Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

<K A F E R>

I love my MACEDOIA!
Член од
20 ноември 2010
Мислења
54
Поени од реакции
12
Утре треба да носам на прва регистрација колата е сеа прашањето ми е , дали кје мозе да ја возам дур чекам таблички , дали кје ми дадат некој пробни дур чекам или кје јадам казна ?
Не смееш, да ја возиш, ако сакаш да ја возиш, додека чекаш таблички-редовни/нормални, ќе си извадиш таблици "привремени"- СК ПРОБА, но и тие се наплатуваат исто така, цена не знам....
 
O

Orion.

Гостин
;3911504 напиша:
Не смееш, да ја возиш, ако сакаш да ја возиш, додека чекаш таблички-редовни/нормални, ќе си извадиш таблици "привремени"- СК ПРОБА, но и тие се наплатуваат исто така, цена не знам....
Пробни таблици (привремени) се околу илјада денари
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Утре треба да носам на прва регистрација колата е сеа прашањето ми е , дали кје мозе да ја возам дур чекам таблички , дали кје ми дадат некој пробни дур чекам или кје јадам казна ?
Јас ја возев ама кај што нема да ме приметат џандари :) ама за 2 дена ми дадоа таблици така да не се исплати пробни штознам
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
Проблем со Форд фиеста 2004 година.
При кочење на помала брзина се слуша некое гребење од напред, во мида рекоа дека е лагер на полуосовина. Поправка 5000 плус работна рака и ддв, се на се... многу :) Дали е проблемов сериозен или може да тера така некое време? и колку би било тоа време ? Дали може да оштети нешто друго, и кај би можел да го средам за поевтино ?
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Проблем со Форд фиеста 2004 година.
При кочење на помала брзина се слуша некое гребење од напред, во мида рекоа дека е лагер на полуосовина. Поправка 5000 плус работна рака и ддв, се на се... многу :) Дали е проблемов сериозен или може да тера така некое време? и колку би било тоа време ? Дали може да оштети нешто друго, и кај би можел да го средам за поевтино ?
А може и да те шибаат, колку да си ги оставиш парите.
Провери сепак кај твој познаник - автомеханичар.
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
А може и да те шибаат, колку да си ги оставиш парите.
Провери сепак кај твој познаник - автомеханичар.
Тоа е проблемот, што немам свој автомеханичар :)
Толку ли нема на форумов некој што знае менаханичар за форд ебаго...
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Тоа е проблемот, што немам свој автомеханичар :)
Толку ли нема на форумов некој што знае менаханичар за форд ебаго...
Може и да е до кочниците, дискот или пак добошот.
За тоа не ти требаат автомеханичари што се занимаваат стрикно со форд.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Проблем со Форд фиеста 2004 година.
При кочење на помала брзина се слуша некое гребење од напред, во мида рекоа дека е лагер на полуосовина. Поправка 5000 плус работна рака и ддв, се на се... многу :) Дали е проблемов сериозен или може да тера така некое време? и колку би било тоа време ? Дали може да оштети нешто друго, и кај би можел да го средам за поевтино ?
Јас не верувам ... нека ти проверат на друго место да не е до плочките, шепите или дисковите
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Проблем со Форд фиеста 2004 година.
При кочење на помала брзина се слуша некое гребење од напред, во мида рекоа дека е лагер на полуосовина. Поправка 5000 плус работна рака и ддв, се на се... многу :) Дали е проблемов сериозен или може да тера така некое време? и колку би било тоа време ? Дали може да оштети нешто друго, и кај би можел да го средам за поевтино ?
форд фиеста нема лагер на полусовина... има лагер на тркало, кај што лежи полуосовината т.е. самиот зглоб, а другиот крај влегува во мењач. гребењето може да ти биде од неколку работи:
-точно лагерот на тркало може да биде
-потрошени плочки за кочење
-или нај смешното е да закачува некоја пластика на тркалото, кога кочиш возилото се симиња надоле и таа допира до гума или полуосовина или зглобот...

треба на канал да се види вака на форум неможе да се објасни нити пак да се детектира проблемот. инаку јас имам форд куриер-пикап, кој е уствари комплетно иста форд фиеста, само е направен како товарен.



ова е слика од поновиот, исто како твојата фиеста. јас го имам постариот кој е исто така како постарата фиеста. без оглед нова-стара, подвозјето, предницата, моторите маските ама баш се им е комплетно исто на сите 4. разликата е во заобленоста на хаубата, крилата, фаровите и маските. дури и вратите им се исти, ретровизори бла бла бла...

само кај мајстор... кај живееш... ако си во скопје, пиши ПП да ти договорам или дадам телефонче од еден доста способен механичар...

ако е лагер, не треба да се паничиш, нема да ти расипе ништо во прв момент, ке тераш барем уште 2-3.000 километри, ама ако се плочки е тогаш паничи, зашто го еба дискот на максимум, плус можеш да изгинеш негде ако ти пукне истиот...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Фиеста од 2004 изгледа вака:

14625_a.jpg

далеку е ова од куриерот твој...
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
Тој модел се мислам 2000 година.

или овој од 96 е мислам
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Може ли некој по детално да ми објасни шо значи HDI ..?
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
High-Pressure Direct Injection Diesel

Според мене, помалце бучи од обичниот дизел, или TDI-то.
Помала потрошња, и поголема трајност.

Нека ме поправи некој ако грешам.
 
Член од
4 февруари 2010
Мислења
21
Поени од реакции
0
Zdravo. Imam eden problem potocno dilema...Ne znam za koja kola da se odlucam od ovie dva izbori,
BMW 320d 2002-2003 ili Audi A4 1.9TDI 2002-2003
Ne se razbiram mnogu vo avtomobilve osven so na izgled i dvata mi se favoriti so blaga prednos na BMW-to. No bi sakal malku poprofesionalno mislenje vo vrska so ekonomicnost na odrzuvanje i koj od ovie dva e posiguren taka da kazam vo odnos na motor koj sto sepak se dizel verzija a ne sum zapoznat mnogu so taa problematika ednostavno da dobijam edna paralelna slika za dvata izbori za koj navistina ne znam kako da se odlucam. Molam za pomos dokolku ima nekoj entuzijast ili strucno lice. Vi blagodaram.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom