Дали можете да издржите 2 дена без благо?

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Читам на состојките од некои чоколади недостасува шеќер. Можно е чоколада без шеќер?
... мислиш дека е поздраво такво чоколадо? иако пишуваат различни портали дека е, еве јас ќе ти кажам и против аргументи дека не е покорисно, дури и погрешно го пишуваат „малтиол, малтилол“ ! :facepalm:
 
Член од
21 април 2019
Мислења
145
Поени од реакции
116
... мислиш дека е поздраво такво чоколадо? иако пишуваат различни портали дека е, еве јас ќе ти кажам и против аргументи дека не е покорисно, дури и погрешно го пишуваат „малтиол, малтилол“ ! :facepalm:
Какво чоколадо да конзумирам а да внесам минимум штетни состојки?
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.035
Поени од реакции
28.675
Чуј, 2 дена...ја со месеци некогаш не јадам благо.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Какво чоколадо да конзумирам а да внесам минимум штетни состојки?
... лично јас користам „чисто“ чоколадо, како прво тоа е најквалитетно затоа што нема во состав лешници, кикирики, карамел или нешто друго што би го прикривал вистинскиот вкус на доброто чоколадо како е изработено, ...какаовиот путер во чоколадата заедно со какао во прав за вкус и шеќер за сладост се најважни компонети, какаовиот путер го создава квалитетот на топење на чоколадото, млекото може да се користи во мешавината за да направи млечно чоколадо, во бело чоколадо се користи само какао путер без какао во прав!
... некои чоколади, содржат емулгатор -лецитин кој ја намалува вискозноста на чоколадото, па не ставаат доволно какао путер во такво чоколадо така да јас го избегнувам тој емулгатор или стабилизато што се наоѓа во состав на чоколадото!
...растителни масла НЕ, само какао путер!
...% на какао влијае на вкусот (посебно црна чоколада, што не значи дека е поквалитетна со повеќе какао) затоа што повисок % на какао не значи и квалитет иако се смета дека има највише флавоноиди и некои други здравствени бенефити како потенцијално го намалува крвниот притисок, намалува лош ЛДЛ холестерол, го намалува ризикот од згрутчување на крвта, го зголемува протокот на крв низ телото, го зголемува расположението благодарение на зголемените нивоа на серотонин и ендорфин, обезбедува одредени минерали како магнезиум и калиум кои се од витално значење за функционирањето на телото ...итн
...инаку самата дегустација на чоколадото ќе знаеш дека е добро чоколадо, мирис на чоколадо, вкус кој се топи и чувство на какао...а не таму некои ванили, лешници или све нешто додадено! :)
 
Член од
21 април 2019
Мислења
145
Поени од реакции
116
... лично јас користам „чисто“ чоколадо, како прво тоа е најквалитетно затоа што нема во состав лешници, кикирики, карамел или нешто друго што би го прикривал вистинскиот вкус на доброто чоколадо како е изработено, ...какаовиот путер во чоколадата заедно со какао во прав за вкус и шеќер за сладост се најважни компонети, какаовиот путер го создава квалитетот на топење на чоколадото, млекото може да се користи во мешавината за да направи млечно чоколадо, во бело чоколадо се користи само какао путер без какао во прав!
... некои чоколади, содржат емулгатор -лецитин кој ја намалува вискозноста на чоколадото, па не ставаат доволно какао путер во такво чоколадо така да јас го избегнувам тој емулгатор или стабилизато што се наоѓа во состав на чоколадото!
...растителни масла НЕ, само какао путер!
...% на какао влијае на вкусот (посебно црна чоколада, што не значи дека е поквалитетна со повеќе какао) затоа што повисок % на какао не значи и квалитет иако се смета дека има највише флавоноиди и некои други здравствени бенефити како потенцијално го намалува крвниот притисок, намалува лош ЛДЛ холестерол, го намалува ризикот од згрутчување на крвта, го зголемува протокот на крв низ телото, го зголемува расположението благодарение на зголемените нивоа на серотонин и ендорфин, обезбедува одредени минерали како магнезиум и калиум кои се од витално значење за функционирањето на телото ...итн
...инаку самата дегустација на чоколадото ќе знаеш дека е добро чоколадо, мирис на чоколадо, вкус кој се топи и чувство на какао...а не таму некои ванили, лешници или све нешто додадено! :)
whoa, ова беше стручно мислење хехе. Фала :)
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Јас цел живот можам без благо... бљак.
 
Член од
1 јуни 2019
Мислења
59
Поени од реакции
130
Јас? Без благо?
Невозможна мисија
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.288
можам два саата
 
Член од
8 април 2012
Мислења
165
Поени од реакции
84
Нема шанси
Дома војна се водам за благо
Итоа со тројца арамии
Ај на последниот му е опростено има само 2 години
Ама на другите двајца јок не им простувам
 
Член од
1 јуни 2019
Мислења
59
Поени од реакции
130
Нема шанси
Дома војна се водам за благо
Итоа со тројца арамии
Ај на последниот му е опростено има само 2 години
Ама на другите двајца јок не им простувам
Срам да ти е, благото на децата го крадеш :D
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
2 дена? Не можам да дочекам 20мин да се испече и олади брауниво па ќе го јадам врело, камо ли 2 дена. Ако нема чоколада, нема смисла за живот :cuc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom