Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Super tie cel tekst objasneto gore dolu ali ostaj toa 1.8/1.9kw.kazi kolku za 5/6/7mi,za ovie denovi kolku kw trosis na 24h.?
Уште повеке ќе се "разочараш" кога ќе ти кажам дека FH50 троши во просек 1,16 до 1,2kW.

27, 28, 27 за 5,6 и 7ми јануари
Слична квадратура (50) со обична фасада (но добра) и словенска дограма со термопан (све исправно)

Сношти до - 5 варираше од 1100~1300, потоа од 1200 до 1500

Тројка фан на 24.
Подоцна ќе ги ставам темп. графикони од MELCloud и потрошувачката од Sonoff Pow R2.

Во постот од Флегма нишчо немат мамено.
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
84
Поени од реакции
82
Чиј си ти "сине" инверторе ? Некој да не има инфо кој е производител на Favorit климите ?
 

Attachments

Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.981
Ajde da go spodelam iskustvoto so Mitsubishito SF50 vo ovie zimski meseci.

Znaci gree 42m2 bez nikakva izolacija (betonska ploca na tavan, betonska ploca na pod+parket i po 1m erker, zid od 25cm blok samo malteren), severna strana, so podeseni 24 stepeni. Prostorot ima bruto toplotni potrebi od okolu 5KW na 0 stepeni i 7.2KW na -10 za da odrzuva 23 stepeni vnatresna temperatura.

Iznenaduvacki, sega za sega, klimata uspeva da go drzi prostorot zagrean, posebno sto na ovie utrinski minusni temperaturi od -10, kapacitetot e pomal od potrebite. Glavnata pricina sto uste uspeva da zagree po moe mislenje se zagreanite zidovi koi sluzat kako bafer na toplina, no dokolku dolgo vreme se zadrzat temperaturi od -10 stepeni svesen sum deka nema da se postigne baranata temperatura.

Prosecnata potrosuvacka vo ovie denovi (utrinska -10, dnevna do 5) mi e 1.8-1.9KW. Maksimalno ima povleceno 2660W. Koga temperaturata e od -10 do kaj -5, konstantno vlece pomegu 1.8KW i 2.2KW. Vo defrost vleguva 4-5 pati za 24 casa.
Interesno e deka kolku e poladno tolku pomalku odi vo defrost. Nema suvi defrosti, odnosno so sekoj defrost se isceduva malku voda i kolku e poladno, pomalku voda se isceduva.

Do sega izmenivacot go nemam zabelezano kompletno da zamrzne. Iako nema greaci na tacna, voopsto nemam zabelezano da se nasobira mraz. Vsusnost i da se nasobira mraz, perkata od ventilatorot e odalecena najmalku 20cm od tacnata, taka da nema nikakov rizik.

Izduvot e na 4 brzina (najvisoka) no poveketo vreme od denost vsusnost raboti kako da e na 3 brzina. Za da nema zabuni, Mitsubishi nema fiksni brzini na izduvot, imam pisano podetalno vo predhoden post. So ogled deka sedam na 8 metri odalecenost od klimata duri i pri najvisoka brzina zvukot ne mi smeta, a na 3 brzina e prakticno necujna.

Moeto subjektivno cusvtvo e deka prostorot e poramnomerno zatoplen so klimata, i poprijaten bideki se gree 24 casa i se mesa vozduhot.

Se na se, prezadovolen sum od klimata. Gi nadmina ocekuvanjata.
Ne e jasno kako gi zemaš ovie utrinski od -10C , dali sam meriš ili toa se podatoci od internet ili od tv vesti?
Relevantno za mene e samo merenje so termometar obesen od zadnata strana na nadv. edinica. Ako kaj mene na prvi sprat deneska utrovo vo 06 pokažuva - 4 C toa ne znači deka na četvrti kat od severnata strana će bide isto tolku, tamu e sigurno -6 ili -7 C! A za Tetovo na vesti će čueš deka bilo duri - 8!
Poradi toa site komentari od tipot nadvor beše vo Tetovo utrinava -10 i mojata klima gree ko ćumbe nema nikakva verodostojnost. Sega se relativno eftini meračive so bezžična nadvorešna sonda, zakačete ja na zadniot del i će si znaete na kolku točno raboti vašata klima....
@petna nemoj pogrešno da me razbereš, možebi si ja meriš svojatata nadv. temperatura i ne gi koristiš podatocite od razni meteorološki internet stanici.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Се согласувам со @tzlatko не се веродостони надворешните јас имав тестирано пред некој ден ко беше -2 на Аппикацијата од климата пишуваше Outdoor -2 на ТВ/Интернет пишуваше -4 .. и зедов да тестирам со сондата излезе -1,8 значи околу климата е -2 а кај метеолошката станиција за овај регион може да биде -4/5

p.s Некои Клими може да имаат indoor/oudoor сензор за Т на апликаците од WiFi
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Ne e jasno kako gi zemaš ovie utrinski od -10C
Vrednostite se zemeni od Internet i ne samo sto se tocni tuku se i potceneti.

Vo predhoden post imam pisano deka gi imam mereno i sporeduvano temperaturite i kaj 2 klimi.

Mitsubishito e na severna strana. Koga nema veter izmerenata temperatura kaj klimata e identicna so onaa na internet. Isto taka i nadvoresnata temperatura merena so senzorot na avtomobilot, koj e parkiran pod klimata pokazuva ista temperatura.
Koga ima severen veter izmerenata temperatura e za nekolku stepeni poniska od onaa na internet. Pred nekoj den imase posilen veter vo Prilep, suri i sneg proprska od lutina. Temperaturata na internet bese -1, izmerenata temperatura kaj klimata -5 dodeka na avtomobilot bese -2.

Ova e i ocekuvano. Standardot za merenje na temperatura e na 1m od tlo, pri sto senzorot ne treba da bide direktno izlozen na nadvoresni vlijanija (veter i sonce).

Za razlika od Mitsubishito, Gree Hansolot e na juzna zavetna strana, izlozena na sonce i ne bese cudno izmerenata temperatura da bide i do +5 stepeni povisoka so onaa na internet.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Се согласувам со @tzlatko не се веродостони надворешните јас имав тестирано пред некој ден ко беше -2 на Аппикацијата од климата пишуваше Outdoor -2 на ТВ/Интернет пишуваше -4 .. и зедов да тестирам со сондата излезе -1,8 значи околу климата е -2 а кај метеолошката станиција за овај регион може да биде -4/5

p.s Некои Клими може да имаат indoor/oudoor сензор за Т на апликаците од WiFi
За да не те ремети стручњакот погоре и да не се спрепнуваш на сензорот од надворешната кој редовно покажува поголема температура (така е и кај мене) еве ти валидна веб страна со моменталните температури во Прилеп од повеќе мерни точки.
Податоците се супер прецизни и се обновуваат на секои 5 минути. Јас имам термометар со надворешна единица на 2,4GHz и резултатите се идентични со резултатите на веб страната.
btw
Екстерниот мерач ми е во близина на климата и не е изложен на дувањето од вентилаторот.


Пример
08-01-2020 Ekodata Live - Прилеп.png

И N-ти пат да повторам. Многу е битна влагата. Може да имате катастрофа искуство на -2 со 60%~70% и прекрасно на -10 со 35%~40% влага.
 
Член од
1 мај 2019
Мислења
122
Поени од реакции
136
Колку киловати на ден троши една клима од прилика во просек за греење?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ne e jasno kako gi zemaš ovie utrinski od -10C , dali sam meriš ili toa se podatoci od internet ili od tv vesti?
Relevantno za mene e samo merenje so termometar obesen od zadnata strana na nadv. edinica. Ako kaj mene na prvi sprat deneska utrovo vo 06 pokažuva - 4 C toa ne znači deka na četvrti kat od severnata strana će bide isto tolku, tamu e sigurno -6 ili -7 C! A za Tetovo na vesti će čueš deka bilo duri - 8!
Poradi toa site komentari od tipot nadvor beše vo Tetovo utrinava -10 i mojata klima gree ko ćumbe nema nikakva verodostojnost. Sega se relativno eftini meračive so bezžična nadvorešna sonda, zakačete ja na zadniot del i će si znaete na kolku točno raboti vašata klima....
@petna nemoj pogrešno da me razbereš, možebi si ja meriš svojatata nadv. temperatura i ne gi koristiš podatocite od razni meteorološki internet stanici.
Со ова не можам да се согласам. Надворешната го разладува воздухот околу себе, па (претпоставувам) веднаш зад климата термометарот ќе покаже 2-3° пониска температура.
 
Член од
9 јануари 2018
Мислења
18
Поени од реакции
6
Дечки здраво

Имам куќа 240м2 вкупно но нема изолација ставено. Се греам на инвертер но не сите соби. На некои места се јавија точки од влага на ѕидовите и тоа во ќошовите на надворешните ѕидови, носачите или столбовите ( освен во собата во која греам со инвертер ). На пролет планирам да направам термичка изолација на куќава па да прашам што препорачувате и дали ке се изгубат тие температурни разлики и појавата на влагата на ладните чворови во куќава.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Дечки здраво

Имам куќа 240м2 вкупно но нема изолација ставено. Се греам на инвертер но не сите соби. На некои места се јавија точки од влага на ѕидовите и тоа во ќошовите на надворешните ѕидови, носачите или столбовите ( освен во собата во која греам со инвертер ). На пролет планирам да направам термичка изолација на куќава па да прашам што препорачувате и дали ке се изгубат тие температурни разлики и појавата на влагата на ладните чворови во куќава.
Таму кај што имаш влага температурата ти е испод точката на оросување на собата. Надворешна изолација многу ќе ја подобри таа ситуација и ќе ја крене температурата на ѕидовите.
Со тоа многу ќе се намали мувлата и влажните точки. А секако и цената на греењето како и можноста едно тело (како инвертер) да грее поголема површина!
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво сакам ваше мислење за инвертер за ќука за еден спрат од 105 квадрати поделена на два дела по 50 квадрати над него е тавански дел сега ќе му ставам изолација директно на проча или стаклена волна или стиропор 5 ка
Какви инвертер клими да ставам во план ми е една 24 големина другата 18 ама незнам марка и kw и колку ќе трошат електрична енергија затоа барам помош и совет ви благодарам
Автоматски споено мислење:

Здраво сакам ваше мислење за инвертер за ќука за еден спрат од 105 квадрати поделена на два дела по 50 квадрати над него е тавански дел сега ќе му ставам изолација директно на проча или стаклена волна или стиропор 5 ка
Какви инвертер клими да ставам во план ми е една 24 големина другата 18 ама незнам марка и kw и колку ќе трошат електрична енергија затоа барам помош и совет ви благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom