Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 53418

Гостин
Додека ние праиме муабет за економичност некој друг ни ја крои капата...


П.С. Ова исто како тротинетите, купите тротинети, субвенции, па за на крај: несмеете да возите по улици и кај што нема тротоари.

Наздравје браќа моѝ

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Спомнаа дечките нз дали во оваа тема или на друг форум дека ќе се качи струјата мрежата на евн не била спремна премногу оптеретена оваа год ради многу нови инвертер така да очекувано е .
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Спомнаа дечките нз дали во оваа тема или на друг форум дека ќе се качи струјата мрежата на евн не била спремна премногу оптеретена оваа год ради многу нови инвертер така да очекувано е .
Ма какви инвертери причина за оптеретување или поскапување.... ретко кога мангата од Велес има право струјата е берзанска роба како нафтата и кога ја немаш доволно неможеш да влијаеш на цената. А Македонија увезувајки струја за 5 години ФРЛА цела милијарда Евра (прилогов е од 2013та верувам ништо битно не се промени во меѓувреме)... https://faktor.mk/edna-milijarda-evra-otide-za-uvoz-na-struja-vo-poslednive-5-godini/shto-e-makedonija- .... е сега имаше периоди кога ја купувавме двојно поевтино отколку што ја продаваше ЕЛЕМ https://faktor.mk/strujata-na-bugarskata-berza-ibeks-se-prodava-dvojno-poevtino-od-taa-shto-nie-ja-plakame-na-elem (на ИБЕКС бугарската берза мегават јануари 2016та се нудеше 22Евра) но следната 2017/18 ли беше рекордно ладна зима во Февруари увезувавме мегават по цена од над 200$!!! Тоа е, без намера да мешам политика... кога на НИШТО ги спичкавме двата проекта кои ги мантраме со децении... толку ќе не коштаа 800-900 мил Евра и досега ќе беа готови наместо “проектот“, а МКД енергетски (со струја) скоро независна.... на ХЕЦ Чебрен мислам и на ХЕЦ Галиште!
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Спомнаа дечките нз дали во оваа тема или на друг форум дека ќе се качи струјата мрежата на евн не била спремна премногу оптеретена оваа год ради многу нови инвертер така да очекувано е .
More majkata v pic*ka da im ja e*am jas na EVN. Kopilinja gnasni. Klasichna imperijalistichka, korporaciska firma. Nikogash ne im e nishto dovolno. Lakomshtiluk, nemanje obzir za nikoj i nishto. Bash sakam da vidam finansiski rezultat od nivnoto ravotenje za izminati 5 godini da vidam kolku profit na godishno nivo ostvaruvale i kolku mozele da odvojat od toj profit za da si ja podobrat mrezata. Edinstveno shto im priznavam deka imaat ogromen problem so nelegalni prikluchoci i bidejki sme banana drzava, od pusti strav da ne bidat ispukani so kalashnikovi, nemozat da go reshat toj problem.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Како врвите со дефростите бе омладинци? :)

Во Прилеп магла со нож да ја сечеш. Мицубишиво се држи јуначки. Дефростите се брзи (5 мин вкупно)
Нема правилен размак помеѓу дефростите
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
Како врвите со дефростите бе омладинци? :)

Во Прилеп магла со нож да ја сечеш. Мицубишиво се држи јуначки. Дефростите се брзи (5 мин вкупно)
Нема правилен размак помеѓу дефростите
Јас сум на 900мнв нема магла и такви работи, а до сега сигурен сум дека нема направено сефте за одмрзнување денски температури високи ноќни дабетер :)
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Јас сум на 900мнв нема магла и такви работи, а до сега сигурен сум дека нема направено сефте за одмрзнување денски температури високи ноќни дабетер :)
Во Трнови ви е арно вас. Ќути ти :)
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
Во Трнови ви е арно вас. Ќути ти :)
:) Статива за малку ке погодеше, туку кажи ми пример кога надвор би бил добар минус -7/8 како се движи потрошувачката на клиамата, кај мене сеуште е топло општо секаде па малку сум загрижвам како ке биде преку зимата, знае да трга 1300w некогашогаш константно пример 2 сати? Оти јас ја зедов за поеконимично :) како што и се вика темата а и да заштедам некое дрво..
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
:) Статива за малку ке погодеше, туку кажи ми пример кога надвор би бил добар минус -7/8 како се движи потрошувачката на клиамата, кај мене сеуште е топло општо секаде па малку сум загрижвам како ке биде преку зимата, знае да трга 1300w некогашогаш константно пример 2 сати? Оти јас ја зедов за поеконимично :) како што и се вика темата а и да заштедам некое дрво..
Prosecna potrosuvacka mi ispagja nekade okolu 500w/h sega zasega barem so nekoj pislivi 22 stepeni doma, a nadvor ne e ni pod nulata.
Како врвите со дефростите бе омладинци? :)

Во Прилеп магла со нож да ја сечеш. Мицубишиво се држи јуначки. Дефростите се брзи (5 мин вкупно)
Нема правилен размак помеѓу дефростите
Dosega ja nemav zaprimeteno ama denes ja zaprimetiv deka si pravi defrosti onaka pocesto i hrabro se drzi na 700 wati momentalno. Ne ni kladov na dikat na kolku vreme pravi i kolku vreme pravi :toe:
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
:) Статива за малку ке погодеше, туку кажи ми пример кога надвор би бил добар минус -7/8 како се движи потрошувачката на клиамата, кај мене сеуште е топло општо секаде па малку сум загрижвам како ке биде преку зимата, знае да трга 1300w некогашогаш константно пример 2 сати? Оти јас ја зедов за поеконимично :) како што и се вика темата а и да заштедам некое дрво..
Многу е битна влагата. За среќа (обично) под -5 воздухот е сув
А потрошувачката лесно се пресметува. На тебе е да одлучиш дали на тие минуси ти се исплаќа да даваш 3000+ денари само за климата или да ја запалиш собата :)
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.662
Како врвите со дефростите бе омладинци? :)

Во Прилеп магла со нож да ја сечеш. Мицубишиво се држи јуначки. Дефростите се брзи (5 мин вкупно)
Нема правилен размак помеѓу дефростите
Во 00:00 направи еден дефрост, од исклучување до вклучување на вентилатор 10 мин одмрзнуваше некои 7 плус паузи плус откако се вклучи додека почна до дување.

за сега супер се држи
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
SUV DEFROST. Ova e termin ovde na forumov krsten i koristen. Gledam mnozina go imaat kaj svoite milenicinja, da se razbereme go imaat samo onie koi imaat tkn. intelegenten (pameten defrost), dojde vreme da se pozanimavam so nego bidejci mojava go pravi, a ce se slozite deka e cudno koga nema nisto na saceto klimata si go pravi svoeto. Mojata na primer vleguva vo semata na defrosti koga nadvor e +2 i pomalku C, pa ako e toa ispolneto, a bila isklucena od struja pravi eden vakov "preventiven" defrost.
Za da ima "pametni" defrosti mora da ima senzor za merenje na temperaturata na saceto od izmenuvacot. Kaj nekoi e nadvor gore levo (kako kaj mene), a kaj drugi nekade vnatre. Sluzi da go odredi vreme traenjeto na defrostot i komanduva so isklucuvanje na kompresorot...kaj nekoi na +4, +6 ili +8 C, zavisno od proizvoditelot. Ako e bazdaren na povisoka T, defrostot trae podolgo.
Epa sega ako nema mraz na izmenuvacot ili go ima malce, saceto pobrzo ce bide zagreano i so toa ciklusot e pokratok i obratno, pa nema nisto misteriono ovde.
Inace glavnata komanda doadja od PIPE senzorot na vnatresniot izmenuvac (ednas vece pisuvav za nego), nadvoresniot senzor za vlaznost i gorespomenatiot sezor, so kombinacii na nivni vrednosti imate uspesni , pomalku uspesni i uspesni defrosti vo zavisnost od dobro/loso napisaniot softver.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Како врвите со дефростите бе омладинци? :)

Во Прилеп магла со нож да ја сечеш. Мицубишиво се држи јуначки. Дефростите се брзи (5 мин вкупно)
Нема правилен размак помеѓу дефростите
Pod nula neka slezi PA kazi dali ke bidat PO casovnik defrostite.Mitsuto pravi PO casovnik defrosti.
Brzi od 5min defrosti znaci deka ne e zamrznata nadvoresnata edinica znaci pravi suvi defrosti.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
SUV DEFROST. Ova e termin ovde na forumov krsten i koristen. Gledam mnozina se go imaat kaj svoite milenicinja, da se razbereme go imaat samo onie koi imaat tkn. intelegenten (pameten defrost), dojde vreme da se pozanimavam so nego bidejci mojava go pravi, a ce se slozite deka e cudno koga nema nisto na saceto klimata si go pravi svoeto. Mojata na primer vleguva vo semata na defrosti koga nadvor e 2 i pomalku C, pa ako e toa ispolneto, a bila isklucena od struja pravi eden vakov "preventiven" defrost.
Za da ima "pametni" defrosti mora da ima senzor za merenje na temperaturata na saceto od izmenuvacot. Kaj nekoi e nadvor gore levo (kako kaj mene), a kaj drugi nekade vnatre. Sluzi da go odredi vreme traenjeto na defrostot i komanduva so isklucuvanje na kompresorot...kaj nekoi na +4, +6 ili +8 C, zavisno od proizvoditelot. Ako e bazdaren na povisoka T, defrostot trae podolgo.
Epa sega ako nema mraz na izmenuvacot ili go ima malce, saceto pobrzo ce bide zagreano i so toa ciklusot e pokratok i obratno, pa nema nisto misteriono ovde.
Inace glavnata komanda doadja od PIPE senzorot na vnatresniot izmenuvac ( ednas vece pisuvav za nego), nadvoresniot senzor za vlaznost i gorespomenatiot sezor, so kombinacii na nivni vrednosti imate uspesni , pomalku uspesni i uspesni defrosti vo zavisnost od dobro/loso napisaniot softver.
Moite Mitsubishi WN35ki pochnuvaat so suvi defrosti koga e +3 ili +2 nadvoreshna. Od taa temperatura pa nadolu defrostite se na 50 minuti, a edinstveno shto se razlikuva e traenjeto na defrostite i normalno kako shto pagja temperaturata, taka se posolgi defrostite. Od 3 do 11 minuti najdolgo shto sum merel traat defrostite. Ova e znachi vreme od prekinuvanje so duvanje na vnatreshnata do pochnuvanje so duvanje. A spored tebe, vlijae li vakov vid na rabota na klimata na nejzinata dolgotrajnost ili defrostot nema nikakvo vlijanie, ednostavno si e toa proces koj go pravi klimat?
Pod nula neka slezi PA kazi dali ke bidat PO casovnik defrostite.Mitsuto pravi PO casovnik defrosti.
Brzi od 5min defrosti znaci deka ne e zamrznata nadvoresnata edinica znaci pravi suvi defrosti.
FH35kata ne mi pravi defrosti i e nesporedliva so WNot vo toj pogled. Pishav lani, najmnogu shto imav izbrojano kaj nea vo najladnoto bea 5 defrosti od po 5 minuti vo tekot na eden den.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
A spored tebe, vlijae li vakov vid na rabota na klimata na nejzinata dolgotrajnost ili defrostot nema nikakvo vlijanie, ednostavno si e toa proces koj go pravi klimat?
Vlijae na energetskiot bilans. Ako pravi na sekoi 50 min T pomalo od +2do 3C imalo/nemalo potreba e loso bidejci vo vetar odat kilovatite bez potreba. Stetno e od druga strana za mehanikata so stresovi toplo/ladno na izmenuvacite i plastikite....
Ako ima pravovremeni defrosti samo koga ima vistinska potreba, izgubenata energija se vraca preku poefikasna rabota na sistemot, bidejci saceto ako e proodno kompresorot raboti poefikasno so poniska potrosuvacka.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom