Фудбалски/трансфер дискусии

Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.010
Де Геа е киксер*. Одличен голман, со можеби најдобриот рефлекс во светот моментално. Но прима глупи голови, комуникација со одбрана 0, нафрлени топки му се дешава да плива у празно или да изгуби дуел.
Тоа никогаш нема да го искорени. А дека бранел секакви топки тоа е точно. А кога ќе прими гол некој шашав, му се простува ради добрите партии од претходно, што е голема грешка. Најнеблагодарна позиција е, но секоја грешка на голманот по која следува гол е неопростива.

Нит Алисон, нит Едерсон, ни Љорис не прават грешки од таков тип. Може ќе прими гол по земја дека нема да ја стигне или лошо ќе ја процени, ама да му паѓа од раце, да плива у празно, или да не покрива негова статива, не верувам дека им се дешава толку често како на него. А сите овие заедно немаат толку добар рефлекс како него. Предност плус пред овие тројца му е што брани и со нозе (дали му е од ракомет или од футсал како мал коа бил не знам , бидејќи тоа не се карактеристични фудбалски одбрани, но браво!).Цел свет се пали на неговите одбрани пошто се спектакуларни, ама на долги патеки, не е нешто многу посебен. И сам кажа дека ве коштал бодови минатата сезона, а ќе ве кошта и оваа ако продолжи така. :) Дали не му се брани за Јунајтед, или не му се брани воопшто, не можам да знам.
Не зборам кога одбраната на Јунајтед е ужас. Ете и со Шпанија на СП, а и на некоја од квалификациите бил мизерија. Не може "најдобриот" голман на светот да му биде резерва на пацер како што е Кепа!

*Киксер е некој што ќе го фати невозможното, ќе брани све и свашта, а ќе прими глуп гол на прва статива, или ќе му се мавне од рака и ќе влезе у гол.

Типови на такви голмани што моментално ми текнуваат во ПЛ биле Кариус, Гомес, Лено.
(Не го споредувам Де Геа со нив, кажувам на што мислам кога некој е киксер)
Ако Љорис нема примано еден куп глупи голови по негова вина, не знам кој друг има.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.914
Nema golman sto ne primil ponekogas takov evtin gol.... Ali DE Gea poise gi ima izvadeno od gomna man ju otkolku sto gi kostal bodovi.. lani bea site sranje igraci na utd, kratoo vi e pamtenketo od pred 2 sezoni koa branese sve sivo i divo pogotovo so Sevilja ili so koj bese spanska ekipa u LE...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.902
Поени од реакции
16.213
Де Геа е киксер*. Одличен голман, со можеби најдобриот рефлекс во светот моментално. Но прима глупи голови, комуникација со одбрана 0, нафрлени топки му се дешава да плива у празно или да изгуби дуел.
Тоа никогаш нема да го искорени. А дека бранел секакви топки тоа е точно. А кога ќе прими гол некој шашав, му се простува ради добрите партии од претходно, што е голема грешка. Најнеблагодарна позиција е, но секоја грешка на голманот по која следува гол е неопростива.

Нит Алисон, нит Едерсон, ни Љорис не прават грешки од таков тип. Може ќе прими гол по земја дека нема да ја стигне или лошо ќе ја процени, ама да му паѓа од раце, да плива у празно, или да не покрива негова статива, не верувам дека им се дешава толку често како на него. А сите овие заедно немаат толку добар рефлекс како него. Предност плус пред овие тројца му е што брани и со нозе (дали му е од ракомет или од футсал како мал коа бил не знам , бидејќи тоа не се карактеристични фудбалски одбрани, но браво!).Цел свет се пали на неговите одбрани пошто се спектакуларни, ама на долги патеки, не е нешто многу посебен. И сам кажа дека ве коштал бодови минатата сезона, а ќе ве кошта и оваа ако продолжи така. :) Дали не му се брани за Јунајтед, или не му се брани воопшто, не можам да знам.
Не зборам кога одбраната на Јунајтед е ужас. Ете и со Шпанија на СП, а и на некоја од квалификациите бил мизерија. Не може "најдобриот" голман на светот да му биде резерва на пацер како што е Кепа!

*Киксер е некој што ќе го фати невозможното, ќе брани све и свашта, а ќе прими глуп гол на прва статива, или ќе му се мавне од рака и ќе влезе у гол.

Типови на такви голмани што моментално ми текнуваат во ПЛ биле Кариус, Гомес, Лено.
(Не го споредувам Де Геа со нив, кажувам на што мислам кога некој е киксер)
Од кај го извади па Кепа пацер
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.499
Поени од реакции
80.588
"If I waited until the last moment, it's because I had an ace up my sleeve," Nara told Argentine show Morfi Telefe. "Nobody knew, not even the kids. Mauro packed a small suitcase and left the rest to me.

"The kids go to school in Italy, so we'll live between Milan and Paris. Of the three options we had, PSG was the worst for me, because I have to go back to live in Milan with the kids.

"But I thought of what was best for him. There were many important Italian clubs who wanted him and it would've been easier."

Најлош избор бил ПСЖ за Ванда... очекувајте драми и во иднина :icon_lol:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.902
Поени од реакции
16.213
"If I waited until the last moment, it's because I had an ace up my sleeve," Nara told Argentine show Morfi Telefe. "Nobody knew, not even the kids. Mauro packed a small suitcase and left the rest to me.

"The kids go to school in Italy, so we'll live between Milan and Paris. Of the three options we had, PSG was the worst for me, because I have to go back to live in Milan with the kids.

"But I thought of what was best for him. There were many important Italian clubs who wanted him and it would've been easier."

Најлош избор бил ПСЖ за Ванда... очекувајте драми и во иднина :icon_lol:
Колкава возраст им се децата ?
Синкир само Ванда е со деца шо мора да се сели, туку ќе го пушти овој во Париз и ќе си копа очи таа во Италија :)
Тие се селат во Јапонија, Катар и Америка за Париз и било проблем на госпожата.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Колкава возраст им се децата ?
Синкир само Ванда е со деца шо мора да се сели, туку ќе го пушти овој во Париз и ќе си копа очи таа во Италија :)
Тие се селат во Јапонија, Катар и Америка за Париз и било проблем на госпожата.
Да ама си знаеш и сама дека во женскиот ген е да се глуми жртва на секое :)
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Види го папучаров ццц

Ова е навредливо за ПСЖ, без разлика каков играч добиле. Треба и тука да го заковаат на клупа.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.902
Поени од реакции
16.213
Има 5 деца, 3 од Макси Лопез, 2 од Икарди + моментално е бремена... најстарото дете има моментално 10 години.
Да, видов пред малку, буквално секое летенце детенце :)
Обично на сите фудбалери децата им учат во приватни училишта па не гледам проблем тука али Ванда е позната по драмите така и овој пат ќе изиграва жртва и ќе се лигави по телевизии како и недостигал сопругот, децата биле тажни бла бла бла ...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.902
Поени од реакции
16.213
Па нека ги остави децата кај Макси и така потпиша со Кротоне.
Имаше изјавено Макси дека не му дозволувале ни да ги гледа ни да ги слуша на телефон, не сакал да право тензии Макси и затоа стоел настрана.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.504
Имаше изјавено Макси дека не му дозволувале ни да ги гледа ни да ги слуша на телефон, не сакал да право тензии Макси и затоа стоел настрана.
Ако е тоа така тогаш е комплетен идиот. Заслужил да го остави за другар доколку е без карактер!
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.036
Поени од реакции
106.833
Имаше изјавено Макси дека не му дозволувале ни да ги гледа ни да ги слуша на телефон, не сакал да право тензии Макси и затоа стоел настрана.
I sosema slucajno taa izjava se pojavi vo javnosta koga ustvari i pocnaa problemite na Ikardi vo Inter, negde fevruari mesec. "slucajno"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom