на тој референдум на веќе потпишан договор во Мај таа година, каде што се полнеа кутии, и каде прашањето на тој референдум беше манипулативно и содржеше повеќе одговори.

Референдумот беше за перење раце од народот, али не им успеа и таа вина СДС нарочито ќе си ја носат до век и векова.
Одговорите беа два - да или не. Најверојатно одговорот што народот сакаше да го даде а го немаше на листот беше - не знам нека решат пратениците во собрание место нас. Ако мнозинството народ беше против, а ете името сепак се смени и тој народ не направи ништо, тогаш епитетите што си ги напишал се за народот.
Автоматски споено мислење:

Сериозен си, распишување на референдум за промена на името Македонија :yid:
Имаше иницијатива од Тодор Петров (оној истиот преку кој се организираше референумот во 2004) одма после овој референум за нов, но беше повлечен. Зошто беше поднесен? А зошто потоа повлечен?
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
не смеам да користам таков вокабулар (веднага ме опменуваат и се закануваат со бан) се обидов со еуфемизми не поминва, затоа искористив можност овој коментар да го означам ми се допаѓа. :aplauz:
Автоматски споено мислење:


Сериозен си, распишување на референдум за промена на името Македонија :yid:
Не бе друже не ја мавај глаата за џабе, за враќање на името. Читај малце
Ако ти е у сарказам Океј :)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Лесно е да речеш "работат" во МВР, Царина, Пошта и останатите љоптарски министерства.
Нека ви идат жените во конфекции да работат за 12.000 со една недела годишен одмор да те видам тогаш дали вака ќе збориш.

За у лудница сме сите што работиме во приватен сектор и дозволуваме од нашите пари (даноци) вие да зимате плата и да дремете по цел ден со брат ти Љуми по министерствата.
Пропорционално пак вие сте позастапени по министерства и воопшто по адмнинистрација. Да не зборам за временската рамка од самостојувањето до денес.
За цицање од државата вие сте генијалци, а ние првачиња.
Инаку и јас сум во приватен сектор и знам како е, сме биле во приватниот сектор и кога вие сте земале по 1000 марки плата по конфекции и општо по државни работи.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
Пропорционално пак вие сте позастапени по министерства и воопшто по адмнинистрација. Да не зборам за временската рамка од самостојувањето до денес.
За цицање од државата вие сте генијалци, а ние првачиња.
Инаку и јас сум во приватен сектор и знам како е, сме биле во приватниот сектор и кога вие сте земале по 1000 марки плата по конфекции и општо по државни работи.
Со администрацијава сме комплетно за никаде. Али сепак со тие глупите пропорционални вработувања, морало да има толку албанци, роми, шо и да се па макар и седеле дома и зимале плата ради испунуење на квота, е живо срање.
Знам и дека ако не се тие квоти можда нема ни еден да има вработен ром у администрацијава, ама па затоа требаше и ветуваа преварантиве на власт шо се сега, дека ќе ја реформирале јавната админидтрација :ROFLMAO:
Епа дур е пракса со лажење да се доаѓа до власта и благото, ние ќе си патиме и ќе не снемуе кроце кроце сите до еден од смешнава криминална држава.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Пропорционално пак вие сте позастапени по министерства и воопшто по адмнинистрација. Да не зборам за временската рамка од самостојувањето до денес.
За цицање од државата вие сте генијалци, а ние првачиња.
Инаку и јас сум во приватен сектор и знам како е, сме биле во приватниот сектор и кога вие сте земале по 1000 марки плата по конфекции и општо по државни работи.
Пропорционално сме пак позастапени!!!!! Па уште да не сме во сопствена држава! Од која планета се луѓево?
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
898
Поени од реакции
3.507
Пропорционално пак вие сте позастапени по министерства и воопшто по адмнинистрација. Да не зборам за временската рамка од самостојувањето до денес.
За цицање од државата вие сте генијалци, а ние првачиња.
Инаку и јас сум во приватен сектор и знам како е, сме биле во приватниот сектор и кога вие сте земале по 1000 марки плата по конфекции и општо по државни работи.
банирајте го лунатиков
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.499
Поени од реакции
80.570
Одговорите беа два - да или не. Најверојатно одговорот што народот сакаше да го даде а го немаше на листот беше - не знам нека решат пратениците во собрание место нас. Ако мнозинството народ беше против, а ете името сепак се смени и тој народ не направи ништо, тогаш епитетите што си ги напишал се за народот.
Не врти како киша околу Крагуевца, како прво и прво самото прашање на референдумот се косеше со секоја логика. Како второ имаше полнење на кутии што автоматски самиот референдум го прави ништожен. Како трето немаше излезност, што значи прашањето за името требаше да остане Статус Кво. Така е во секоја нормална држава каде што владеат закони и кадешто се почитува Уставот. КРАЈ

Затоа тие што излегоа на реферндумот (посебно македонците/ северџаните по ново) и решија да му одат по газот на коњот од Муртино сакајќи да си го испере тој газ од рацете на народот ве прави вас дебили, идиоти, празноглавци, абе се најлошо... прифати го тоа.

Им ги виде фаците таа ноќ на 30 Септември на воловине од Бихачка како им беа скиселени, без капка крв во лицата? Тоа доволно говори што сакаа тие со референдумот, ама ова неможеш да им го објасниш на луѓе што решиле да одат по газот на коњот од Муртино...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.283
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.158

Ќаил не плаќа струја, го исклучуваат и го крши пунктот на ЕВН во Бутел.

Стојче плаќа редовно струја, му стигнува некоја застарена измислена сметка од 2009 од 1000 денари, Стојче ја плаќа без проблем, благодарен што не е повеќе од 1000 денари.
 
M

Macedon1um

Гостин

Ќаил не плаќа струја, го исклучуваат и го крши пунктот на ЕВН во Бутел.

Стојче плаќа редовно струја, му стигнува некоја застарена измислена сметка од 2009 од 1000 денари, Стојче ја плаќа без проблем, благодарен што не е повеќе од 1000 денари.
Скоро секогаш плаќаме по 2 наеднаш сметки и еден пат се случи тотално да заборавиме да платиме 2 месеци и само што стасала 3та сметка не исклучиле додека никој немаше дома. И пази ни известување ни ништо, да ги фатев на лице место ќе ги лежев мме лоповско само да фатат некој денар + за повторен приклучок
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom