Фан клуб - РК Вардар

Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.172
Поени од реакции
4.093
Сите тука одеа со претпоставката дека во клубот има проблеми.

Сепак, членови тука рекоа дека играчи си побарале раскин на договорот. Дибиров вика дека клубот им соопштил дека проектот згаснува, дека они мислеле дека се е ок. Тие две работи не се поклопуваат.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.024
Поени од реакции
36.785
Nikoj nikogas ne reche deka se e okej tuku ti i Kolt zborevte deka site igrachi ke si otidat pred duelot so Pik i go ubivte Davorce od ruganje za slucajot Borozan. (a spored mene Borozan sigurno ima krivica konkretno vo ovoj slucaj)

Na kraj site osven on ke si ja doigraat sezonata, ke si bidat isplateni na kraj i najuspeshnata era na bilo koj makedonski klub ke zavrshi.

Zhalno e sto ke se sluci totalen raspad i bukvalno site igrachi ke si otidat, jas mislev deka ke se najde sponzor da ne drzhi na 1/8 finale nivo pa zdravje za neshto povekje ama se slucuva najlosoto.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.433
Поени од реакции
68.568
Nikoj nikogas ne reche deka se e okej tuku ti i Kolt zborevte deka site igrachi ke si otidat pred duelot so Pik i go ubivte Davorce od ruganje za slucajot Borozan. (a spored mene Borozan sigurno ima krivica konkretno vo ovoj slucaj)

Na kraj site osven on ke si ja doigraat sezonata, ke si bidat isplateni na kraj i najuspeshnata era na bilo koj makedonski klub ke zavrshi.

Zhalno e sto ke se sluci totalen raspad i bukvalno site igrachi ke si otidat, jas mislev deka ke se najde sponzor da ne drzhi na 1/8 finale nivo pa zdravje za neshto povekje ama se slucuva najlosoto.
Грешка си :D Реков дека некои играчи побарале раскин на договорот (што и беше вистина), но набрзо беа исплатени долговите кон нив и веројатно сите ќе ја доиграат сезоната. Борозан никогаш не сум го спомнал.

Според мене, мислам дека староседелциве знаеа дека ситуацијата со години е топло-ладно (дури и пред да земеме титула). Всушност, почетокот на проблемите е со почетокот на падот на претходната власт. Но, мислам дека ни самите не веруваа дека колапсот ќе дојде брзо.
Лошото е што нема да имаме умерен пад. Пример, Металург оди во надолна линија со години, ама ние ќе паднеме целосно. Сите ќе си отидат (за странците не станува збор, зборувам за неколкуте Македонци од прв тим и некои со потенцијал за сениорски ракомет), ако не се најде каков-таков спонзор.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Nikoj nikogas ne reche deka se e okej tuku ti i Kolt zborevte deka site igrachi ke si otidat pred duelot so Pik i go ubivte Davorce od ruganje za slucajot Borozan. (a spored mene Borozan sigurno ima krivica konkretno vo ovoj slucaj)

Na kraj site osven on ke si ja doigraat sezonata, ke si bidat isplateni na kraj i najuspeshnata era na bilo koj makedonski klub ke zavrshi.

Zhalno e sto ke se sluci totalen raspad i bukvalno site igrachi ke si otidat, jas mislev deka ke se najde sponzor da ne drzhi na 1/8 finale nivo pa zdravje za neshto povekje ama se slucuva najlosoto.
Јас се обраќам на изјавите на Дибиров, не на членовите тука на форумов, не знам зошто разбравте така :)

И грешка си, не викавме со Колт дека ќе си одат, туку дека имаат побарано раскин, што е точно и тоа да знаете кои играчи се тоа на газ ќе паднете колку беше лоша ситуацијата.

Сакате верувајте, сакате не, како и да е баш во моментов ситуацијата е многу лоша и ако за некој ден не се преземе нешто пишете пропало.
Околу Борозан во секој случај е Давор крив. Требало да му покаже заби на Борозан кога дошол со такво барање. Ако на ракометар нешто му дозволиш и после му речеш е не може, не е во ред. Не само со ракометар, во било која работна организација такви „страчка нема врачка“ потези од страна на менаџментот се кобни ама ова може да го помисли само човек што бил управител или менаџер барем еден ден во животот, не ликови како Давор.

Сега ја посетувам темава и гледам на Кирца му се сипале сите а е најблиску до опишување на ситуацијата. Не се пушта ваква изненада изјава ден пред избори туку така.[DOUBLEPOST=1555862549][/DOUBLEPOST]
Но, мислам дека ни самите не веруваа дека колапсот ќе дојде брзо.
Од 2015 датира заебанцијата со платите само што имаше експоненцијален прогрес клубот па никој не пишуваше за такви проблеми а и да бидеме искрени, не ни смееше да пишува :D
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.054
Поени од реакции
5.549
Како поддржувач и симпатизер на РК Вардар ми е криво и ми е жал, но судбината на ракометните тимови е таква. Сум пишувал повеќе пати на оваа тема, единствените два тима кои можат за себе да речат дека во континуитет функционираат на врвно ниво во секоја смисла на зборот (резултатска, организациска, финансиска и сл.) се Кил и Барселона. Првите како најголемиот ракометен бренд во светов, зад која стојат огромна бројка на навивачи (барем за ракометни стандарди) и вторите како тим кој зад себе го има фудбалскиот клуб па така за нив "нема зима" што би се рекло. Во оваа група можеби би влегол и РНЛ. Апсолутно сите други тимови, функционираат вака, на овој начин.

Чисто како за пример, пред неколку месеци низ германските ракометни кулоари мошне дискутирана тема беше судбината на Магдебург од следна сезона. Бидејќи главниот спонзор е исклучително богата жена која е во сериозни години и боледува од тешка болест. Дилемите беа дали доколку почине и Магдебург го изгуби главниот спонзор ќе може клубот да продолжи да се одржува на истото ниво. Еј, зборуваме за една Германија! За една исклучително богата држава, за еден клуб кој постои преку 60 години, со 3 титули во ЛШ и еден куп други натпреваруања, кој собира редовно околу 8 илјади гледачи, а они дискутираа за тоа дали би можел клубот да се одржи во една таква ситуација? Тоа само кажува на какво ниско ниво е сеуште овој спорт и покрај огромните чекори напред кои ги направи во последниве 10 години. Фленсбург имаше исто така проблеми со финансии пред неколку години, не се знаеше дали главниот спонзор ќе продолжи да финансира. Мислам дека нема потреба да кажувам што претставува Фленсбург во светот на ракометот. Хамбург исчезна од мапата. Париз сите знаеме кој го држи и на нив ќе им дојде крајот.

Во овој дел од Европа па, ситуацијата е уште позаебана (како и секогаш). Веспрем од секогаш бил големо име, со една навистина огромна традиција, ама Веспрем пред 10-тина години го немаше ни пола од буџетот кој го има од кога Орбан дојде на власт во Унгарија. Ростерот секогаш им се состоеше од најквалитетните унгарски играчи + Срби, Хрвати, Босанци и по некој Словенец, Романец и Русин. Ѕвезди од калибарот на Палмарсон, Руезга, Наѓ, Илиќ итн. немаше во тој клуб. Орбан донесе доста контроверзен закон со кој на компаниите им се отпишува дел од даноците ако инвестираат во популарните спортови како фудбал, ракомет и др. Не случајно сите компании кои спонзорираат клубови во Унгарија се блиски до партијата на власт, што го прави законот уште поконтроверзен.

Келце е во иста ситуација како Вардар. Газдата - Сервас, еден ден за година, две, три, пет, десет ќе престане да го финансира клубот и ќе се случи истото како тука.

Нека пројде четврт-финалево, нека ја освојат 13-тата домашна титула и 14-тиот куп па ќе видиме како ќе се одвиваат работите. Што и да биде, ние поддржувачите, симпатизерите и навивачите ќе му бидеме потребни повеќе од било кога на клубот во периодов кој следи. Можеби летово по заминувањето на Сергеј ќе добиеме некоја добра информација околу идното финансирање на клубот, кој знае. :)
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.172
Поени од реакции
4.093
Клубот како клуб ќе одржи некое ниво во нашата лига. Сеха ќе игра следната година. Доколку не се најде некој спонзор, а тешко дека некој голем спонзор ќе се најде, моја претпоставка е ако нема инвеститори дека градот ќе го земе. Ќе му даде некој буџет од 500.000. Ако може општина центар да дава пола милион за Работнички, најверојатно ќе се издвојат и тука некаде за ракометов. Поранешен европски шампион, нема да дозволат да згасне чисто ради политички поени. Иако ја сум против државно финансирање на спортски клубови во поголеми размери.

Сепак, тука би ме интересирало дали Самсоненко ќе го даде целиот комплекс на користење на клубот во иднина. Пример, власта/државата (СДСМ) го финансира дали ќе им ја отстапи салата на користење? Има некои муабети дека акциите на ФК Вардар му биле префрлени на Камчев. Доколку тоа е вистина, што со комплексов ако Самсоненко утре си замине од Македонија?

Прашање и што ќе се деси со публиката, дали тотално ќе го напушти клубот ко што му се деси на Металург. Се фалеа како распродаваат карти за Борис за минути, од тоа до 50 души да нема во сала за ЛШ. А и ние, кое ниво ќе играме ЛШ другата година? Ќе не стават во послабите групи? Па следната година ЛШ нема да видиме ич кога ќе ја скратат? Како сите овие работи ќе се одразат.

Многу прашања, ама јас лично не би избрзувал. Да може да одржиме клуб на нивото на Загреб, Целје, ОК би било. Ќе видиме што ќе се случи.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.172
Поени од реакции
4.093
Дисингер ќе се оперирал. Толку од него сезонава. Да бил стабилен Вардар ќе стиснел заби, вака ќе одел сега по нож за да може да почне со подготовки во следниот клуб.

„Имам скршеница на лактот, но моја желба беше да се обидам со терапии да ја санирам повредата со оглед на тоа дека немам болка и можам да ја движам раката. Сакав да му помогнам на тимот и да играм доколку стигнеме на Ф4 во Келн, па потоа во текот на летниот период да направам операција. Но, сега ситуацијата е сосем поинаква. По зафатот ќе ми требаат три месеци рехабилитација, а со оглед на тоа дека следната сезона немам клуб, морам да мислам и на тоа. Затоа направивме нови снимки на лактот и во зависност од нив ќе дефинирам заедно со лекарите кога ќе ја направам операцијата“, изјави за СПОРТМЕДИА
 
Член од
29 март 2019
Мислења
128
Поени од реакции
49
Дисингер ќе се оперирал. Толку од него сезонава. Да бил стабилен Вардар ќе стиснел заби, вака ќе одел сега по нож за да може да почне со подготовки во следниот клуб.
Da e ziv i zdrav samo..:aplauz:
Ke uspeat i bez nego vo cetvrtok.


STOLE KE NAPRAJ CUDO NEKOE
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.742
Поени од реакции
12.726
Емотивна ќе биде утакмицава. Крај на една ера во лш, последна утакмица на овој Вардар на домашен терен. Не сакам многу да се оптеретувам со следната сезона. Што и да биде, пак ќе останеме тука поред клубот, во каква ситуација и да е. Нека изгинат уште еден месец, квалитативно заостануваме ама се надевам дека другарството и хемијата ќе успее да го надокнади тоа и за последен пат ќе не израдуваат со ф4
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.172
Поени од реакции
4.093
За емотивно мора да биде емотивно. Крај на ера. Стварно жално ќе биде ако многу падне клубот, се надевам не. За мене искрено, емотивно ќе биде. Некако кога ги гледав интервјуата на 24ракомет, не ми делуваат играчиве дека им е многу до играње. Што ме плаши.

Горбок некако многу слаба минутажа добиваше. Не знам што се дешава тука, дали го чуваше или? И со Еурофарм ептен малку изигра.

Ако успееме да влеземе во Ф4. Освоивме СЕХА. Тогаш оваа сезона ќе биде многу успешна.

А за Вујовиќ. Тоа би било чекор назад според мене. Не треба ни да се размислува во тој правец.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom