Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
10 ноември 2018
Мислења
7
Поени од реакции
5
Мислење за рено меган 2? Барам од постарите модели со оглед на тоа дека имам пократок џеб, а воедно може да ми препорачате некое возило околу 2000€/>90кс.
П.с. Да знам дека се поскапи меганите ама спремен сум да дадам повеќе доколку знам дека колата е тип топ.
П.п.с стварно ме бунат меганиве бидејќи многу има варираат цените на продажба(~2000€ за кола од иста година) ама многу ми се симпатични
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Дечки, искуства со Алфа Ромео 147 2003 година?
Гледам и @gjoko-mkd има слична или иста па ако сака да сподели нешто.
Фала ви.

Прегледај го приврзокот 217768
Ако поминуваш низ Кичево пиши ПП...ќе ти дадам број од телефон, ќе ти објаснам што и како околу Алфите, пробај ја мојата...види каква е вожњата.....
 
Член од
8 септември 2019
Мислења
51
Поени од реакции
118
Ако поминуваш низ Кичево пиши ПП...ќе ти дадам број од телефон, ќе ти објаснам што и како околу Алфите, пробај ја мојата...види каква е вожњата.....
Фала ти на покана. Сè уште се мислам дали да му вртам на човеков за да ја видам Алфата и ако е сè во ред да ја купам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Praxis (пар мислам околу 600 идат на Лукоил) vs Wurth (пар 1000ка мислам се во Лукоил) vs Magneti Marelli (пар 1200 денари) бришачи или дај препорачајте друг бренд до кај 1500 што ќе траат барем 3 години, зедов пред 4 месеци само гумици од Автолидер во Чаир и се направија партал и не планирам таков чкарт да купам повторно.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Поло 2004 произведено, 2005 прва регистрација. Фул опрема, гаражирана, на изглед вака зачувана, сменети неколку делови, 4 пара нови гуми летни и зимски, дали вреди за 3000 евра или ќе можат да најдат за помалку?

Да нагласам дека сопственикот им е познат, знаат како ја има возено и одржувано.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Praxis (пар мислам околу 600 идат на Лукоил) vs Wurth (пар 1000ка мислам се во Лукоил) vs Magneti Marelli (пар 1200 денари) бришачи или дај препорачајте друг бренд до кај 1500 што ќе траат барем 3 години, зедов пред 4 месеци само гумици од Автолидер во Чаир и се направија партал и не планирам таков чкарт да купам повторно.

Нема бришачи што ќе траат 3 години, особено ако возиш повеќе или колата не ти е гаражирана. Не троши пари за џабе земи од тие по 150 ден што се парче на лукоил и кога ќе почнат да оставаат линии и да шкрипат смени ги. Во никој случај не се исплати да дадеш 20 или 30 евра за бришачи...сигурно нема 10 пати повеќе да траат од овие што се 150 ден еден.

Тие што им траат бришачите по пет години или прават по 2000 км годишно (од кој 20 км во дожд) или пак и партал да се бришачите не им смета.
Автоматски споено мислење:

Мислење за рено меган 2? Барам од постарите модели со оглед на тоа дека имам пократок џеб, а воедно може да ми препорачате некое возило околу 2000€/>90кс.
П.с. Да знам дека се поскапи меганите ама спремен сум да дадам повеќе доколку знам дека колата е тип топ.
П.п.с стварно ме бунат меганиве бидејќи многу има варираат цените на продажба(~2000€ за кола од иста година) ама многу ми се симпатични
На меганите им варираат цените оти зависи со каков систем се дизелите. Ако се со Сименс дизни цената им е пониска, зошто тешко и скапо се репарираат. Дизел не би ти препорачал да земеш секако зошто големи се шансите дека има некој проблем колата и затоа ја продаваат т.е. ко им кажале колку треба да дадат за да ги средат ти е фамозни дци дизни косата му побелела...

Види некој бензинец појак (1.6 и нагоре) на кој ќе му ставиш плин.

Инаку каросериски се доста здрави и не корозираат.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Praxis (пар мислам околу 600 идат на Лукоил) vs Wurth (пар 1000ка мислам се во Лукоил) vs Magneti Marelli (пар 1200 денари) бришачи или дај препорачајте друг бренд до кај 1500 што ќе траат барем 3 години, зедов пред 4 месеци само гумици од Автолидер во Чаир и се направија партал и не планирам таков чкарт да купам повторно.
јас земав од продавницата во гаражата на Ситимол, досега 1 година не ми чкрипеле и добро бришат. Можда случајно ми се погодиле, не знам. На фирма или цена не се сеќавам ако одиш натаму можеш да прашаш. Бев прееска, не знаев дека си постирал, ќе прашав. Е кога ќе поминат 3 години, пак ќе пишам какви се, ако издржат :ROFLMAO:
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Praxis (пар мислам околу 600 идат на Лукоил) vs Wurth (пар 1000ка мислам се во Лукоил) vs Magneti Marelli (пар 1200 денари) бришачи или дај препорачајте друг бренд до кај 1500 што ќе траат барем 3 години, зедов пред 4 месеци само гумици од Автолидер во Чаир и се направија партал и не планирам таков чкарт да купам повторно.
Ако не се проблем самите бришачи, да е испукана пластиката на држачите или искривени не гледам потреба да ги менуваш цели, јас никогаш немам цел бришач купено тие што си се на колите само гумици МИ менуваат немам нерви за тоа. Во бт за автоделови што се продавниците ми ги менуваат, графитни ги викаат. Не памтам дури ни цената зошто одамна ги менував 3 год сигурно ќе издржат овие.
Автоматски споено мислење:

Поло 2004 произведено, 2005 прва регистрација. Фул опрема, гаражирана, на изглед вака зачувана, сменети неколку делови, 4 пара нови гуми летни и зимски, дали вреди за 3000 евра или ќе можат да најдат за помалку?

Да нагласам дека сопственикот им е познат, знаат како ја има возено и одржувано.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Прв газда? Километри? Мотор?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
Praxis (пар мислам околу 600 идат на Лукоил) vs Wurth (пар 1000ка мислам се во Лукоил) vs Magneti Marelli (пар 1200 денари) бришачи или дај препорачајте друг бренд до кај 1500 што ќе траат барем 3 години, зедов пред 4 месеци само гумици од Автолидер во Чаир и се направија партал и не планирам таков чкарт да купам повторно.
од вурт не сум задоволен а ги купив 400ден парче на лукоил, некако потврда е гумата
јас сум задоволен од овие
ги имаш во меркур и самад


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.362
Поени од реакции
38.336
Јас имам Praxis, не се лоши после 2 години. Гумата не е како порано кога беа нови но бркаат работа и бришат солидно.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Брисачи кој бара да купи и 5-6 години да не се замара,ке си купи hella од ото трејд кај мавровка.Ке прежалите 1200-300 ден ама гајле да се немало
Автоматски споено мислење:

Може и bosch,7 години без никаков проблем ме служеа на астра г и на мраз и на снег и на пекол сонце
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Брисачи кој бара да купи и 5-6 години да не се замара,ке си купи hella од ото трејд кај мавровка.Ке прежалите 1200-300 ден ама гајле да се немало
Автоматски споено мислење:

Може и bosch,7 години без никаков проблем ме служеа на астра г и на мраз и на снег и на пекол сонце
I jas koristam bosch aerotwin, gi menjam godisno, i starite gi cuvam ko rezerva za u iten slucaj. Gi plakjam okolu 20 funti(sho e okolu 1400 den). Sigurno bi traele dolgo vreme, ali kaj mene 80% od vremeto vrne i vozam okolu 25000km godisno pa zatoa gi menjam godisno.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Нема бришачи што ќе траат 3 години, особено ако возиш повеќе или колата не ти е гаражирана. Не троши пари за џабе земи од тие по 150 ден што се парче на лукоил и кога ќе почнат да оставаат линии и да шкрипат смени ги. Во никој случај не се исплати да дадеш 20 или 30 евра за бришачи...сигурно нема 10 пати повеќе да траат од овие што се 150 ден еден.

Тие што им траат бришачите по пет години или прават по 2000 км годишно (од кој 20 км во дожд) или пак и партал да се бришачите не им смета.
Автоматски споено мислење:



На меганите им варираат цените оти зависи со каков систем се дизелите. Ако се со Сименс дизни цената им е пониска, зошто тешко и скапо се репарираат. Дизел не би ти препорачал да земеш секако зошто големи се шансите дека има некој проблем колата и затоа ја продаваат т.е. ко им кажале колку треба да дадат за да ги средат ти е фамозни дци дизни косата му побелела...

Види некој бензинец појак (1.6 и нагоре) на кој ќе му ставиш плин.

Инаку каросериски се доста здрави и не корозираат.
Јас немав сменето на колава 6 години, оригинал беа ставени Бош и тоа некој поскап модел со аеро динамична пластика и сите ѕунѕурки од претходниот газда од Италија, бришачите беа камен минав околу 60 000 со нив, а претходно не ни знам кога биле ставени, последната година почнаа да ми замачкуваат и затоа ги сменив. Сменив само гумици графитни од Autolider во Чаир 220 денари две гумици, не издржаа ни пола година и едвај два пати дожд. Гаражирана беше првите 3 години кај мене, после тоа и јас надвор ја паркирав, али одржувам чиста шофершајбна и самите брисачи ги минувам со крпа кога ја перам колата.
Затоа и барам сега и поскапи некои со кои ќе минам барем 2-3 години и да сум раат.
Автоматски споено мислење:

јас земав од продавницата во гаражата на Ситимол, досега 1 година не ми чкрипеле и добро бришат. Можда случајно ми се погодиле, не знам. На фирма или цена не се сеќавам ако одиш натаму можеш да прашаш. Бев прееска, не знаев дека си постирал, ќе прашав. Е кога ќе поминат 3 години, пак ќе пишам какви се, ако издржат :ROFLMAO:
Овие да не си ги зел, другар мој знам дека ги зеде овие пред околу година дена.
Автоматски споено мислење:

Ако не се проблем самите бришачи, да е испукана пластиката на држачите или искривени не гледам потреба да ги менуваш цели, јас никогаш немам цел бришач купено тие што си се на колите само гумици МИ менуваат немам нерви за тоа. Во бт за автоделови што се продавниците ми ги менуваат, графитни ги викаат. Не памтам дури ни цената зошто одамна ги менував 3 год сигурно ќе издржат овие.
Автоматски споено мислење:


Прв газда? Километри? Мотор?
Така и сменив оваа пролет и пишман сум, квалитет катастрофа, графитни 220 денари пар али се распаднаа уште дожд невидено.
Автоматски споено мислење:

Брисачи кој бара да купи и 5-6 години да не се замара,ке си купи hella од ото трејд кај мавровка.Ке прежалите 1200-300 ден ама гајле да се немало
Автоматски споено мислење:

Може и bosch,7 години без никаков проблем ме служеа на астра г и на мраз и на снег и на пекол сонце
Имаше два модели банана и не знам како ги рече другите кај него, ама не ја знаев фирмава и ми беше шубе да ги земам, баш пред некој ден ги гледав. Едниот модел беа по 290 парче, а другиот демек подобар иста фирма хела околу 600ки парче.
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Praxis е кинески бренд,така да не си играјте играчки да мењате на секои 6 месеци.Еден пица сендвич у Енрико е 250 ден да га ебем
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Аутолукс гледам имаат многу модели на Бош, има дури и некои поефтини (не аеротвин туку другите модели), да не земал некој од кај нив, чудно ми е оригинал за овие цени што се на страната.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom