Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.180
Поени од реакции
5.056
Noviov model na Gorenje so R32 freon inverter klima proizveden vo Hisense ima solidna cena kako za 3.5kw inverter klima so grejna mok od 4.0kw toplina
 
Последно уредено:
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
A sto.bi kupuval gorejne koj e samo lepenka brend koga ista cena.e hisens
Абе знаеш дека климе нема друга работа и бара по нетот и само спамува по темата без никаков профит. Ај овие што се прават малоумни за профит некако и можам да ги разберам. Ама климе кој дум тој кум не.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
E kako ne sum bil, vo isti grad zivejme. Klimata e starata Haier, 3,5ka, na R410 freon. Ziveat vo stan, na prizemje vo zgrada gradena pred 8 godini nekade, pVC prozori, 7cm stiropor izolacija na zgradata. Nad niv se gree, do niv ne, dva nadvoreshni zida, pod niv garaza za koli, prazna, nedopraena i nema izolacija nikakva na tavanot od garazata. Stanot e orientacija Jugoistok. Klimata namestena beshe na 24/25/26, menuvaa vo zavisnost od potrebite, a fanot isto taka go menuvaa, te AutoFan, te 2 izduv (klimata ima 3 brzini). Pretivka vmatreshna, tivka nadvoreshna, vo najladnoto mozebi imadhe nekoe brmcenje, ama nishto strashno od toa shto ja nachekav jas nekolku pati. Vnatreshnata e iznenaduvachki tivka i na povisoka brzina, a istoto vazi i za 5,5kata Haier, mnogu tivka vnatreshna ima pri izduv i predpostavuvam deka toa se dolzi na shirokiot otvor shto go ima vnatreshnata edinica kaj fanot i lesno strui vozduhot. Ete, toa e toa shto mozam da go kazam. Za defrosti nemozam da kazam, dotolku ne sum kisnel doma im, ama gi prashuvav za toa babata i dedoto, mi kazaa deka ne zaprimetuvale defrosti, ama ova nemozam so sigurnost da go kazam.

Pa normalno deka se tolku toplotnite zagubi cim uspevala da zagree, Sherloku.
Nisto prodavaj micibushi I takvi slicni sranja I kupvaj Haier.
Zdravo na site
da se nadovrzam na postot na Nkola
Koristam tundra 5.5 vo kukja od 65 kv slabo izolirana(samo stiropor fasada,visoko prizemje,tavan otvoren,dolu podrum i garaza)
smetkite za struja mi se dvizat od 5200 do 5950 najgolemata(prethodno koga se greev na drva idea do 3000)
za tundrata mozam da kazam deka do 0 stepeni e neekonomicna(barem kaj mene posto raboti kako on off klima)podesena na 24 stepena(vo3 brzina,a ima 123 auto i turbo brzini) i vo dnevnata imam stalno 23 stepena,vo spalna varira od 18 do 20
koga bese ladno 2-3 dena so snegot pravese po 4 ili 5 defrosti vo denot,megjutoa koga se topese snegot ili imase magla pravese defrost na tocno 55 minuti(defrostot traese od 3 do 5 min)
za toa kolku trosela samo klimata pojma nemam posto mi e bitna vkupnata smetka a so nea sum zadovolen,posto koga se greev na drva trosev 1,5 kubika drva vo mesecot ako gream 24 casa
sega da se nadopolnam za okolu servis i podrska na energija:
imam problem so ventilatorot na natresnata edinica,vo sred rapota nesto pukna i mislam deka srce ke me stegnese za malce posto sedev pod klimata
vo sred rabota se skrsija perki od ventilatorot i izletaa 4-5 parcinja plastika
ona sto me iritira e deka:se javiv vo energija i im kazav za problemot sto se sluci i nemozeme da se pogodime nikako za termin(posto nivniot servis raboti samo od pon do petok od 8 do 16 casot)a nie drugite rabotime i malce bodolgo
sega treba da cekam letovo koga ke zemam odmor oa da mi smenat ventilator:)
pozdrav
Eve go kvalitetot na tundra
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
817
Поени од реакции
1.296
Ај да си земеме сите по една "ѕидна греалка" што дува топло и ладно, и да ја затвориме темава еднаш и засекогаш


Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Интересно ми делува ова.. Што е ова ? Колку простор загрева ништо не пишува.. И дали може со 500w потрошувачка.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Интересно ми делува ова.. Што е ова ? Колку простор загрева ништо не пишува.. И дали може со 500w потрошувачка.
Незнам, ама не ми се верува зошто 1 греач има 1кw

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Греалките имаат термостат. Не е важно дали се 500-1000-2000-2500в. Исто ќе потрошат ако може да постигнат дадена температура.

Единствено корисно кај послаба греалка е што помалку ја оштетува инсталацијата во објектот.

А најдобро, се разбира инвертер, заради сезонска ефикасност од 400% или повеќе. Башка што и летно време те лади. Е сега поскап е првично, ама зависно од објектот за 1 зима-лето-зима може да ја врати својата инвестиција. Околу 18 месеци. Потоа почнува бесплатно греење.

И секако сега е оптимален период ДА СЕ ИСЧИСТАТ ИНВЕРТЕРИТЕ!!! За после да не се кенка дека не греел, а кутриот целата прашина од станот и воздухот ја собрал во него за ти да не ја дишеш. И после не грее, епа не грее - кутриот не ни дува воопшто - како да грее.

Ајде чистете и не се зезајте.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Nisto prodavaj micibushi I takvi slicni sranja I kupvaj Haier.

Eve go kvalitetot na tundra
Sherlock, 5,5ka od 32000 denari vo 65m2 kukja, slabo izolirana, najgolema smetka mu bila 5950 denari, choekot stoplen. Ne razbrav, ti u stvari ja falish Tundrava ili ova sho se skrshil ventilatorot trebeshe da e negativnoto za Haierot? Probaj stapi vo kontakt so chlenov i prashaj go za update na situacijata da ti prati.

I ne znam zoshto tolku lichno si go svati toa shto baba mi i dedo mi se zadovolni od Haierot, aj da napishev Gree ne chinat, da skoknish, ama vaka pofaliv realno druga klima BEZ da gi spomnam Gree niti bilo koj drug brend i pak se naljuti i pak ne ti chinit. Izvini brat, eve, katastrofa klima e, na nikoj ne mu ja preporachuvam, samo smiri se.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Sherlock, 5,5ka od 32000 denari vo 65m2 kukja, slabo izolirana, najgolema smetka mu bila 5950 denari, choekot stoplen. Ne razbrav, ti u stvari ja falish Tundrava ili ova sho se skrshil ventilatorot trebeshe da e negativnoto za Haierot? Probaj stapi vo kontakt so chlenov i prashaj go za update na situacijata da ti prati.

I ne znam zoshto tolku lichno si go svati toa shto baba mi i dedo mi se zadovolni od Haierot, aj da napishev Gree ne chinat, da skoknish, ama vaka pofaliv realno druga klima BEZ da gi spomnam Gree niti bilo koj drug brend i pak se naljuti i pak ne ti chinit. Izvini brat, eve, katastrofa klima e, na nikoj ne mu ja preporachuvam, samo smiri se.
Vazi WATSON kako Ke kazis neka bidi.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.344
Поени од реакции
3.713
Греалките имаат термостат. Не е важно дали се 500-1000-2000-2500в. Исто ќе потрошат ако може да постигнат дадена температура.

Единствено корисно кај послаба греалка е што помалку ја оштетува инсталацијата во објектот.

А најдобро, се разбира инвертер, заради сезонска ефикасност од 400% или повеќе. Башка што и летно време те лади. Е сега поскап е првично, ама зависно од објектот за 1 зима-лето-зима може да ја врати својата инвестиција. Околу 18 месеци. Потоа почнува бесплатно греење.

И секако сега е оптимален период ДА СЕ ИСЧИСТАТ ИНВЕРТЕРИТЕ!!! За после да не се кенка дека не греел, а кутриот целата прашина од станот и воздухот ја собрал во него за ти да не ја дишеш. И после не грее, епа не грее - кутриот не ни дува воопшто - како да грее.

Ајде чистете и не се зезајте.
Zimo / leto / zimo i potoa besplatno greejne ??? kaj ima taka ???
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Kajgana Shop

На врв Bottom