Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Kosta Petrov potpretsedatel na sdssm.

Covek sho bese tolku na vrv, sho eve sega go gledame na samoto dno.
Поголемо дно од Коста Петров се само тие што му купиле книга. На толку бестселери, на толку ликнати книги по торенти, на толку сајтови за симнување книги... да купиш книга од Коста Петров...
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.297
Поени од реакции
45.882
Kosta Petrov potpretsedatel na sdssm.

Covek sho bese tolku na vrv, sho eve sega go gledame na samoto dno.
Self-help гуру на позција е баш тоа што требаше за да комплетира сликата за општествово.
Го разбирам моментот од говна да се вадиш со свежи, некомпромитирани ликови што треба као да донесат нова енергија , ама ова сигурно не е тој лик.
ВМРО може како одговор на ова, оној Кајшаров да го драфтува и да почне битката на лудите.
Васко Ефтов:


"Pred edna nedela imase fejsbuk status na ministetot za nadvoresni raboti Nikola Dimitrov! Vo SDSM imase bezmalku stoprocenten molk okolu stavovite na Dimitrov. Vo VMRO DPMNE imase mnogu pogolema bura. Na taa tema imase pres konferencija na clen na Izvrsniot Komitet na Partijata i covek od golema doverba na Hristijan Mickoski. Nekolku “teskasi” od “udba grupacijata” na Gordana Siljanovska go napadnaa Dimitrov. Eden portal pod kontrola na Potpretsedatelot na partijata, Aleksansar Nikoloski ja postavi dilemata dali Nikola Dimitrov se podgotvuva da bide tehnicki premier!? Za eden fejsbuk status mnogu bura, posebno koga site ocekuvavme da bide apsena Katica Janeva! Sto maka gi natera na takvi reakcii? Za mene Nikola Dimitrov e covekot koj ja potpisa SRAMNATA kapitulacijata za smena na imeto vo Prespa. I ne moze da bide nisto drugo osven toa. No vo sto se razlikuva Dimitrov od rakovodstvata na SDSM ili VMRO DPMNE vo vrska so imeto? Vo nisto! Potenciram vo NISTO! SDSM so pravenje a VMRO so rentiranje pratenici go smenija imeto na drzavata i ja izgazija referendumskata volja na gragjanite od 30 septemvri. Nikola Dimitrov bese del od taa London grupacija vo kabinetot na Boris Trajkovski, zaedno so Stevo Pendarovski i eden segasen novinar koj ne e sega biten vo analizata. Toa e period koga London, Dlabokata Drzava od Vasington i Holandija zaednicki deluvaat vo Makedonija. Go dogovaraat Aracinovo i Ramkovniot Dogovor. Taa grupa i sega deluva i ocigledno Dimitrov i pomalku Stevo Pendarovski se se uste nivnite igraci vo Makedonija. Zatoa SDSM, a mnogu, mnogu poveke VMRO DPMNE imaat strav od Nikola Dimitrov. Zatoa ”ideologot” vo VMRO DPMNE preku svoite mediumi i portali sakase da go isfrli od igra Dimitrov so objavuvanje na tajni depeshi od Vikiliks deka Dimitrov bil zastiten sorabotnik na CIA. Duri vo duelot so Dimitrov na Telma, Vtoriot covek vo partijata, Aleksandar Nikoloski ja otvori taa tema za depeshite od Vikiliks. Na sto sleduvase prasanje na Dimitrov kade bese Nikoloski na 27 april 2017 godina. Duri na tretoto postavuvanje na toa prasanje Nikoloski prizna deka na 27 april 2017 godina toj bil zaedno so Gruevski vo Viena. Vnimavajte ( ova e mnogu biten fakt za idnite razvrski vo VMRO DPMNE ) na 27 april 2017 godina koga se slucuva “krvaviot cetvrtok” vo Parlamentot i nelegalniot izbor na Talat Dzaferi, Aleksandar Nikoloski bil zaedno so Gruevski vo Viena! Toa e vazen fakt da mi veruvate iako toa pomina apsolutno nezabelezano vo mediumite i vo javnosta. Na site anketi za ovogodinesnite pretsedatelski izbori ubedlivo vodese Nikola Dimitrov. Dimitrov vodese i na anketite koi covekot od najgolema doverba na Aleksandar Vucic gi pravi za potrebite na Hristijan Mickoski i VMRO DPMNE. Toa e taa t.n. Francuska vrska. Mala digresija: Mnogu e cudno sto dramatizacijata na politickata situacija vo Makedonija se slucuva po obvinuvanjata od Belgrad i od Aleksandar Vucic deka Zoran Zaev i Skopje se centrite za rusenje na Vucic i na negovata vlast vo Belgrad. I sega diagjame do sustinata: Zosto Zoran Zaev ne go kandidirase Nikola Dimitrov za Pretsedatel na RM? Ima dve pricini. Ednata pomalku bitna e deka Stevo Pendarovski bese kandidiran za da se spreci privrzanicite na Branko Crvenkovski da glasaat za Gordana Siljanovska. I vtorata koja e mnogu povazna: Dimitrov ne bese kandidiran za da se spasat politickite karieri na Zoran Zaev i Hristijan Mickoski. Ako Nikola Dimitrov bese kandidat na SDSM za Pretsedatel na RM toj ubedlivo uste vo prviot krug ke ja pregazese Gordana Siljanovska so razlika pogolema od 60 iljadi glasovi! So takva razlika clenstvoto na VMRO DPMNE ke bese demotivirano da glasa vo vtoriot krug i porazot na Siljanovska ke bese pogolem od sto iljadi glasovi razlika. No ke nemase cenzus. Toa ke znacese dve raboti. Zaev posle neuspesen referendum za imeto ke imase i neuspesni pretsedatelski izbori i toa ke znacese negovo zaminuvanje vo politicka penzija. So takov tezok poraz na Siljanovska na Mickoski ke mu bese svikan Kongres i negova smena od liderskata pozicija. Zatoa e napraven toj dogovor megju “strumickiot gazda” ( Zaev ) i strumickiot zet ( Mickoski ) VMRO DPMNE da dade kolku sto treba pratenicki glasovi i da ne go poprecuva menuvanjeto na imeto vo Parlamentot. Za vozvrat Zaev da ne organizira predvremeni izbori zaedno so pretsedatelskite ili da nema ubedliva pobeda na kandidatot na SDSM vo prviot krug na pretsedatelskite izbori sto ke znacese promtno politicko penzioniranje na Mickoski. Zatoa sega bea takvi reakciite vo odnos na Nikola Dimitrov. Zaev i Mickoski imaat dogovor. Toj dogovor go vidovme za pretsedatelskite izbori, go vidovme za imeto, ke go vidime za reket i poleka no sigurno na site ke vi bide jasno sto ni se sluci, ni se slucuva i ke ni se slucuva vo idnina. Ovaa analiza ke ima svoe prodolzuvanje vo edna od prvite emisii Vo Centar vo novata sezona. Se gledame! "
Нема појако од нејасен rant на господинот Васко Ефтов . Го замислувам по рамбовка на вруќиниве како куца нервозно додека му писка новороденото дете, да му расте курето
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Абе ќе го прочитаат еднаш Карнеги и одма книга пишуваат, само забораваат дека човекот со децении истражувал, социјала, психологија и економија за да пишува. Јас имам гледано по нет за овој и мислев претприемач е некој во странство. Тој у администрација да ти бил хехехехе, ги еба сите што ѓу ја купиле книгата. Нека смени наслив сега - Се гледаме во партија или Успехот не е само диплома и книшка е !
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
629
Поени од реакции
1.916
Која е 4ти јули? Таа накај гробиштата или таа накај Мирче Ацев?
Кај Мирче Ацев.Маса луѓе удриа до сега и уште не им текна лежечи полицаец да стаат.Башка сега,со новиов асфалт има 250 да возат лочкине накај кондово...
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Незнам што толку се палите на овој Коста, па они советник за странски инвестиции ставија човек што бил на екскурзија во Париз и објаснување беше дека ја видел Ајфеловата Кула, вие сега за Коста се закачивте, после друг им е крив што ги дупи овој Арсовски дека Премиерот мора сам да проверува Знаме оти ќе направат утка.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
30 декември 2014
Мислења
350
Поени од реакции
439
Се знеа која, не дека има некој избор, партијата будимпештанскиот азилант и сите ќе се правиме како ништо да не се случило во 2010-2015.
Дури и под претпоставка Будимпештанците да имаат најголем број пратеници, без коалицирање со некоја од албанските партии, пиши пропало. Ниту сум сигурен дека ДУИ пак ќе сака да се фати за оро со нив, а и да сака, прашање е дали заедно би имале 61 пратеник како пред 3 години.

Што се однесува за периодот 2010-2017 јас би кажал дека се почна од онаа прва или втора владина седница во септември 2006 кога сегашниов азилант си го постави братучед му за шеф на УБК. Потоа следуваше администрацијата и све остало.

Настрана глупостите што ги тресе Евтов, она за анкетите Димитров vs Силјановска е точно (од проверени извори). Што не значи по дифолт дека Димитров би бил подобар претседател од актуелниов.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
@Wacky87 @Marick14
два пати да имате поминато по улицата, ќе знаете зошто се реконструира.
Прво, кај слаткарана се копа за нова водоводна мрежа (се гледаа цефките, плус копаа метро ипол под ниво на тротоар) и ВЕРОЈАТНО да се израмни асфалт со шахти а не да возиме велеслалом и да кршиме коли.
Второ, продолжена е реконструкцијата до кај погребалното затоа што таму едно 2000 пати до сеа има пропаднато асфалт. Верувам дека ова е споено, за да не ја сецкаат улицата со поправки и да има лепено асфалт до асфалт, до асфалт, ко да сме 1993та.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
Чекај да стигне моментот кога на Зокита, Манулач и Талат ќе фати да им објаснува што е e-citizenship, бурлески ќе биде.
Да беше на функција што може да објаснува што е e-citizenship ќе беше супер. Без разлика дали Заев ќе ја разбереше или не, ќе изгураше некој проект. Ама министер за финансии е повеќе контролна од оперативна функција. Штета за изборот на ресор, мислам дека во пооперативна улога (транспорт и врски, информатичко општество или економија на пример) би била многу покорисна.
Автоматски споено мислење:

И БЦ беше таа возраст кога стана премиер, и Љубпчо тука негде, и Грујо кога стана министер за финансии, и газда Зеко како градоначалник на Струмица. Од вакви вундеркинди отиде у к-рац државата.
Замисли во УСА да стават 29-годишник за Државен секретар. Незамисливо нели.
Хувер го направиле директор на ФБИ на 29.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
@Wacky87 @Marick14
два пати да имате поминато по улицата, ќе знаете зошто се реконструира.
Прво, кај слаткарана се копа за нова водоводна мрежа (се гледаа цефките, плус копаа метро ипол под ниво на тротоар) и ВЕРОЈАТНО да се израмни асфалт со шахти а не да возиме велеслалом и да кршиме коли.
Второ, продолжена е реконструкцијата до кај погребалното затоа што таму едно 2000 пати до сеа има пропаднато асфалт. Верувам дека ова е споено, за да не ја сецкаат улицата со поправки и да има лепено асфалт до асфалт, до асфалт, ко да сме 1993та.
Џабе им црташ, пак ќе ти пишат дека немало потреба да се асфалтира. Проблемот е што кога се пробиваше таа улица не се среди и водоводната мрежа и канализацијата па да не мора пак за десетина години да се копа.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
@Wacky87 @Marick14
два пати да имате поминато по улицата, ќе знаете зошто се реконструира.
Прво, кај слаткарана се копа за нова водоводна мрежа (се гледаа цефките, плус копаа метро ипол под ниво на тротоар) и ВЕРОЈАТНО да се израмни асфалт со шахти а не да возиме велеслалом и да кршиме коли.
Второ, продолжена е реконструкцијата до кај погребалното затоа што таму едно 2000 пати до сеа има пропаднато асфалт. Верувам дека ова е споено, за да не ја сецкаат улицата со поправки и да има лепено асфалт до асфалт, до асфалт, ко да сме 1993та.
Другар, јас живеам на таа улица.
Автоматски споено мислење:

Џабе им црташ, пак ќе ти пишат дека немало потреба да се асфалтира. Проблемот е што кога се пробиваше таа улица не се среди и водоводната мрежа и канализацијата па да не мора пак за десетина години да се копа.
А со вирчињата?
Т.е. "реките" што "се правеа" таму...
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Дури и под претпоставка Будимпештанците да имаат најголем број пратеници, без коалицирање со некоја од албанските партии, пиши пропало. Ниту сум сигурен дека ДУИ пак ќе сака да се фати за оро со нив, а и да сака, прашање е дали заедно би имале 61 пратеник како пред 3 години.

Што се однесува за периодот 2010-2017 јас би кажал дека се почна од онаа прва или втора владина седница во септември 2006 кога сегашниов азилант си го постави братучед му за шеф на УБК. Потоа следуваше администрацијата и све остало.

Настрана глупостите што ги тресе Евтов, она за анкетите Димитров vs Силјановска е точно (од проверени извори). Што не значи по дифолт дека Димитров би бил подобар претседател од актуелниов.
Мајка не родила подобар од Господинот Зајеф до сега.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Самопослуга :D
Автоматски споено мислење:


Која е 4ти јули? Таа накај гробиштата или таа накај Мирче Ацев?
Така си ја викаме ние што живееме во нејзина близина.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom