C/C++

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Абе шо кренавте толку прашина за Hello world програмата :)
 

StaneMk

The Rival
Член од
27 јануари 2008
Мислења
131
Поени од реакции
0
#include <stdio.h>
int или void main()
{
printf("Hello,World!\n");
return 0; ИЛИ system("pause");
}

едит

HsIlOmEdUs мислам дека во Ц преку Деб шед ++ не работи без инт или воид меин ... знам ја имав такви проблеми ... али може да била мојата верзија =)
Јас колку што знам МОРА да има return 0; а system("pause"); се користи за да се паузира,да може да внесе корисникот некој карактер,односно да се прикаже резултатот :duel:
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Абе шо кренавте толку прашина за Hello world програмата :)
Стварно :)
You guys have potential!

Ако уште некој праша за hello world, ќе почнам да го реметам :)

Значи ај да не испаднам лош модератор:
C, еден фајл со било кое име, .c екстензија.

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h> //za sekoj slucaj
int main()
{
printf("Lalalalal\n");
system("PAUSE");
return 0;
}

И точка веќе.
 

StaneMk

The Rival
Член од
27 јануари 2008
Мислења
131
Поени од реакции
0
Еве јас да пишам здраво свету во ц++ :

#include <iostream>
#include <cstdlib>

using namespace std;

int main(void)
{
cout << "Zdravo svetu C++" << endl;

system("pause");
return 0;
}
 
Член од
28 август 2008
Мислења
25
Поени од реакции
0
можеш со argv и argc да го изведеш тоа. Меѓутоа не знам зашто си направил со толку многу библоитеки, не секој компајлер ги има. Истава задача ќе биде околу 30 реда само со <stdio.h> да се напише.

Иначе ја имам проблем со структури и функции. Не знам зашто не ги научив. Еве дафи ќе го кандидирам да ми објасни, ок?

Иначе Ц е почнат од Денис Ричи и Ц е првиот програмски јазик кој е пренослив, односно истиот код може да работи на повеќе машини. Работи со компајлер и може да се пишува и во ноутпад, не е никаков проблем, само да се сними со екстензија .ц. Гледам тука сте праеле некои компликации, нема ништо за инкрементација и дикрементација.

i++; ++i и на нив слични.



Книга да ви препорачам C for dummies. Закон книгиче. Од онака, скроз од почеток. Администрација, смеам да ставам линк?


е да си жив и здрав брат, јас ќе ти ги објаснам функциите само кажи поконкретно што, а ти мене линкувањето на програмите со одредени фајлови како OFSTREAM I INSTREAM на пример


//еве нешто со функција програмата проверува колку парни цифри има внесениот број



#include<iostream>
using namespace std;
int main() // најава на функцијата
{
int brojce, vkupno;
cout << "Vnesete go brojot:";
cin >> brojce;
vkupno=proveri(brojce); //изедначување на функцијата (клучен програмски ред)
cout << "Brojot "<<brojce<<" ima vkupno "<<vkupno<<" parni cifri!";
system("pause");
return 0;
}

int proveri(int broj) //дефинирање на функцијата
{
int kolku,cifra;
kolku=0;
while ( broj > 0 ) //испитување дали е исполнет условот
{
cifra=broj%10; //проверка дали цифрата која е мапирана е парна
if ( cifra % 2 == 0 ) / /испитување дали е исполнет условот
kolku++; // инкрементација со постфикс
broj=broj/10; // премин на следната цифра од бројот
}
return(kolku);
}
 
Член од
28 август 2008
Мислења
25
Поени од реакции
0
/*DSSP koja sto ke procita cel broj i za
istiot da se ispecati "Delliv" ako e deliv
so 5 ili 7, a da se ispecati "Nedelliv" ako ne e*/

#include<iostream>
using namespace std;
int main()
{
int broj;
cout<<"Vnesete cel broj"<<endl;
cin>>broj;

bool delliv5 = broj%5==0;
bool delliv7 = broj%7==0;

if(delliv5||delliv7)
cout<<"Delliv";
else
cout<<"Nedelliv";

cout<<endl;
system("PAUSE");
return 0;
}



еве малце за размислување
јас сум почетник и примам сугестии
 
Член од
28 август 2008
Мислења
25
Поени од реакции
0
Јас колку што знам МОРА да има return 0; а system("pause"); се користи за да се паузира,да може да внесе корисникот некој карактер,односно да се прикаже резултатот :duel:

не мора да има ретурн 0
тоа се користи кога треба да се нагласи што треба да врати функцијата а тука се работи само за излез на конзола така да ретурн 0 не е потребен
 
Член од
28 август 2008
Мислења
25
Поени од реакции
0
#include <stdio.h>
int или void main()
{
printf("Hello,World!\n");
return 0; ИЛИ system("pause");
}

едит

HsIlOmEdUs мислам дека во Ц преку Деб шед ++ не работи без инт или воид меин ... знам ја имав такви проблеми ... али може да била мојата верзија =)

можеш да ставиш и само main()
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
не мора да има ретурн 0
тоа се користи кога треба да се нагласи што треба да врати функцијата а тука се работи само за излез на конзола така да ретурн 0 не е потребен

Ако функцијата main() ти е од тип int тогаш мора да врати нешто, не е џабе ставено тоа int main(). Ако е во Visual C++ може да има void и нема потреба од return.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
25
Поени од реакции
0
Ако функцијата main() ти е од тип int тогаш мора да врати нешто, не е џабе ставено тоа int main(). Ако е во Visual C++ може да има void и нема потреба од return.

апсолутно се согласувам
точно поради тоа што функцијата е од типот инт (зборувам само за овој случај) нема потреба од ретурн 0 односно да нагласуваме функцијата да не враќа ништо, а од друга страна од неа бараме конзол аут
 
Член од
28 август 2008
Мислења
25
Поени од реакции
0
Де бре... еве ја идејата. Не треба ни синус ни ветар.

Од 3-те страни ја наоѓаш најголемата. Ваљда знаеш како да најдеш од 3 броја најголем.

На крај споредуваш дали двата помали, дигнати на квадрат се еднакви со најголемиот на квадрат. Ако се, принташ правоаголен е. Ако не... не е. Да ја искодирам во Ц?

Боже какви боза задачки ви даваат....



е нема грешка уште да е така
 
Член од
28 август 2008
Мислења
25
Поени од реакции
0
Добро бе друже, не знаеш да вчиташ 3 броја од тастатура? Е ајде кажими како мислиш да полагаш, кога не ги знаеш основните синтаксички команди?

Па идејата ја имаш... единствено што ти треба е да ја претвориш во код.

int a,b,c,d;
(со ова се читаат податоци од тастатура)
cin<<a;
cin<<b;
cin<<c;
(со ова се споредуваат кој е најголем и се реди а да биде најголем ако не е)
if(a>b)
{
if(a>c)
else ?
{d=a; //предавање на вредноста не се прави така
a=c;
c=d;
}
}
else
{
d=a;
a=b;
b=d;
}
if(a<c)
{d=c;
c=a;
a=c;
}
(со ова а е најголем)
if((а*а)==((b*b)+(c*c)))
{
cout<<"pravoagolen e";
}
else
{
cout<<"ne e pravoagolen ";
}


(мислам дека cin и cout ми се утнати, немам ц++ компајлер да пробам)

не се само цин и цоут во прашање, имаш структурни грешки во програмава
кај прашалниците
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
апсолутно се согласувам
точно поради тоа што функцијата е од типот инт (зборувам само за овој случај) нема потреба од ретурн 0 односно да нагласуваме функцијата да не враќа ништо, а од друга страна од неа бараме конзол аут
Основно правило е нулата не е ништо. Немој таква грешка. Побарај на гугл да видиш што значи тоа ако main врати 0 или нешто различно од 0. Дали програмата ќе печати на конзола или ќе биде само int main() return 0;, штом има тип, тогаш враќај. Ако нема потреба од return 0, тогаш не ставај int пред main(). Враќањето на 0 му кажува на оперативниот систем дека програмата се извршила успешно.
Враќањето на вредност во маин, за маин, не само на ОС туку у на други процеси кажува како се извршила програмата. Тоа е стандардизиран начин. За програми за учење не е толку важно тоа, освен ако не стасаш да повикуваш една програма во рамките на друга па да чекаш да ти врати резултат (претходно предвиден од програмерот и бла бла бла)...
А шо ја тупиме толку, ставај секаде тип и враќај, не губиш ништо. :)
 
Член од
28 август 2008
Мислења
25
Поени од реакции
0
Основно правило е нулата не е ништо. Немој таква грешка. Побарај на гугл да видиш што значи тоа ако main врати 0 или нешто различно од 0. Дали програмата ќе печати на конзола или ќе биде само int main() return 0;, штом има тип, тогаш враќај. Ако нема потреба од return 0, тогаш не ставај int пред main(). Враќањето на 0 му кажува на оперативниот систем дека програмата се извршила успешно.
Враќањето на вредност во маин, за маин, не само на ОС туку у на други процеси кажува како се извршила програмата. Тоа е стандардизиран начин. За програми за учење не е толку важно тоа, освен ако не стасаш да повикуваш една програма во рамките на друга па да чекаш да ти врати резултат (претходно предвиден од програмерот и бла бла бла)...
А шо ја тупиме толку, ставај секаде тип и враќај, не губиш ништо. :)



ok
сега некои ситници ми се појасни зошто се такви какви што се
фала ти многу:helou:
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Сокети

Луѓе,дали некој има врска од програмирање со windows sockets,поточно со winsok2.h?Се мачам нешто да довршам ама никако не ми работи програмата(која веќе ја направив но не го прави тоа што го сакам).


Патем,грев е да се крсти главната функција void main() :D
Прво ANSI стандардите не го дозволуваат тоа
Второ може да ја корумпира програмата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom