Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Vo soobr. nezgoda moj prijatel e pricinitel i vinoven, a osteteniot e bez vozacka dozvola i so neregistrirano vozilo no so teski telesni povredi. Pokraj toa sto ke bide obesteten za nematerijalna steta (za telesni povredi) od osiguritelnata kompanija, ke moze li i da podnese privatna tuzba. Advokatot veli deka toj ke bide obesteten od osig. kompanija i tolku. Ne moze dva pati da bara pari koga veke ednas e obesteten. Zatoa vsusnost i se osiguruvame od treti lica. Mislenja ?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
абе другарот твој треба да добие оштета а не тој, што к*р барал на патот без возачка дозвола, регистрација и авто одговорност.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Vo soobr. nezgoda moj prijatel e pricinitel i vinoven, a osteteniot e bez vozacka dozvola i so neregistrirano vozilo no so teski telesni povredi. Pokraj toa sto ke bide obesteten za nematerijalna steta (za telesni povredi) od osiguritelnata kompanija, ke moze li i da podnese privatna tuzba. Advokatot veli deka toj ke bide obesteten od osig. kompanija i tolku. Ne moze dva pati da bara pari koga veke ednas e obesteten. Zatoa vsusnost i se osiguruvame od treti lica. Mislenja ?
Твојот пријател веќе има ангажирано колега инаку ќе ја понудев мојата помош, во конкретниот случај без разлика што оштетениот ќе биде подмирен од осигурителното друштво, доколку оштетениот не е задоволен со тој износ за разликата од исплатениот до бараниот односно со вештачење утврдениот износ може преку суд да го остварува тоа право, и може да бира дали ќе го тужи осигурителното друштво, вашиот пријател или солидарно двајцата, ова не ја исклучува можноста во друга граѓанска постапка вашиот пријател да биде тужен за регрес од страна на осигурителното друштво.
Реално има шанси да се спаси вашиот пријател но, сепак да не зборам на памет затоа што не сум запознат со предметот, веројатно доколку постојат околности кои ќе го ослободат од/ или ја намалат вината на вaшиот пријател во сообраќајната незгода, колегата ќе ги искористи.
Сепак правилно постапил вашиот пријател што ангажирал адвокат, иако мој совет до секој е доколку се најде во иста ситуација да не брза веднаш да дава исказ на лице место туку да повика адвокат прво да се консултира и тек тогаш да даде изјава и да потпишува записник, оти после вакви ситуации се случуваат.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
абе кој ги пишувал закониве имал ли барем малку памет во тоа главата, со самото тоа што излегол на пат да вози нерегистрирано возило па и без возачка дозвола треба да ги губи сите права да добие оштета и на возило и за себе бидејќи

-едниот платил: лекарско, обука за возач, полагал испити и на крај добил возачка, поминал каков таков технички преглед на возилото, платил минимум автоодговорност и регистрација
-другиот само земал возило без ништо од претходно набројаното и шибај по патишта како да се од на татко му имањето и сега тој прав и уште оштета да добие.

вакви нелогичности еден куп имаме во законите и се направени со цел да се мзат пари од народот по основи на тужби, рочишта, адвокати...

ако на другарот на членот му наплатат макар и судски трошоци еден нормален нема во државава и подобро сите да се откажеме и од осигурувања и од полагања вадење или продолжување на возачките бидејќи вака излегува дека не ни се ни потребни.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.717
Поени од реакции
1.469
Во која држава живееме незнам. Ми пресекоа пат на автопат за да избегнам свртев десно по клучката кај кадино ама искочив во спротивен правец и ко за беља ме начека полиција и ме казни за возење во спротивен правец. Полицаецот еден дрзок и арогантен несакаше да ме ни слушне. Наводно за ова нема негативни поени и треба да си платам 300 евра или 150 во рок од 8 дена. Ќе им ги платам само ме интересира по кој курс се сметаат еврата .
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.707
Во која држава живееме незнам. Ми пресекоа пат на автопат за да избегнам свртев десно по клучката кај кадино ама искочив во спротивен правец и ко за беља ме начека полиција и ме казни за возење во спротивен правец. Полицаецот еден дрзок и арогантен несакаше да ме ни слушне. Наводно за ова нема негативни поени и треба да си платам 300 евра или 150 во рок од 8 дена. Ќе им ги платам само ме интересира по кој курс се сметаат еврата .
Сакаш да кажеш дека СИ ВОЗЕЛ НА АВТОПАТ ВО СПРОТИВЕН ПРАВЕЦ ( без разлика од кои причини) и уште полицаецот бил “дрзок и арогантен“ ???
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Во која држава живееме незнам. Ми пресекоа пат на автопат за да избегнам свртев десно по клучката кај кадино ама искочив во спротивен правец и ко за беља ме начека полиција и ме казни за возење во спротивен правец. Полицаецот еден дрзок и арогантен несакаше да ме ни слушне. Наводно за ова нема негативни поени и треба да си платам 300 евра или 150 во рок од 8 дена. Ќе им ги платам само ме интересира по кој курс се сметаат еврата .
Јас во затвор би те ставил доколку сум полицаец и те фатам на автопат во спротивен правец да возиш.

Не знам како толку лесно си поминал само со 150 евра...дури ни возачката не ти ја земале.

Знаеш ли дека можеш да убиеш некој така...па уште и зачуден си. :tapp:
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Во која држава живееме незнам. Ми пресекоа пат на автопат за да избегнам свртев десно по клучката кај кадино ама искочив во спротивен правец и ко за беља ме начека полиција и ме казни за возење во спротивен правец. Полицаецот еден дрзок и арогантен несакаше да ме ни слушне. Наводно за ова нема негативни поени и треба да си платам 300 евра или 150 во рок од 8 дена. Ќе им ги платам само ме интересира по кој курс се сметаат еврата .
За да избегнеш си свртел десно ? А не си можел да закочиш? сакаш да кажеш дека полесно ти беше со таа брзина да фатиш кривина десно одколку да закочиш и застанеш настрана ?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Во која држава живееме незнам. Ми пресекоа пат на автопат за да избегнам свртев десно по клучката кај кадино ама искочив во спротивен правец и ко за беља ме начека полиција и ме казни за возење во спротивен правец. Полицаецот еден дрзок и арогантен несакаше да ме ни слушне. Наводно за ова нема негативни поени и треба да си платам 300 евра или 150 во рок од 8 дена. Ќе им ги платам само ме интересира по кој курс се сметаат еврата .
Оди во било која пошта и прашај, наједноставно е таму плаќањето.
Овде имаш примерок за уплатница. После со копија од уплатницата оди во најблиска полициска. Само провери по кој член те имаат казнето да не ти следи и забрана за возење.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.443
најверојатно се работи за оваа клучка и смртно ме занима како успеал у еднонасочна да се бутне
значи треба скроз да застанеш за да фатиш агол за контра да влезеш
алал му вера



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.717
Поени од реакции
1.469
За да избегнеш си свртел десно ? А не си можел да закочиш? сакаш да кажеш дека полесно ти беше со таа брзина да фатиш кривина десно одколку да закочиш и застанеш настрана ?
Не возев брзо воопшто .
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
И зошто си продолжил да возиш во спротивна насока, наместо за закочиш ако по твое не си возел брзо?




Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Во која држава живееме незнам. Ми пресекоа пат на автопат за да избегнам свртев десно по клучката кај кадино ама искочив во спротивен правец и ко за беља ме начека полиција и ме казни за возење во спротивен правец. Полицаецот еден дрзок и арогантен несакаше да ме ни слушне. Наводно за ова нема негативни поени и треба да си платам 300 евра или 150 во рок од 8 дена. Ќе им ги платам само ме интересира по кој курс се сметаат еврата .
Среќа твоја што си се снашол и си реагирал на време. Не му ја запамти таблицата на тој што ти пресече пат?
Полицаецот требал да те сослуша, обично така се понашаат. Ако сакаш да истераш правда, судијата е должен да те сослуша
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.707
Среќа твоја што си се снашол и си реагирал на време. Не му ја запамти таблицата на тој што ти пресече пат? Полицаецот требал да те сослуша, обично така се понашаат. Ако сакаш да истераш правда, судијата е должен да те сослуша
Тибам менталитетот што го имаме....Абе свесни сте што зборувате ?

Овој едниот ВОЗИ ПО АВТОПАТ ВО СПРОТИВЕН ПРАВЕЦ ! Патем смислува некое полуретардирано објаснување за да си ја оправда својата глупост. Уште наоѓа замерка дека полицијата што го запрела била арогантна.... Овој другиот го советува како “да истера правда“....

Не знм дали некои од вас разбира колку лесно можел да направи сообраќајка со смртни последици. Тоа што некој пресекол пат не ја намалува воопшто глупоста. И после тоа возел уште 100-200 метри најмалку....За каква правда зборите ?
Среќа било што го запрела полиција. Да се прашувам јас - треба да му се земе возачката и би го пратил повторно да полага....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom