Кучиња (грижа, општи дискусии)

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Немаше ни потреба од волку објаснување. Јасно е дека повеќето денешни одгледувачи ги интересира само заработка, во најкус можен рок. Првото куче што го имав, пред многу години, платено 1000 марки на одгледувач од Сомбор, ми го донесе во Белград на возраст од 3.5 месеци. Не сакаше да чуе за порано, бидејќи јас бев нестрплив. Човекот имаше шампионско легло и сакаше тој да е сигурен дека ми продал здраво куче.
Исто и ветеринарите.Само кеш ги интересира
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Aj кога сме кај ветеринарите кажете добар во Скопје за мачо кутре од 2 месеца јорки


Sent from my SM-A510F using Tapatalk
Моја препорака воопшто за ветеринар во Скопје е Др. Диме -Ветеринарен центар
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.265
Поени од реакции
4.665
Фала ти,сите него го фалат ке закажам утре да видам кога може


Sent from my SM-A510F using Tapatalk
Да Диме мн го фалат, ама кај него во клиника го нема ни како сопственик да фигурира што се вика, не дека новите дечки нема да ти помогнат ама повеќе се претвори во штампање пари одколку во она што порано била. Мада за секој ќе слушнеш лоши зборови најубаво е да видиш кој најмногу тебе ти одговара.
Јас моите ги носев на факултет и бев презадоволен, ама имам слушнато и незадоволни од таму. Единствена замерка што јас ја имав кон болницата при факултетот (не приватната што е во ист двор) ми е што работеа само прва смена(може сега е сменето)
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Колку награди за тренинг и гризинки се дозволени во еден ден за балансирана исхрана на куче? Знам дека прашањето е многу апстрактно. Ама поќе ме интересира за награди за тренинг зошто го учам основни команди моментално, а на наградите шо ги земам не пиши колку треба дневна доза. Мислам на коскичките од сликата:
Polish_20200112_090336717.jpg
Гризинки и коски за заби му оставам дома да му дават кога им е многу хиперактивен за да се занимава, така да не е секој ден и не му давам поќе од една. Мислам на гризинките од говедска кожа сува, исто од говедска кожа сува со чоколадо.

Од награди страна сега ќе му прам и пифтија со зеленчук (ориз, морков) од говетска срцевина. Храната му е балансирана со мускул и сува храна само се бунам со наградите. Страв ми е да не пречкорам дневна доза.
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
55
Поени од реакции
25
Колку награди за тренинг и гризинки се дозволени во еден ден за балансирана исхрана на куче? Знам дека прашањето е многу апстрактно. Ама поќе ме интересира за награди за тренинг зошто го учам основни команди моментално, а на наградите шо ги земам не пиши колку треба дневна доза. Мислам на коскичките од сликата:
Прегледај го приврзокот 228456
Гризинки и коски за заби му оставам дома да му дават кога им е многу хиперактивен за да се занимава, така да не е секој ден и не му давам поќе од една. Мислам на гризинките од говедска кожа сува, исто од говедска кожа сува со чоколадо.

Од награди страна сега ќе му прам и пифтија со зеленчук (ориз, морков) од говетска срцевина. Храната му е балансирана со мускул и сува храна само се бунам со наградите. Страв ми е да не пречкорам дневна доза.
Обично нема утка за награда со виршла. Јас кога го тренирав во тој период му давав по пола виршла на мали тркалца (куче од 15 кг). По еден месец престанав
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Обично нема утка за награда со виршла. Јас кога го тренирав во тој период му давав по пола виршла на мали тркалца (куче од 15 кг). По еден месец престанав
Не ми текнало за виршли до сега. :LOL: Со пријателка зборав за говетска "пифтија" со малку зеленчук и ситно насецкано и во фрижидер. Така и дневна доза зеленчук да прима. И ми прати линк за како се прат желатин награди и можни комбинации. Наводно тиквата била многу здрава за кучињата и сакам на Пес да му напрам и од тиква со желатин, исто ситно сецкано и чувано во фрижидер.

А, овие сега шо му давам награди се доста функционални само шо ми е страв да не претерам. Малите кафеави коски ги сака многу и тие ми се кога му внесвам нова команда. Кога почнува да ја сфаќа вртам на бисквитчиња коски, тие во три бои шо се за повторвање секој ден то шо научил и постепено му ги повлеквам кога ќе видам дека инстантно реагира.

Ама сепак фала за предлогот со виршлата, кога ќе сакам добро да го наградам ќе сменам малку и на то. :)
 
Член од
22 јуни 2014
Мислења
43
Поени од реакции
22
Како и каде се проверува педигре од србија дали е оригинал
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Како и каде се проверува педигре од србија дали е оригинал
Пробај преку кинолошки сојуз на Македонија. Не знам дали имаат пристап до друѓи држави па преку бројот JRxxxxx да направат проверка.
Ако не скенирај го и преку маил барај одговор во кинолошки сојуз Србија.
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
55
Поени од реакции
25
По неколку дена пролив, го однесов кучето (18 месеци) на ветеринар (кај Диме) каде врз база на симптомите што ги кажав (ретка светла столица, мирис како и некои маснотии во неа) плус слика од столицата, заклучија дека е паразит Giardia и ми кажаа да го прочистам со таблети 3 дена по ред (предтоа беше последно прочистен пред 45 дена) + после таблетите уште 7 дена Флажил, за на крај после 14 дена да се даде уште една доза од таблетите за прочистување. Некој со вакво искуство или плус некој совет?
П.С. Му давам уште Пролајф пробиотик, кучето е весело и разиграно но со послаб апетит.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
Колку награди за тренинг и гризинки се дозволени во еден ден за балансирана исхрана на куче? Знам дека прашањето е многу апстрактно. Ама поќе ме интересира за награди за тренинг зошто го учам основни команди моментално, а на наградите шо ги земам не пиши колку треба дневна доза. Мислам на коскичките од сликата:
Прегледај го приврзокот 228456
Гризинки и коски за заби му оставам дома да му дават кога им е многу хиперактивен за да се занимава, така да не е секој ден и не му давам поќе од една. Мислам на гризинките од говедска кожа сува, исто од говедска кожа сува со чоколадо.

Од награди страна сега ќе му прам и пифтија со зеленчук (ориз, морков) од говетска срцевина. Храната му е балансирана со мускул и сува храна само се бунам со наградите. Страв ми е да не пречкорам дневна доза.
кај има вакви да се купат и колку кошта ?
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
кај има вакви да се купат и колку кошта ?
Сите сем лентичката ми се од локален пет шоп. Тие бисквитите ги немам на др место видено, а кафеавите коски можиш да ги најдиш и Лидл, и Веро, и по пет шопови. Лентичката е со витамини и е од дм.
Кафеавите коскички кај нас се 120 денари, во Лидл ги земав за 60-70. Бисквитите се 1ден парче, имам и други од 3ден парче и 5ден парче и во пет шопот од кај шо земам обично имаш мешани и не мешани паковања за 100денари. Лентите од дм се 20 парчиња внатре околу 40-50 денари ако добро се сеќавам.
 
Последно уредено:
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.879
Поени од реакции
2.062
Dali nekoj znae momentalno leglo na Stafordi? :) Hvala lepo unapred

Ne mora da e so pedigre.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom