Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.187
Поени од реакции
18.002
Тоа помош е?

Преговарале со докажано криминогени елити, заради причина што народот наш не го бивал.... за да им се приклони да си ги истераат сопствените агенди.... На штета на Македонскиот народ.
На штета на народот ? :)

Абе не разбираш а? Нема кај нив во главите штета на народот, затоа што народот секако некој ќе го владее, дали е оваа елита или друга исто му се фаќа. Знам ти зборуваш од преспектива на името, но Груевски само го користеше или да речам злоупотребуваше името за да продолжи да владее.

Народот секако некој ќе го владее. Прашањето е како, дали ќе има ред и закон или ќе биде по желба на поединци.

Така да јас одбирам здраворазумни факти, и сакам правна држава.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.986
На штета на народот ? :)

Абе не разбираш а? Нема кај нив во главите штета на народот, затоа што народот секако некој ќе го владее, дали е оваа елита или друга исто му се фаќа. Знам ти зборуваш од преспектива на името, но Груевски само го користеше или да речам злоупотребуваше името за да продолжи да владее.

Народот секако некој ќе го владее. Прашањето е како, дали ќе има ред и закон или ќе биде по желба на поединци.

Така да јас одбирам здраворазумни факти, и сакам правна држава.
Ако сакаш правна држава,пакуј куферите со време
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.719
Поени од реакции
4.391
Дали е затишје пред бура не ми е јасно. Стево со спротивен став од Заев. Катица се враќа од одмор оди во СЈО на работа, мува не ја лази. Вилма уште си ја сонча а италијанецов паузира од бомби!?
Го прашале Стевота - Стево колку пати се сретна со Боки?
Стево одговара -Двапати ама ниту еднаш не му реков љубави!

------------------

Скандал во најва.
Каде завршиле парите во случајот браната “Козјак“, малку се само 35 милиони евра, ама зошто да се расфрламе!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.614
Поени од реакции
26.133
На штета на народот ? :)

Абе не разбираш а? Нема кај нив во главите штета на народот, затоа што народот секако некој ќе го владее, дали е оваа елита или друга исто му се фаќа. Знам ти зборуваш од преспектива на името, но Груевски само го користеше или да речам злоупотребуваше името за да продолжи да владее.

Народот секако некој ќе го владее. Прашањето е како, дали ќе има ред и закон или ќе биде по желба на поединци.

Така да јас одбирам здраворазумни факти, и сакам правна држава.
Направи ги законите по свој терк и после инсталирај правна држава...
Инсталирај двојазичност, нова историја, преспански договор и после барај да се почитуваат законите....

Аферим... Понаведната кичма не сум видел до сеа.

И друго за болдираното... нешто нели е демократија.... Ај провери уште еднаш што значи терминот...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.187
Поени од реакции
18.002
Направи ги законите по свој терк и после инсталирај правна држава...
Инсталирај двојазичност, нова историја, преспански договор и после барај да се почитуваат законите....

Аферим... Понаведната кичма не сум видел до сеа.

И друго за болдираното... нешто нели е демократија.... Ај провери уште еднаш што значи терминот...
Па, тоа де, еве момент за демократија сега ако уште се чува кубурот за зловреме, нема ни да има демократија во нашава држава.

Мислам знам во овај дел сум малце наивен идеалиста ко тебе, навирам гаѓите над хуакопките за да се борам за правна држава, глупаво ама то е. Сите факти говорат дека пак сите ќе си гласаат за ДПМНЕ и СДСМ, кој како ќе си биде задолжен, кој каква корист си има.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.614
Поени од реакции
26.133
Па, тоа де, еве момент за демократија сега ако уште се чува кубурот за зловреме, нема ни да има демократија во нашава држава.

Мислам знам во овај дел сум малце наивен идеалиста ко тебе, навирам гаѓите над хуакопките за да се борам за правна држава, глупаво ама то е. Сите факти говорат дека пак сите ќе си гласаат за ДПМНЕ и СДСМ, кој како ќе си биде задолжен.
Правната држава не зависи од тоа тој ги носи и спроведува законите, туку од безбедносно-корективниот систем кој служи за тие закони да се почитуваат. Додека ние не створиме имонолошки систем кој ќе се бори самиот да се запазиме од вакви инфекции, никој од надвор нема да ни помогне... Доказ за тоа е северџанскиот џихад.

А тоа може брзо да се постигне само со брутална афтократија.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Изгледа што повеќе гледаат да си спасат кожа толку повеќе ќе пука. Него зошто сега во живо на радио??

"Гајсер пишува дека во 11 часот на Радио Каподистрија ќе емитува факти директно во живо од студиото .
-Македонија: Утре 13 август, во 11 часот , на Радио Каподистрија! Внатре во фактите. Ќе се вклучам во живо од студио-пишува Гајсер."
Дали ќе зборува на италијански или на словенечки?
На кој јазик емитува радио Каподистриа?
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.374
Поени од реакции
1.948
Во право си, не е од вчера ама е умерен и во оваа постава мене лично ми изгледа чесно. Сигурно имам повеќе години од тебе и ја знам добро историјата и пред овој сдс и пред оној вмро... За какво горење збориш? Пендаровски за разлика од сите други (актуелни) нема афери, аболиции, жена бизнисмен... неговата маана е што не бил доволно гласен ама за разлика од минатиот излезе и кажа што има да каже.
Како и да е, сакам да верувам дека сеуште има чесни луѓе (и политичари).
Пендаровски е влечуга тешка, лушпа, нема ништо во него, ама баш ништо. Машка верзија на Рада, брат близнак на Димитров. Цел живот на државна цицка, без никакво чувство на припадност, без никаква употребна вредност. Да не се повторувам, ќе се самоцитирам
Истите тие што го туркаат Димитров, Бучковски, Царовска и еден куп слични пушачи.

Пендаровски, Димитров и Бучковски беа на функции и 2001 год. Види им ги изјавите за случувањата од тој период, и ќе ти биде јасно за какви влечуги станува збор, и зошто ги туркаат, газдите нивни.
Сите нивни изјави и сеќавања за тие случувања се во согласност со верзијата на НАТО. Никогаш они не забораваат кој им е газда, и целата кариера ја имаат поминато на коленици.


Еден кајгана search, за дали нешто се дискутирало за дечково, даде прекрасен пример, потврда на тоа што го кажувам, а кој сака, ако се потруди, ќе најде милион други.



https://forum.kajgana.com/threads/Партнери-сме-со-САД-и-со-Турција-но-ни-требаат-и-Германија-Русија-и-Кина.63636/#post-5312323https://forum.kajgana.com/threads/Партнери-сме-со-САД-и-со-Турција-но-ни-требаат-и-Германија-Русија-и-Кина.63636/#post-5312323
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.313
Поени од реакции
7.450

Дефинитивно го гледам видеото и се ме потсеќа на Гулашот Во Унгарија, да останеше уште 5-6 години ќе се викавме Макдонистан.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Пендаровски е влечуга тешка, лушпа, нема ништо во него, ама баш ништо. Машка верзија на Рада, брат близнак на Димитров. Цел живот на државна цицка, без никакво чувство на припадност, без никаква употребна вредност. Да не се повторувам, ќе се самоцитирам
Почитувам друго мислење.. не го познавам доволно можеби баш заради тоа што како велиш бил некаде во позадина. Општ впечаток ми е дека изгледа чесно. Од друга страна, можеби созреал како личност и политичар; имал доволно различни постави ваљда да види добро и лошо и направи компарација.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.989
Поени од реакции
14.780
И не знам ти во кое својство реплицраш за @gjoko-mkd , тој почуден да не е?
Neznam vo koe svojstvo sum spomnat...no eve eden predizvik:

Najdete mi post kade sum iznesol nešto za koe denes ne se soglasuvam ili negiram deka e taka( za razlika od mnogumina ovde...vklučuvajći go bitolskiot štabski pacov so majmunoliki avatar... ili ona maloto slikiče kako i da se vika).......

A za vozvrat ke Vi raskažam zošto ne e kriva Teuta ili nekoj do nea za neformiranjeto na vladata vo 2006/2017

Poslednovo važi samo ako ,,sum faten,,:kezec:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.664
Поени од реакции
81.810
Еве до кое ниво се дојдени СДС... да беа некои штабски пацови, па ќе речеше ОК така им наредиле. Али кога ова го пишуваат луѓе од самиот врв на партијата, ондак :popce:

IMG_20190812_162748.jpg

Овој е главниот на Службен весник.
IMG_20190812_162756.jpg
Автоматски споено мислење:

Надополнување

IMG_20190812_164308.jpg
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.281
Поени од реакции
27.767
Еве до кое ниво се дојдени СДС... да беа некои штабски пацови, па ќе речеше ОК така им наредиле. Али кога ова го пишуваат луѓе од самиот врв на партијата, ондак :popce:

Прегледај го приврзокот 214928

Овој е главниот на Службен весник.
Прегледај го приврзокот 214925
 

Attachments

Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom