Најекономично греење (затоплување)

Член од
31 мај 2011
Мислења
58
Поени од реакции
42
Дечки ај ќе ве молам доколку некој сака да сподели мислење за климава

И општо за Вивакс климите, дали сте задоволни од аспект на работа, дефекти, потрошна на енергија?

Климава ќе затоплува простор од 18 м2, фасада (без надворешна изолација), ПВЦ дограма и соседна соба (запад) која ќе биде постојано загреана...
 
Член од
2 декември 2018
Мислења
72
Поени од реакции
86
Ke moze objasnuvane kako da gi izmiime filtrite sega, treba li da se iskluci celosno klimata ili moze da raboti normalno kako sekogas dodeka se izvadeni filtrite. Nacinot na izmienje i sushenje go imam procitano i tuka i vo priracnikot.
Jas ja gasam klimata, gi peram, gi susam so fen ama so mlak vozduh ili gi cedam samo
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Ke moze objasnuvane kako da gi izmiime filtrite sega, treba li da se iskluci celosno klimata ili moze da raboti normalno kako sekogas dodeka se izvadeni filtrite. Nacinot na izmienje i sushenje go imam procitano i tuka i vo priracnikot.
Iljada pati povtoreno ama aj pak..Kako pocetnik e pozelno e da ja ugasis (vo princip i ne mora ako si izpraksiran).. otvoras kapakot vnimatelno od dvete strani posto e nov i nerazlabaven pazi da ne izgubis ramnoteza kacena na stolica pa da go otkornes ili se utepas.. gi vadis filtrite gi nosis vo banjata i so topla (ne vrela) so tusot ubavo gi izmivas da minuva mlazot niz mrezickata... Gi treses od plocki drzejki gi na stranata na podebeliot plasticen kraj.. gi vrakjas nezno na svoeto mesto vo klimata.. zatvoras kapakot ubavo da klikne na dvete strani.. pustas klimata!
Susenjeto so fen e nepotreben rizik spored mene zasto lesno moze da se zaboravis da stisnes slucajno na kopceto za pozesko ili sl. i da ja stopis mrezickata..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ke moze objasnuvane kako da gi izmiime filtrite sega, treba li da se iskluci celosno klimata ili moze da raboti normalno kako sekogas dodeka se izvadeni filtrite. Nacinot na izmienje i sushenje go imam procitano i tuka i vo priracnikot.
Edna finta ima za da brzo gi isusis filtrite...da gi istreses/iscukas od plocki pred da gi susis so Fen.
posto filtrite imaat sitni pori ako gi isperes so voda ke primetis deka po cela povrsina ima kako sitni kapki voda ostanato i ke ti treba dolgo vreme da gi isusis so Fen.
Fintata e da go iscukas filterot od kadata ili plockite vo kupatilo i site tie kapki ke ispadnat....posle e lesno i ke ti treba kratko susenje (2min) so fen od podaleku (nemoj od blisku zosto moze da napravis dupka vo filterot)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Dobar rezultat ima klimava na -7°C 3kw dava toplina i cenata e odlicna
KAde pisuva deka na -7 ke dade 3Kw?
Ke razberes li ti nesto sto znacat kvadratcinjava portokalova/zelena/sina?
I karta imas podole U BOJA...nesto Geografijava slabo ti ide
Da te potsetam na energetskata na Aeri12 R32 koja ima samo 2.7 na tvoite proizvolni (°C)
Aeri R32 energy label.jpeg
I posle pisuva deka SAMO klimata dava 2.215 i bara dopolinitelna grealka od 485W....za izbranite od Vivax 2.7 bara bekap grealka 485....ova od -5(°C) e druze, klimata pod -5 do -10 ke bara grealka.
AERI3,5.jpg
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Јас сум тука да те исправам за АЕРИ 12

Прегледај го приврзокот 228876
Za zal Vivax vika drugo, ispravi gi niv ne mene
Pokazi ja i energetskata ke ti kazam dali e vo red ili ne
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
KAde pisuva deka na -7 ke dade 3Kw?
Ke razberes li ti nesto sto znacat kvadratcinjava portokalova/zelena/sina?
I karta imas podole U BOJA...nesto Geografijava slabo ti ide
Da te potsetam na energetskata na Aeri12 R32 koja ima samo 2.7 na tvoite proizvolni (°C)
Прегледај го приврзокот 228875
I posle pisuva deka SAMO klimata dava 2.215 i bara dopolinitelna grealka od 485W....za izbranite od Vivax 2.7 bara bekap grealka 485....ova od -5(°C) e druze, klimata pod -5 do -10 ke bara grealka.
Прегледај го приврзокот 228874
Druze zelenata boja na energetska nalepnica oznacuva prosecna klimacka zona znaci vo prosecna klimacka zona TCL klimata dava 3 kw toplina kako sto TST na -7°C dava 3.2kw toplina
Point_X502_20191105_101305.jpg
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Иди купи новата АЕРИ 12 2019 Модел разгледај документите се ќе ти биде јасно.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Druze zelenata boja na energetska nalepnica oznacuva prosecna klimacka zona znaci vo prosecna klimacka zona TCL klimata dava 3 kw toplina kako sto TST na -7°C dava 3.2kw toplina
Прегледај го приврзокот 228880
TST za toa ima dokument, i go imas doma zasto ja imas kupeno....
Ama treba da go vidime i za TCL takviot dokument koj ti go nemas za da tvrdis kolku dava klimata i kolku e bekapot-grealkata
BTW klimatskata zona ne e Prosecna tuku Umerena sto bara greenje do -10 a ne do -7...sea na -7 e 3kw ili na -10 ako zonata e do -10?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
sea na -7 e 3kw ili na -10 ako zonata e do -10?
Ako zelenata zona na energetska nalepnica e do -10°C znaci 3kw toplina dava na -10°C
Автоматски споено мислење:

Za TST iimas dokument slikni go i kazi kolku bara bekap
Ama za ovaa TCL TAC treba da vidime takov dokument sto ti ne go pokaza za da vadis zaljucok kolku dava
TST backup hearing 0/0/3 taka mislam bese na dokumentot.
Ova 3 za ladna Cold zona.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom