Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
D

Deleted member 12196

Гостин
а по влезот во НАТО , нека се прогласи комбинирана техничка влада до избори на пролет
Влезот во НАТО ќе биде проблематичен. Тешко ќе го добиеме годинава. Може да се пролонгира до пролет. Потоа сто дена пржинска влада... дојде терминот за редовни избори.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
Влезот во НАТО ќе биде проблематичен. Тешко ќе го добиеме годинава. Може да се пролонгира до пролет. Потоа сто дена пржинска влада... дојде терминот за редовни избори.
не би требало ако не се направи некоја покрупна глупост..

https://www.libertas.mk/germaniјa-јa-zavrshi-postapkata-za-ratifikacziјa-na-protokolot-za-pristap-na-rsm-vo-nato/
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Од кога толку фактор у новинарството стана Љупчо од Глишиќ?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
не би требало ако не се направи некоја покрупна глупост..

https://www.libertas.mk/germaniјa-јa-zavrshi-postapkata-za-ratifikacziјa-na-protokolot-za-pristap-na-rsm-vo-nato/
Има и неколку актуелни проблеми кои дополнително ја пролонгираат ратификацијата. Пред се Италија и Шпанија со најавени предвремени избори. Со таква нестабилна политичка ситуација тешко дека на дневен ред ќе биде приоритетна ратификацијата.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.322
Поени од реакции
3.172
SDSM se vo sloboden pad momentalno. Vcera im beshe mozebi najodvazenata shansa da se iscistat so toa sto ke bea podadeni nekolku ostavki od klucni lica vmesani vo 'Reket'. Namesto toa oni odlucija da vnesat nova neisprljana krv vo prikaznata ala grujo
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Bez da ja znam Grouper.mk mi lici eptem na poznatiot Portal Groupon, so ime pa i zelenata boja, pa i izgledot na sajtovite im se slicni.

Ako ova e uspesna biznis-licnost ne znam. Krades nesto i go implementiras Doma. Za toa ne treba nekoe visoko znaenju tuku dobar oset, sto ocigledno ima. Inace ovie portali od licno iskustvo od nisto pravat nesto im ja davaat infrastrukturata na tie sto nudat popusti i im pravat do nekade reklama. Od druga strana em baraat dobar popust od redovnata Cena pa i 30% provizija od sekoja brodazba cuvaat. Nisto slozeno zatoa i ne znam kolku e spremna da vodi takvo tesko ministerstvo.
Може се повтарам, не видов дали некој ти има одговорено, но:
1.Групер е откупена франшиза(или откупен дел од брендот, така нешо беше) од Амерички Стартап. Не е крадено па имплементирано.
2.Треба добро знаење и пратење на пазар, а со самото тоа што има добар осет, ја прави успешен бизнисмен.
3.Секој бренд кај нас што успеал, е проследен со коментар „ништо посебно“, курташак е, и ја можам. Не брат, неможеш..
4. Кој според тебе треба да води министерство? Не дека ја бранам, ама стварно жената има искуство, огромно искуство, школувана е, доктор е т.е, член на асоцијација на е-трговија... Па Тевдовски да не е боље министер? Од професор, министер стана не ме јеби. Не значи дека ако си добар по учебник, ќе бидеш добар и во пракса.

До сега, голем број што застанале на некаква позиција, имале 0% искуство, партиски послушници со завршен факултет и некои сертификати што врска си немаат.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
не би требало ако не се направи некоја покрупна глупост..

https://www.libertas.mk/germaniјa-јa-zavrshi-postapkata-za-ratifikacziјa-na-protokolot-za-pristap-na-rsm-vo-nato/
На ова мислев. @santelli ми го зеде зборот од уста.
Има и неколку актуелни проблеми кои дополнително ја пролонгираат ратификацијата. Пред се Италија и Шпанија со најавени предвремени избори. Со таква нестабилна политичка ситуација тешко дека на дневен ред ќе биде приоритетна ратификацијата.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
имаат право според некои твои толкувања.
А зошто да немаат право да гласаат? Имаат право како и сите други државјани на МК.
Автоматски споено мислење:

Таа грешка му се враќа од глава и нему и на сопартијците му негови, кои Зоки ги гони непрекидно...

Новинарот Дарко Јаневски практично прв ја „провали„ неуставноста од тогаш (пред 4.г) тазе озаконетото СЈО.
Таа грешка на сите ни се врати, со обезличена држава. А башка што тоа е обврска на обвинителството, за уцена се одговара, особено за премиер.
Тодор Петров има поднесено преставка до Уставен Суд. Ама, некој им рекол „да не ја чепкаат“, очигледно.
Автоматски споено мислење:

Влезот во НАТО ќе биде проблематичен. Тешко ќе го добиеме годинава. Може да се пролонгира до пролет. Потоа сто дена пржинска влада... дојде терминот за редовни избори.
Мислам дека нема да се овие работи пречка.
Автоматски споено мислење:

4. Кој според тебе треба да води министерство? Не дека ја бранам, ама стварно жената има искуство, огромно искуство, школувана е, доктор е т.е, член на асоцијација на е-трговија... Па Тевдовски да не е боље министер? Од професор, министер стана не ме јеби. Не значи дека ако си добар по учебник, ќе бидеш добар и во пракса.
Искуството и е никакво за министер за финансии. Групер е далеку од министерство за финансии. Сосема друга работа.
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Владата части кафе. Колку толку, кој ти ги дава?
Автоматски споено мислење:

Вистина ли е ова? Дошла некоја делегација о го покриле сонцето во црквата:

Оригинал:
Прегледај го приврзокот 215739

Северџанистан:
Прегледај го приврзокот 215740
Ова треба да се извади без да ти каже некој.

Предлагам за Труд и Социјала да ги стават Андреј и Панчо од ДНК.
Многу се трудат и како миџети се вистински социјални феномени.
 
Последно уредено:

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839

Полошо него шо се мислеше штом Газда Кочо влезе во равенката, освен афери ништо друго не се виде од мега гига успешниот претприемач, научник и политичар :icon_lol:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Ова треба да се извади без да ти каже некој.

Предлагам за Труд и Социјала да ги стават Андреј и Панчо од ДНК.
Многу се трудат и како миџети се вистински социјални феномени.
Ete tepih stavile

Gesendet von meinem SM-G960F mit Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Полошо него шо се мислеше штом Газда Кочо влезе во равенката, освен афери ништо друго не се виде од мега гига успешниот претприемач, научник и политичар
Jeзда е штракната женава ама во право е. Тевдо иако беше промашај, не му идеше по газот на Анѓушев и затоа изеде клоца.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
628
Поени од реакции
1.916

Полошо него шо се мислеше штом Газда Кочо влезе во равенката, освен афери ништо друго не се виде од мега гига успешниот претприемач, научник и политичар :icon_lol:
Првпат у кариера нешто паметно да каже габоров.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
Jeзда е штракната женава ама во право е. Тевдо иако беше промашај, не му идеше по газот на Анѓушев и затоа изеде клоца.
Тевдовски во споредба со сите останати министри бил буквално Мајка Тереза, згора на ова човекот се обиде да имплементира легислатива и да води политика складно на неговите идеолошки убедувања и она шо го пропагираше предизборно, а тоа тешко оди во државни институции каде мнозинството се партиски апаратчици кои не еб*ваат ниту легислатива ниту регулатива и се потпираат исклучиво на штапски директиви. Треба екипа која може да функционира и да издржи некое време во таква непријателска средина, први да расчисти внатре па тек потоа да се бави со нешто друго. Секој поинаков пристап е осуден на пропаст.

Инаку кога сме кај неуспех, ете Тевдо промовираше некои свои политики, кои не беа ни успешни ама ни неуспешни, е сеа Газда Кочо шо друго има промовирано освен корупциски скандали ме интересира, да не го пцујам сега овде?

Првпат у кариера нешто паметно да каже габоров.
Ви се мешаат поимите, тоа шо претходно го кажуваше Најчевска, не ви одговараше на партиската агенда, па беше глупаво, сега ви оди во прилог критиката па кажаното е паметно. Проѕирни сте до немај каде.

Во контекст на ова, исто така многу е погрешно шо се користи терминот неопределни или неутрални, шо апсолутно нема врска, не се тоа аполитични луѓе, напротив, само не сакаат да избираат едни наспроти други апаши, многу е едноставно.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom