Најекономично греење и ладење

D

Deleted member 12196

Гостин
@Паланчански Тие што ги гледаш 250-350 се во помали соби како мојата да ја отворам јас вратава одма рипа 450-500 да ја грее и салонот и тука игра многу улога изолацијата исто така игра улога софтерот од климата .. Пример кај мене во 14м2 се доволни 270w да одржава 22 во собата тие на издив се 36/7c Кај некој друг во поголема просторија се доволни 500 да одржава температурата пред некој ден ко беше топличко над +10 ми праваше офф/он тогаш имам Финта ја кревам малце перките погоре и си работи и на тие температури надвореши али потрошувачка уште помала.

п.с Треба убо да ги научите вашите клими како е наубаво да работат за вас ... дали било AUTO/F1/F2/F3 IFeel перките треба да се екперементира али да не го нарушите конфорот :)
Мислам дека не се разбравме. Прашањето е зошто не спушти на 400-500 W и да одржува. Работи со голема снага, а потоа паузира. Кога сè ќе се собере, работи во просек со помалку од 400 W.
1050 денари ти потрошила укровнот зошто ја гњавиш со 18ц навечер на ефтина струја. Наместо да и покачиш на 25ц ти и симињаш. И после она терети на скапа струја.

Ако ти е во собата кај што спиеш, ај на 22 да ја симињаш за да не цркнеш навечер од топло. Ама ако е во дневна на 26 може комотно преку вечер. Нека рмба трета смена на ефтина струја, што и е работа.
Тука спијам а не поднесувам ноќна топлина. Дури и 18° ми е премногу.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.585
Поени од реакции
7.374
Амбер 12'ка наместен два дена на 23°C на термометар 23,5°C вентилаторот 2'ра брзина, дење ноќе од кога заладе малку, најниско се задржува со саати на 570/600w никогаш по ниско од 490w, дефрост сеуште нема направено освен слабо истекување..
Eheee so vtora brzina Amberot duva so 580m3....pa ti srekjen treba da bides sto voopsto i duva so tolku m3/h....zamisli kaj AERI 3.5kw max izduv e pod 540m3 ako ne taka presudi si sam
Aj da vidime kolku ti e COP so 580m3....go jades i Mitsu FH ako izmeris 40C na izduv....kako sto znam deka Amberot neduva pod 35C sekako si tuka negde so COP:)
Kako sto gledas bez termometri nemozes da presmetas ni kolu dava ni kolku e COP.

GREE SCOP 5.1.jpg
Автоматски споено мислење:

@Паланчански Тие што ги гледаш 250-350 се во помали соби како мојата да ја отворам јас вратава одма рипа 450-500 да ја грее и салонот и тука игра многу улога изолацијата исто така игра улога софтерот од климата .. Пример кај мене во 14м2 се доволни 270w да одржава 22 во собата тие на издив се 36/7c Кај некој друг во поголема просторија се доволни 500 да одржава температурата пред некој ден ко беше топличко над +10 ми праваше офф/он тогаш имам Финта ја кревам малце перките погоре и си работи и на тие температури надвореши али потрошувачка уште помала.

п.с Треба убо да ги научите вашите клими како е наубаво да работат за вас ... дали било AUTO/F1/F2/F3 IFeel перките треба да се екперементира али да не го нарушите конфорот :)
Kako sto ovoj NE vi pokaza deka ima 36C na izduv sto e nemoguca misija so potrosnja od 270W da gi dava tie 36C koga izduvot ne go spomnal a kaj Vajvaxot toj izduv nema podatok vo specifikacii kolku izduv ima po poedina Fan brzina....samo znae deka maximalnniot izduv e pod nekoja vrednost, i tuka nema shansi da presmetas kollku dava KW toplina vo X brzina. SPekulanti bez servisno...
Vakvi analizi samo u Prilep se pravat, u dukjanceto na Chapkuno dukjan zaelezarija neznae kaj mu e straf a ne pa klima
@Pew Pew e od Prilep, a bogami i @FlegmaFX, dilercinnja na zelazarska prodavnica od PP na koi im gi poremeti biznisot edno novootvoreno pradavnice i im go pomesa matematikite :)
So 36 na izduv i 270W bi imal COP=7,6....vakvi prikaski samo vo 2% populacija vo PP pominuva
COP po Prilepski.jpg
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.251
Поени од реакции
5.228
Normalno deka nikogas vo Sk ne bilo ladno so -30...nikoj ne go ni ocekuva toa, ni -15 neocekuvam da se sluci.
Objanuvanjeto za -30 e sosem poinakvo, prvo resava greenje vo bilo kakvi extremni uslovi(za nedaj boze)....bez dopunski bekapi so grealki ako citas sto pisuvame.
A sekako deka nikogas nema da bide nitu -25 ili -30 vo SK.
Poentata e sto tie modeli deklarirani do -30 ke rabotat na upola snaga na -7 i na -10 i na -15 na 50% ke isporacaat mnogu poveke toplina od bilo koj vajvax od 28k raboten na maximum.
Koga ke zaladi i pod nula tie modeli ke se pokazati ke great mnogu posilno, sega na +5 nadvoresna za ni
Druze neka pravat proizvoditelite klimi inverter so greaci
NO neka ima modeli i bez greaci nemoze i netreba site inverter modeli da se so greaci
Bez razlika za koj proizvoditel Brend se raboti.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Kako sto ovoj NE vi pokaza deka ima 36C na izduv sto e nemoguca misija so potrosnja od 270W da gi dava tie 36C
Многу си се замуабетил за AERI па уште споредуваш со Амбер и Митсу 25к клима со 50-60к клими која патетика човече во mh/3 споредуваш наместо да му помогнеш на @Паланчански и други корисници кој го имаа тои проблем со офф/он на овие 0/1ц надвор ти бегаш од одговор ... остај ти мојте издуви јас ќе снимам видеа/слики нее то проблем.
Советувај ги корисничите што купиле Gree оти имаа eev/efv/lfv/etf/wtf оти му одат офф/он на надворешни 0-1 кажи му ги триковите за уба модулација да не му одат офф/он
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Vakvi analizi samo u Prilep se pravat
Само ти надевај се. AERI е бонбона клима за разлика од вашите „со мирис на кинеска продавница да будем“ клими.
Ова се тие влажни соништа на @Strelec
Сликано во Прилеп. Фирмата нема да му ја откријам. Нека траска глава малку
4.jpg
3.jpg 2.jpg 1.jpg

btw
Добро бе, не ти е срам да лажеш дека VEHZ има само греач „и поинаква тацна“ кога добро знаеш дека има и поинаков компресор?
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Eheee so vtora brzina Amberot duva so 580m3....pa ti srekjen treba da bides sto voopsto i duva so tolku m3/h....zamisli kaj AERI 3.5kw max izduv e pod 540m3 ako ne taka presudi si sam
Aj da vidime kolku ti e COP so 580m3....go jades i Mitsu FH ako izmeris 40C na izduv....kako sto znam deka Amberot neduva pod 35C sekako si tuka negde so COP:)
Kako sto gledas bez termometri nemozes da presmetas ni kolu dava ni kolku e COP.
Dali go jade ili ne go jade Mitsu FH sam neka si napravi sporedba
Eve video lansko od Mitsu FH na -10

 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.234
Tosibata Suzumi 16 mozi da dri imam probano vo potopli uslovi pri ladenje 130w se spusta a na greehje mozi 170w .No toa e neprijatno custvo ako si pod neize bez razlika sto i obrtajte na ventilatorot gi namaluva ,no nikogas ne odi on/of.Podobro se custvuvam od 300w nagore.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Gree gwh12kf, ne znam koj model e toa, zemena pred edno 3 god.
Gree Change e taa.. Strelec nevinost izgubi so nea ako ne se lazam..zeska ljubav za site pari bese toa..posle se fati so edna japanka..mnogu ubava moderna pukase od stil ama mrzliva bese a i podzagalamuese ponekad pa ja otkaci.. sega e srekno zenet so dve kitajki i ubavo mu e...i posle dojde klime i padna -25 u skopje i sve pepel stana..
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.234
Многу си се замуабетил за AERI па уште споредуваш со Амбер и Митсу 25к клима со 50-60к клими која патетика човече во mh/3 споредуваш наместо да му помогнеш на @Паланчански и други корисници кој го имаа тои проблем со офф/он на овие 0/1ц надвор ти бегаш од одговор ... остај ти мојте издуви јас ќе снимам видеа/слики нее то проблем.
Советувај ги корисничите што купиле Gree оти имаа eev/efv/lfv/etf/wtf оти му одат офф/он на надворешни 0-1 кажи му ги триковите за уба модулација да не му одат офф/он
Ima trikcina ,ke se snajdat.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ima trikcina ,ke se snajdat.
Не е работата да се снаоѓаме. Тоа ќе го правиме кога ќе украдеме клима, па мораме да се снаоѓаме... Оваа е платена и тоа прилично скапо. Со монтажа 46 000.

Се обидов да се снајдам и со тајмерот, ама засега неуспешно. Има опција само за пали-гаси, не најдов опција за зголемување и намалување на температурата. Не умеам да се снајдам или таква опција не постои.

Уште една работа за која не умеам да се снајдам или не е до снаоѓањето. Подесена на 22° поминува преку 23,5° пред да исклучи. Потоа чека додека температурата падне под 20,5° за да вклучи. Тоа се повеќе од 3° разлика. Овие податоци се од нејзиниот термометар, но исто покажува и на термометар во собата (тој покажува повеќе степени, но исто покажува голема разлика).

Има ли уште некој со U-Crown 12? Да се снаоѓаме и да разменуваме искуства.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.091
Eve jas ce ti pomognam.
Voopšto ne bitno za koj model se raboti, znae da se slučuva i na skapi i na eftini modeli.
Možno e da gi imas ovie nepogodnosti poradi slednovo:
-mnogu ti e visoko montirana vn. edinica, ili e preblisku do plafonot (mora da ima bar 10-tina cm) i senzorot za temperatura na ambientot dobiva loši informacii za temperaturata vo prostorijata.
-vn. edinica e montirana vo ćoš od sobata, ušta ako evo nekoj desen čoš ) senzorot e sekogaš desno vo klimata, će bide ušte poveće izrazeno.
Ako ti se ovie dve raboti ispolneti ( dovolno e i edna od niv ) jasno e zošto ti raboti taka klimata. Ušte ako sobata e na 18C a ti vednaš zadavaš 22 ili 23C će ti se slučuva baš toa sto se slučuva. Pri toa ako e zadadena poniska brzina na duvanje, klimata ne go vrti celiot vozduh od sobata, go zema baš toj što e poblisku, a toj e pretopol, senzorot e zbunet i klimata raboti palavo....
Lek protiv ova e:
1.Ne dozvoluvaj T da padne pomalce od 1 ili 2 C od poskuvanata T ( toa znaći koga e poladno od 5,6 C nema isklučuvanje na klimata, samo namaluvanje na T)
2.Će ja digaš postepeno T vo sobata (ako e 19 zadavaš 20, čekaš da ti pokaže na displejot 20 i krevaš na 21, pa posle na 22, pa 23 itn.
3.Pri ova će koristiš pogolemi brzini na duvanje, za da se meša podobro vozduhot vo sobata, koga će se stabilizira potrošuvačkata će ja namališ brzinata.
4. Ako ova ne pomogne će treba senzorot da go spuštiš ponisko, lesno se pravi bidejči e na podolgi žici i može da se fiksira vo strujata od turbinata za 7-8 cm ponisko.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Eve jas ce ti pomognam.
Voopšto ne bitno za koj model se raboti, znae da se slučuva i na skapi i na eftini modeli.
Možno e da gi imas ovie nepogodnosti poradi slednovo:
-mnogu ti e visoko montirana vn. edinica, ili e preblisku do plafonot (mora da ima bar 10-tina cm) i senzorot za temperatura na ambientot dobiva loši informacii za temperaturata vo prostorijata.
-vn. edinica e montirana vo ćoš od sobata, ušta ako evo nekoj desen čoš ) senzorot e sekogaš desno vo klimata, će bide ušte poveće izrazeno.
Ako ti se ovie dve raboti ispolneti ( dovolno e i edna od niv ) jasno e zošto ti raboti taka klimata. Ušte ako sobata e na 18C a ti vednaš zadavaš 22 ili 23C će ti se slučuva baš toa sto se slučuva. Pri toa ako e zadadena poniska brzina na duvanje, klimata ne go vrti celiot vozduh od sobata, go zema baš toj što e poblisku, a toj e pretopol, senzorot e zbunet i klimata raboti palavo....
Lek protiv ova e:
1.Ne dozvoluvaj T da padne pomalce od 1 ili 2 C od poskuvanata T ( toa znaći koga e poladno od 5,6 C nema isklučuvanje na klimata, samo namaluvanje na T)
2.Će ja digaš postepeno T vo sobata (ako e 19 zadavaš 20, čekaš da ti pokaže na displejot 20 i krevaš na 21, pa posle na 22, pa 23 itn.
3.Pri ova će koristiš pogolemi brzini na duvanje, za da se meša podobro vozduhot vo sobata, koga će se stabilizira potrošuvačkata će ja namališ brzinata.
4. Ako ova ne pomogne će treba senzorot da go spuštiš ponisko, lesno se pravi bidejči e na podolgi žici i može da se fiksira vo strujata od turbinata za 7-8 cm ponisko.
Значи дека монтерите ја утнале работата. Од плафонот е спуштена 20-25 центиметри бидејќи има мал заб од носачот, па мораше така. Инаку можеби и до плафонот ќе беше залепена. Баш десната страна е до ѕидот.
Ме интересира тоа со сензорот. Дали е пристапен кога ќе се отвори поклопецот? Ќе треба да поработам на таа варијанта бидејќи постепеното подигање на температурата за мене е прекомплицирано. Сакам од 18° да ја префрлам директно на 22° и да можам да отидам до соседот на кафе, да продолжам кај другиот на чашка, па кај сосетката на троа муабет... :) И кога ќе се вратам температурата да биде по мерак.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Преку ден (најчесто само попладне) 22-23°, преку ноќ 18°. Преку ден фан 2-3, преку ноќ на тивок режим.
За овој месец не е многу. Но температурата само 2-3 пати падна малку под нула. Во глобала беше топло време.
Прочитај го добро ова!
За 6-7 минути достига некаде до 1200 W, потоа брзо паѓа на 700-800 W, работи така 5-6 минути и исклучува. Се вклучува повторно после 20-30 минути, во зависност од температурата.

Постепено зголемува до 1200, потоа паѓа и 5-6 минути работи со стабилна потрошувачка. Значи работи 12-13 минути па паузира 20-30 минути.
Автоматски споено мислење:


Очекував дека ќе спушта некаде до 500 W, потоа да исклучува. Имаше овде тврдења (изгледа лажни) дека некои клими работеле со 200-300W, кај мене не е таков случај.
Navecer na auto fan podesija. I Ako Imas moznost na ifeel porabotija malku
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Navecer na auto fan podesija. I Ako Imas moznost na ifeel porabotija malku
Bi dodal na ova navecer i perkite za nasocuvanje pusti gi automatski da rabotat levo desno gore dole za ubavo da go mesaat vozduhot. Ako pamtam ubavo edno vreme taka ja rabotev (plus fanot na najgolema brzina) mojata GV na jakite minusi pred dve godini i mozebi subjektivno ama imav cuvstvo deka poramnomerno bese rasporedena toplinata niz celata dnevna soba ama pomalce toplina doagase vo spalna preku spunt..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom