Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.838
Sega stvori ušte pogolema zabuna i od ovie dunsteri od SETEC. Tundra grin treba da nosi oznaka TUNDRA GRIN PLUS, jas go imam toj model, voopšto nema kompresor od MITCHUBISHI tuku od HITACHI, nema vgradeno WI FI tuku se kupuva (pisuvav za ova deka zedov modul i go vrativ).... Ovie od SETEC gi izmešale snagite na greenje so TUNDRA TIDE (poevtinata, zatoa e i poevtina od GRIN PLUS).
Inace sum oduševen od nejzinata rabota:
- potrošuvačka vo 26 m2 lošo izoliran prostor za januar po maglive e 580W/m2 so T=23C mereno na 5m od klimata
-posebno me oduševuva inteligentnio defrost, sekogaš na vreme i temelno do kraj čistenje na saćeto
-tivkata rabota na kompresorot i koga ednaš go naterav na 1700 W
-ne se zaletuva poveće od 1250W posle defrost
- ja održuva zadadenata T dosta precizno
-ne modulira pod 400 W ako e vo najgolema brzina i ja spušta samata stepen podolu brzinata (ova e dobro bidejći na 3-4 m toa e vsušnost laden vozduh za čovekot i ako toj bi ja greel prostorijata).
Sekomu bi ja preporačal.
Druze bitno e deka od tundrata si zadovolen a dali ima ili nema wi-fi ne e bitno bitno si ja vrsi funkcijata za koja si ja kupil pozz sekoe dobro.
 
Член од
9 ноември 2019
Мислења
22
Поени од реакции
24
Sega stvori ušte pogolema zabuna i od ovie dunsteri od SETEC. Tundra grin treba da nosi oznaka TUNDRA GRIN PLUS, jas go imam toj model, voopšto nema kompresor od MITCHUBISHI tuku od HITACHI, nema vgradeno WI FI tuku se kupuva (pisuvav za ova deka zedov modul i go vrativ).... Ovie od SETEC gi izmešale snagite na greenje so TUNDRA TIDE (poevtinata, zatoa e i poevtina od GRIN PLUS).
Inace sum oduševen od nejzinata rabota:
- potrošuvačka vo 26 m2 lošo izoliran prostor za januar po maglive e 580W/m2 so T=23C mereno na 5m od klimata
-posebno me oduševuva inteligentnio defrost, sekogaš na vreme i temelno do kraj čistenje na saćeto
-tivkata rabota na kompresorot i koga ednaš go naterav na 1700 W
-ne se zaletuva poveće od 1250W posle defrost
- ja održuva zadadenata T dosta precizno
-ne modulira pod 400 W ako e vo najgolema brzina i ja spušta samata stepen podolu brzinata (ova e dobro bidejći na 3-4 m toa e vsušnost laden vozduh za čovekot i ako toj bi ja greel prostorijata).
Sekomu bi ja preporačal.
Кој модел го препорачуваш чоек? Или за Хаиер општо? Ова од сетек е тотално глупо, за сите напишале митсубиши компресор, сите немаат вифи... Којзнае што продаваат а и вие што препорачувате... Конфузија скроз

Sent from my MI 4W using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Уште 5 животи да живееш нема да го дочекаш тоа.
„Вие“ со Стрелец продолжете вака. Откако терате вака продажбата на другите брендови скокна до невидени граници.
Најголем ќар имаат Mitsubishi, Toshiba и Fujitsu
Pusti zelbi, ama Gree e No.1 na svetsko nivo, tuka e problemot. Toa e vistinata koja nema kako da ja negiras.
A sto se odnesuva do "sefe",ke dojde vreme, veruvaj mi.
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 229587
Автоматски споено мислење:

Нормално ли е ова или не?Вивакс он оф
Sosema notmalno.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
Ovie od SETEC gi izmešale snagite na greenje so TUNDRA TIDE (poevtinata, zatoa e i poevtina od GRIN PLUS).
мислиш дека ги измешале? не би рекол ни овие ни тие од нептун, климимк, грее... не мешаат ништо несакајќи се тоа е нарочно направено,
како не грешаваат цената да им е пониска или да постават полоши карактеристики па да не им се троши уредот туку секогаш се грешава со фалење.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Pusti zelbi, ama Gree e No.1 na svetsko nivo, tuka e problemot. Toa e vistinata koja nema kako da ja negiras.
A sto se odnesuva do "sefe",ke dojde vreme, veruvaj mi.
Ти за почеток фокусирај се на продажбата во Македонија и биди паметен да не добиете нога затоа што резултатите ви се очајни.
Еден другар ми кажа.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Ти за почеток фокусирај се на продажбата во Македонија и биди паметен да не добиете нога затоа што резултатите ви се очајни.
Еден другар ми кажа.
Ah be monterce, se gleda deka si i toa ke si ostanes.
Pusti zelbi neostvareni, zatoa te stavile da places po forumov-e.
Vreme e da pocnes da vikas "sefe", ke sostanes bez rabota.... tako mi lici.
 
Член од
28 февруари 2019
Мислења
46
Поени од реакции
116
Кој модел го препорачуваш чоек? Или за Хаиер општо? Ова од сетек е тотално глупо, за сите напишале митсубиши компресор, сите немаат вифи... Којзнае што продаваат а и вие што препорачувате... Конфузија скроз
haier tundra green.png haier.png
 
Член од
9 ноември 2019
Мислења
22
Поени од реакции
24
Најдов јас убаво кај пишува Хитачи, каде митсубиши, ама и дека некои што ги продава Телеком имаат вифи, а овие во сетек немаат, во сетек се со митсубиши и поефтино, во клими.мк со хитачи и со вифи плус ќе грејат до -25° ама поскапо... Нешто смрди ама не е кинеско, македонско е...


Sent from my MI 4W using Tapatalk
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Најдов јас убаво кај пишува Хитачи, каде митсубиши, ама и дека некои што ги продава Телеком имаат вифи, а овие во сетек немаат, во сетек се со митсубиши и поефтино, во клими.мк со хитачи и со вифи плус ќе грејат до -25° ама поскапо... Нешто смрди ама не е кинеско, македонско е...


Sent from my MI 4W using Tapatalk
Abe decki see falsh vo Mk, ama bas se ...
site utki pravat koj so edna bukva koj so edna brojka .!
ova e vo site bransi !
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Veke 5 meseci odkako go kupiv sporetot prezadovolen sum Smederevac drva be kupuvam jas si GI beram-secam k*r mi e dvor mi e od opsestveni mesta drzavni I ke mi se fatat Imam motorna pila Stihl 51 professional! Za 24 saati mozam cela mkd da ja isposecam!
Добро, цар си, само во иднина полека.. без тензии. Кажи си шо имаш да си кажиш, без пцовки, закани и шерифување.

Тенкју.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.838
Најдов јас убаво кај пишува Хитачи, каде митсубиши, ама и дека некои што ги продава Телеком имаат вифи, а овие во сетек немаат, во сетек се со митсубиши и поефтино, во клими.мк со хитачи и со вифи плус ќе грејат до -25° ама поскапо... Нешто смрди ама не е кинеско, македонско е...


Sent from my MI 4W using Tapatalk
Jas mislam deka toa -25°C e pecatna greska zatoa sto tundrata nema greaci na kompresor i i plus koga prasav vo Energija mi rekoa site serii na Haier tundra plus i tundra green se do -15°C a ne do -25°C
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Za da ne lutate i ne ve lazat kvazi monteri i prodavaci na neopredeleno zaposleni dali e do -15 ili -25 lesno se poznava
Se znae deka ima 3 klimatski zoni za Evropa Topla do +2, Average do -10 i Cold do -22C
Se znae i kolku casovi sezonski vi se potrebni za greenje...Za average treba 4910casovi, i prosta matematika 4910/24casa=204...treba da greeme 204 denovi, sto ako gi podelime po 30dena ispagja greenje ni treba 6.8 meseci sto realno e tolku prosecno.
Sea ke objasnam za lazgata/nepoznavannjeto ili makedonskoto selsko rezoniranje sekoja klima moze da bide do -25 ili da nerecam -50C....klimata ako ja pises deka moze da gree do -25 a na energetksa ima samo podatoci do -10 i do za sredna zona....a za ladna zona na energetska ima sve X-ovi, jasno e deka taa klima nemoze da bide nad -10, eventualno do -15 so slab COP.
Za ova bi gi tuzel odma za lazni podatoci, pa neka naucat i Setek i Metek.
Zoni.jpg

Eve kade moze da gi tuzakate....dali stoi X X X za ladna zona? Sto znaci merenje pod -10 ne e ni napraveno za modelov!!!
Zoni.jpg
Znaci ako ni samite proizveduvaci nemaat podatok deka moze da gree ni na -22C a ja reklamira do -25 tuka nesto nestima, baska sto nema podatok kolku ke isporaca, X znaci deka nema nikakov test kolku ke isporaca i trosi na -22, da ne zborime za -25.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.838
Se znae deka ima 3 klimatski zoni za Evropa Topla do +2, Average do -10 i Cold do -22C
Se znae i kolku casovi sezonski vi se potrebni za greenje...Za average treba 4910casovi, i prosta matematika 4910/24casa=204...treba da greeme 204 denovi, sto ako gi podelime po 30dena ispagja greenje ni treba 6.8 meseci sto realno e tolku prosecno.
Sea ke objasnam za lazgata/nepoznavannjeto ili makedonskoto selsko rezoniranje sekoja klima moze da bide do -25 ili da nerecam -50C....klimata ako ja pises deka moze da gree do -25 a na energetksa ima samo podatoci do -10 i do za sredna zona....a za ladna zona na energetska ima sve X-ovi, jasno e deka taa klima nemoze da bide nad -10.
Znaci toa zeleno znakce na energetska nalepnica oznacuva -10°C odnosno average klimacka zona
Toa znaci deka TST na -10°C ke isporaca 3.2kw toplina backup heating 0
Point_X502_20191105_101305.jpg
E sega slednovo ne mi e jasno kako vo cold zona -22°C plavoto znakce klimata ke isporaca 4.8 so backup heating ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom