Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
онаа народната Додека двајца се караат, третиот користи

Само го тупите а никој не сака со прст да мрдни, е затоа е така
Кај грците нема тупење, ако не им се бендиса нешто сите се обединуваат и преземаат акција, е затоа се понапред од нас
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ние (Македонците од православна вероисповест, да нема забуна...) навистина немаме ништо со Папата, иако постојат и такви кои би сакале да ни стане „шеф сале„ и да му седнат у скут...
Ние немаме. Ама (Северна) Македонија има. Кога ќе умре некој, на погребот доаѓа поп. Папата доаѓа да ја погребе (Жална) Македонија.:(
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Нема везе, можеше да помине. Случајно се најде некој да провери. Друг пут повеќе среќа! (y)
битно ти си покуша[DOUBLEPOST=1557158901][/DOUBLEPOST]
Веќе има доста странци низ градот денес.
Ако рачунаат на развој на туризмот за еден-два дена, тогаш да, влијае врз развојот на туризмот, овие два дена.
Абе јас избрзав што го шернав пред да проверам, ама дека се било регуларно особено во општините кај орлињата нема да ме убеди никој, иако на крај ме заболе кој ќе седи во вилата на Водно.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.795
Абе јас избрзав што го шернав пред да проверам, ама дека се било регуларно особено во општините кај орлињата нема да ме убеди никој, иако на крај ме заболе кој ќе седи во вилата на Водно.
Мене не мое никој да ме убеди дека скоро било каде кај нас е скроз регуларно, а не па кај алкаеда.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
онаа народната Додека двајца се караат, третиот користи

Само го тупите а никој не сака со прст да мрдни, е затоа е така
Кај грците нема тупење, ако не им се бендиса нешто сите се обединуваат и преземаат акција, е затоа се понапред од нас
Мислам дека тешко ќе дозволат политичка тема оти политиката официјално е забранета на форумов, и само во случувања во Македонија е дозволено, ама не е проблем да се дискутира тука.

Инаку јас те поддржувам, има други, иако повеќето тука се да шират пропаганда за својата партија :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ние немаме. Ама (Северна) Македонија има. Кога ќе умре некој, на погребот доаѓа поп. Папата доаѓа да ја погребе (Жална) Македонија.:(
Морам да се согласам со тебе, не дека е тоа моја желба, туку дека е таква состојбата „на терен„.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Околу посетата на Папата. Грујо деценија го покануваше Папата да дојде во Македонија да ја посети. Денес ДПНЕвците се гласни оти ишол ваков таков. Ало? Арни сте? Вашиот Бог лично деценија уназад го поканува.

Но рака на срце, ни Золе Муртински не е заслужен што Папата иде во РСМ. И онака комуњарите не се по верата па и со пола муслиманско гласачко тело смешно е и за такво нешто да се залагаат.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.894
Поени од реакции
17.516
А ова е типичен одговор на дпСМневец. Критикува и се спротиставува контра се што Европа и Америка имаат замислено за нас, му смета името, му сметаат албанците, му смета јазикот, па сеа и изборни нерегуларности.
Ама не му сметаат 12 години изолација, официјално интернационално име фИРОМ закон за јазици од 2008, и некакво проруско влијание кое ни денар нема вложено во ФИРОМ, и секако 12 години на власт и коалиција со Албанците.

Сите знеме што не чини и што не сакаме и што се' прави оваа власт, она што никој не знае е јасни децидни прецизно ставови на педофилот со брадичката, што понатаму ако дојде на власт, 2 години му го поставуваат прашањето, и 2 години гледа како теле во бело.

Не можам да најдам друга опција за гласање, мора да знам точни јасни, прецизни ставови што понатаму.
Тоа моментално го нуди една опција, дури и тие ставови да се непопуларни.


Sent from my iPhone using Tapatalk
И после коа ќе се побуни некој дека не треба да им се дава ништо на малцинствата се буните.Гледам на МКД.МК има статии пишувано за сите малцинства и ниеден да каже добар збор за државата сите ја напаѓаат.И еве како им враќате на тие што ви дадоа се.Ајде да одиме во Грција да бараме права па да видиме дали ќе ни дадат нешто.Затоа требало уште во 91 Македонија на Македонците да била како Оче наш сега ќе имавме држава.Знаат повеќето тука дека и јас не сум Македонец туку дел од твојата нација ама за среќа се разликувам многу од вас.Но и за среќа имало луѓе во минато од нашиот народ(иако малку сепак значајни) кој направиле нешто за оваа држава па сум горд на нив.А останатите од тогаш и овие денешниве ги гледам на ниво на непријатели на Македонија како и сите малцинства кои ги има во државата без разлика дали се православни или муслимани.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Но рака на срце, ни Золе Муртински не е заслужен што Папата иде во РСМ. И онака комуњарите не се по верата па и со пола муслиманско гласачко тело смешно е и за такво нешто да се залагаат.
Многу нормално дека не е заслужен Зоки и компанијата. Не може ликови што не знаат еден пост на ФБ да го објават дали утре е работен или неработен да се кадарни да организираат такво нешто. Како за суперкупот кога дојдоа од УЕФА и видоа како планираат нашиве да го спроведат ивентот :pos: и после го имаш „ај дај, јас“ моментот и вриеше во Скопје странска полиција.
 
Член од
6 мај 2019
Мислења
61
Поени од реакции
26
Не знам дали е тролање, оти е нов член, не е ни битно. Битно ми беше да го искористам напишаното и да потенцирам дека огромен број гласачи гласаа оти имаа вакви идентични ставови. Не е смешно, туку е наивно и трагично, оти се работи за неинформираност. Во информациско доба ние веројатно сме најнеинформираниот народ во светот. Тоа не е резултат на непристапноста кон алатките за информирање, туку е повеќе резултат на нискиот степен на образование. Необразовани и прости маси се лесно подложни на манипулации од ваков вид.

Погорниот пост е грубо напишана програмата на Сдс во кратки црти, суштината. Тоа е нивниот план за живот. Звучи смешно и трагично? Епа таква иднина не чека, блескава! Што вели мајсторот за епитети, Г-нот З. Заев од Муртино.

Сега да му речеш на некој ваков, опиен од изборната победа, дека истата е извојувана преку изборен инженеринг, притисоци, закани и уцени, дека се работи за пирова победа која што дојде по висока цена, платена со правата на обичниот македонец...ќе следи одговор од типот:
- Па во времето на Грујо да не беше поарно?

Оди троши време и здив со вакви особи. А само такви останаа, создадоа општество по нивни терк и ја уништија државата.
Kako прво јас не сум партиски трол кој што ке ми нареди затоаш то немам потреба од такво нешто.
Рабоата е кога видов до какво дереџе стигнавме на едно многу лошо ниво насекое поле, со исклучок на голиот популизам кој не не однесе ама баш никаде.
Зашто ова го кажувам /
Прво затоа што имавме спорови еве зборам за згрција и тоа не го решаваме со години, не се смогна нити храброст нити ништо. Вмро цело време водеа гол популизам. Сите наши соседи влегоа Нат влегоа Еу ние не мрднавме од мртва точка. Не велам дека ке биде мед и млеко тоа не го очекувам , но очекувам дека ако ги отпочнеме преговорите не велам дека ке процветаме, али со самото поглавје што ке се отвори во зависност од нашатаефикасност за колку време ке го затвориме и веке тука во таа област сме го смениле начинот како што бил уназад. Тоа бара време невелам дека ке биде одма нознам дека ке ни донесе некаква промена во законите. Затоа што многу години игубивме а сите други отидоа пред нас. Не е само во национализмот све има и други работи.Го зборам ова за да ни биде подобро а неполошо. Пошто видовме уназад овие 27год колку процветавме. У секоја пора на општеството никаков капацитет трулост во истемот. Е тоа мора да го смениме ако сакаме подобро да функционираме. ЗА ова треба и промена на некој кадар но ако се сака ке се може.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.713
ајде НАГРАДНО прашање... зошто овие од Сплит доаѓаат преку Албанија во Скопје преку Битола ( како што се возеше 2001), а не преку Кичево ?? бу тхе вај, па католичка црква има и во Охрид... ама изгледа не била спремна за оваква работа ??.
.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Kako прво јас не сум партиски трол кој што ке ми нареди затоаш то немам потреба од такво нешто.
Рабоата е кога видов до какво дереџе стигнавме на едно многу лошо ниво насекое поле, со исклучок на голиот популизам кој не не однесе ама баш никаде.
Зашто ова го кажувам /
Прво затоа што имавме спорови еве зборам за згрција и тоа не го решаваме со години, не се смогна нити храброст нити ништо. Вмро цело време водеа гол популизам. Сите наши соседи влегоа Нат влегоа Еу не не мрднавме од мртва точка. Не велам дека ке биде мед и млеко тоа не го очекувам , но очекувам дека ако ги отпочнеме преговорите не велам дека ке процватаме, али со самото поглавје што ке се отвори во зависност од нашатаефикасност за колку време ке го затвориме и веке тука во таа област сме го смениле начинот како што бил уназад. Тоа бара време невелам дека ке биде одма нознам дека ке ни донесе некаква промена во законите. Затоа што многу години игубивме а сите други отидоа пред нас. Не е само во национализмот све има и други работи.Го зборам ова за да ни биде подобро а неполошо. Пошто видовме уназад овие 27год колку процветавме. У секоја пора на општеството никаков капацитет трулост во истемот. Е тоа мора да го смениме ако сакаме подобро да функционираме. ЗА ова треба и промена на некој кадар но ако се сака ке се може.
Baba Rosska,

наведи пар успеси од владеењето од комуњарата во тековниов мандат, на кои никако не можеме да се сетиме...
 
Член од
6 мај 2019
Мислења
61
Поени од реакции
26
Baba Rosska,

наведи пар успеси од владеењето од комуњарата, на кои никако не можеме да се сетиме...
.
Ете наведов во надворешната политика се добри решија горливи прашања за нас болни но моравме да ги решиме.
Ја зглемија минималната плата. има промени во начинот на информирање на медиумите по транспарентно се кажуваат работите.
Кога имало во времето на Вмро да се каже кој каде каковработил.? Беше подзаскриено и тајно.
Има некоја промена и кај антикорупциска следат члаенови и кај Сдсм , се труди работи.
Но треба да направат чистка и таму кај што не се работи, сега да се фокусираа внатрешни работи да решаваат. Имаат доста работа ке се види.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
.
Ете наведов во надворешната политика се добри решија горливи прашања за нас болни но моравме да ги решиме.
Ја зглемија минималната плата. има промени во начинот на информирање на медиумите по транспарентно се кажуваат работите.
Кога имало во времето на Вмро да се каже кој каде каковработил.? Беше подзаскриено и тајно.
Има некоја промена и кај антикорупциска следат члаенови и кај Сдсм , се труди работи.
Но треба да направат чистка и таму кај што не се работи, сега да се фокусираа внатрешни работи да решаваат. Имаат доста работа ке се види.
Baba Rosska,

да те потсетам; барав да ми посочиш успеси (!!!) а не порази (!!!).

Обиди се пак...

Ова кое го невадуваш, не е никаков успех од црпнатиот, туку негови потези под притисок од „јавноста„, во моментот кога црпнатиот и неговата фела беа фатени што во непотизам, што во лажење, што во крадење...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom