Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.763
Поени од реакции
6.723
Дали секогаш е подобро да се купи било какво ново отколку проверено, докажано, старо и со 150 000 км начукани во газот? :)
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Се размислувам помеѓу следниве возила : Nissan Almera 2.2 Di 2001 год. ; Fiat Marea 1.9 JTD 2000 год. ; Опел Астра 2.0 di 1999 год. сите се околу 3000 евра .
Некоја препорака или искуство .
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Дали секогаш е подобро да се купи било какво ново отколку проверено, докажано, старо и со 150 000 км начукани во газот? :)
Ново си е ново,да не се лажиме...
Ризикот кај половните коли е огромен.....
Вака барем имаш гаранција некоја година...
Ама пак не значи дека секоја нова кола ќе се погоди....
Секоја кола со среќата.....
Од моја гледна точка..ако иам да речиме 5,6 000 евра за купување кола..подобро би ги дал за некоја половна кола..отколку да зеам некоја нова за 7 000 евра основен модел,со малку опрема....
Сепак....Ако имам доволно пари за нова кола со мотор и опрема каква шо сакам......е тогаш се знае.....нова кола,еден е изборот...
 
Член од
22 мај 2011
Мислења
20
Поени од реакции
7
Лепење на браник?

SKRSEN MI E BRANIKOT OD KOLATA ,KAZETE MI KADE MOZAM KVALITETNO DA GO NAPRAVAM??!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
sakam da prasam vo vrska so akcizive nesto procitav deka od 2012 ke se pokacuvaat t.e ke bidat kako porano i ke se zgolemi cenata na vozilata moze za ova malku da mi kazete i dali e poubavo t.e poeftino k epominam ako zemam polovna kola do 2012 ili posle t.e 6 mesec 2012
Значи да бидиме на чисто: тежнееме да влезиме во Е.У. и како такви, треба да ги укинуваме акцизите и слични срања за увоз на автомобили, и секакви стоки од Е.У. Така да немојте да ве лажел некој дека ќе ги вратат акцизите... можи само да ги намалуваат давачките полека полека.

Дали секогаш е подобро да се купи било какво ново отколку проверено, докажано, старо и со 150 000 км начукани во газот? :)
Дали од еднаш се станва педер? И дали ако е дечко ми педер, јас несум?

Кој ќе ти одговори вака? Треба да кажиш колку пари имаш за давање, за да ја направиме споредбата. Пример попаметно ти е за 40.000 евра да купиш половен Мерцедес E класа стар 3 години со 70-100.000 км, отколку нов C класа. За 7.000 евра, купи си Дачиа Сандеро Stepway и не играј играчки со авто отпадот шо се донесе од Запад...

Се размислувам помеѓу следниве возила : Nissan Almera 2.2 Di 2001 год. ; Fiat Marea 1.9 JTD 2000 год. ; Опел Астра 2.0 di 1999 год. сите се околу 3000 евра .
Некоја препорака или искуство .
Ако ме прашуваш за мотор, од трите би го одбрал JTD како најиздржлив. Ако ме прашуваш како возило, Мареа не би купил никогаш... премногу се едноставни внатре. Така да од трите, јас би одел со Астра.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Кој ќе ти одговори вака? Треба да кажиш колку пари имаш за давање, за да ја направиме споредбата. Пример попаметно ти е за 40.000 евра да купиш половен Мерцедес E класа стар 3 години со 70-100.000 км, отколку нов C класа. За 7.000 евра, купи си Дачиа Сандеро Stepway и не играј играчки со авто отпадот шо се донесе од Запад...

Ако ме прашуваш за мотор, од трите би го одбрал JTD како најиздржлив. Ако ме прашуваш како возило, Мареа не би купил никогаш... премногу се едноставни внатре. Така да од трите, јас би одел со Астра.
А да за 7000 сигурно ќе купи степвеј ... еве ги цените
Stepway 1.6 i - 10.790 €
Stepway 1.5 dCi - 11.740 €

Јас сум за половно а добро ... отколку ново, а за отпад не се сите коли увезени за во отпад нели
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
LEPENJE NA BRANIK SE VRSI VO SERVISI KOI SE OVLASTENI ZA TOA.

ЛЕПЕЊЕ НА БРАНИК СЕ ВРШИ ВО СЕРВИСИ КОИ СЕ ОВЛАСТЕНИ ЗА ТОА.
 
V

Vollstandig

Гостин
Валјда ја “украл“ од дома колата па му треба итно сеа поправка:)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
А да за 7000 сигурно ќе купи степвеј ... еве ги цените
Stepway 1.6 i - 10.790 €
Stepway 1.5 dCi - 11.740 €

Јас сум за половно а добро ... отколку ново, а за отпад не се сите коли увезени за во отпад нели
За 7000 ќе купи обична Сандеро со еко кампањата.

Зато и спомнав, не се сите отпад, ама ако имаш ете да речиме дека 12,000 евра за кола, ново си е ново. Особено новиот Круз/Лансер/Ц3/Астра се доста солидни возила. За тие пари ќе донесиш стварно салам возило од странство, ама од друга страна, со ново не те боли гла за дефекти и мајстори. Еден дефект на возило од 2005 наваму (особено од високите класи како Мерцедес Е, Ауди А6, БМВ 5 и тн) се плаќа... и тоа доста дебело.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
LEPENJE NA BRANIK SE VRSI VO SERVISI KOI SE OVLASTENI ZA TOA.

ЛЕПЕЊЕ НА БРАНИК СЕ ВРШИ ВО СЕРВИСИ КОИ СЕ ОВЛАСТЕНИ ЗА ТОА.
Некогаш е подобро да се воздржи човек од коментари ... кој тоа и кого го овластил за лепење браник јаоој
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
285
Поени од реакции
5
Mi treba (seto ova e za yugo):
-kederi za vratite i za gepekot
-farovi .. ama da ne se od tie turskite so vleguva voda
-osiguraci za tapaciri

Ako nekoj znae kaj mozam da najdam ova i po koja cena .. neka mi pishe fala ! :))
+ imam prashanje ... dali moze na yugoto da se stavat od onie sho se brisacite ko na novite koli ? Fala
 

Kajgana Shop

На врв Bottom