Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 декември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
i ednoto e tocno i drugoto zavisi od situacijata.
so ifeel klimite potocno ja ocituvaat temperaturata vo sobata.
Автоматски споено мислење:


a vo sobata kolku e pocetnata temperatura ?
i ednoto e tocno i drugoto zavisi od situacijata.
so ifeel klimite potocno ja ocituvaat temperaturata vo sobata.
Автоматски споено мислење:


a vo sobata kolku e pocetnata temperatura ?
10-12 stepeni
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Aj vaka jas da prasham..... Poshto nemam nikogash so svoi ochi videno niti prochitano iskustvo od nekoj tuka. Koja klima duva dodeka pravi defrost? Od kaj izleze ovoj muabet?
ima klimi koi koga ke pravi defrost prodolzuva kratko vreme da vrti ventilatorot i toa idi kako da ladi
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Здраво Друштво.
Ве молам за информација.
Имам две Gree Amber klimi - GWH12YD-S6DBA2A/I 3530/4200W
GWH18YE-S6DBA2A/I 5300/5570W

Ненормално влечат снага - помалата од 2600-2700W со пик на старт во 18 минута од вклучувањето до 3250W
- поголемата до маx 21A и не слегува под 3700 W

Дали јас нешто не разбирам како треба да функционираат или не се исправни. Овие вредности се измерени и траат во првиот 1,5 час од вклучување на климите, после тоа само ги исклучувам, каблите за струја се загреани. Мерењето го правам со подесување на греење на 23 степени и вентилатор на auto.

Ве молам за информација.

Благодарам.
@Strelec

Сега трк во фото студио да ти го извадат постов и да си го урамиш
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Aj vaka jas da prasham..... Poshto nemam nikogash so svoi ochi videno niti prochitano iskustvo od nekoj tuka. Koja klima duva dodeka pravi defrost? Od kaj izleze ovoj muabet?
Има клими кои можат да прават дефорст и да дуваат топло. Всушност не ни престануваат да топлат. Ова само во строго одредени услови се случува. Не сакам да трујам сега како што (Услови се: Многу минус, со многу влага, со ниска амбиентална итн)

Еве кај Sharp како е решено. Го има и кај Mitsubishi (FH/LN...)
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
decki... vojnava sto se vodi na forumov ne odi vo prilog na obicnite korisnici.... ne znam koj kako ke me sFati ama ne se potsmevajte ako nekoj malce ke zgresi vo upotreba na istite...razmislete kako se osekaat onie sgto se obrakaat tuka za pomos ili mislenje...a vie so ironija se obrakate... mozete da se obratite kaj adminite da me baniraat ama mislam deka vie "naprednite" da si gi merite na druga tema a ne tuka... izv ako nekoj navrediv....
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
toa ti e odgovorot

vo red mu se klimite 10 stepeni mu e pocetna temeratura
neka stopli na 20-22 nema da mu trosat
Ниту му е одговорот ниту е нормално ниту ништо. После ова цела Gree екипа треба да легнете и да се преправате дека сте умрени.

Хелоууу!! 21А не е мачкина кашлица! Тоа се 4620W
Дечкото кажува дека има загреани кабли и ги гасни од штекер. Што ако е 12 стрепени? Во нормални околности на таква внатрешна температура ќе се мачи, ќе завив, ќе дефростира ама да трга 21А??

Ма дајте ве молам.
Фирмата која владее со климатизацијата на планетава. Кинези! Ниту знаеле, ниту знаат ниту ќе знаат!
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
@Strelec

Сега трк во фото студио да ти го извадат постов и да си го урамиш
amberot 12, na 23stepeni , i auto fan ili 2/3 brzina fan povejke od 800w jas nemam videno eve 2 dena raboti skoro konstantno so 550~600w e sega od tie 23 da krenam na 27/8/30 ke kreni nad 2000w i postepeno kese spusti okolu 1000w a ova da tera taka cas ipola .... ili toa ima nekoj problem ili ima epten golemi gubitoci ako e 10/12stepeni T,vo sobata i nikako ne moze da zatopli, ili pak ako klimata ja koristat samo denski a vecer ja isklucuvaat/
btw sp3s od 01.12 do 14.12 potroseni 139kw deleno na 14denovi =9.92kw na den ili prosek 413w na cas.!
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.907
Здраво Друштво.
Ве молам за информација.
Имам две Gree Amber klimi - GWH12YD-S6DBA2A/I 3530/4200W
GWH18YE-S6DBA2A/I 5300/5570W

Ненормално влечат снага - помалата од 2600-2700W со пик на старт во 18 минута од вклучувањето до 3250W
- поголемата до маx 21A и не слегува под 3700 W

Дали јас нешто не разбирам како треба да функционираат или не се исправни. Овие вредности се измерени и траат во првиот 1,5 час од вклучување на климите, после тоа само ги исклучувам, каблите за струја се загреани. Мерењето го правам со подесување на греење на 23 степени и вентилатор на auto.

Ве молам за информација.

Благодарам.
Najubavo povikaj ovlasten servis da gi proverat ispitaat klimite.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Ниту му е одговорот ниту е нормално ниту ништо. После ова цела Gree екипа треба да легнете и да се преправате дека сте умрени.

Хелоууу!! 21А не е мачкина кашлица! Тоа се 4620W
Дечкото кажува дека има загреани кабли и ги гасни од штекер. Што ако е 12 стрепени? Во нормални околности на таква внатрешна температура ќе се мачи, ќе завив, ќе дефростира ама да трга 21А??

Ма дајте ве молам.
Фирмата која владее со климатизацијата на планетава. Кинези! Ниту знаеле, ниту знаат ниту ќе знаат!
Осигурувачите се 16А, зарем не прегоруваат тие ако повлече 21А?
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
20
Поени од реакции
14
amberot 12, na 23stepeni , i auto fan ili 2/3 brzina fan povejke od 800w jas nemam videno eve 2 dena raboti skoro konstantno so 550~600w e sega od tie 23 da krenam na 27/8/30 ke kreni nad 2000w i postepeno kese spusti okolu 1000w a ova da tera taka cas ipola .... ili toa ima nekoj problem ili ima epten golemi gubitoci ako e 10/12stepeni T,vo sobata i nikako ne moze da zatopli, ili pak ako klimata ja koristat samo denski a vecer ja isklucuvaat/
Јас не му верувам. Членов денес се зачленил, има први два поста денес, и тоа тука... И приметив многу некако се разбира... ПИКОВИ, СТАРТОВИ....

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Осигурувачите се 16А, зарем не прегоруваат тие ако повлече 21А?
i ti si vo pravo ovie sto gi imame se do 16a ili do 3600w nad toa ke kaze overLoad i kese iskluci ...
Автоматски споено мислење:

Јас не му верувам. Членов денес се зачленил, има први два поста денес, и тоа тука... И приметив многу некако се разбира... ПИКОВИ, СТАРТОВИ....

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
i tvojot muabet drzi mesto ....
me provocira napisanoto bidejki go imam istoto i gledam kako se odnesuva ....i covek da ne saka ke napisi toa sto e ...
Автоматски споено мислење:

Najubavo povikaj ovlasten servis da gi proverat ispitaat klimite.
jas dodeka ne vidam sliki/video ne mie verno pa ovie nasive meraci od ali/anhoc itn ..ke ispregorat so 21a i nad 4000w pa na samite pisuva deka do 16a i 3600w merat nad toa overload.!
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ниту му е одговорот ниту е нормално ниту ништо. После ова цела Gree екипа треба да легнете и да се преправате дека сте умрени.

Хелоууу!! 21А не е мачкина кашлица! Тоа се 4620W
Дечкото кажува дека има загреани кабли и ги гасни од штекер. Што ако е 12 стрепени? Во нормални околности на таква внатрешна температура ќе се мачи, ќе завив, ќе дефростира ама да трга 21А??

Ма дајте ве молам.
Фирмата која владее со климатизацијата на планетава. Кинези! Ниту знаеле, ниту знаат ниту ќе знаат!
normalno e mu zadava 13 stepeni plus od kolku vo sobata ,auto fan koj odi na 5ta brzina taka raboti gree. da bese japonska klima ke kalkulirase
amberot ima twinstage kompesori nestokako FH vehz i ne mu eproblem da raboti na maksimum se ladi kompesorot i ne pregreva

eve ti i testovi na nordik modeli imas i amber 9ka

https://www.scanoffice.fi/vttn-testiraportit-ilmalampopumppuvertailu/
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Сега следи делот каде што Gree екипата почнува да сумња дека ова е всушност измислен лик кој е пратен од конкуренцијата да го млати прекрасниот бренд.
Има и друго членови кои го потврдиле ова. На пример @vlavot

Дај друже огласи се атер за членот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom