Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 јули 2015
Мислења
98
Поени од реакции
54
Уште немам видено крштеница на која пишува националност. Ако човекот не бил Бугарин, што мајка му барал да се крсти во бугарска црква?
Jas od iskustvo ke kazam. Isto vaka bese predadeno svidetelstvo od Carstvo Bugarija, od ambasadata go zemaat a od Dabc odbivaat. Koga gi prasavme na meil zosto, ni odgovorija zatoa sto nikade ne pisuva deka e bugarin??? Da nikade ne pisuvase . E sega za krstenice i svidetelstvo zakonski kako e ne znam
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Po nekoja moja logika potpisi na krajot na juli ili avgust
 
Член од
6 ноември 2018
Мислења
17
Поени од реакции
15
Kако можам да поднесам дополнителни документи преку пошта? Може ли или морам лично да одам да ги предадам? дали ја знаете вистинската адреса? Ви благодарам
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Jas od iskustvo ke kazam. Isto vaka bese predadeno svidetelstvo od Carstvo Bugarija, od ambasadata go zemaat a od Dabc odbivaat. Koga gi prasavme na meil zosto, ni odgovorija zatoa sto nikade ne pisuva deka e bugarin??? Da nikade ne pisuvase . E sega za krstenice i svidetelstvo zakonski kako e ne znam
Vakvo svedetelstvo od bugarsko carstvo? Uste mi stoi doma ne mi e predadeno vo MP. Predadov samo krstenica od bugarska ehzarhija IMG_20190605_203143.jpg
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
24
Поени од реакции
60
Превод и легализација ти прави агенцијата која преведува, им треба ден до два за да бидат готови документите. Цената е околу 15-20 лева и за двете (превод и легализација). Со документите и потврдата одиш во МП и пополнуваш молба и ги наведуваш документите што ги доставуваш дополнително. Не е тешко можеш и сам. За еден ден ќе завршиш ако имаш готови документи.
Dali molbata ja ima na stranata na pravosudie ili moram sam svoeracno da ja pisuvam?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Dali molbata ja ima na stranata na pravosudie ili moram sam svoeracno da ja pisuvam?
ДО

МИНИСТ'РА НА ПРАВОС'ДИЕТО

НА РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја





М О Л Б А З А П Р И Л О Ж Е Н И Е Н А Д О П ' Л Н И Т Е Л Н И Д О К У М Е Н Т И



От ____________________ с ЕМБГ __________________ ,паспорт No ___________ , родена в град Скопје, Р. Македонија, с Образувана преписка за б'лгарско гражданство xxx/2018. ;Молба вх.номер xxxx/2017



УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТ'Р,



Молја да б'дат приложени доп'лнителни документи к'м преписката ми за получаване на б'лгарско гражданство.


Прилагам:

1.) Преведен и нотариално заверен акт за см'рт на пра –дјаадо ми __________________.

2.) Преведен и нотариално заверен акт за см'рт на баба ми- _____________(роден Владимирова).

3.) Преведен и нотариално заверен акт за раждане на мајка ми –__________________________.




дата…………………….. ПОДПИС НА МОЛИТЕЛја: 1……………………………..........



Среди го ова во ворд, и пиши си со помош на транслејт некој зборови што треба да ги дополниш.[DOUBLEPOST=1559763339][/DOUBLEPOST]
Kако можам да поднесам дополнителни документи преку пошта? Може ли или морам лично да одам да ги предадам? дали ја знаете вистинската адреса? Ви благодарам
Немаш ли некој што оди за Софија да ти направи услуга, било кој немора да е посредник. Само да ги даде документите во правосудие заедно со молбата, и нека ти слика дека ги предал. Зошто јас лично не би ги пратила по пошта, премногу важни се за идниот тек на работите

Инаку има пошта Брза пошта се вика таа е бугарска фирма и за 2 дена ги носи документите,види на гугл број од нив, препорачано се пушта па речи им да ти вратат со потпис и име и презиме за кој ги примил документите. Види контакт на страната на МП, има адреса.
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
ДО

МИНИСТ'РА НА ПРАВОС'ДИЕТО

НА РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја





М О Л Б А З А П Р И Л О Ж Е Н И Е Н А Д О П ' Л Н И Т Е Л Н И Д О К У М Е Н Т И



От ____________________ с ЕМБГ __________________ ,паспорт No ___________ , родена в град Скопје, Р. Македонија, с Образувана преписка за б'лгарско гражданство xxx/2018. ;Молба вх.номер xxxx/2017



УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТ'Р,



Молја да б'дат приложени доп'лнителни документи к'м преписката ми за получаване на б'лгарско гражданство.


Прилагам:

1.) Преведен и нотариално заверен акт за см'рт на пра –дјаадо ми __________________.

2.) Преведен и нотариално заверен акт за см'рт на баба ми- _____________(роден Владимирова).

3.) Преведен и нотариално заверен акт за раждане на мајка ми –__________________________.




дата…………………….. ПОДПИС НА МОЛИТЕЛја: 1……………………………..........



Среди го ова во ворд, и пиши си со помош на транслејт некој зборови што треба да ги дополниш.[DOUBLEPOST=1559763339][/DOUBLEPOST]
Немаш ли некој што оди за Софија да ти направи услуга, било кој немора да е посредник. Само да ги даде документите во правосудие заедно со молбата, и нека ти слика дека ги предал. Зошто јас лично не би ги пратила по пошта, премногу важни се за идниот тек на работите

Инаку има пошта Брза пошта се вика таа е бугарска фирма и за 2 дена ги носи документите,види на гугл број од нив, препорачано се пушта па речи им да ти вратат со потпис и име и презиме за кој ги примил документите. Види контакт на страната на МП, има адреса.
Samo DHL e sigurna posta i sledniot den e predadena vo pravosudie pratkata, drugite se obicni ,nesigurni posti no mnogu poeftini vo sporedba so DHL,sekoj spored djebot, tie od Brza posta piset na internet deka za 2 dena gi predavaat pratkite no odi prasaj licno ke ti recet za okolu 5 dena a kolku e sigurno toa e prasajne, kaj DHL i na internet si sledis dali i koga e predadena pratkata
 
M

mucu

Гостин
Уште немам видено крштеница на која пишува националност. Ако човекот не бил Бугарин, што мајка му барал да се крсти во бугарска црква?
I mene Pandev mi vikase deka ke me odbile so vencanicata i krstenicata sto gi imam zatoa sto ne pisuvalo nacionalnost, mi rece on ke mi izvadi dokument so koj sto nema sansi da me odbijat. Epten se mizerni posrednicite, i prealcni za pari. Najbogati lugje vo drzavava stanaa, taka da na posrednik ne veruvam NI ZBOR.
Ps, na niedna krstenica i vencanica ne pisuva nacionalnost, nitu ima takvo pole.[DOUBLEPOST=1559783732][/DOUBLEPOST]
Jas od iskustvo ke kazam. Isto vaka bese predadeno svidetelstvo od Carstvo Bugarija, od ambasadata go zemaat a od Dabc odbivaat. Koga gi prasavme na meil zosto, ni odgovorija zatoa sto nikade ne pisuva deka e bugarin??? Da nikade ne pisuvase . E sega za krstenice i svidetelstvo zakonski kako e ne znam
Da vidam pa ne veruvam deka taka ti pisale.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Koso citam sega od postojve rekla kazala i muabetive sho ojte po umoj na posrednici deka krstenici/sveditelstva/vencanici ne vazat ke pocnat lugevo i niv da ne gi nosat, ke ostanit deka samo potvrdi vazat :facepalm:

Taka da sve sto imate star dokument krstenica od bugarska ekzarhija, sveditelstvo, voena kniska bugarska, licna karta i plus edna potvrda od 30 evra nevi menvit mnogu vo zivotot.

Tie sto gi imate orginalite doma a vo dabc ste predale kopija zaverena koga ke odite na intervju ili posle intervju dostavetego orginalot dan se cudite posle so ve snaslo dopolnitelna ko nas od 2016 sho kisnime sea da imase nekoj dane poducit nemase tolkav broj da zaglavime na dopolnitelni.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Како не ќе е забавено, све ќе испроверат што можат. И тоа се поради лакоми посредници и корумпирани политичари. И покрај скандалот во ДАБЧ поради кој настана тотална блокажа, масовно одбивање на кандидати и дополнителни проверки, не се откажуваат од шемата и затоа е вака како што е. Дури јавно се постира дека може преку ред да се заврши работа во време кога цело ДАБЧ е под лупа од обвинителството. Ќе заигра и тука мечката скоро...
И после по мене нека плукаат, идиоти...
Од вакви си патиме, и тие што се наведени и тој што постирал, ако не е еден од нив.

Прегледај го приврзокот 210240
Od toa so pametniot se sramuva, so istoto toa budalata se gordee bese taka nekako... i znaat oti se citat forumov i pak si rasprikazuvaat so kako mozit.... [DOUBLEPOST=1559803300][/DOUBLEPOST]
ДО

МИНИСТ'РА НА ПРАВОС'ДИЕТО

НА РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја





М О Л Б А З А П Р И Л О Ж Е Н И Е Н А Д О П ' Л Н И Т Е Л Н И Д О К У М Е Н Т И



От ____________________ с ЕМБГ __________________ ,паспорт No ___________ , родена в град Скопје, Р. Македонија, с Образувана преписка за б'лгарско гражданство xxx/2018. ;Молба вх.номер xxxx/2017



УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТ'Р,



Молја да б'дат приложени доп'лнителни документи к'м преписката ми за получаване на б'лгарско гражданство.


Прилагам:

1.) Преведен и нотариално заверен акт за см'рт на пра –дјаадо ми __________________.

2.) Преведен и нотариално заверен акт за см'рт на баба ми- _____________(роден Владимирова).

3.) Преведен и нотариално заверен акт за раждане на мајка ми –__________________________.




дата…………………….. ПОДПИС НА МОЛИТЕЛја: 1……………………………..........



Среди го ова во ворд, и пиши си со помош на транслејт некој зборови што треба да ги дополниш.[DOUBLEPOST=1559763339][/DOUBLEPOST]
Немаш ли некој што оди за Софија да ти направи услуга, било кој немора да е посредник. Само да ги даде документите во правосудие заедно со молбата, и нека ти слика дека ги предал. Зошто јас лично не би ги пратила по пошта, премногу важни се за идниот тек на работите

Инаку има пошта Брза пошта се вика таа е бугарска фирма и за 2 дена ги носи документите,види на гугл број од нив, препорачано се пушта па речи им да ти вратат со потпис и име и презиме за кој ги примил документите. Види контакт на страната на МП, има адреса.
za taka... i so dhl mozit
eve i orel toa go kazuva
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Како не ќе е забавено, све ќе испроверат што можат. И тоа се поради лакоми посредници и корумпирани политичари. И покрај скандалот во ДАБЧ поради кој настана тотална блокажа, масовно одбивање на кандидати и дополнителни проверки, не се откажуваат од шемата и затоа е вака како што е. Дури јавно се постира дека може преку ред да се заврши работа во време кога цело ДАБЧ е под лупа од обвинителството. Ќе заигра и тука мечката скоро...
И после по мене нека плукаат, идиоти...
Од вакви си патиме, и тие што се наведени и тој што постирал, ако не е еден од нив.

Прегледај го приврзокот 210240
Bugarski Dokumenti
03 мај 2018 ·
Eve zakazani intervjua za istete ludje sto oznacuva za eden mesec izlezen proshid i zakazani intervju !!!

 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom