Кодоши, подлизговци, дудлачи...

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Добро што е оваа работа во секоја фирма во Македонија што ги има кодоши???

Јас досега во животов мој имам работено во 7 фирми и немам сретнато фирма каде што нема некои кодоши!!!

Но нека се запрашаат малку што постигнуваат тие со кодошењето???

1. Дали газдата ќе им даде бонус на плата?

2. Дали газдата ќе ги унапреди во работно место како шеф, директор???

3. Дали газдата нив ќе им подари дел од акциите???

4. Дали газдата ќе им ја препише нив фирмата на тестамент?

Сите големи кодоши јас што ги знам не виделе аир и бериќет во животот. Кој со болест, кој со тешка повреда, кој со прерана смрт, кој со немање деца а заминал 40 и кусур години. Епа сега така им треба. Малку им е тоа...

Со кодошење можеш само да изедеш квалитетен ќотек не мора одма ама после неколку години, некој тоа ќе ти го памти...

А и секогаш кодошите на крај ќе си го кркаат од газдите кога газдите немаат да имаат корист од нив...

Јас досега на колку места сум работал ама никого во животов немам накодошено...
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Добро што е оваа работа во секоја фирма во Македонија што ги има кодоши???

Јас досега во животов мој имам работено во 7 фирми и немам сретнато фирма каде што нема некои кодоши!!!

Но нека се запрашаат малку што постигнуваат тие со кодошењето???

1. Дали газдата ќе им даде бонус на плата?

2. Дали газдата ќе ги унапреди во работно место како шеф, директор???

3. Дали газдата нив ќе им подари дел од акциите???

4. Дали газдата ќе им ја препише нив фирмата на тестамент?

Сите големи кодоши јас што ги знам не виделе аир и бериќет во животот. Кој со болест, кој со тешка повреда, кој со прерана смрт, кој со немање деца а заминал 40 и кусур години. Епа сега така им треба. Малку им е тоа...

Со кодошење можеш само да изедеш квалитетен ќотек не мора одма ама после неколку години, некој тоа ќе ти го памти...

А и секогаш кодошите на крај ќе си го кркаат од газдите кога газдите немаат да имаат корист од нив...

Јас досега на колку места сум работал ама никого во животов немам накодошено...
A zashto si bil kodoshen, ti ili nekoj drug tvoj kolega?
Ja rabotam vo tim so ushte 6 lugje i rabotime vo dve smeni.
Deneska sum vtora, ako otidam na rabota i vidam deka sabajle si go prchele kurot so kafe na terasa i nishto ne srabotile zarem stvarno kje me smetash za kodosh ako se pozhalam?
Pa pichka mu mater, isto plata ziame, dvajcata rabotime po 8 chasa, jas srabotuvam se a kolegata moj cel den kafe i facebook.
Treba da se razgranicat rabotite i zashto nekoj bi bil kodosh za podobra pozicija bez pritoa da raboti, ili kodosh zatoa shto se nervira cel tovar nad nego da pagja.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
A zashto si bil kodoshen, ti ili nekoj drug tvoj kolega?
Ja rabotam vo tim so ushte 6 lugje i rabotime vo dve smeni.
Deneska sum vtora, ako otidam na rabota i vidam deka sabajle si go prchele kurot so kafe na terasa i nishto ne srabotile zarem stvarno kje me smetash za kodosh ako se pozhalam?
Pa pichka mu mater, isto plata ziame, dvajcata rabotime po 8 chasa, jas srabotuvam se a kolegata moj cel den kafe i facebook.
Treba da se razgranicat rabotite i zashto nekoj bi bil kodosh za podobra pozicija bez pritoa da raboti, ili kodosh zatoa shto se nervira cel tovar nad nego da pagja.
Не реков јас сум бил кодошен туку општо кажувам.
Ако имаш проблем со колегите дали сработиле нешто или не тогаш то кажи им го директно в очи. Реши го ти проблемот со нив. Или не си маж за таа работа???

Но не ми е јасно зошто некои луѓе кодошат работници што немаат никаков контакт со нивната работа. Пример ти си во еден сектор во таа фирма тој шо го кодошиш е во друг сектор.

Друго вид на кодошење во угостителство/пекарство. Одат кај газдата/шефот и му кажуваат овај денеска изеде 2 буреци, овој изеде 2 банички, овој изеде толку грама месо,

Друго кодошење овај денеска донесе за пиење алкохол, овој пред да дојт на работа беше в кафана се напрај камен, овај сабајлето закасна 15 минути.

Кодошите не го кажуваат само тоа што е туку и нешто ќе придодадат. Пример да изедиш 2 буреци тие ќе речат 3 изеде, 15 минути да закасниш ќе речат пол сат закасна.

Со тој што заедно јадеш пиеш, башка и приватно се дружиш не е убо да го кодошиш.

Пред тебе ти се прајт јас како те поштовам да знајш појќе од брат, а зад грб што не ќе изнаречит...
 
Член од
8 април 2012
Мислења
165
Поени од реакции
84
Секогаш кодошат од корист[DOUBLEPOST=1561282613][/DOUBLEPOST]Секаде има такви за кодош нетреба памет
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Секој човек во било кој период од животот ќе биде кодош, издаица, дупелижач, дудлач, неправеден и се останато...разликата е само во причината и целта ради која тоа го прави и колку пати ќе го направи.
Да не се правиме анџелики, сите луѓе на овој свет се грешни, некој помалку а некој премногу пати.:)
 
Член од
8 април 2012
Мислења
165
Поени од реакции
84
Секој човек во било кој период од животот ќе биде кодош, издаица, дупелижач, дудлач, неправеден и се останато...разликата е само во причината и целта ради која тоа го прави и колку пати ќе го направи.
Да не се правиме анџелики, сите луѓе на овој свет се грешни, некој помалку а некој премногу пати.:)
Е тука си во право[DOUBLEPOST=1561285974][/DOUBLEPOST]Иначе воглавно не ги оправдувам таквите луѓе нетреба да се занимаваат со она што не им е работа.Што к.р ги боли другите што прават или со кого биле
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2019
Мислења
1.486
Поени од реакции
-759
Se e do karakterot, jas na primer nikogas nema da go napravam toa, pa ako saka neka e situacijata noz do koska. Imam donstoinstvo.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Секој човек во било кој период од животот ќе биде кодош, издаица, дупелижач, дудлач, неправеден и се останато...разликата е само во причината и целта ради која тоа го прави и колку пати ќе го направи.
Да не се правиме анџелики, сите луѓе на овој свет се грешни, некој помалку а некој премногу пати.:)
И ова е точно до некаде.. ама има индивидуи кои не знаат инаку да функционираат. Факт е дека ги има секаде и лесно ги детектираш. Мене секогаш повеќе ме чудело што нивните лигавења и нивната „беспрекорност“ во работењето не им пречи на шефовите. Јас кога ќе приметам таков лик и треба да работам со него одма го ставам во категорија недоверливи.
Морам да спомнам и еден случај кога директор на голема фирма во која имаше таква лигавица која кодоши се живо му даде моментален отказ поради неколегијалност и непочитување на тимска работа. За жал ретки се таквите директори...
 
Член од
8 април 2012
Мислења
165
Поени од реакции
84
И ова е точно до некаде.. ама има индивидуи кои не знаат инаку да функционираат. Факт е дека ги има секаде и лесно ги детектираш. Мене секогаш повеќе ме чудело што нивните лигавења и нивната „беспрекорност“ во работењето не им пречи на шефовите. Јас кога ќе приметам таков лик и треба да работам со него одма го ставам во категорија недоверливи.
Морам да спомнам и еден случај кога директор на голема фирма во која имаше таква лигавица која кодоши се живо му даде моментален отказ поради неколегијалност и непочитување на тимска работа. За жал ретки се таквите директори...
Па како да им пречи кога шефот дома кафе пие или ја д . . и женаму а знае што како, колку и кој кажал или сработил на работа.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Odamna za kratko vreme rabotev vo edna firma za stampanje folii i plastika vo at, gazdata bese ceh po poteklo. Neso bea utnale dvajca u smena so boite za stampanje, gi pobrkaa koja kade treba da se sipa i se naprai prilicno golema steta nekoi 500kg+ pogresno stampana folija. Eden rumunec mislam bese u smena bez znaenje na drugite otisol da cinkari kaj gazdata, kujznae so kakvi nameri i so mu se motalo vo glava. A pazi gazdava svaka mu cast namesto dvajcata so gi utnaa boite da gi kazni na ovoj dudlacot mu mavna korpa. :v
toa ti e prav karakter.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Па како да им пречи кога шефот дома кафе пие или ја д . . и женаму а знае што како, колку и кој кажал или сработил на работа.
Проблемот е што не знае.. Во поголемите фирми големиот шеф комуницира со директори на сектори. Они ги пренесуваат информациите. Тука цветаат најголемите дудлачи (сите заслуги се нивни а тие што изгинале да ја завршат работата не се спомнуваат).
 
Член од
8 април 2012
Мислења
165
Поени од реакции
84
Odamna za kratko vreme rabotev vo edna firma za stampanje folii i plastika vo at, gazdata bese ceh po poteklo. Neso bea utnale dvajca u smena so boite za stampanje, gi pobrkaa koja kade treba da se sipa i se naprai prilicno golema steta nekoi 500kg+ pogresno stampana folija. Eden rumunec mislam bese u smena bez znaenje na drugite otisol da cinkari kaj gazdata, kujznae so kakvi nameri i so mu se motalo vo glava. A pazi gazdava svaka mu cast namesto dvajcata so gi utnaa boite da gi kazni na ovoj dudlacot mu mavna korpa. :v
toa ti e prav karakter.
Епа дудлачот е Македонец зато да не бил Македонец немал да дудла и нема да го крка[DOUBLEPOST=1561534203][/DOUBLEPOST]
Проблемот е што не знае.. Во поголемите фирми големиот шеф комуницира со директори на сектори. Они ги пренесуваат информациите. Тука цветаат најголемите дудлачи (сите заслуги се нивни а тие што изгинале да ја завршат работата не се спомнуваат).
Имаш дудлач и дудлааач овој првиот дудла кај шефот а овој вториот дудла и кај шефот ама и кај директорот малку му е на еден мора на двајца
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Naravoucenie od desavkata so vi ja opisav, pameten bisnismen i prav gazda bara tim i timski igraci, toa e patot do uspesna firma, ne solisti i dvocefki.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom